Jump to content

Γνώμες Για Μεγαλύτερο Δισκόσπιτο!


stelis82

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Είμαι πολύ κοντά στην αγορά ενός ενυδρείου 400 λίτρα και ίσως μεγαλύτερο και είμαι σε τρελό δίλλημα!Καταρχάς ποια η γνώμη σας για τα ενυδρεία anubias?Οι τιμές τους είναι άκρως δελεαστικές με αποτέλεσμα να το σκέφτομαι!Εγώ εχω juwell rio 180 αλλα το 400 ειναι πανάκριβο συγκριτικά με το anubias στα αντίστοιχα λίτρα.Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για να το κάνω βιοτοπικό!Παλεύεται η άμμος?Διαβασα άρθρα στο forum και μπορώ να πώ οτι μου κόπηκαν λίγο τα φτερά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω το anubias 120 cm εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος χωρίς κανένα πρόβλημα. Πιστεύω πως πρόκειται για μία από τις λίγες τίμιες κινέζικες λύσεις. :) Επίσης με την αγορά του μου είχαν δώσει δώρο και την βάση του (που εδώ υπάρχει μια ένστανση). Αλλά ήταν δώρο. Οπότε για μένα μην το φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι μια τιμια λυση και συνηθως δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα περαν κατα καιρους που καποιοι παραπονιουνται για τις κολλησεις τους μια που μια στο τοσο ακουγονται παράπονα διαροων. Αυτο βεβαια δεν ειναι ο κανονας αλλα εχει τυχει μερικες φορες. Σιγουρα τα Juwel ειναι ανωτερα αλλα ποτε μην λες ποτε γιατι ειναι να μην σου κατσει το λαχειο καμια φορα και σιγουρα το κοστος αγορας τους δεν ειναι και αμελητέο. Οποτε προσωπικα θα επερνα ενα ανουμπιας αλλα για καλο και γι κακο θα του περναγα και μια στρωση σιλικονης ξανα γιατι μπορει αν σου τυχει η στραβη να ειναι ακομα στην εγγυηση αλλα η ζημια θα εχει γινει και αντε ξεστησε και ξαναστησε παλι το ολο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα 2 χρονια..................

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση της ιδιοκατσκευης που σίγουρα θα σου στοιχήσει λιγότερο και μπορείς έτσι να έχεις και περισσότερες επιλογές σε διαστάσεις!

Επίσης ρίξε και μια ματιά στην κατηγορία των αγγελιών που υπάρχουν πολλά αξιόλογα και μεγάλα ενυδρεία σε καλές τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Νασε καλα και περιμενουμε νεα σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρικ μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποιο θέμα που αναφέρει τα προβλήματα που αναφέρεις?Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είχα ακούσει κάτι!Επίσης επειδή έχει φίλος το 500 και το έχω ελέγξει άδειο κατά την γνώμη μου είναι καλό και το πέρασμα της σιλικόνης είναι αχρείαστο άσε που αν δεν προσέξει πώς να το κάνεις μπορεί να καταλήξει άσχημο!Εγώ πάντως σίγουρα δεν θα τα έσκαγα για juwel αν με κάλυπτε κάτι από την γκάμα του κινέζου!

Άσε που με τα λεφτά που έχουν παίρνει το 700 ο φίλος και είναι αρχηγός του χωριού! :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θα τα εσκαγα, αλλωστε ιδικά τωρα δεν υπαρχει σαλιο! :bigemo_harabe_net-134:

Υπαχουν παντως καποια περιστατικα, ριξε μια ματια εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ!Μου είχε διαφύγει το θέμα!Καλά που τα αντικαθιστούνε...Τί να πώ είναι να σου κάτσει!Πάντως του φίλου που αναφέρω από πάνω είχε πιο καθαρή εφαρμογή στην σιλικόνη από το trigon που είχα

Παρόλα αυτά δεν μου αλάζει γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα γνωμης, απλα ανεφερα πληροφοριακα το τη και το πως................απο εκει και περα ειναι και λαχειο καποια ενυδρεια! :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την δική μου γνώμη η ίδιο κατασκευη κοστίζει πιο ακριβά απο ότι ένα έτοιμο..το μόνο καλο αν κανείς ίδιο κατασκευη θα μπορείς να δώσεις ύψος κάτι που είναι πολυ σημαντικό για τους δίσκους ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ με το anubias το 1,20 είμαι φουλ ικανοποιημένος εδώ και 2 χρόνια και από γυάλα και από έπιπλο το εχω συστήσει και σε φίλους με τα ίδια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την δική μου γνώμη η ίδιο κατασκευη κοστίζει πιο ακριβά απο ότι ένα έτοιμο..το μόνο καλο αν κανείς ίδιο κατασκευη θα μπορείς να δώσεις ύψος κάτι που είναι πολυ σημαντικό για τους δίσκους ...

Η αληθεια ειναι πως το παχος και ειδος τζαμιου παιζει βασικο ρολο στο συνολικο κοστος κατασκευης και πολλες φορες μπορει να ειναι και ασύμφορο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εμα εχεις τα λεφτα παιρνεις το γερμανικο.αλλα επειδη ειναι πανακριβο μια χαρα ειναι και ο κινεζος που στην τιμη του ριο 400 παιρνεις πολλα περισσοτερα λιτρα.αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι να εχει εγγυυση σε περιπτωση προβληματοςχτυπα ξυλο) να στο αλλαξουν.εχε υποψη σου οτι ο γερμανος εχει απο τα καλυτερα εσωτερικα φιλτρα που κυκλοφωρουν.το οποιο μπορεις να το εχεις σαν δευτερο η για ωρα αναγκης.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ολα τα ενυδρεια μου juwel.........κ μιας ως δισκας ηθελα μεγαλο πηγα σε anoubias............ενα μονο θα σου πω!!!

το γεμισα νερο κ την επομενη γεμισα νερο στο πατωμα!!................αστοχια συγκολησης κ κατ εμε πολυ κακη κατασκευη......τωρα πια που το ψαξα.

αν θες κοιτα το ριο 400 που ναι 1,5 μετρο τις κολλησεις κ τις κοντρες κ συγκρινε το αναλογο anoubias κ θα δεις την διαφορα.

τωρα για εγγυηση κ αντικατασταση .................. αν θες να μπεις στο τρυπακι.

εγω λογω επαρχιας το κρατησα...................εφερα τζαμα φιλο.................του βαλα 10 κοντρες στον πατο κ 6 σωληναρια turbofix κ τωρα οθτε με βομβα δεν ανοιγει.........αλλα ποτε ξανα κινεζο κ μαλιστα anubias!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και γω έχω φίλο που του άνοιξε ένα juwel...πιστεύω ότι οποία και να είναι η προελευση ενός ενυδρειου μπορει να υπάρξει η ατυχία ..επισης μετράει κατα πολυ σημαντικό ρόλο και το πόσο καιρο κάθεται ένα ενυδρειο σε ένα μαγαζι..αν είναι πολυ καιρο και έχουν παράγει η σιλικονες;φυσικά δεν μιλάω για λίγους μηνες..άρα καλο είναι να γινετε ένας σχετικός έλεγχος ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κοστος στο χειροποιητο ενυδρειο και η ποιοτητα δεν εχει καμια σχεση με τα ετοιμα .Το700λιτρο που εφταξα με 15αρια μαζι με το καπακι το ξυλινο με φωτα ανεμιστηρακια κομπλε μου πηγε 450 ευρο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση της ιδιοκατσκευης που σίγουρα θα σου στοιχήσει λιγότερο και μπορείς έτσι να έχεις και περισσότερες επιλογές σε διαστάσεις!

Επίσης ρίξε και μια ματιά στην κατηγορία των αγγελιών που υπάρχουν πολλά αξιόλογα και μεγάλα ενυδρεία σε καλές τιμές!

και θα εχει και μεγαλυτερη εγγυηση ....

Βεβαια δεν υπαρχει μεγαλυτερη εγγυηση ( κατα τη γνωμη μου ) απο το να σου κολλαει ενυδρειο ο Νινταλ .-

Link to comment
Share on other sites

( Κατα τη γνωμη μου ) ναι δεν υπαρχει μεγαλυτερη εγγυηση απο να το κολλαω μονος μου με τη βοηθεια του φιλου μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια δεν υπαρχει μεγαλυτερη εγγυηση ( κατα τη γνωμη μου ) απο το να σου κολλαει ενυδρειο ο Νινταλ

:thaman: :thaman:

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν υπάρχει κάποιο προϊόν μου να βγαίνουν 100% όλα σωστά. Εδώ σκας 50 χιλιάρικα για μερσεντες και σου μένει. Από την ΕΛΠΑ μου είπαν ότι είναι οι καλύτεροι πελάτες. Δεν έχει να λέει με κάποια περιστατικά που ακούμε.

Είχα juwell 11 χρόνια και δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Μετά anubias 1,5 χρόνιο και πάλι δεν δάκρυσε ποτέ η σιλικόνη. Τώρα το πουλάω γιατί έφτιαξα το 750 για το οποίο πήγα σε diy λόγο επιλογής διαστάσεων αλλά και να έχω το κεφάλι μου ίσυχο μιας και το κόλλησε ο Νιντάλ και το ενυδρείο το βλέπεις πως έχει κολληθεί. Το κόστος σίγουρα ανεβαίνει σε diy αλλά αλλάζει και η ποιότητα.

Εγώ θα σου πρότεινα να το πάρεις το anubias. Αν δεν σκόπευα να πάω σε μεγαλύτερο δεν θα το έβαζα για πούλημα. Αν είναι να σου τύχει η στραβή θα σου τύχει. Δεν είναι και μπακατέλα στο κάτω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...