Jump to content

Καινουριο 550Λτ Ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι νέος στο χόμπυ και ξεκινάω με ένα αρκετά μεγάλο πιστεύω ενυδρείο. Δεν έχω πολλές γνώσεις όμως για τα ψάρια και τη συγκατοίκηση τούς. Σκεφτόμουν να έβαζα δίσκους αλλά βλέπω ότι είναι πολύ ευαίσθητοι και περιορίζουν τη ποικιλία ψαριών στο ενυδρείο. Σκέφτηκα μετά κ τα Όσκαρ κ αφρικανικά. Θέλω βασικά στο ενυδρείο να έχω ποικιλία όμορφων ψαριών. Θα ήθελα τη γνώμη σας κ τη συμβουλή σας.

Επίσης αν θα μπορούσα να βάλω κ φυτά η αν είναι καλύτερα για αρχή να ξεκινήσω με ψεύτικα.

Ευχαριστώ :-)

Έγινε επεξεργασία - IakovosTh
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο ΑΖ με τα λίτρα σου έχεις πολλές επιλογές ρίξε διάβασμα σε οτι εχει να κανει με το στρωσιμο του ενυδρειο δώσε μας και λίγα στοιχεία για τον εξοπλισμό σου και διαστάσεις του ενυδρειου....

εγω στην θέση σου θα έκανα ενα πολυ ωραίο βιοτοπικο με δίσκους η σκαλαρια!!!

και κάτι ακόμα άμα σου αρέσουν οι δίσκοι μην το φοβηθεις δεν ειναι και δύσκολο προσοχή θέλει χρόνο και υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα καλο ειναι να διαβασεις το συννημενο θεμα και τις χρησιμες πηγες του, ετσι ωστε πρωτα να ξεκινησεις σωστα το στρωσιμο του ενυδρειου σου και εν το μεταξυ σκέφτεσαι τη ψαρια θα βαλεις μεσα μια που εχεις πολλες επιλογες.

Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Με Την Προσθήκη Τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα!

Συμφωνώ με το Λυκούργο στο ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι και το πιο σωστό είναι να επιλέξεις αυτό που σου αρέσει πραγματικά χωρίς αναστολές μιας που όλα τα ψάρια χρειάζονται την ανάλογη προσοχή και φροντίδα αλλά με καλό διάβασμα και θέληση τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο!

Εδώ μερικά θέματα που θα σου χρειαστούν στο νέο σου ξεκίνημα!

Καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας,με πολλα λιτρα,για να επιλεξεις οποια ηπειρο θελεις εσυ.Πεσμας και δισταση του ενυδρειου σου.Οταν επιλεξεις ποια ψαρια σου αρεσουν,τοτε ολοι θα σε βοηθησουμε,αλλα πρωτα διαβασε αυτο που σου εστειλε ο RIK,για το στρωσιμο των ενυδρειων :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο εμενα!!!!!

μην αγχώνεσαι τιποτα δεν ειναι δυσκολο αν προχωρας με σωστα βηματα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα!

Σιγουρ τα λιτρα σου ειναι πολλα και εχεις παρα πολλες επιλογες.

Διαβασε τα θεματα για τους αρχαριους και μη κανεις βιαστικες κινησεις!

Η υπομονη ειναι αρετη για το χομπι μας!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα σας.. Έχω ξεκινήσει ήδη το διάβασμα και βάζω μπρος το ενυδρείο Οι διαστάσεις του είναι 2μ μήκος Χ 0.5μ πλάτος Χ 0.6μ Χ ύψος. Έχω και ένα sump από κάτω αρκετά μεγάλο ίσως αχρείαστο Τα υλικά που έχω στο sump είναι στο πρώτο κομμάτι μια κάλτσα και βιόσφαιρες μετά κενό ακολούθως βαμβάκι μετά κάρβουνο(άνθρακα) κ τέλος κεραμικό siporax sera και τις βιολογικές πέτρες της matrix που δεν θυμάμαι τώρα πως τις λένε... Λέω τελικά να το φτιάξω για άγρια ψάρια αφρικάνικα όπως τα λεμέ κ εμείς στη Κύπρο. Θέλω τη γνώμη σας όμως για τα φυτά να βάλω ψεύτικα ως αρχάριος που είμαι και πιο μετά να βάλω αληθινά ή να τα βάλω απο τώρα?

post-51099-0-25386700-1351187554_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - IakovosTh
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το setup που θα διαλέξεις, θα δεις αν ταιριάζουν τα φυτά ή όχι. Κατά τη γνώμη μου, όσο αρχάριος και να είσαι θεωρώ ότι πρέπει να ξεκινήσεις με αληθινά φυτά. :)

//edit Για πολλούς και διάφορους λόγους που θα αναλυθούν μόλις διαλέξεις ήπειρο - σύνθεση κτλ.

//edit 2 Το ενυδρείο είναι τέλειο !

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι αρχή με 500λ καλή αρχή φίλε μου ....Οι επιλογές είναι πολλές όπως σου είπαν και οι συνφορουμίστες... αλλά την καλή αρχή την έκανες με το ενυδρείο.... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχεις ενα πολυ ωραίο ενυδρειο με πολυ καλές διαστάσεις και σαμπ! βλέποντας το ενυδρειο σου εχει περισσότερες δυνατότητες απο οτι περίμενα για φυτά θα σου έλεγα πάντα αληθινά τα χρειάζεσαι τωρα για την ψαροσυνθεση περίμενε απο τους έμπειρους να σου πούνε για το αφρικανικό και τις επιλογεσ του,αλλα μπορείς να φτιάξεις ενα τελειο βιοτοπο με δίσκους!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχην το ενυδρειο σου τα σπαει!!! πρεπει να ηταν θαλασσινο αν κρινω απο το sump και κατα την γνωμη μου κρινεται απαραιτητο σε τοσο μεγαλα ενυδρεια!

αν προσανατολιζεσαι προς αφρικη τοτε καλυτερα το θεμα να μεταφερθει στην αναλογη κατηγορια για να μπορεσουν να το δουν ολοι οι αφρικανοι! παντως οι επιλογες ειναι παρα πολλες!!!

βασικα οτι θες(σχεδον) μπορεις να το βαλεις!!! μεγαλα αρπακτικά(haps) απο malawi, mbuna απο malawi, απο tanganyika μπορεις να φιλοξενησεις αξιοπρεπεστατα το ονειρο πολλων χομπιστων, τις frontosa, τα tropheus και γενικα μπορω να λεω επιλογες για πολυ ωρα! εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να αρχισεις το διαβασμα απο εδω να δεις περιπου τι σου αρεσει και φυσικα να δεις αν μπορεις να το βρεις! επισης ριξε μια ματια σε μεγαλα ενυδρεια αφρικανων εδω στο φορουμ να παρεις μια ιδεα! :D

Link to comment
Share on other sites

φίλε πολύ καλή αρχή .με 500 λτρ για αρχή η συνέχεια θα είναι πολύ δυνατή.

το ενυδρείο φαίνεται πολύ καλά στημένο και για την ψαροσύνθεση φυσικά όπως σου λένε τα παιδιά μπορείς να κάνεις σχεδόν ότι θέλεις .

καλό διάβασμα και αργά βήματα μη βιάζεσαι για να μην το μετανιώσεις και βασικά να μην στενοχωρηθείς .

καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αν θελεις να ασχοληθεις με Αφρικη,πες μου να σου μεταφερω το θεμα σου στη καταλληλη κατηγορια για να παρεις τις προτασεις οσον αφορα τα ψαρια και την διακοσμιση που πρεπει να κανεις στο ενυδρειο σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε!

Θα έδινα ένα μεγάλο σύν στην Αφρική για αρχάριο, καθώς πιστεύω θα έχεις λιγότερες παραμέτρους και δυσκολίες σε σχέση πχ με Αμαζώνιο+φυτά (επιπλέον Α/Ο, πιθανόν διοξείδιο, υψηλές απαιτήσεις δίσκων κλπ).

Με την Αφρική οι παράμετροι του νερού της βρύσης σου λογικά είναι ήδη έτοιμες, οι απαιτήσεις στα ψαράκια πιο ήπιες και έτσι θα έχεις λιγότερους αγνώστους Χ μαζί με τις δυσκολίες της κάθε αρχή (στρώσιμο κλπ κλπ)..

Καλή αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

Ελα στους δισκους να δεις μεγαλειο.....Και μην αγχωνεσαι φιλε....Αμα εχεις ορεξη και μερακι τα καταφερνεις μια χαρα....Δεν ειναι δυσκολα ψαρια απλα πρεπει να εισαι τυπικος......

Στα λιτρα σου μπορεις να εχεις ανετα καμια 10 αρια δισκους,ενα κοπαδι ροδοστομους η καρδιναλιους και στον πατο ενα κοπαδι γατοψαρα και εισαι αρχοντας.....

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα και φιλε μου σε ζηλευω για το ενυδρειο που εχεις απο αρχης αυτο για σενα σε πολλα ειναι καλο και σε καποια μπερδεμα που θα τα πουμε στην πορεια μεσα απο το φορουμ.προσωπικα θα εβασα μεσα δισκους λιγο ποιο δυσκολοι απο της αφρικανες αλλα πολλοι εντυποσιακα ψαρια σε ολα δεν τα λενε τυχαια βασηλιαδες επισης τα περρισοτερα αφρικανικα ειναι νταμαρια με λιγο εως καθολου πρασινο,φυσηκα θα βαλεις οτι σου αρεσει.να διαβασεις πολλη σε οτι επιλεξεις ωστε να εχει να ενυδρειο που να το χαιρεσε και οχι ενα ενυδρειο που να σε ανχωνει.συμβουλη μου επενδυσε απο την αρχη σε εξοπολησμο ωστε να μην εχει θεματα.εαν βαλεις δισκους τοτε υπολογισε ενα εξτρα κοστος σε μια λαμπα uv,λαμπες,καλητερη φιλτρανση,ξυλα και υποστρωμα και φυσηκα μια καλη α/ο αυτα απο μεν ευχομαι καλη αρχη και με τα σωστα βηματα θα δεις αυτο που ονειρευεσε

Link to comment
Share on other sites

Ελα στους δισκους να δεις μεγαλειο.....Και μην αγχωνεσαι φιλε....Αμα εχεις ορεξη και μερακι τα καταφερνεις μια χαρα....Δεν ειναι δυσκολα ψαρια απλα πρεπει να εισαι τυπικος......

Στα λιτρα σου μπορεις να εχεις ανετα καμια 10 αρια δισκους,ενα κοπαδι ροδοστομους η καρδιναλιους και στον πατο ενα κοπαδι γατοψαρα και εισαι αρχοντας.....

εμ πεστα αυτα του λεω και εγω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμ πεστα αυτα του λεω και εγω!!!!!

Ε ναι ρε φιλε.....Βαλε δισκους να γουσταρεις και μη φοβασαι τιποτα....Απλα ενημερωσου οσο περισσοτερο μπορεις......

Ξεκινα διαβασμα και εδω ειμαστε οτι χρειαστεις.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...