Jump to content

Πώς Να Μην Κόψετε Μια Heliofungia Actinoformis


Alexpsycho

Recommended Posts

Κάποτε είχα αγοράσει μια Heliofungia Actinoformis.Εντυπωσιακό κοράλλι και απο τα αγαπημένα μου αλλά δυστυχώς γίνεται πολύ μεγάλο σε μέγεθος και θέλει τεράστιο ενυδρείο. Αφού δεν πείρα την απόφαση να το πουλήσω έψαξα πώς να το κόψω...Αγόρασα ένα Dremel και αφού περίμενα αρκετές μέρες ήρθε και ο διαμαντό-δίσκος απο Αθήνα(δεν είχα βρεί πουθενά στην Θεσ/νίκη).

DSC00406.jpg

Αφού τοποθετήθηκε αραγωνίτης στο κουβαδάκι (είναι απο τα κοράλλια που δεν θέλει να μείνουν εκτός νερού) το dremel μπήκε σε λειτουργία...

DSC00408.jpg

Πράγματι το κόψιμο ήταν καλό αλλά λάθος.Έπρεπε να δώσει 2 το πολύ 4 κομμάτια.Δυστυχώς το κοράλλι προσβλήθηκε απο Brown Slime και μας άφησε ύστερα απο μερικές μέρες. Απο την όλη διαδικασία δεν γλίτωσε κανένα κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το φωτορεπορτάζ για το πως πρέπει να κοπεί το συγκεκριμένο κοράλι που είναι ?

Άλεξ από εσένα περιμένουμε να δώσεις τέτοιες πληροφορίες, από εμένα για το Dremel ότι θες :)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το κοράλλι ήταν τέρας...

n_n.jpg

Δεν το συστήνω σε μικρά ενυδρεία...Και εγώ Medium και καλά το πήρα και ήρθε το άλιεν να μου φάει το ενυδρείο...

Σωστός τρόπος είναι στη μέση...Κάθε κομμάτι πρέπει να έχει και στόμα.Αλλά πάλι τα κοράλλια θέλουν σεβασμό και μελέτη πριν αρχίσεις κάτι τέτοιο.Παραβίασα τους κανόνες και το έχασα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κομματι επρεπε να ερθει με καθε τιμημα στο ενυδρειο μου..χεχε.ειναι απο τα ζωα που μου αρεσουν παρα πολυ και ποτε μου δεν ειχα.παρα την πλακα μου ενα μεγαλο μπραβο στον αλεξ που μεσα απο τις εμπειριες του μας δειχνει και τα λαθη που μπορουμε αθελα μας να κανουμε στο χομπι.και αυτο ειναι ενα δειγμα χομπιστα που εστω και απο λαθος εκτιμηση μας κανει σοφοτερους ολους εμας.

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατόπιν εορτής γιατί το κοράλλι κόπηκε μέσα στο 2008 διάβασα οτι ακόμα και οι καλύτεροι επαγγελματίες στον χώρο (Α.Calfo)δεν κόβουν το συγκεκριμένο κοράλλι και θεωρείται απο τα πιο δύσκολα στο κόψιμο...στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...