Jump to content

Αφρικανικο 300 Λιτρα


Ankyv

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 Κ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ

Γενική κατηγορία ενυδρείου

ΛΙΜΝΗ ΑΦΡΙΚΗΣ-MALAWI

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120X45X65

Συνολικά Λίτρα:300+

Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί

Φυτά:ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ

Ψάρια:3 labidochromis caeruleus--3 DEMASONI--1 elongatus pseudotropheus--1 Pseudotropheus Acei--1 pseudotropheus flavus--

ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ 1 ΓΛΥΠΤΗΣ PLECO---1 ΓΑΤΟΨΑΡΟ SYNODONTIS GALLINAE

Διακοσμητικά υλικά

Πέτρες:ΔΙΑΦΟΡΕΣ

Ξύλα:ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ

Βυθός:ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΓΗΙΝΟ ΧΡΩΜΑ

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2ΧΤ5 -39W

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:ΕΗΕΙΜ 2215 ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ---TMC V2 100 ME ΑΘΡΑΚΑ CHEMI PURE ELITE

Θέρμανση/ Ψύξη:EHEIM JAGER 300W-6X80 CPU FANS STC-1000 CONTROLLER

Λίπανση:-

Παροχή CO2:-

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:HIKARI GOLD

MIA ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ SUN-SUN

Παράμετροι

pH:7,4

Γενική σκληρότητα (GH):>14d

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):0,2

Φωσφορικά (PΟ4):0

Μέση Θερμοκρασία (°C):25,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΟΓΩ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:API STRESS COAT --API STRESS SYME(ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ)

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:ΤΣΕΚ ΜΕ JBL TEST STICK & TROPIC MARINE ΥΓΡΑ No2-No3

Φωτογραφίες:

Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον!

1ον Από θέμα ψαροσύνθεσης έχω να σου πω ότι τα χαρέμια σου δεν είναι ολοκληρωμένα, και πως ο πλεκο και το γατοψαρο είναι από άλλη ήπειρο.

2ον. Θα 'πρεπε να βάλεις άμμο κάτω και όχι χαλίκιι διότι οι αφρικάνες είναι σκαπτικές μηχανές και τους είναι δύσκολο να μεταφέρουν ένα ένα τα χαλικάκια... και επίσης δεν προσομοιάζεις το φυσικό τους περιβάλλον.

3ον το σκίμμερ απορώ γιατί το έχεις σε γλυκού νερού ενυδρείο, ενώ χρειάζεται μόνο σε αλμυρού νερού. Επίσης, ο άνθρακας δεν είναι απαραίτητος παρά μόνο σε περίπτωση που έχουμε ρίξει μέσα στο νερό κάποιο φάρμακο και θέλουμε να το απορροφήσει.

4ον πρέπει να ανεβάσεις ph και kh προσθέντωντας πέτρες ασβεστολιθικές.

5ον αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται εβδομαδιαίως της τάξης του 30-40% του νερού.

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου, και σόρρυ που σε πήρα από τα μούτρα.. :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 Κ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ

Γενική κατηγορία ενυδρείου

ΛΙΜΝΗ ΑΦΡΙΚΗΣ-MALAWI

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120X45X65

Συνολικά Λίτρα:300+

Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί

Φυτά:ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ

Ψάρια:3 labidochromis caeruleus--3 DEMASONI--1 elongatus pseudotropheus--1 Pseudotropheus Acei--1 pseudotropheus flavus--

ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ 1 ΓΛΥΠΤΗΣ PLECO---1 ΓΑΤΟΨΑΡΟ SYNODONTIS GALLINAE

Διακοσμητικά υλικά

Πέτρες:ΔΙΑΦΟΡΕΣ

Ξύλα:ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ

Βυθός:ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΓΗΙΝΟ ΧΡΩΜΑ

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2ΧΤ5 -39W

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:ΕΗΕΙΜ 2215 ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ---TMC V2 100 ME ΑΘΡΑΚΑ CHEMI PURE ELITE

Θέρμανση/ Ψύξη:EHEIM JAGER 300W-6X80 CPU FANS STC-1000 CONTROLLER

Λίπανση:-

Παροχή CO2:-

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:HIKARI GOLD

MIA ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ SUN-SUN

Παράμετροι

pH:7,4

Γενική σκληρότητα (GH):>14d

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):0,2

Φωσφορικά (PΟ4):0

Μέση Θερμοκρασία (°C):25,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΟΓΩ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΜΕΧΡΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:API STRESS COAT --API STRESS SYME(ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ)

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:ΤΣΕΚ ΜΕ JBL TEST STICK & TROPIC MARINE ΥΓΡΑ No2-No3

Φωτογραφίες:

post-50764-0-24032100-1350847835_thumb.jpg

post-50764-0-54012500-1350847849_thumb.jpg

post-50764-0-36553400-1350847866_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον από στήσιμο είσαι καλά.. :D

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Ουπς.. Σόρρυ ο synodontis είναι από αφρική...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΧΑΡΕΜΑΚΙΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ SKIMMER.ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΥΘΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ Κ ΜΕΝΑ Κ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΕΤ ΣΟΠΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ....ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΒΥΘΟ...ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ 30% ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΑΒΒΑΤΟ.

Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις γράψει σκίμμερ το tmc v2 τι είναι? :)

Ο άνθρακας δεν είναι για μόνιμη χρήση διότι μετά από καιρό είναι απλά άχρηστος... Και βασικά δεν είναι αναγκαίος.!

Link to comment
Share on other sites

TMC V2 POWERBOX NANO 100 EINAI TO ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ.Ο ΑΝΘΡΑΚΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΖΩΗ.ΛΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ????ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΡΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ.....

Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργός άνθρακας χάνει τις απορροφητικές του ιδιότητες μετά από διάστημα 4 εβδομάδων και τότε θα πρέπει να αλλαχθεί. Μαζί με τις βλαβερές ουσίες μπορεί να απορροφήσει και μέρος των ωφέλιμων ουσιών όπως τα ιχνοστοιχεία,

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Αυτό που πρέπει να κάνεις και είναι το καλύτερο είναι να δεις πια ψάρια σου αρέσουν καλύτερα από αυτά που έχεις. Και να κάνεις το μαξίμουμ 3 χάρεμία από αυτά. (εγώ θα έβαζα δύο χάρεμία π.χ acei και flavus) ο σύνοδοντης είναι από Ταγκανικα και πρέπει να βγει ειδικά αν θέλεις αναπαραγωγες. Ο πλέκω είναι εντελώς άσχετος με την Αφρική πρέπει να φύγει χθες! Όσο για τον άνθρακα καλό είναι να υπάρχει αλλά κάθε μήνα να άλλαζεται!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες..στο 2ο φίλτρο βγάλε τον άνθρακα και βάλε στην θέση του βιολογικό υλικό!!

Επίσης αν μπορείς μην γράφεις με κεφαλαία..είναι και στους κανόνες του φόρουμ,γιατί φαίνεται σαν να φωνάζεις..

Το flavus που έχεις είναι αρσενικό;Μπορείς να το βγάλεις μία φωτο;;

Link to comment
Share on other sites

Το φλαβους ειναι αρσενικο θα προσπαθήσω να το ανεβασω μια όταν πήρα τον ανθρακα μου πρότειναν αυτόν γιατι κρατάει 6 μήνες!!!ποσα ψαρια δηλαδή να βαλω...να βαλω τρία χαρεμια κ τιποτα άλλο η μπορω να αφήσω κ κανά δυο μόνα τους...α κάτι άλλο γλύπτη δηλαδή δεν μπορω να βαλω καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα (prince) αυτό το είδος σύνοδοντης είναι αυτός με τις βουλες? Όχι μόνο χάρεμία δεν έχει ουσία να βάλεις μόνα τους ψάρια!παρε καθαριστικο μαγνήτη για τα τζάμια δεν μπορείς να βάλεις κάτι ζωντανό να σου καθαρίζει τις αλγες στην Μαλαουη!

Link to comment
Share on other sites

Τον χρειάζεσαι τον 'γλύπτη'(προφανώς pleco);;

Σωστές συμπεριφορές θα δεις μόνο αν βάλεις τα ψάρια σε χαρέμι..μπορείς να αφήσεις και κάποιο μόνο του,δεν θα πάθει κάτι,απλά θα χάσεις κάποιες συμπεριφορές του ψαριού..

Link to comment
Share on other sites

Κώστα (prince) αυτό το είδος σύνοδοντης είναι αυτός με τις βουλες?

Μάνο είναι σαν να με ρωτάς αν ενα μπλέ mbuna με μαυρες ριγες ειναι pseudotropheus...... :D

Δες αυτό.....

http://www.catfishstudygroup.org/pdf/synodontis_galinae.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Κώστα το περασμένο τις ώρας και είμαι και στην δουλειά και διαφορετική ερώτηση ήθελα να κάνω και άλλη έκανα. Ναι κατάλαβα ποιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vag αν βάλει κάποιο μόνο του μέσα στα χάρεμία υπάρχει το ενδεχόμενο είτε να ενοχλήσει τα αλλά χάρεμία η να το κυνήγισουν!

Link to comment
Share on other sites

Να το κυνηγήσουν επειδή δεν θα είναι σε χαρέμι λίγο δύσκολο,αυτό έχει να κάνει με την κυριαρχία του στο ενυδρείο...να ενοχλεί τα άλλα ψάρια και ειδικά στα ζευγαρώματα ναι,αυτό παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Οκ όλα γίνονται εύκολα το μόνο άσχημο ειναι που πρέπει να ξεστησω για να μπει αραγωνιτης...αυτή την στιγμή ειναι πολυ δύσκολο...τεσπα πάμε για κανά φυτο κ τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

χεις καλα λιτρα ,καλο μηκος για να φτιαξεις ενα ομορφο και βιοτιπικο αφρικανικο.Ακου τους φιλους πιο πανω αυτα που σου ειπαν.Εγω θα σου προτεινα ,μια που πολυ καλως θα βαλεις αραγωνιτη,και θα το ξεστησεις,βγαλε τις κοκκινες πετρες,κια προσθεσε απο τις αλλες.Βεβαια αν σου αρεσουν κρτατες,γιατι δεν εχει και σημασια για τα ψαρια,αλλα αυτη η πολυχρωμια,εμενα δεν μου παει και καλα :)

Link to comment
Share on other sites

TMC V2 POWERBOX NANO 100 EINAI TO ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ.Ο ΑΝΘΡΑΚΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΖΩΗ.ΛΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ????ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΡΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ.....

Oops... λάθος μου :)

Link to comment
Share on other sites

Να τον αλλάξεις πρέπει όχι να το βγάλεις...Δεν είναι άχρηστος απλά θέλει αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...