Jump to content

Εναλλακτικές Χρήσεις Για Το Μαγνήσιο


Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια, τα υψηλά επίπεδα μαγνησίου έχουν πειραματιστεί ως μέσο ελέγχου των ενοχλητικών αλγών. H Bryopsis pennata, παραδείγματος χάριν είναι μία πολύ δύσκολη άλγη για να την ελέγξει κάποιος χομπίστας στο ενυδρείο του ακόμα και έμπειρος.Πολλοί χομπίστες (συμπεριλαμβανόμενος και ο γραφών) έχουν συνδυάσει την επιτυχία στην εξόντωση αυτού του παρασίτου χρησιμοποιώντας το προϊόν Κent για να ανυψώσουν τα επίπεδα μαγνησίου σταδιακά στα 1800ppm στα ενυδρεία τους. Αυτά τα επίπεδα διατηρούνται για μια περίοδο αρκετών εβδομάδων, έως ότου πεθάνει η άλγη,κατόπιν με συχνές αλλαγές νερού μπορεί σταδιακά να πέσει πίσω στα κανονικά επίπεδα.

Μερικοί λένε ότι η διατήρηση των υψηλών επιπέδων μαγνησίου είναι κατά κάποιο τρόπο ασφαλής, αλλά δεν θεωρώ ότι αυτό είναι κανόνας. Δεν υπάρχει κανένα πραγματικό στοιχείο όσον αφορά την αποτελεσματικότητα της συνταγής αυτής για μακροπρόθεσμη χρήση,και υπάρχει υποψία οτι η τοξικότητα θα έχει μακροπρόθεσμες επιπτώσεις.

Πολλοί χομπίστες έχουν χρησιμοποιήσει αυτήν την μέθοδο και σε άλλες ενοχλητικές άλγες,αλλά δεν υπάρχει κάποιος οδηγός για την χορήγηση της δόσης μαγνησίου που να λειτουργεί σε άλλες ενοχλητικές άλγες απο όσο γνωρίζω. Δεν υπάρχει μια μαγική σφαίρα που να τις εξαφανίζει και πολλοί οργανισμοί δεν αντέχουν στις υψηλές τιμές του μαγνησίου.Ένα καλό, υγιή περιβάλλον,και η άριστη ποιότητα νερού πρέπει πάντα διατηρούνται.

Ελπίζω με τα παραπάνω να τακτοποιώ όποια σύγχυση για το μαγνήσιο,τη χορήγηση μαγνησίου και την μακροπρόθεσμη διατήρηση υψηλού επιπέδου μαγνησίου στο ενυδρείο σας,εάν όχι παρακαλώ να αφήσετε μια ερώτηση ή ένα σχόλιο.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λογικά έχει σε όλα τα καλά ενυδρειακά καταστήματα καθώς είναι πασίγνωστη εταιρία.Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να κατανοήσω,το κόλπο δούλεψε μόνο με το συγκεκριμένο σκεύασμα. Πρίν επιχειρήσεις οτιδήποτε δώσε μεγάλη σημασία στα γραφόμενα μου.

Δεν το έγραψα για πλάκα όλο αυτό.

Να κατανοήσεις τους κινδύνους και άν έχεις ασπόνδυλα να τα δώσεις για φιλοξενία.Τα υψηλά επίπεδα μαγνησίου κάνουν μερικά LPS,αλλά και όλα σχεδόν τα clams ιδιαίτερα νωχελικά&αδρανή και μπορεί τελικά να φαγωθούν απο άλλους κατοίκους όπως γαρίδες/σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ζωντανά στο ενυδρείο ακόμη εκτώς απο τη συγκεκριμένη άλγη και ένα κλόουν.

Το προϊόν της κέντ πάντως δεν μπορώ να το βρώ πουθενά στην Αθήνα. Δοκίμασα στο waterinn, pet city, cosmozoo, petsupermaket αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο προιον το ειχα βρει στο Ωκεανος αλλα επειδη το προβλημα αυτο εκανα για να το αντιμετωπισω γυρω στο 1χρονο και κατι με απειρες μεθοδους η ταλαιπωρια ηταν μεγαλη και με πολλα ευρω..... εισαι σιγουρος οτι εχεις Bryopsis ? εγω προσωπικα θα σου ελεγα αν εχεις μικρο ενυδρειο και λιγα ζωντανα μεσα, εξω ο βραχος ψησιμο κτλπ.......

εγω δυστηχως με ενυδρειο κοντα στα 1100λτ ηταν απαγορευτικο αν και να σου πω την αληθεια τελικα λιγοτερα χρηματα και ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ θα μου πηγαινε ....

εριξα βοτκα ,ανεβασα μαγνησιο αλλαξαφωτα κ.α. το Κεντ οντως δουλευε αλλα επειδη ειχε καποια ουσια συγκεκριμενη και οχι λογο της μεγαλης τιμης του μαγνησιου και αυτο γιατι ενω ειχα φθασει γυρω στα 1800 με μαγνησιο της τροπικ η αλγη ηταν μια χαρα...

με το Κεντ οντως υποχωρουσε αλλα μετα ξαναβγαινε.... μιλαμε για αλγη διαολο!!!!!! τελικα πιστευω με συστημα βοτκας αλλαγη φασμα φωτισμου και πολλες μα παρα πολλες αλλαγες νερου εφυγε οπως ηρθε..... μεσα σε μια βδομαδα τελος(αφου ειχα φαει ταλαιπωρια ενα χρονο).... ομως αυτη η κωλοαλγη καποια ουσια ειχε αφησει και για αλλο ενα χρονο + δεν μου στεριωνε κοραλλι.....

τωρα ειναι ολα οκ αλλα εμενα αν μου ξαναγινοταν τετοι πραγμα τελος , ολα εξω !!!

ελπιζω να βοηθησα απο την προσωπικη μου εμπειρια και οχι απλα απο ακουσα ,εμαθα , κτλπ..... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρείκα το μαγνήσιο της κέντ μετά απο πολύ ψάξιμο στο υδάτινος κόσμος στον Πειραιά.

Ξεκινώ να ανεβάζω τα ppm στα 1800 και ο θεός βοηθός. Σίγουρα έχω bryopsis pennata και έχω παντού, τζάμια αραγωνίτη και βράχο. Ο φωτισμός είναι οκ, την άλγη την κόλισα από βράχο που πήρα απο παιδί του φόρουμ. Το ενυδρείο το στρώνω 2 μήνες τώρα και θα τρελαθώ αν χριαστεί να περιμένω άλλο τόσο για να βάλω ψαράκια μέσα, για κοράλια έτσι και αλιώς θα πρέπει να περιμένω μέχρι να ξανακατεβάσω το μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Το cosmozoo στο Πειραιά φέρνει προιόντα της κέντ απλά τους είχε τελειώσει το μαγνήσιο.

Δοκίμασα και το algeafix της API σε γερές ποσότητες καθημερινά αλλά η άλγη εξαπλώθεικε τρελά. Δεν έχω χρόνο να περιμένω άλο.

Απο ότι έχω ακούσει πάντως το προιόν της API κάνει δουλειά με άλλες άλγες οι οποίες αναγράφονται και στην συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα την προσθήκη σιγά-σιγά και γράψε σε ένα χαρτί βήμα-βήμα τις κινήσεις σου με πρόγραμμα για να μην χαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κάνω. Ευχαριστώ πολύ που μιράζεστε τις εμπειρίες σας μαζί μου καθώς και με όσους διαβάζουν αυτο το topic.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...