Jump to content

Χρυσοψαρα, Πιθανα Προβληματα?


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 2 απο τα χρυσοψαρα εχουν καταμαυρο το ενα ματι και 2 απο τα χρυσοψαρα (αλλα χρυσοψαρα) εχουν περιεργα λεπια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 590

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2080 , 2217

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):λειτουργει 3 βδομαδες, παρατηρησα το θεμα σημερα

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 20 χρυσοψαρα διαφορων ειδων

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): μια η δυο φορες τη μερα με pellets, αλλαγη 30% την εβδομαδα. καμια προετοιμασια νερου αλλαγης.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.0 - 7.5

- KH: 6

- GH: 16

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 25 (πριν την τελευταια αλλαγη)

- Θερμοκρασία: 22

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: σερα

-Strips: τετρα

-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: χρυσοψαρα

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): 2 ψαρια εχουν καταμαυρο το ενα ματι. Αρκετα ψαρακια γενικα εχουν μαρυο, μια λωριδα και μετα παλι μαυρο στο προσωπο αλλα αυρα το εχουν καταμαρυο χωρις να ξεχωριζει ματι απο προσωπο. Ακομα, 2 χρυσοψαρα εχουν μερικα λεπια πιο "εξω" απο τα αλλα. Δεν μπορω να καταλαβω λογω εμπειριας αν τα υπολοιπα λεπια ειναι στη θεση τους η αν δεν υπαρχουν καθολου

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: υπηρχε ψοφιο ψαρακι πριν μπουν αυτα αλλα εγινε θεραπεια την οποια ανελαβε ο πετσοπας με εκτοζον

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

δυστυχως δεν μπορω να τους βγαλω φωτογραφιες γιατι κινουνται πολυ. Ομως τα 'προβληματα' ειναι ακριβως τα ιδια με τις παρακατω (μονο τα προβληματα που ανεφερα κι οχι ολοκληρο το ψαρακι.

sic%20golf%20orientation.JPGpearl-goldfish.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: -

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Πολλά χρυσόψαρα έχουν είτε το 1 είτε και τα 2 μάτια τους μαύρα. Δεν εχεις να φοβηθείς τίποτα όσον αφορα αυτό .

Τα λέπια στην άλλη φωτογραφία παλι δεν είναι προβλημα .Συνήθως όταν εχουν κτυπησει τα χρυσοψαρα και χασουν τα λεπια τους όταν τα ξαναβγάζουν είναι μοιαζουν σαν αυτά που δείχνεις στη φωτογραφια . Δεν εχεις να ανησυχείς λοιπον ουτε για αυτό το ζήτημα.

Ελπιζω να καταλαβαίνεις όμως ότι τα χρυσοψαρα είναι πολύ ρυπογόνα ψαρια και γινοντε πολύ μεγαλα . Οσο και να σου φαίνεται περιεργο αυτή τη στιγμη δυστυχώς εχεις υπερπληθυσμό και αν δεν αφαιρέσεις ορισμένα χρυσόψαρα σύντομα θα εχεις προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, εγω 2 οδηγους εχω ακουσει για τα χρυσοψαρα

1) 1 λιτρο ανα εκατοστο ψαριου οπου εκει εχω περιπου 100-200 εκατοστα ψαριων συνολο οποτε ειμαι οκ

2) 30 λιτρα ανα ψαρι οπου εκει εχω ακριβως τοσα (20χ30=600) οποτε ειμαι οκ

υπαρχει καποιος αλλος κανονας?δεν θα τα εχω μεχρι να μεγαλωσουν δυστυχως οποτε μελλοντικος υπερπληθυσμος δεν θα υπαρξει. νομιζεις οτι υπαρχει προβλημα τωρα η στους επομενους 6 μηνες? ειδικα με 2 φιλτρα 600λιτρα να λειτουργουν και με εβδομαδιαιες αλλαγες 30%?

και μιας και ειμαστε πανω σε αυτο το θεμα.... σκεφτομαι να βαλω μερικα απο αυτα στο νεο 120αρι ενυδρειο. αν βαλω καποια που ειναι 5-10 εκατοστα. ποσα μπορω να βαλω?

α και για τα "προβληματα" που ποσταρα... ειναι δυνατον να μην ειχαν το μαυρο ματι απο την αρχη η εγω απλα δεν το προσεξα? και οσο γι ατα λεπια ειναι δηλαδη λεπια αυτα που φαινονται και ΔΕΝ εχουν στο υπολοιπο σωμα του?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πάει ετσι . Τα χρυσόψαρα σε ιδανικές συνθήκες μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και όπως σου ανέφερα πιο πάνω είναι πολύ ρυπογόνα ψαρια .

Ναι μπορει να μην εχεις πρόβλημα ενόσω είναι ακομα μικρά αλλά όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν θα με θυμηθείς .

Ο γενικός κανόνας λέει ότι τα χρυσόψαρα για να μεγαλώσουν κανονικά (χωρις νανισμο κλπ) χρειάζονται να έχουν 60 λίτρα το ένα .

Στο ξαναλέω το μαύρο μάτι δεν είναι κανένα πρόβλημα .Είναι γονίδια που το καθορίζουν . Μια βολτα στο petshop που τα αγόρασες θα σε πείσει .

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει τοτε, το ιδιο λεμε. αφου (δυστυχως) δε θα τα δω να μεγαλωνουν τοτε δε θα εχω προβλημα σε αυτα τα λιτρα. ευχαριστω για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Θα μεγαλωσουν αρκετα για να δημιουργηθει προβλημα .Ομως και ο νανισμος ειναι προβλημα . Σκεψου να μεγαλωνε καποιος ολη του τη ζωη σε μια ντουλαπα .

Τεσπα ειναι δικη σου επιλογη .

Καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...