Jump to content

Αναγνωριστη Ανεμωνης,και Αλλα.


Recommended Posts

Καλησπερα.

- Εσεις που σιγουρα θα ξερετε. ποια ανεμωνη ειναι αυτη? την πηρα για εναν φιλο. Δεν ελεγε να προσκοληθει πουθενα! υπαρχει κανενα κολπο να τις κανουμε να καθονται στα βραχια?

- Επισης....διπλα απο το ζωανθος βγαινει αυτο το πρασινο το οποιο ειναι σαν σφουγγαρι. το εχετε ξαναδει σε ενυδρειο? τι ειναι?

- Και τελος.....στον βραχο βγαινει αυτο το ασπρο το οποιο μοιαζει σαν μουχλα ή σαν γαζα και ειναι πανω στον βραχο. τι μπορει να ειναι?

Ευχαριστω πολυ.

post-471-0-11345700-1343048783_thumb.jpg

post-471-0-27380600-1343048855_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την πηρες για φιλο...?και γιατι δεν του την εδωσες?μηπως την πηρες για σενα?

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη βρησκετε στο ενυδρειο του φιλου μου η οποια δεν λεει να προσκοληθει σε καποιο σημειο. Εχουμε κλεισει για λιγο κυκλοφοριτες μηπως και κολησει καπου. (Την αγορασα εγω γιαυτον. Απλα εδωσα πληροφορια που δεν εχει νοημα για σας και μπερδευτικατε)

Οχι για μενα. εμενα το ενυδρειο ειναι ακομα στο στρωσιμο. Απλα δεν θυμαμαι το ειδος της για να βρω πληροφοριες. Απο το καταστημα μου ειπαν να την αφησω ελευθερη στο ενυδρειο και αυτη θα προσκοληθει μονη της καπου.

Εγω που ειχα παλια ανεμωνες μεσογειακες απλα της τοποθετουσα εκει που ηθελα και μετα απο ενα μισαωρο ειχαν κολησει σε ικανοποιητικο βαθμο(να μην παρασυρωνται απο τα ρευματα).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είδος θέλει κάποιου είδους τρύπας να χώσει το πόδι της

Link to comment
Share on other sites

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=749311

To οτι μετακινειται συνεχως,σημαινει οτι δε βρισκει το καταλληλο μερος να βολευτει.Σε ποσα λιτρα ενυδρειο την εχεις;Ειναι πολυ επικινδυνο να σου κολλησει σε κυκλοφορητη με οτι αυτο ακολουθει.......

Link to comment
Share on other sites

http://www.reefcentr...ad.php?t=749311

To οτι μετακινειται συνεχως,σημαινει οτι δε βρισκει το καταλληλο μερος να βολευτει.Σε ποσα λιτρα ενυδρειο την εχεις;Ειναι πολυ επικινδυνο να σου κολλησει σε κυκλοφορητη με οτι αυτο ακολουθει.......

:rolleyes: καπου το εχω ξαναδει το ''εργο'' :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρασινα και κιτρια που λες,σαν σπογγοι μοιαζουν.

Τα βραχακια ζωανθων μαλλον ειναι βραχακια απταισιων.Οποιος σου τα εδωσε,δεν σεβεται καν τον εαυτο του!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ καπου το χεις ξαναδει,αλλα τη μποχα εγω τη βιωσα. :hysterical:

Και πρεπει να στο ειχα πει τουλαχιστον 20 φορες!!!! αχαχαχαχααααα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είδος θέλει κάποιου είδους τρύπας να χώσει το πόδι της

Απο προσωπικη εμπειρια θα πω πως δεν το βλεπω να ισχυει για την magifica αλλα και για την crispa.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί και να κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί και να κάνω λάθος

Δεν ειναι λαθος,απλα δεν ειναι απολυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Δια αυτη ειναι η ανεμονη που εχει το λινκ.

Το ενυδρειο ειναι ενος φιλου. Το πηρε ετοιμο οπως το βλεπετε πριν ενα μηνα(λειτουργουσε με ψαρια και.......τις απταισιες ).

Απλα με εβγαλε ο δρομος μου για Αθηνα και μου ειπε να του παρω μια ανεμωνη για τους κλοουν του. Ε και του πηρα. Απλα δεν λεει να γατζωθει η ατιμη καπου.

Τους κυκλοφοριτες τους κλεισαμε γιατι πηγε να γινει το μοιραιο και απο ανεμωνη θα ειχαμε.....ανεμονη σε μορφη κυμα!!!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 130 λιτρα αυτο που επισυναπτω στην φωτο. εχει αρκετα βραχια για να κολησει καπου....τι να πω.

post-471-0-41936000-1343058425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το κάλας τι κάνετε ακριβώς?Γενικά οι ανεμώνες είναι δύσκολα πλάσματα θέλουν εγκατεστημένο,ώριμο περιβάλλον και κατά γενική εκτίμηση θα πρέπει να αφήνονται σε έμπειρους χομπίστες.Ισως αν αφήνατε τον βράχο έξω απο το νερό στον ήλιο για ένα μήνα ίσως άδειαζε απο τις απτασίες.

Link to comment
Share on other sites

Το καλας το χρησιμοποιουμε για το φαγητο. Ε και φυσικα σε σαλατες :P Μην παει το μυαλο σου στο κακο.

Οσο για την ανεμωνη απλα απο εκει που την πηραμε μας ειπαν να την αφησουμε και θα διαλεξει αυτη το που θα παει. Αλλα μαλλων θα παει στον αλλο κοσμο προς το παρων :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό.Αλλά όχι απόλυτα. Δοκιμάστε τάισμα όταν βρεί το μέρος που θέλει και αν τρώει όλα καλά... Μέχρι τότε πολύ προσοχή μην την παρασύρει κανένας κυκλοφορητής.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλων πρεπει να την βγαλουμε σωστα? Αυτα τα ζουμια που βγαζει δεν μου αρεσουν καθολου και μπορει να βλαψουν και το συστημα.

post-471-0-36749400-1343068120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα ζουμια αυτα τα εβγαλε για μια στιγμη και εγινε μικροτερη. τωρα ειναι φυσιολογικη οπως στην αρχη. Ο θεος μαζι της...

Link to comment
Share on other sites

δωσε το ζωο για φιλοξενια σε καποιον με ωριμο ενυδρειο.πριν ειναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είδος θέλει κάποιου είδους τρύπας να χώσει το πόδι της

κοντα στους 4 μηνες ηταν κολλημενη η δικια μου στο πισω τζαμι , ενα σ/κ εφυγα για ψαρεμα και την μαζεψε ο Στρατος απο τον κυκλοφορητη :P ( για αυτο κανει παραπονα ) :P για μποχα .... σιγα τη μποχα εμενα δεν μου μύρισε τιποτα :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω παραπονα ρε.....αμαν :D

Φιλε μου τα 130 λιτρα ειναι πολυ λιγα για αυτη την ανεμωνη.Καλα,δεν συζητω για το ωριμο συστημα που χρειαζεται.......

Βγαλτε την μια αγγελια,γιατι αργα η γρηγορα θα τα παρετε ολα στο χερι.Στανταρ η καταληξη της θα ειναι πανω σε καποιον κυκλοφορητη.

Στα λιτρα αυτα μονο μια BTA(bubble tip anemone) θα μπορουσε να μπει για να ταιριαξει με τα κλουν που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...