Jump to content

Tetraodon Biocellatus


gixxer

Recommended Posts

Αγόρασα εχθές ενα υπέροχο pufferακι "Tetraodon biocellatus" ... βρισκόταν σε γλυκό νερό, ως τετοιο το αγόρασα ... μάλιστα συγκετοικούσε με μωρό γκάπυ ...

Ειχε κανείς τετοιο ψαρακι σε γλυκό νερό; (ξερω οτι ζουν και σε υφάλμυρο - ισως και καλυτερα σε υφάλμυρο). Μεχρι τωρα τρωει κοκκινα σκουλικακια και τσιμπολογάει τα σαλιγκαρια που υπάρχουν σε αφθονια στο ενυδρείο (χρησιμευουν σε κάτι :bigemo_harabe_net-88: )

Τιπς και συμβουλές ευπρόσδεκτα!

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσαι!

σε τι ενυδρειο το εχεις? αν μπορεις βαλε κ φωτο.

προσωπικα δεν ειχα ποτε puffer αλλα το συγκεκριμενο ειδος αποσο ξερω ζει κ σε γλυκο κ σε υφαλμυρο.

σκεφτεσαι να του βαλεις συγκατοικους?

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικες φατσες. Εχω δυο σε 30 λιτρα

με δυο ριζες και λιγα φυτακια.

Αρκετοι στο εξωτερικο τα εχουν κρατησει

σε γλυκο αποκλειστικα νερο με επιτυχια.

Εμενα τρωνε κατεψυγμενο αλλα και αποξηραμενο

σκουλικι.

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να βαλω ενα-δυο σε ενα 30 λιτρα που εχω και θα θελα αν σας ειναι ευκολο να μου πειτε τισ απετισεις τουσ (ph,θερμοκρασια,βυθος,τροφη,χρειαζετε φυτα,κρυψονες κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να βαλω ενα-δυο σε ενα 30 λιτρα που εχω και θα θελα αν σας ειναι ευκολο να μου πειτε τισ απετισεις τουσ (ph,θερμοκρασια,βυθος,τροφη,χρειαζετε φυτα,κρυψονες κ.τ.λ.)

http://badmanstropicalfish.com/articles/article84.html

http://tropicalfishandaquariums.com/Puffers/Figure8.asp

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολύ ωραια ψαρακια μπορεί να την"παλευουν" σε γλυκο νερο αλλα πιστευω οτι θα πρεπει σε ενήλικο σταδιο να μεταφέρονται σε υφαλμυρο , τα ψαρια αποκλειστικά σε γλυκο νερο θα παρουσιασουν ευαισθησίες σε απλες αρρωστιες και θα ταλαιπωρούνται συνέχεια ειναι κριμα,επίσης πρεπει να τρωνε σαλιγκάρια για να μην μεγαλωνουν τα δοντια τους

Έγινε επεξεργασία - piranhas2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:mail1: ... μετά από συμβίωση περίπου 1 εβδομάδας με το πρώτο puffer αγόρασα και 2ο ... Τα ψαράκια είχαν μπει σε 120λτ κοινωνικό φυτεμένο με σκοπό να μεταφερθούν μόνα τους σε 30λτ που είχε ήδη αγοραστεί και έτρεχε.

Τα δύο ψαράκια ήταν από άλλο πλανήτη..... Το πρώτο ήταν ήρεμο και έτρωγε συνήθως τα σκουλικάκια που έπεφταν στον πάτο ενώ τα "ξεφλούδιζε" - δεν πείραξε τίποτα άλλο.

Ο δεύτερος ψαρής ... έτρωγε από παντού και φυσικά δεν περίμενε να φτάσει το φαγητό στον πάτο έτρωγε από το χέρι μου. Ετρωγε όμως και την ουρά ενός σκουρόχρωμου αρσενικού guppy τον οποίο απομόνωσα για να επουλωθεί (ευτυχώς ήδη το 1/3 της ουράς του επαναδημιουργήθηκε)...

Τα σαλιγγάρια έχουν εξαφανιστεί όλα πάνε καλά και σκέφτομαι πώς να φτιάξω το 30λτ γιατί τίποτα δεν μου αρέσει .... :whistling:

Εχθές γυρνώντας από τη δουλειά ταιζω κατεψυγμένο σκουλικάκι και περιμένω τον "ηρεμο" να φανεί νωχελικά και να φάει .... αμ δε ... τα μωρα γκαπυ (καμια 60αρια) τρωνε σκουλικι τραβώντας το από μια μερια το καθενα, ο "τσαντήλας" pufferακος κοντεύει να σκάσει από το φαί ... ο άλλος πουθενά ... όσο και να τον αναζήτησα δεν τον βρήκα.

Σήμερα το πρωί βρήκα νεκρό τον τσαντήλα να επιπλέει στην επιφάνεια και νεκρό τον ήρεμο στον πάτο του ενυδρείου ήδη μισοφαγωμένο ... :rip_1:

Δεν κατάλαβα τί εφταιξε το σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπάρω ...

Και κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση ... ο "τσαντήλας" κυνηγούσε μανιασμένα τον σκούρο μπαμπά guppy αλλά δεν ακούμπησε τον έτερο του ενυδρείου έναν εντυπωσιακό κόκκινο - έτρωγαν διπλα διπλα!

Τωρα ο χτυπημένος μπαμπάς επέστρεψε στα παιδιά του και το 30λτ θα γίνει μάλλον θαλασσινό ... εχω 2-3 φωτο απο κινητό θα τις ανεβάσω κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...