Jump to content

Φούσκωμα Κοιλιας Σε Γκαπυ Και Σηκωμένα Λέπια


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδω και μερες παρατηρώ πώς η κοιλιά σε ένα θηλυκο γκαπυ που εχω, έχει φουσκωσει αρκετα.

Νόμιζα οτι ειναι ετοιμόγεννη και ετσι περιμενα απο μερα σε μερα να γεννήσει.

Από χθες το βραδυ όμως παρατηρω πώς τη βγάζει πολύ ώρα στο βυθό με την κοιλια να ακουμπάει κατω και ελαφρως γυρισμενη προς τα εμπρός, ή επάνω στο εσωτερικο φιλτρο κοντα στην επιφανεια του νερου.

Επίδης σημερα παρατηρησα πώς τα λέπια της έχουν σηκωθει, σάν να έχει ανατριχιάσει.Τα υπολοιπα ψαρια συμπεριφερονται φυσιολογικα και δεν βλέπω κατι το ανησυχητικο στη συμπεριφορά τους.

Ξέρει κανεις τι μπορεί να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος ότι τα λέπια του ψαριού έχουν ανασηκωθεί και δεν εγκυμονεί τότε συμπλήρωσε την φόρμα ασθενειών και βαλε και φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

To oτι εχουν σηκωθει αυτο ειναι 100% σιγουρο, το αν ειναι εγκυος....αυτο δεν μπορω να το πώ με βεβαιότητα δεδομενης της καταστασης πλέον.

Επανερχομαι με φωτο και στοιχεια. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ετσι ηταν 5-6 μερες μετα αρχισε να στριφογυριζει εχασε την ισορροπια της και πεθανε....Δεν μπορεσε να γεννησει ποτε....εσκασε το ψαρακι....κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Για dropsy ακούγεται. Απομόνωσε την άμεσα σε καραντίνα. Έχεις δει περιττώματα? Αν δεν έχει τα χαρακτηριστικά μαύρα σημάδια στο πίσω μέρος της κοιλιάς, δεν είναι έγκυος, αλλά και να είναι, τα σηκωμένα λέπια "μυρίζουν" dropsy.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε τις απαιτούμενες πληροφορίες και την συμπλήρωση της φόρμας από τον φίλο μας και ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα!

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε τις απαιτούμενες πληροφορίες και την συμπλήρωση της φόρμας από τον φίλο μας και ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα!

Έχεις δίκιο γενικά, ξέρεις όμως ότι όταν εμφανίζεται dropsy (το οποίο δεν είναι ασθένεια, αλλά τα συμπτώματα σε τελική μορφή και δεν ξέρουμε ακριβώς από τι μπορεί να προέρχεται) εκτός από το ότι είναι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων θανατηφόρο για το ίδιο το ψάρι (με αποτέλεσμα εκτός του ίδιου του θανάτου, αν δε διαπιστωθεί έγκαιρα ο θάνατος να τινάξει στα ύψη την αμμωνία στο ενυδρείο), επιπλέον ενέχει μεγάλες πιθανότητες να κολλήσουν και τα υπόλοιπα ψάρια. Οπότε θεωρώ ότι και μόνο η πιθανότητα dropsy αρκεί για την τοποθέτηση του ψαριού σε ενυδρείο "καραντίνα". Ακόμα και να αποδειχτεί ότι δεν ήταν άρρωστο, δεν καταλαβαίνω με ποιο τρόπο η καραντίνα θα κάνει κακό στο ψάρι. Ακόμα και αν είναι έγκυος, πράγμα που πολύ εύκολα μπορεί να διαπιστωθεί από τα χαρακτηριστικά μαύρα σημάδια στο πίσω μέρος της κοιλιάς, η καραντίνα θα λειτουργήσει ως γεννήστρα, αυξάνοντας τις πιθανότητες επιβίωσης του γόνου.

Σίγουρα χωρίς επιπλέον πληροφορίες δε μπορούμε να κάνουμε "διάγνωση" ούτε να προτείνουμε φαρμακευτική αγωγή, η καραντίνα όμως μόνο σε καλό μπορεί να μας βγει. Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσε με, άνθρωποι είμαστε!

Πάντως αν μοιάζει με τα ψάρια στις εικόνες http://www.flippersa....net/dropsy.htm, ή έχει τα συμπτώματα που αναφέρονται, δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες..

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

Όπως είδες στο πρώτο ποστ αναφέρω στον φίλο ότι αν είναι σίγουρος ότι τα λέπια είναι ανασηκωμένα να συμπληρώσει την φόρμα, οπότε καταλαβαίνεις ότι και εμένα το μυαλό πήγε σε dropsy! Δεν αρκεί όμως απλά μια εκτίμηση για να βγάλουμε συμπεράσματα και να πράξουμε ανάλογα μιας και ο καθένας μας εκτίμα διαφορετικά το κάθε σύμπτωμα γι’αυτο και η ουσία των φωτογραφιών!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και να τονισω τα εξης.

1.Εχει ξαναγεννησει γκαπυ στο ενυδρειο,δεν θυμαμαι αν ηταν το ιδιο ή καποιο αλλο, οποτε ξερω πως μεγαλωνει και πως δειχνει η κοιλια του.Και σε αυτο εδειχνε ακριβως οτι παει για γεννα.Η διαφορα ειναι πως τις τελευταιες δυο μερες αντι για μαυρες μπιλιτσες στη κοιλια βλεπω κατι γαλακτερο και πως απο χθες το βραδυ εχουν σηκωθει και τα λεπια.

2.Χωρος να μπει ξεχωριστα περαν του υπαρχοντος ενυδρειου,δεν υπαρχει,οποτε οτι γινει πρεπει να γινει εκει στον ιδιο χωρο.

3. θα ανεβασω φωτο και θα συμπληρωσω τη φορμα μολις γυρισω απο τη δουλεια γιατι τωρα ειμαι απο κινητο.

Ευχαριστω και παλι.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τα λεπια εχουν ανασηκωθει οπως και στις φωτο με τη διαφορα οτι αυτα τα μαυτα στιγματα που ειδα κατω απο τα λεπια μιας απο τις φωτο δεν υπαρχουν στο δικο μου γκαπυ.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τα λεπια εχουν ανασηκωθει οπως και στις φωτο με τη διαφορα οτι αυτα τα μαυτα στιγματα που ειδα κατω απο τα λεπια μιας απο τις φωτο δεν υπαρχουν στο δικο μου γκαπυ.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Φίλε malamadre, αν τα λέπια του ψαριού έχουν ανασηκωθεί σε τέτοιο βαθμό δεν υπάρχουν πιθανότητες το ψαράκι να επιβιώσει και πολύ σύντομα θα καταλήξει!

Επιμένω όμως να περιμένουμε να γυρίσεις σπίτι πρώτα και το συζητάμε μετά μιας και τώρα είναι εντελώς άσκοπο να βγάζουμε συμπεράσματα!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ενας κτηνιατρος ίσως τη σώσει,χωρίσ πλακα...ενας κτηνιατροσ μου το ειπε οτι γίνονται ενχειρησεις σε ψάρια αλλά για γκάπι δε νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δοκιμαστεί χειρουργικές επεμβάσεις σε ψάρια Χρύσα αλλά σε άλλες περιπτώσεις παθήσεων! Δυστυχώς αν μιλάμε για υδρωπικία, μιλάμε για καταστροφή των εσωτερικών οργάνων του ψαριού και δεν υπάρχει θεραπεία!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο ebenos, δυστυχώς κατά 99,9% το ψάρι είναι καταδικασμένο, σημασία έχει αυτό να φύγει ήρεμα και να τη γλυτώσουν τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδω και δυο μερες παρατηρείται φουσκωμενη κοιλιά και σηκωμα λεπιών όπως και μεγάλη ακινησια στον πυθμενα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:160

- Φίλτρανση Εσωτερικο

- Ιστορικό 4 μήνες

- Ψάρια 8 Αρλεκινοι 9 νεον τετρα, 6 γκαπυ, 3 κλοουν botia, ενας γλειφτης και 2 ξιφοφοροι

- Ρουτίνες. Ταισμα 1 φορα την ημερα, αλλαγες νερου καθε7-10 μέρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7

- KH:8

- GH:11

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:ΑPI

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού:3 μηνών περιπου

- Συμπτώματα που παρουσιάζει Περιττώματα εχω μερες να δω, χρωματισμός ψαριού φυσιολογικος, όρεξη όχι κανονική, αναπνοή κανονικη, κινητικότητα στεκεται περισσοτερη ωρα στο βυθο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

http://imageshack.us/photo/my-images/266/dscn1839v.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/818/dscn1841i.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/690/dscn1840z.jpg/

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τωρα μολις γυρισα από τη δουλεια και ειδα να εχει σαν αιματωμα στα βραγχια.

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να βρεις άμεσα μια καραντίνα η ένα πλαστικό δοχείο στην ανάγκη και να μεταφερθεί το ψάρι εκεί μιας και θα χρειαστεί να γίνει θεραπεία με αλάτι και με τα νέον μέσα και τον πλεκο δεν γίνετε!

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις 1 γραμμάριο ενυδρειακο αλάτι για κάθε λίτρο νερού της καραντίνας η θειεικο μαγνήσιο (Epsom salt) από τα φαρμακεία και ταυτόχρονη χρήση μιας αεραντλίας!

Δύσκολα τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έ?.....

Που να βρω τωρα πλαστικό δοχειο......

Αντε και βρισκω κατι απόψε και το βαζω....αλάτι μονο το πρωι να πάω να πάρω.Η αεραντλια ειναι ηδη μεσα στο ενυδρειο και δουλευει και ειναι πολύ δυσκολο να ξηλωθει και να μπεί εκει μαζι με το γκάπυ....

Αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι οτι η κοιλια εκει που επρεπε να ειναι μαυρη ειναι ασπρη....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα ίδια συμπτώματα σε άλλο ψαράκι, απομόνωσε το άμεσα και χρησιμοποίησε esha 2000 στο κυρίως ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγη νερου σημερα πριν ομως τα τιναξει το γκαπυ.Ελπιζω να μην κολησουν και τα υπολοιπα...

Ευχαριστω παντως,θα εχω το νου μου...

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ήταν αναμενόμενο!

Σου πρότεινα να προσπαθήσεις με το αλάτι μόνο και μόνο για να το ανακουφίσει λιγο και για να μην φανώ σκληρός λέγοντας σου να του κάνεις ευθανασία!

Δεν είχε ελπίδες δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Bασικά επρεπε να ειχα κανει ευθανασια από τη στιγμη που ειδα πώς κάτι δεν πήγαινε καλά.

Τωρα πρεπει να εχω το νου μου μην τυχόν μολυνθουν και τα υπόλοιπα.Ας ελπίσουμε να μην μεταδοθει.

Πρέπει ομως να φτιαξω ενα μικρουλι για καραντινα.Δεν φταινε τα υπολοιπα σε τιποτα οταν ενα ψαρι εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θλιβερό..όταν υπάρχει απώλεια ψαριού, η ζωή συνεχίζεται

Link to comment
Share on other sites

Bασικά επρεπε να ειχα κανει ευθανασια από τη στιγμη που ειδα πώς κάτι δεν πήγαινε καλά.

Τωρα πρεπει να εχω το νου μου μην τυχόν μολυνθουν και τα υπόλοιπα.Ας ελπίσουμε να μην μεταδοθει.

Πρέπει ομως να φτιαξω ενα μικρουλι για καραντινα.Δεν φταινε τα υπολοιπα σε τιποτα οταν ενα ψαρι εχει προβλημα.

Φίλε μου τελικά όλα ok με τα υπόλοιπα ψαράκια σου ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχεις δίκιο γενικά, ξέρεις όμως ότι όταν εμφανίζεται dropsy (το οποίο δεν είναι ασθένεια, αλλά τα συμπτώματα σε τελική μορφή και δεν ξέρουμε ακριβώς από τι μπορεί να προέρχεται) εκτός από το ότι είναι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων θανατηφόρο για το ίδιο το ψάρι (με αποτέλεσμα εκτός του ίδιου του θανάτου, αν δε διαπιστωθεί έγκαιρα ο θάνατος να τινάξει στα ύψη την αμμωνία στο ενυδρείο), επιπλέον ενέχει μεγάλες πιθανότητες να κολλήσουν και τα υπόλοιπα ψάρια. Οπότε θεωρώ ότι και μόνο η πιθανότητα dropsy αρκεί για την τοποθέτηση του ψαριού σε ενυδρείο "καραντίνα". Ακόμα και να αποδειχτεί ότι δεν ήταν άρρωστο, δεν καταλαβαίνω με ποιο τρόπο η καραντίνα θα κάνει κακό στο ψάρι. Ακόμα και αν είναι έγκυος, πράγμα που πολύ εύκολα μπορεί να διαπιστωθεί από τα χαρακτηριστικά μαύρα σημάδια στο πίσω μέρος της κοιλιάς, η καραντίνα θα λειτουργήσει ως γεννήστρα, αυξάνοντας τις πιθανότητες επιβίωσης του γόνου.

Σίγουρα χωρίς επιπλέον πληροφορίες δε μπορούμε να κάνουμε "διάγνωση" ούτε να προτείνουμε φαρμακευτική αγωγή, η καραντίνα όμως μόνο σε καλό μπορεί να μας βγει. Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσε με, άνθρωποι είμαστε!

Πάντως αν μοιάζει με τα ψάρια στις εικόνες http://www.flippersa....net/dropsy.htm, ή έχει τα συμπτώματα που αναφέρονται, δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες..

Το Dropsy είναι ιός ως συνήθως .

Δεν έχει ουσία η απομόνωση ο ιός μεταδίδετε ή υπάρχει σε λανθάνουσα κατάσταση .

Καλές συνθήκες , καλή διατροφή με βιταμίνες και το ψάρι μπορεί να επανέλθει , αν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο .

Αν δεν είναι κάποιο εξαιρετικά επιθετικό είδος ιού με την ενίσχυση του ανοσοποιητικού με βιταμίνες και τι βελτίωση των συνθηκών το ψάρι θα επανέλθει .

Για Dropsy

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=99522

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=107306

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=95776

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=31858

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=28647

Δέν διαβάζετε τα μαθήματά σας !!! :)

Όσο για τη καραντίνα σας έχω γράψει τι συμβαίνει ........... διαβάστε πρίν γράψετε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...