Jump to content

Διάχυση Χημικών Στο Κυρίως Ενυδρείο


Aiolos

Recommended Posts

Δεν θα το χαρακτήριζα κατασκευή, αλλά μετατροπή.

Λόγω ότι δεν διαθέτω sump και όλα τα χημικά από την περισταλτική έπεφταν απ ευθείας στο ενυδρείο, προμηθεύτηκα ένα κρεμαστό φίλτρο της Eheim Liberty, και προσάρμοσα στο καπάκι του μια βάση με τους σωλήνες της αντλίας.

Μ αυτό τον τρόπο τα συμπυκνωμένα χημικά εισέρχονται στο ενυδρείο διαλυμένα πια, (μέσω του φίλτρου), χωρίς τον κίνδυνο να κάνουν κάποια ζημιά στα ζωντανά.

Στο φίλτρο δεν έχουν τοποθετηθεί άλλα υλικά (σφουγγάρια κλπ).

post-13206-0-79965400-1345803509_thumb.jpg

Επίσης θα μπορούσε να τοποθετηθεί μια μικρή αντλία στο σημείο που ρίχνουν οι σωλήνες τα χημικά, ώστε να διαλύονται πιο εύκολα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το φιλτρο εχει την αντλια του .....γεμιζει με νερο του ενυδρειου , οι κουβαδες του ειναι αδειοι και εσυ απλα πετας μεσα εκει τα χημικα απο τις περισταλτικες?

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς... με την ανατάραξη που υπάρχει μέσα στο φιλτράκι τα χημικά διαλύονται άμεσα και πέφτουν στο ενυδρείο πιο.... "ανώδυνα"

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματιστά σωληνάκια είναι άλλη μια πρωτοπορία Αίολος....πιστεύω παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα! Οσο για την αντλια μεσα νομιζω οτι ειναι υπερβολη...

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες δεν είναι, γιατί η περισταλτική μου είναι προγραμματισμένη να προσθέτει το ΚΗ τις βραδινές ώρες που η Vortech μπαίνει σε "νυχτερινή λειτουργία" και η ανατάραξη/κυκλοφορία είναι πολύ μειωμένη.

Στο σημείο που έχω τα σωληνάκια, έστω και αυτή η χαμηλή κυκλοφορία δεν τα "πιάνει" και βασικά αυτός ήταν ο λόγος που έβαλα το φιλτράκι.

Θα μπορούσε δηλαδή να τοποθετηθεί μια μικρή και συμμαζεμένη αντλία (300-500 L/h) δίπλα στα σωληνάκια για να "σκορπίζει" τα χημικά.

Εγώ επέλεξα τελικά το φιλτράκι για πρακτικούς και χωροταξικούς λόγους, γιατί στο σημείο εκείνο δεν υπήρχε χώρος για να "βολευτεί" κάποια αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματιστά σωληνάκια είναι άλλη μια πρωτοπορία Αίολος....πιστεύω παγκοσμίως.

Μια βδομάδα τα έψαχνα.

Αφού γιατρέ μου ξέρεις πόσο αρρωστημένη είναι η τελειομανία μου.. σε σημείο εξαναγκασμού !!!

Νομίζω τελικά ότι χρειάζομαι μερικές συνεδρίες :bigemo_harabe_net-170:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...