Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.

εχω 2 χελωνες τις οποιες τις εχω 6 χρονια και τις ειχα παρει απο πολυ μικρες απο πετ σοπ.το ζητημα μου ειναι οτι τοσα χρονια τις ειχα σε πλαστικο ενυδρειο χωρις φωτισμο φιλτρο νερου κτλ.

τωρα λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο αποφασισα να παρω ή να φτιαξω ενα ενυδρειο να βαλω φιλτρο νερου και ειδικο φωτισμο και οτι αλλο χρειαζεται.το προβλημα ομως ειναι οτι θελω συμβουλες ειδικες για την περιπτωση οπου οι χελωνες 6 χρονια τωρα εχουν μεγαλωσει σε συνθηκες που αν τις βαλω σε ενα σωστο ενυδρειο φοβαμαι πως θα αντιμετωπισουν προβλημα.

τοσα χρονια λοιπον:

τις ειχα σε ενα πλαστικο ενυδρειο

τις ταιζα καθε πρωι και τις επλενα καθε μερα εφοσον ειχαν φαει και ειχαν βρωμισει ωστε μετα να ειναι καθαρες

εχουν συνηθισει το βραδυ να μην εχουν φως

τις ταιζω οπως λεει και σε ενα στικυ θεμα αρκετα συχνα μαρουλι το οποιο και λατρευουν να τρωνε.2 φορες τους ειχα δωσει φραουλες και τους αρεσαν πολυ απο οτι καταλαβα

αυτο που θα θελα ειναι να μου πειτε τι να κανω για να βελτιωσω τις συνθηκες διαβιωσης τους προς το παρον.και συμβουλευτικα βηματα για το πως να φτιαξω ή να αγορασω ενα ενυδρειο

να πω οτι οι χελωνες ειναι 15-17 εκατοστα. η μια αρσενικια και η αλλη θηλυκια.προσφευγω στο φορουμ σας γιατι εδω στην πατρα σε οσα πετ σοπς εχω παει κανενα δεν με αντιμετωπισε ως σοβαρο πελατη και δεν μπηκε στην διαδικασια να με ενημερωσει για το τι πρεπει να κανω.

ελπιζω να με βοηθησετε γιατι με καιει πολυ το ζητημα τους :D

Link to comment
Share on other sites

πριν καμια ωρα τις επλυνα και το αρσενικο ασχολειται ολη την ωρα με την θηλυκια :P

εχω προσεξει πως καθε φορα που τις πλενω και τους αλλαζω το νερο γινονται πολυ δραστηριες.εχει σχεση αυτο λετε με το οτι βρισκονται σε πιο ζεστο νερο μετα το καθαρισμα?

αν και καθε βραδυ μενουν χωρις φως απο τις 11 σημερα που τους εχω βαλει ενα απλο φως απο πανω τους βλεπω να ναι ακομα δραστηριες ενω αλλες φορες ουτε καν κουνιοντουσταν!

το βραδυ πρεπει να τους το κλεινω το φως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας,Κατ αρχάς θα πρέπει να βάλεις μια λάμπα uvb ακτινοβολίας για να μπορούν να συνθετουν βιταμίνη D3 τα ζωάκια σου (εκτός από την πρόσθετη που φαντάζομαι οτι θα βάζεις) και να μπορεί να απορροφάτε καλύτερα το ασβέστιο απο τον σκελετό τους.Ένα συμπίρωμα ασβεστίου είναι επίσης πάντα χρήσιμο.Είναι από τα περίεργα που 'εχω ακούσει,τέτοιας ηλικίας ζώα και να μην έχουν εμφανίσει (ευτυχώς!!!) Μεταβολική Ασθένεια των Κοκάλων

Επίσης ναι,το φώς πρέπει να το κλείνεις το βράδυ και να φροντίσεις να έχει μια φωτοπερίοδο 8-12 ώρες το πολυ

Link to comment
Share on other sites

mr zoo ειναι 6 μιση σχεδον χρονων και δεν εχουν παθει τιποτα.

ασβεστιο τους παρεχω και διαφορα ειδη τροφων.

θα παω σημερα σε πετ σοπ να ρωτησω αν και να πω την αληθεια σε οσα εχω παει εχω απογοητευτει.δε γνωριζουν τιποτα απο ολα οσα λετε εδω περα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...