Jump to content

Μια Λίμνη Στον Πέμπτο


Recommended Posts

Πριν λίγες ημέρες ξεκίνησα ένα project που είχα καιρό στο μυαλό μου.

αφορά την κατασκευή διακοσμητικού καταρράκτη και πρόσθετου πλαισίου σε ήδη έτοιμη λίμνη 120 λίτρων που

πωλείται σε καταστήματα με είδη κήπου.η όλη κατασκευή δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, αλλά πιστεύω οτι την επόμενη εβδομάδα θα μπει σε λειτουργία.τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν είναι:

φελιζόλ, αφρός πολυουρεθάνης, atlacoll,λάστιχο 12-16 και βερνίκι που είναι υπό έρευνα.Ίσως χρησιμοποιήσω epoxol alimentary αλλά για τέτοια επιφάνεια είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

εννοείται οτι θα μπει φωτισμός με led.καλαμάκι δεν παίζει.... :P

ευχαριστώ τον Mr Zoo για την πολύτιμη βοήθεια και τους ΣΤΡΑΤΟΣ και DIMITRIOS για τις μπύρες και την παρέα!!!

:cheers:

Μερικές φωτογραφίες από τα στάδια κατασκευής.η ολοκλήρωση στο επόμενο επεισόδιο! :)

th_P4227697.jpg th_P4227698.jpg th_P4227701.jpg th_P4227703.jpg th_P4227704.jpg th_P4227712.jpg th_P4227713.jpg th_P4227813.jpg th_P4227816.jpg th_P4227818.jpg th_P4267822.jpg th_P4267826.jpg th_P4267830.jpg th_P4267831.jpg th_P4267839.jpg th_P4297986.jpg th_P4297990.jpg th_P4297991.jpg th_P4297993.jpg th_P4307999.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και καλογεμιστη.Κρατα μας ενημερους φαινεται ωραιο project :)

Link to comment
Share on other sites

DIYα μου εσυ!!! Παντως εχεις ενα θεμα με τους καταρακτες, δεν λειπουν ποτε απο το μενου! :P

Link to comment
Share on other sites

καλογεμιστη κ παντα τετοια!

απο ζωντανα τι ειδος-ειδη εχεις σκεφτει?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα Φώτη!

Της πουλαω και εγώ στο μαγαζί και δεν το είχα σκεφτεί έτσι ποτέ!

Νομίζω ότι θα σε αντιγράψω!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι οτι πιασουν τα χερια σου,γινεται κοσμημα.Οτι και να πω ειναι λιγο.

Να'σαι καλα να τη χαιρεσαι,και να πιουμε πολλες μπυρες τωρα που καλοκαιριαζει να τη φχαριστηθουμε!!!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ψαροτικη η λιμνουλα! απο αυτα που εχω δει να κανεις ειμαι συγουρος για το αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη Φωτη!Την φανταζομαι ετοιμη καποια στιγμη...

Ισως θα επρεπε να το σκεφτουν και αλλοι φιλοι να φτιαξουν μια λιμνη τετοιου τυπου,μιας και το κοστος ειναι συγκριτικα πολυ χαμηλο και αποτελει μια πλευρα του χομπυ μας,αλλα και ενα υπεροχο διακοσμητικο εξωτερικου-λογικα- χωρου.

Σκεφτειτε το.....

:)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή φαίνεται η ιδέα και ήδη βλέπω να ξεκινάω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια και απο μένα φίλε μου. Όντως φαίνεται ότι θα γίνει πολύ ωραία κατασκευή. Να ρωτήσω κάτι όμως επειδή ενδιαφέρει και μένα ένα τέτοιο project. Θα τη στήσεις σε βεράντα σωστά? Πόσο θα είναι το τελικό της βάρος? Δέ θα έχεις πρόβλημα με το βάρος?

Link to comment
Share on other sites

Καλά,μηλάμε παιδιά αυτό που βλέπετε στις φωτό δεν συγκρίνετε με αυτο που πραγματικά βλέπει το μάτι... Είναι απίστευτο Φώτη πως ξεκίνησε από απλή "μπανιέρα" (φωτό 1),έγινε σαν τούρτα γάμου (φωτό 8-10) και κατέληξε σε κομμάτι του jurasic park... Πραγματικά έβαλες ένα τροπικό "παράθυρο" στο σπίτι σου....

Φίλε buelligan75 από ζώα ο Φώτης λέει για χρυσόψαρα,εγώ είπα για σαλαμάνδρες ή νεροχελώνες (και σκέφτομαι για μια extream) και οι μπύρες πρότειναν garra rufa :bigemo_harabe_net-74: !!!!

Θα το αποφασίσει όμως ο Φώτης και θα δεί τι θα βάλει

( :bigemo_harabe_net-172: χελώνες ......χελώνεεες......)

Link to comment
Share on other sites

αν κ μετα τους δισκους για μενα ειναι τα κοι!!!!

αλλα δεν το φραφω στο προφιλ εχω 3 RES 17 χρονια τωρα!!! σε 1,5 μετρο ''μπανιερα'' εξωτερικη!!

οποτε μαζι σου για τις χελωνες!!!!

Link to comment
Share on other sites

μμμμ,τωρα που το λες για RES δεν το ειχα σκεφτει....εγω ελεγα κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Macrochelys temminckii..........απο τις αγαπημενες μου!!

βεβαια προσοχη στο μεγεθος κ στα δαχτυλα μικρων παιδιων!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα κατι λιγοτερο απο σενα!!!!!

Εκπληκτικη δουλεια και μερακλιδικη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά,μηλάμε παιδιά αυτό που βλέπετε στις φωτό δεν συγκρίνετε με αυτο που πραγματικά βλέπει το μάτι... Είναι απίστευτο Φώτη πως ξεκίνησε από απλή "μπανιέρα" (φωτό 1),έγινε σαν τούρτα γάμου (φωτό 8-10) και κατέληξε σε κομμάτι του jurasic park... Πραγματικά έβαλες ένα τροπικό "παράθυρο" στο σπίτι σου....

Φίλε buelligan75 από ζώα ο Φώτης λέει για χρυσόψαρα,εγώ είπα για σαλαμάνδρες ή νεροχελώνες (και σκέφτομαι για μια extream) και οι μπύρες πρότειναν garra rufa :bigemo_harabe_net-74: !!!!

Θα το αποφασίσει όμως ο Φώτης και θα δεί τι θα βάλει

( :bigemo_harabe_net-172: χελώνες ......χελώνεεες......)

Χαχαχ..τι άλλο θα πρότεινες εσύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να ειμαι ο σπαστικος της υπόθεσης αλλα επειδη ειχα εμπειρία με ακριβώς το ιδιο δοχείο θα σου πω φιλε μου ότι δυστυχώς δεν άξιζε ο κοπος ,η πολύ καλη δουλειά και ο χρονος που αφιερωσες.

Η λεκάνη αυτή χωραει πολύ λιγα λιτρα και αναλόγως καιρού οι θερμοκρασίες θα δημιουργήσουν πρόβλημα σε ότι και να βάλεις .

Eχεις μερακι ομως και σιγουρα θα σκεφτεις κατι...

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψε ο φωτης ομως ειναι περισσοτερο διακοσμιτικο στοιχειο στην αυλη,,, επιδη τετια παρομια πηρε ενας φιλος μου,οταν την γεμησε με νερο στραβοσε απο την πηεση.. αν βαλεις ομως μια χοντρη τρηχια περιμετρικα του,θα το κραταει... αυτο το project θα βοηθησει πολλα παιδια που θα θελησουν να κανουν μια παρομια κατασκευη σε αναλογα ή περισσοτερα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαφορές εταιρίες που κατασκευάζουν τέτοιες λίμνες!

Δεν ξέρω τι μάρκα είναι αυτή του Φώτη αλλά για παράδειγμα υπάρχει η alko που είναι γερμανική με πολυ σκλυρο πλαστικο και δίνει 10 χρόνια εγγύηση!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Καλαμάκια δεν βλέπω στην κατασκευή και με προβληματίζεις. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Η κατασκευή δεν είναι βαριά,υπολογίζω γύρω στα 20 κιλά.Συνολικό βάρος στα 120 κιλά το πολύ.

Τα ζωντανά που θα φιλοξενήσει θα είναι χρυσόψαρα το χειμώνα,τα οποία θα μεταφέρονται σε ενυδρείο τις ημέρες που θα υπάρχει πρόβλημα με τη θερμοκρασία.

Η συγκεκριμένη είναι Gardena.Ήταν 2 χρόνια γεμάτη νερό και δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα.Ούτε τώρα με τον ήλιο έχει θέμα.

Όλες οι κατασκευές αξίζουν,όσα χρήματα και αν χαλάσεις,όσο κι αν παιδευτείς και όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.Και στα σκουπίδια να πάει φτάνει να έχεις ευχαριστηθεί τις ώρες που το έφτιαχνες.Αυτή είναι η ουσία του χόμπι μας.Αν στο τέλος βγει κάτι καλό,έρχεται η δικαίωση και η ευχαρίστηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Η κατασκευή δεν είναι βαριά,υπολογίζω γύρω στα 20 κιλά.Συνολικό βάρος στα 120 κιλά το πολύ.

Τα ζωντανά που θα φιλοξενήσει θα είναι χρυσόψαρα το χειμώνα,τα οποία θα μεταφέρονται σε ενυδρείο τις ημέρες που θα υπάρχει πρόβλημα με τη θερμοκρασία.

Η συγκεκριμένη είναι Gardena.Ήταν 2 χρόνια γεμάτη νερό και δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα.Ούτε τώρα με τον ήλιο έχει θέμα.

Όλες οι κατασκευές αξίζουν,όσα χρήματα και αν χαλάσεις,όσο κι αν παιδευτείς και όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.Και στα σκουπίδια να πάει φτάνει να έχεις ευχαριστηθεί τις ώρες που το έφτιαχνες.Αυτή είναι η ουσία του χόμπι μας.Αν στο τέλος βγει κάτι καλό,έρχεται η δικαίωση και η ευχαρίστηση. :)

ποσο δίκιο μπορει να εχεις φιλε Φωτη!!!!!

οσο για την κατασκεη νομιζω οτι τα λογια περισσεύουν...

πανω απο την πολυουρεθανη εβαλες αμμο και απο πανω βερνικι?το αποτελεσμα ειναι τελειο παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...