Jump to content

Το Φτηνό Ακριβότερο ....


Recommended Posts

Καλησπέρα,

το παρόν κειμενάκι μοναδικό σκοπό έχει την παρότρυνση όσων θέλουν να ασχοληθούν με το θαλασσινό να μελετήσουν προσεκτικά

τις ανάγκες τους και το ενδεχόμενο να αυξηθούν οι απαιτήσεις τους στην πορεία με μοναδικό σκοπό την σωστή επιλογή εξοπλισμού εξ αρχής.

Επειδή οι περισσότεροι από εμάς ξεκινήσαμε δειλά χωρίς να έχουμε γνώσεις αλλά και μερικοί από εμάς "βουτήξαμε" στα βαθιά κατευθείαν

στην δημιουργία ένος θαλασσινού ενυδρείου, το κόστος πολλαπλασιάστηκε δυσανάλογα μπορώ να πω, με αποτέλεσμα να έχουμε δαπανήσει

ένα αξιοσέβαστο ποσό σε εξοπλισμό, που στην πορεία φάνηκε ακατάλληλο ή "λίγο" και βρέθηκε τελικά σε αγγελία για πώληση ή σε κάποιο ντουλάπι.

Αφορμή για το παρών είναι τα μικρά pico ενυδρεία που στήθηκαν από τους φίλους συνφορουμίτης και θεωρώ άριστα τεχνικά

όμως για κάποιους που θέλουν να προχωρήσουν παρακάτω και να αποκτήσουν ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο (σχεδόν διπλάσιου μεγέθους),

το όλο εγχείρημα είναι "ακριβό" αφού σχεδόν τίποτα απ' τον εξοπλισμό δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ενυδρείο ακόμα και Nano (έως 130L)

Έτσι λοιπόν θα καταθέσω την δική μου προσωπική εμπειρία και φυσικά στην συνέχεια ο καθένας μπορεί να τοποθετηθεί με σχόλια ή

ακόμα να καταθέσει την δική του εμπειρία αν το επιθυμεί. Επειδή το ρητό λέει "στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα", η εμπειρία μου σε 60 μόλις λίτρα

και επτά μήνες λειτουργίας του reef πλέον ενυδρείου μου, που φιλοξενεί και το πρώτο SPS κοράλι για την ώρα.

- Σκίμμερ : Το βασικότερο και ίσως το μοναδικά απαραίτητο εξάρτημα για ένα θαλασσινό ενυδρείο (f.o. ή ακόμα και reef).

Πολλά μοντέλα στην αγορά, με κοστολόγια από 25 ευρώ και ανάλογη όμως λειτουργία. Πρόταση για αγορά ενός σκίμμερ

μεγαλύτερης δυνατότητας απ΄τις τρέχουσες ανάγκες σας, ακόμα και χωρίς να υπάρχει ενδεχόμενο αναβάθμισης ενυδρείου,

αφού το αποτέλεσμα στις μετρήσεις των υγρών τέστ είναι εμφανή απ΄ την πρώτη κιόλας εβδομάδα.

Με ένα "τέρας" κρατάς ότι θελήσεις όπως το θελήσεις. Και φυσικά υπάρχουν μεταχειρισμένες ευκαιρίες !

- Φωτισμός : Μετά από την αγορά Τ8, μπάρες λέντ και τέλος την αγορά led DIY από τον σχιστομάτη, οι ανάγκες μου για dimming παραμένουν

καθώς και οι ανάγκες για κύκλο σελήνης. Δαπάνησα περισσότερα από 300€ ενώ θα μπορούσα κάλλιστα σήμερα να αποκτήσω το καταπληκτικό

φωτιστικό του Αίολος με την συστοιχία λάμπες και όλες τις ηλεκτρονικές ρυθμίσεις στην τιμή των 300 μόλις ευρώ, μεταχειρισμένο.

Όχι δεν κάνω διαφήμιση τον Βαγγέλη, απλά να αναφέρω ότι εξ άρχής ένα φωτιστικό αρχική τιμής 400-450€ όντως δεν είναι πραγματικά ακριβό,

πόσο μάλλον όταν προκύπτουν και οι ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα στο φόρουμ ή μεταξύ μας.

- Αναπλήρωση : Πολλές λύσεις στην αγορά με διάφορα προβλήματα. Επιλέξτε κάποια επώνυμη ή αυτή που χρησιμοποιεί ο φίλος ή συνφορουμίτης

για να αποφύγετε να πληρώσετε τρείς φορές σε εξοπλισμό όπως έπραξα εγώ και τελικά κατέληξα σε μια φτηνή και αξιόπιστη αγορά από Ελλάδα.

- Εξ αρχής μια αγορά σε αντίστροφη όσμωση με ρητίνη αφού τελικά εκεί θα καταλήξετε και θα έχετε περάσει όλα τα προβλήματα του νερού,

του απιονισμένου, του φιλτραρισμένου, του πράιμ, του χ του ψ ......

Με ένα εξωτερικό κρεμαστό φιλτράκι για άνθρακα και αντιφώσφορο αξίας 20-30€

έναν κυκλοφορητή με μαγνήτη για λόγους ασφαλείας ή το πολύ δυο για έως 130L,

έναν θερμοστάτη - αντίσταση ή εναν κοντρόλλερ θερμοκρασίας (όλα μαζί όχι περισσότερα από 50€)

μια σειρά από τέστ για αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά, φωσφορικά και ένα ρεφρακτόμετρο (όλα μαζί περί τα 60€)

και φυσικά μια γυάλα με αραγωνίτη και βράχο, μπορεί κάποιος να ξεκινήσει το δικό του θαλασσινό ενυδρείο.

Καλή επιτυχία σε όλους τους νέους φίλους.

Κ

post-49980-0-32582200-1349970716_thumb.jpg

post-49980-0-27832200-1349970717_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο κωστης....με 5 κουβεντες το ποσο απλα ειναι τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι με το θαλασσινο απο αλλου ξεκινας και αλλου καταληγεις.και εγω ελεγα πως θα μεινω σε fo και τωρα εχω sps κοραλλια στο ενυδρειο με οτι συνεπαγεται αυτο.εχω κανει λαθη και εγω αγοραζοντας πραγματα θεωροντας πως θα μεινω εκει και μετα ηταν αχρηστα.αυτο που δεν μετανιωσα ηταν παρολο που δεν χρειαζοταν στην αρχη αλλα μου ελυσε τα χερια μετα ηταν το σκιμμερ (deltec mce 600) και οι 3 tunze 6045.παντως καλυτερα να παρεις εξοπλισμο με προοπτικη και αχρειαστος να ναι.

Link to comment
Share on other sites

klaz και Ψαρούκλα και λοιποί φίλοι,

επειδή δεν ήθελα να επεκταθώ στην πρώτη καταγραφή για να μείνει η ουσία και το νόημα του θέματος, συνεχίζω απλά λέγοντας ότι

αντικατέστησα το εσωτερικό κινέζικο σκίμμερ με ένα Deltec mce-600 και απλά έχω νιτρικά 5 σταθερά με καθημερινό τάισμα, φυτο ζωοπλακτόν μέρα παρά μέρα,

κόραλ φούντ μέρα πάρα μέρα, φλέικς, μπίλια και κουλουράκια στα ασπόνδυλα κάθε μέρα και τέλος κατεψυγμένη μέρα πάρα μέρα για να τρώει και ο καρδινάλιος

που είχε μάθει να τρώει μια φορά την εβδομάδα και έμεινε μισός σε σχέση με τα άλλα ψάρια. Είμαι με φουλ ιχθυοφόρτιση και κοραλοφόρτιση και απλά .... who cares ?

Να σας πω και το αστείο ? Κατά ανάγκη ταίζω για να μην "στεγνωσει το ενυδρείο από νιτρικά και φωσφορικά" :bigemo_harabe_net-66:

αντικατέστησα το JBL e901 που το πλήρωσα 150ευρόπουλα από Γερμανία και έβαλα ένα Eheim και μάλιστα από λάθος μου έβαλα το 2πλό (20+ ευρώ) αφού νόμιζα

ότι θα είναι καλύτερα. Τελικά αυτό το φιλτράκι των 16+€ που έχει ο Βαγγέλης για να ρίχνει τα ιχνοστοιχεία του είναι αρκετό και ικανοποιητικό για να βάζει

κάποιος 60gr άνθρακα και 50gr αντιφόσφωρο σε καλτσάκια και να τα αλλάζει όποτε θελήσει χωρίς κόπο. Αλλά και σε ευκολία καθαριότητας ??? Ααα καλά, 5' only !

Πήρα και μια λάμπα για καθαριότητα και απολύμανση αλλά έχω την εντύπωση ότι μου χαλούσε τα βακτήρια και τον κύκλο όσες φορές και να την λειτούργησα, οπότε αγγελία και αυτή !

Αυτά τα 3 απλά και απλά γειά σας ........ 27 κοραλάκια από (σπάνια ζωά που λέει και ο Άλεξ), Ευφυλίες και μόλις μια monti που πάει ..... πετσί !!

Καθημερινός χρόνος απασχόλησης / φροντίδας : 5' για συμπλήρωμα Ασβέστιο, Μαγνήσιο και kH (φωνάζω να τα ακούει ο jognlaz) :)

Κόπος και χρήματα έως σήμερα σε πειραματισμούς και τζάμπα εξοπλισμούς = απεριόριστος και ... χρόνος ανεκτίμητος !!

Θέλει τρόπο και μελέτη εξ αρχής ( ναι ψαρούκλα κι εγώ για fo ξεκινησα) οπότε συμβουλή .... Δείτε τι σας αρέσει και ξεκινήστε ώριμα με προοπτική.

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

...Δαπάνησα περισσότερα από 300€ ενώ θα μπορούσα κάλλιστα σήμερα να αποκτήσω το καταπληκτικό

φωτιστικό του Αίολος με την συστοιχία λάμπες και όλες τις ηλεκτρονικές ρυθμίσεις στην τιμή των 300 μόλις ευρώ, μεταχειρισμένο....

:bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77:

Πέρα απ'αυτό, πολύ ωραίο ποστ Κώστα μπράβο...

Έγινε επεξεργασία - steliost
Link to comment
Share on other sites

Ολα πολυ σωστα και συμφωνω απολυτα με ολα οσα λες.Το μονο που σκεφτομαι ειναι πως αν το ταξιδι του καθενος μας δεν εχει τα αγκαθακια του και τα τρωτα του σημεια ,χανει λιγο την γλυκα του.Αλλωστε οπως προανεφερε καποιο παιδι παραπανω στο θαλασσινο ενυδρειο ο δρομος ειναι μακρις...Για αλλου ξεκινας και εισαι σιγουρος στην αρχη για το που θελεις να φτασεις,αλλα τελικα το κυμα του σε παει παντα και ποιο περα,ολο και ποιο βαθια.Ξεκινας παντα μ****α και στην συνεχεια σκληραινεις...Σημασια οπως λεει και ο ποιητης δεν εχει η Ιθακη,αλλα το ταξιδι πρως αυτην.Παντως τελειωνοντας καλο ειναι για να πεφτουμε ποιο κοντα στο τι τελικα θα κανουμε το ενυδρειο μας,να σκεφτομαστε με τσεπη ποιο λαρτσ :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες εγω αν και νεος στα αλατια εστησα ενα μινι ριφ 60λτ το χω τωρα ενα μηνα και μεχρι τωρα μου εχει στοιχησει 170ε ποιο αναλυτηκα ενυδρειο boyu 20ε 7 κιλα αραγωνιτη και αλλα τοσα βραχο ολο ζωντανια απο ενυδρειο που ετρεχε 3 χρονια 70ε νερο απο θαλασσα φτιαγμενω με αλατοτητα 1026 φωτησμος diy με 3 μετρα λεντ 1 μετρο λευκη κρυο smd 5050 powerled 14,4watt 1m rgb 7,2watt pink 1m rgb 14,4watt blue 30ε 20ε ενα ocellaris kai ena damsel 30ε ενα σκιμμερ της wave.και μεχρι τωρα ολα ρολοι ουτε αλγες ουτε τπτ παρουσιασει δεν εχω κανει οταν με το καλο τελιωσω απο ζωντανα θα κανω ααα και ενα φλουβαλ 304 με ανθρακα και αντιφωσφορο που ειχα.αλλα περιμενα καιρα διαβασα πολλη και εκανα υπομονη να πετυχω ευκαιριες στα υλικα μου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη χαθηκα λιγο θες να πεις οτι δεν χρειαζεται να ριχνεις ενα καρο λεφτα για να εχεις ενα ρεεφ ενυδρειο η οτι ο καλος εξοπλισμος ειναι απαραιτητος η ακομα οτι χρειαζεται σωστος προγραμματισμος?

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

επειδη χαθηκα λιγο θες να πεις οτι δεν χρειαζεται να ριχνεις ενα καρο λεφτα για να εχεις ενα ρεεφ ενυδρειο η οτι ο καλος εξοπλισμος ειναι απαραιτητος η ακομα οτι χρειαζεται σωστος προγραμματισμος?

Αν απευθύνεσαι σε μένα και όχι στον φίλο ενδιάμεσα που πόσταρε, τότε να πω οτι

χρειάζεται σωστός προγραμματισμός και πρόβλεψη εφόσον έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου τι περίπου θα ήθελες να κάνεις.

Σίγουρα κανείς μας ή ελάχιστοι από εμάς είχα στο μυαλό τους ένα full SPS ενυδρείο με σπάνια και δύσκολα κομμάτια.

Όπως εγώ όμως που ξεκίνησα βάζοντας 2 κλοουνάκια και στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα και μια ανεμώνη,

πίστευα και έλεγα "έλα μωρέ, μια ανεμώνη και 2 φυτά, τι χρειάζεται, μια χαρά είναι το σκιμμεράκι, μια χαρα το εσωτερικό φίλτρο αρκεί,

μια χαρά αρκεί η μια λευκή λάμπα, αύριο θα βάλω και μια μπλέ και θα κάνω τη δουλειά" η συνέχεια ήταν "έλα ρε θα βάλω και μια λεντόμπαρα" και μετά από ένα μήνα "έλα μωρέ, να βάλω και άλλη μια" και στο τελος "έλα ρε, θα φτιαξω ένα DIY led να βγει φτηνο"

Απλά .... ΤΕΛΟΣ. Είχα στο μυαλό μου ενυδρείο έστω και με λίγα κοραλάκια ? Έπρεπε να παρω ένα φωτιστικό σαν του Βαγγέλη .-

Ένα κάρο λεφτά χρειάζεται να ρίξεις, ίσως όχι ένα κάρο, αλλά σίγουρα πρέπει να ρίξεις κάποια χρήματα όχι όμως άσκοπα

και όχι για άσκοπες και προσωρινές αγορές με μικρή διάρκεια χρήσης εξοπλισμό. Όχι πεταμένα χρήματα !!

Και τέλος για να απαντήσω και το 3ο σκέλος ο καλός εξοπλισμός είναι απαραίτητος !!

Ο καλός εξοπλισμός κατά την δική μου άποψη και στο επίπεδο του ενυδρείου μου που πιστεύω ότι αξίζει να επενδύσει κάποιος είναι πολύ συγκεκριμένος. Σκίμμερ και φωτιστικό θεωρώ τα δυο βασικά. Απλά το θέμα φωτιστικό έχει να κάνει με το μήκος του ενυδρείου και αυτό είναι ένα θέμα στην επιλογή του μήκους του. Όσο αφορά την α/ο ή την αναπλήρωση είτε έχεις ένα 50L είτε ένα 250L ενυδρείο πάνω κάτω είναι ίδια η επιλογή που μπορείς να κάνεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι αξιόπιστα, όχι απαραίτητα πανάκριβα !

Ένα φιλτράκι, ένας θερμοστάτης και 5 τεστ είναι στάνταρ ....

edit Σορρυ για το edit Είδα ότι απάντησες, απλά συμπλήρωσα. Ελπίζω πάλι να συμφωνείς Ψαρούκλα !!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες εγω αν και νεος στα αλατια εστησα ενα μινι ριφ 60λτ το χω τωρα ενα μηνα και μεχρι τωρα μου εχει στοιχησει 170ε ποιο αναλυτηκα ενυδρειο boyu 20ε 7 κιλα αραγωνιτη και αλλα τοσα βραχο ολο ζωντανια απο ενυδρειο που ετρεχε 3 χρονια 70ε νερο απο θαλασσα φτιαγμενω με αλατοτητα 1026 φωτησμος diy με 3 μετρα λεντ 1 μετρο λευκη κρυο smd 5050 powerled 14,4watt 1m rgb 7,2watt pink 1m rgb 14,4watt blue 30ε 20ε ενα ocellaris kai ena damsel 30ε ενα σκιμμερ της wave.και μεχρι τωρα ολα ρολοι ουτε αλγες ουτε τπτ παρουσιασει δεν εχω κανει οταν με το καλο τελιωσω απο ζωντανα θα κανω ααα και ενα φλουβαλ 304 με ανθρακα και αντιφωσφορο που ειχα.αλλα περιμενα καιρα διαβασα πολλη και εκανα υπομονη να πετυχω ευκαιριες στα υλικα μου.

Εκτός απ' την βοήθεια εδώ που ζήτησες με τα φωτιστικά καi τα άλλα δεν βρήκα κάποια παρουσίαση του ενυδρείου σου.

Αφού λοιπόν σου βγήκε τόσο οικονομικό και τόσο πετυχημένο με την χρήση των υλικών που αναφέρεις ανυπομονώ εγώ

αλλά φαντάζομαι και πολλοί άλλοι να το δούμε και σίγουρα θα θέλεις να το μοιραστείς μαζί μας.

Γιαυτό προχώρα σε μια παρουσίαση στην κατηγορία των ενυδρείων μας και την υποκατηγορία νάνο να χαρούμε

αλλά και να παρουν ιδέες οι νέοι φίλοι που θέλουν να ξεκινήσουν ένα reef εγχείρημα.

thnks

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω να συμφωνω.απλα και οτι μπορουμε να φτιαξουμε μονοι μας αν πληρει τις απαιτησεις του ενυδρειου μας και τους κανονες ασφαλειας, ειναι κατι που μας γλιτωνει απο εξτρα χρηματα μιας και επειδη τα προιοντα που απευθυνονται σε χομπυ και χομπιστες ειναι υπερ του δεοντος ακριβα.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε έρχεσαι στα λόγια μου όταν σε συνάντησα πρώτη φορά...Βέβαια και τότε ένιωθες κομπλέ από εξοπλισμό και σου είχα πει ..ότι ξέρεις μέχρι τώρα θα το αναθεωρήσεις τους επόμενους 5-6 μήνες....δεν κατάλαβες ακριβώς τι έλεγα,και συνέχισες χειμαρρώδες,γεμάτος ενθουσιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε έρχεσαι στα λόγια μου όταν σε συνάντησα πρώτη φορά...Βέβαια και τότε ένιωθες κομπλέ από εξοπλισμό και σου είχα πει ..ότι ξέρεις μέχρι τώρα θα το αναθεωρήσεις τους επόμενους 5-6 μήνες....δεν κατάλαβες ακριβώς τι έλεγα,και συνέχισες χειμαρρώδες,γεμάτος ενθουσιασμό.

Γιατρέ έχεις όπως πάντα δίκιο .... :bowdown:

Κανόνισε λοιπόν τώρα να φραγκάρεις καμμιά ακρο να βάλουμε στο 60λιτρο !! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να τος και αυτός...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79200

σου έχω πεί οτι θα σου κόψω μερικά σκληρά που σου πάνε,θα τα βάλεις και θα τα ευχαριστηθείς...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα το καλοκαιρι το χομπυ και αυτο που εχω να πω ειναι οτι οντως ο σωστος εξοπλισμος ειναι το κλειδι στο να πετυχεις...παντα ειχα προβληματα λογο εξοπλισμου που με λιγο ψαξιμο τον βρηκα παρα πολυ φθηνα και ειμαι κομπλε με την μεχρι τωρα λειτουργια...ξεκινησα πριν 3 μερες ενα πικο ρηφ για εναν απλο λογο,να δω αν μου αρεσει...μεχρι να ολοκληροθει το ολο ενχειριμα θα εχω αποφασισει και κανονισει τι θα κανω στην συνεχεια...οντως τα οικονομικα ολων ειναι καπως σφιχτα πλεον και για αυτο πρεπει να πιγαινουμε στις σωστες επιλογες αμεσως και να συζηταμε εδω και εκει τι και πως τα κανουν οι αλλοι...αυτο το φορουμ μου εμαθε πολλα,και πισω απ το φορουμ κρυβοντε ανθρωποι....καλη συνεχεια σε ολους μας.....!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι και με τέτοια φιλοσοφία θα φτιάξεις κάτι καλό.Είμαι σίγουρος.Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στήνω σιγά σιγά ένα nano 60l και είχα αυτό ακριβώς στο μυαλό μου φιλέ Road Tail ,να αποφύγω τα λάθη που έκανα στο πρώτο μου γλυκό

πλήρωσα ένα MCE 300 λάμπες ,κυκλοφοριτές και αναπλήρωση , προτίμησα να πληρώσω μια φορά κάποια πράγματα για να δημιουργήσω ένα σταθερό σύστημα παρά να έχω άγχος και να τρέχω συνέχεια ,και όσον αφορά τα λεφτά ,είναι πολύ καλύτερα και οικονομικότερο να έχεις υπομονή και να πηγαίνεις σταθερά παρά να θες να το στίσεις σε μια νύχτα....

το χειρότερο είναι τα 10-20-50 ευρώ που φεύγουν σε ΜΠΟΥΡΔΕΣ (αντιχλώριο , τροφή , φώσφορο κλπ κλπ)

και είναι σταθερά.......

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στήνω σιγά σιγά ένα nano 60l και είχα αυτό ακριβώς στο μυαλό μου φιλέ Road Tail ,να αποφύγω τα λάθη που έκανα στο πρώτο μου γλυκό

πλήρωσα ένα MCE 300 λάμπες ,κυκλοφοριτές και αναπλήρωση , προτίμησα να πληρώσω μια φορά κάποια πράγματα για να δημιουργήσω ένα σταθερό σύστημα παρά να έχω άγχος και να τρέχω συνέχεια ,και όσον αφορά τα λεφτά ,είναι πολύ καλύτερα και οικονομικότερο να έχεις υπομονή και να πηγαίνεις σταθερά παρά να θες να το στίσεις σε μια νύχτα....

το χειρότερο είναι τα 10-20-50 ευρώ που φεύγουν σε ΜΠΟΥΡΔΕΣ (αντιχλώριο , τροφή , φώσφορο κλπ κλπ)

και είναι σταθερά.......

Με γειά λοιπόν το 300άρι και καλοδούλευτο.

Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις και επιλογές, αρκεί να διαβάσεις λίγο παραπάνω, να ψάξεις λίγο παραπάνω και

να κάνεις παρέα με αυτούς που ξέρουν περισσότερα λίγο παραπάνω για να σε μυήσουν στα "κόλπα". :)

Περιμένουμε σύντομα παρουσίαση από το ενυδρείο σου.

Καλή συνέχεια

Κ

Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινοί νανοριφάδες είστε τυχεροί.Εκτός απο τις 100άδες επιλογές σε εξοπλισμό και ζωντανά,ο δρόμος είναι στρωμένος και η γνώση έτοιμη.Μασημένη τροφή σας σερβίρουμε κανονικά.

Θα παραθέσω μερικές φωτό απο το πρώτο μου νάνο το 2005...με αγορά αντίστροφης όσμωσης απο Ολλανδία...

post-819-0-84880000-1350387939_thumb.jpg

post-819-0-07208300-1350387925_thumb.jpg

post-819-0-10107700-1350388012_thumb.jpg

post-819-0-15244800-1350387975_thumb.jpg

όλα DIY

και σε 2 χρονάκια φτάσαμε σε αυτό...

post-819-0-63753000-1350388138_thumb.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

Άλλος τελικά έχει το όνομα (της γριάς αλεπούς) και

άλλος έχει την χάρη που ποστάρει φώτος τραβηγμένες από kodak instamatic με κύβο φλάς !! :bigemo_harabe_net-76:

Έτσι γιατρέ, έτσι, για πες κι άλλα !!!

Πέραν της πλάκας όμως, έχεις απόλυτο δίκιο (όπως τις περισσότερες φορές εξάλλου) σχετικά με την μασημένη τροφή.

Το ίντερνετ και η επικοινωνία των φίλων - χομπίστων μέσα από αυτό μας βελτίωσε και μας βελτιώνει καθημερινά.

Όσο αφορά τις φώτος όντως είναι μια άλλης εποχής, αρχή για ένα εξελιγμένο φράνκι σήμερα με SPS και όχι μόνο.

Αυτή βέβαια η λευκή ανεμώνη με τους κλόουν ήταν μια άλλη ομορφιά .... που σήμερα δεν τολμάμε να φιλοξενήσουμε ....

Μπράβο και πάλι Άλεξ και ένα ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρεις σε όλους εδώ μέσα

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ο road tail τα λεει ολα πολυ σωστα...μιλαει σαν δασκαλος....εχω και εγω εναν δασκαλο 15 ετων σε γλυκο και αλμυρο.....πηγαινω με κλειστα ματια και ταυτοχρονα μαθαινω να οδηγω σωστα!!!!!χωρις σπαταλες μια που οι καιροι ειναι δυσκολοι...ακομα...στα πιο βαθια αφορα τις γνωσεις για τα ειδη ψαριων που μπαινουν σε ενα ενυδρειο.....πολυ σημαντικο!!!!!!και αυτο για την ιδια την συνυπαρξη των ζωντανων μεταξυ τους...με οτι προβληματα και ασθενειες μπορει να προκυψουν..και ακομα οσον αφορα την ζωη των κοραλιων...πολλα ψαρακια ειναι που τα τσιμπανε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...