Jump to content

Χρήσιμο Προγραμματάκι Από Την Fauna Marin


Aiolos

Recommended Posts

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα με το οποίο μπορεί ο χομπίστας να υπολογίσει τις δοσολογίες από τα προϊόντα της εταιρίας για τη μέθοδο balling και όχι μόνο.

Υπάρχουν πολλές ακόμη δυνατότητες του προγράμματος, μέχρι και υπολογισμό κόστους της ΔΕΗ από την κατανάλωση των συσκευών.

Διατίθεται δωρεάν από...http://www.euroreefe...=13&l=375061ba4

Η εταιρία έχει κυκλοφορήσει και εφαρμογές για Android, (με κόστος 0,99 ευρώ), αλλά δεν έχουν καμιά σχέση με τις δυνατότητες και ευκολίες αυτού του προγράμματος....

fauna-marin-calculator.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα δειλά δειλά μια light balling με Fauna και άρχισα το ψάξιμο γενικώς !!!,,, ευτυχώς έχω και την υποστήριξη του Αλέξη γιατί δεν το κατέχω καλά το άθλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη παλι σε εξοδα σε βλεπω...χεχεχε.αν τελικα την κατανοησεις την μεθοδο ειναι ευκολακι και απλη ρουτινα και η συντηρηση των μειγματων η παρασκευη αλλα και το τσεκαρισμα τους....

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλέξης φταίει χα χα.. (λέμε τώρα)

Βασικά το "μεγάλο" έξοδο είναι οι περισταλτικές, από εκεί και πέρα οι σκόνες κοστίζουν πολύ πιο φτηνά απ ότι τα υγρά που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα.,,, και μέχρι πρόσφατα οι ανάγκες στα κύρια στοιχεία δεν ήταν πολύ μεγάλες.

Τώρα όμως με κάποια παραπάνω σκληρά και με την ανάπτυξη που άρχισαν να έχουν, οι ανάγκες μεγαλώνουν και αυτές.

Ένα μπουκάλι με υγρά εμπορίου κοστίζει 15-20 ευρώ, αλλά οι σκόνες ως γνωστόν είναι πολλαπλάσια πιο φτηνές.

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πήγαινα καλά με αυτές και είχα κάποιους ενδοιασμούς, αλλά με τον Άλεξ να σιγοντάρει δεν ήθελα και πολύ.... έτσι σε βάθος χρόνου το κόστος συντήρησης θα είναι σημαντικά μειωμένο.

Ενώ με τα υγρά είχα βρει τις αναλογίες δόσεων, αρχίζω σχεδόν από την αρχή πάλι τις μετρήσεις μέχρι να βρεθούν οι σωστές δοσολογίες και στις σκόνες.

Οργανώθηκα λοιπόν και εγώ....

post-13206-0-51983700-1344668295_thumb.jpg post-13206-0-79733300-1344668312_thumb.jpg

(η μονή περισταλτική αντλία δίπλα στην τριπλή, αναλαμβάνει κάθε 4 μέρες να ρίχνει 20ml ζωντανό φυτοπλαγκτόν)

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τοσο καιρο που σε πρηζω και σε σιγονταρω και τωρα μου παιρνει ολη τη δοξα ο αλεξ;;; Ντροπη σου χεχεχε....

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε βαγγελη,για ακομα μια φορα εγραψες!!!παντως δωκιμασα να το κατεβασω αλλα δεν....

Link to comment
Share on other sites

Αν ερχόσουν και εσύ για καφέ με την συχνότητα που έρχεται ο Αλέξης θα ήταν διαφορετικά.... αλλά για να λέμε και την αλήθεια το έβαλες και εσύ το χεράκι σου δεν μπορώ να πω χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε βαγγελη,για ακομα μια φορα εγραψες!!!παντως δωκιμασα να το κατεβασω αλλα δεν....

Γιατί τι πρόβλημα σου βγάζει?.... κάτω δεξιά στη σελίδα υπάρχει η ένδειξη "download"

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι πρόβλημα σου βγάζει?.... κάτω δεξιά στη σελίδα υπάρχει η ένδειξη "download"

το κατεβαζω και οταν το κανω εγκατασταση μου ζηταει να κανει επιδιωρθωση στο .net framework και μετα απλα σταματαει η εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

το κατεβαζω και οταν το κανω εγκατασταση μου ζηταει να κανει επιδιωρθωση στο .net framework και μετα απλα σταματαει η εγκατασταση

Τότε μπορεί το πρόβλημα να είναι στον υπολογιστή σου... δεν ξέρω!!!

Δοκίμασε το εξής:

Από τον φάκελο που έγινε εγκατάσταση το πρόγραμμα τρέξε το FxM Calcu EN.exe... επίσης και το Update_fxm_en.exe

Μπορεί για κάποιο λόγο να σου βγάλει μηνύματα λάθους, αλλά θα λειτουργήσει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Να ακόμη ένα εξ ίσου χρήσιμο

http://www.aquacalcu...Windows-en.html

και εδώ οι οδηγίες χρήσης... http://mathgame.de/Aqua/Balling_StepByStep_Eng.pdf

Σε επικοινωνία που είχα με την τεχνική υποστήριξη της Fauna Marin για διάφορες πληροφορίες, μου σύστησαν επίσης και το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

dp6.png

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...