Jump to content

Προφιλ Δισκων


Akridas66

Recommended Posts

Φιλοι δισκαδες κανοντας διαφορα σχεδια για τον μελλον διαβαζω διαφορα προφιλ ψαριων και γενικα διαφορα...τωρα με ολο τον σεβασμο που εχω στο φορουμ και ατομα που το στελεχωνουν,θα μπορουσε καποιος να μου δωσει(ποσταρη) το προφιλ των Δισκων γιατι δεν το βρησκω....ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

μολις μπει το προφιλ των δισκων και φτασουμε στο σημειο που λεει για το ph .... θα ξεκινησουν οι καυγαδες :P Για αυτο δεν εχει μπει το προφιλ :P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Geo google?γιατι εψαχνα απο χθες και το μονο που εβρεισκα στην αναζητησει ηταν αντιθετες(και πολυ τρομαχτηκες) γνωμες...δεν θελω να προσβαλω κανεναν και επειδη βλεπω οτι ειναι ευαισθητο θεμα τελικα προσπαθω να ειμαι οσο πιο ευγενικος μπορω....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Geo google?γιατι εψαχνα απο χθες και το μονο που εβρεισκα στην αναζητησει ηταν αντιθετες(και πολυ τρομαχτηκες) γνωμες...δεν θελω να προσβαλω κανεναν και επειδη βλεπω οτι ειναι ευαισθητο θεμα τελικα προσπαθω να ειμαι οσο πιο ευγενικος μπορω....

Δεν εχει να κανει με σενα και το ποσο ευγενικοs εισαι . :bigemo_harabe_net-64:

Οπως ειπες ειναι ενα ''ευαισθητο'' θεμα ...

Κατα καιρους εχουμε διαβασει ,γραψει , ακουσει διαφορα για τους δισκους ( οτι καλυτερο ειναι να εχεις φωκια στο ενυδρειο σου παρα δισκους ) οι δισκοι θελουν περισσοτερα λιτρα απο τη φωκια και αλλα :P

To ποιο ''επίμαχο'' σημειο ειναι το ph ...

Αλλοι ειναι υπερ του χαμηλου , αλλοι υπερ του ουδετερου και αλλα το ph τους ειναι αδιαφορο μιας και πιστεουν οτι ο δισκος μπορει να προσαρμοστει ( στους τελευταιους ειμαι και εγω μεσα ) .

Γενικοτερα το ''θεμα'' δισκος μας ''ξυπναει'' αγριες διαθεσεις :P

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωωω.....χμμ χμμμ!μαλιστα....φιλοι δισκαδες δειχτε ελεος,την τουαλετα εξαχνα!!!!:-Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνώμες θα βρεις πολλές φίλε μου η αλήθεια πάντα είναι κάπου στην μέση .

Εγώ που εχω εκτροφής δίσκους δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το ph.

Οι αγριοι είναι ααααααλο θέμα .

Π.χ. Εγώ εχω ότι ph μου δίνει η βρύση μέχρι τώρα όλα καλά είχα και κάποιες ατυχίες όπως όλοι αλά δεν έφταιγε το ph .

Link to comment
Share on other sites

Καλα γνωμες σε συγκεκριμενα πραγματα υπαρχουν παντα πολλες,για αυτο ειναι καλο να την ψαχνουμε...παντως ακομα δεν εχω αποφασιση τι θα κανω....οποτε εχω καιρο μπροστα μου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα...οτι χρειαζεσαι σχετικα με τους δισκους υπαρχει σε πολλα και αξιολογα θεματα εδω μεσα...

Θα συμφωνησω με το Γιωργο για αυτα που σου λεει για το ph...Κρατα τους οπου νομιζεις εσυ καλυτερα.

Απο κει και περα οτι αλλη ερωτηση εχεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε αλλα πολλα πραγματα θα τα δεις μονος σου με τον καιρο...

Ευτυχως με τους δισκους μπορεις να τα καταλαβεις σχεδον ολα απο την συμπεριφορα τους....

Καλη αρχη λοιπον....

Καλως ηρθες στους βασιλιαδες.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την υποστηριξει αλλα δεν ξερω ακομα αν θα ερθω στους βασιλιαδες....πρεπει να το σκευτω λιγο ακομα :-)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι;;;;;;;;

Δεν εχεις να σκεφτεις τιποτα.....

Βαλε δισκους να γουσταρεις και δεν θα το μετανιωσεις....

Βλεπεις προσπαθω να σε πεισω εντελως δημοκρατικα....χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Λαμπ εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα,τους δισκους ηθελα να τους παρω μικρους και αμα τα καταφερνα προς καλοκαιρι να αλλαζα να ανεβενα λιτρα(αποτομα)...αλλα λογο οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν ξερω τι μου ξημερωνη αυριο δισταζω να προχωρισω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο σε αυτο....

Οποτε βαλτα κατω και κοιτα τα...120 λιτρα μονο 5 μωρα μπορεις να βαλεις και αυτα για 2-3 μηνες μονο...μετα δεν θα χωρανε....

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω και τα εχω βρει τα μωρα..αλλα ακομα το σκευτομαι....ευχαριστω παντως :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο σε αυτο....

Οποτε βαλτα κατω και κοιτα τα...120 λιτρα μονο 5 μωρα μπορεις να βαλεις και αυτα για 2-3 μηνες μονο...μετα δεν θα χωρανε....

κ αλλαγες μερα παρα μερα............για σωστο μεγαλωμα!!.............κ φυσικα barebottom!!!

γινε παιδι μου δισκας.............κ θα ανταμειφθεις!!!...............discus rule!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααμ εδω σε θελω μαστορα μου...το εχω και φυτεμενο...και ειμαι και ανθρωπος του η το κανεις καλα αρχη η καθολου....αστα αστα καταραμενη φτωχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με σενα και το ποσο ευγενικοs εισαι . :bigemo_harabe_net-64:

Οπως ειπες ειναι ενα ''ευαισθητο'' θεμα ...

Κατα καιρους εχουμε διαβασει ,γραψει , ακουσει διαφορα για τους δισκους ( οτι καλυτερο ειναι να εχεις φωκια στο ενυδρειο σου παρα δισκους ) οι δισκοι θελουν περισσοτερα λιτρα απο τη φωκια και αλλα :P

To ποιο ''επίμαχο'' σημειο ειναι το ph ...

Αλλοι ειναι υπερ του χαμηλου , αλλοι υπερ του ουδετερου και αλλα το ph τους ειναι αδιαφορο μιας και πιστεουν οτι ο δισκος μπορει να προσαρμοστει ( στους τελευταιους ειμαι και εγω μεσα ) .

Γενικοτερα το ''θεμα'' δισκος μας ''ξυπναει'' αγριες διαθεσεις :P

Φιλε Γιωργο καλησπερα.

Να κανω και εγω μια ερωτηση? Εαν ενα φιλος συνχομπιστας εχει δισκους και τους δινει και το ph που τα εχει ειναι 6 - 6.5

και εγω που θελω να τους παρω εχω ph 7.5 ειναι εφοικτο να τους προσαρμοσω ωστε και να ζησουν και να εχουν καλη

διαβιωση?

Link to comment
Share on other sites

Επισεις ενα βιντεο που ο φιλος δηλωνει 350 λιτρα, ειναι εφικτο τοσα ψαρια σε αυτα τα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι;;;;;;;;

Δεν εχεις να σκεφτεις τιποτα.....

Βαλε δισκους να γουσταρεις και δεν θα το μετανιωσεις.... :)

Βλεπεις προσπαθω να σε πεισω εντελως δημοκρατικα....χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι;;;;;;;;

Δεν εχεις να σκεφτεις τιποτα.....

Βαλε δισκους να γουσταρεις και δεν θα το μετανιωσεις....

Βλεπεις προσπαθω να σε πεισω εντελως δημοκρατικα....χαχαχαχαχα

είχα 1 χρόνο δίσκους και το μετάνιωσα :)

Link to comment
Share on other sites

@giorgosmarios

Κατα την ταπεινή μου άποψη δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα να τους κρατήσεις στο 7.5πεχα εφόσον και οι μετρήσεις σου ειναι σε καλά επίπεδα ( νιτρικα χαμηλά , μηδενική αμμωνία , μηδενικά φωσφορικα,μηδενικά νιτρωδη)

Link to comment
Share on other sites

@χρηστο

Ο λόγος ;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω και εγώ μία γνώμη πάνω σε αυτό!!!

Ήδη με προκαλεί σε κάτι πολύ ιδιαίτερο...

(Για καλό το λέω πάντα έτσι..)

Link to comment
Share on other sites

@χρηστο

Ο λόγος ;

Θα με κάνεις να σπαμαρω στο θέμα και δεν ξέρω αν πρέπει αλλά ίσος να βοηθήσω έτσι κάποια άτομα.

Ο λόγος είναι ότι απλά όταν ωρίμασα και απέκτησα εμπειρία, είπα και εγώ να αποκτήσω δίσκους.

Δυστυχώς μερικές φορές φουσκώνουν τα μυαλά μας και για να αποδείξουμε την εμπειρία μας στο κόσμο η στον εαυτό μας κάνουμε εσφαλμένες κινήσεις. Κάποτε πριν καμιά δεκαριά χρόνια θεωρούταν ότι δίσκους έπρεπε να αποκτήσουν μόνο η έμπειροι χομπιστες και αργά ή γρήγορα όποιος χομπιστας αποκτούσε εμπειρία αποκτούσε και δίσκους σαν στάτους της εμπειρίας του.

Λίγο η περιέργεια λίγο το ψώνιο είχα παρασυρθεί και εγώ και πείρα δίσκους. Στην πορεία όμως διαπίστωσα ότι το ψάρι αυτό δεν με αρέσει όχι σαν χρώμα αλλά σαν συμπεριφορά δεν ήταν αυτό που ήθελα, κατάλαβα το λάθος μου και τους έδωσα.

Αργότερα έπεσα και στην παγίδα του θαλασσινού, που δυστυχώς επικρατεί και σήμερα, ότι δηλαδή αν αποκτήσεις εμπειρία πρέπει σε κάποια φάση να αποκτήσεις και θαλασσινό ενυδρείο. Έτσι για 8-9 μήνες είχα και ένα θαλασσινό, και πάλι κατάλαβα ότι δεν ήταν αυτό που ήθελα και το ξέστησα.

Πριν κανένα χρόνο παραλίγο να έστηνα και αφρικάνικο και αυτό λόγο κρίσεις. Αλλά θυμήθηκα τα προηγούμενα λάθη μου και δεν το επιχείρησα.

Εγώ θα παραμείνω στα αγαπημένα μου ψάρια και στα αγαπημένα μου φυτά, και συστήνω το ίδιο να κάνουν όλοι.

Μην παρασύρεστε από την μόδα, και από εσφαλμένες αντιλήψεις, αν θέλετε δισκους πάρτε τους γιατί πραγματικά τους γουστάρετε και για κανέναν άλλο λόγο, φυσικά το ίδιο ισχύει και για το θαλασσινό.

Και τέλος για να αποκτήσεις δίσκους δεν πρέπει ντε και καλά να μαζέψεις την τρελή εμπείρια σε άλλου τύπου ενυδρεία.

Πολλοί είναι αυτοί που ξεκίνησαν το χόμπι με δίσκους ή με θαλασσινό χωρίς ποιο μπροστά να έχουν εμπειρία σε άλλα ενυδρεία. Απλά θέλει πειθαρχεία και να μην κάνουμε του κεφαλιού μα ς.

Link to comment
Share on other sites

Αψογος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνεις να σπαμαρω στο θέμα και δεν ξέρω αν πρέπει αλλά ίσος να βοηθήσω έτσι κάποια άτομα.

Ο λόγος είναι ότι απλά όταν ωρίμασα και απέκτησα εμπειρία, είπα και εγώ να αποκτήσω δίσκους.

Δυστυχώς μερικές φορές φουσκώνουν τα μυαλά μας και για να αποδείξουμε την εμπειρία μας στο κόσμο η στον εαυτό μας κάνουμε εσφαλμένες κινήσεις. Κάποτε πριν καμιά δεκαριά χρόνια θεωρούταν ότι δίσκους έπρεπε να αποκτήσουν μόνο η έμπειροι χομπιστες και αργά ή γρήγορα όποιος χομπιστας αποκτούσε εμπειρία αποκτούσε και δίσκους σαν στάτους της εμπειρίας του.

Λίγο η περιέργεια λίγο το ψώνιο είχα παρασυρθεί και εγώ και πείρα δίσκους. Στην πορεία όμως διαπίστωσα ότι το ψάρι αυτό δεν με αρέσει όχι σαν χρώμα αλλά σαν συμπεριφορά δεν ήταν αυτό που ήθελα, κατάλαβα το λάθος μου και τους έδωσα.

Αργότερα έπεσα και στην παγίδα του θαλασσινού, που δυστυχώς επικρατεί και σήμερα, ότι δηλαδή αν αποκτήσεις εμπειρία πρέπει σε κάποια φάση να αποκτήσεις και θαλασσινό ενυδρείο. Έτσι για 8-9 μήνες είχα και ένα θαλασσινό, και πάλι κατάλαβα ότι δεν ήταν αυτό που ήθελα και το ξέστησα.

Πριν κανένα χρόνο παραλίγο να έστηνα και αφρικάνικο και αυτό λόγο κρίσεις. Αλλά θυμήθηκα τα προηγούμενα λάθη μου και δεν το επιχείρησα.

Εγώ θα παραμείνω στα αγαπημένα μου ψάρια και στα αγαπημένα μου φυτά, και συστήνω το ίδιο να κάνουν όλοι.

Μην παρασύρεστε από την μόδα, και από εσφαλμένες αντιλήψεις, αν θέλετε δισκους πάρτε τους γιατί πραγματικά τους γουστάρετε και για κανέναν άλλο λόγο, φυσικά το ίδιο ισχύει και για το θαλασσινό.

Και τέλος για να αποκτήσεις δίσκους δεν πρέπει ντε και καλά να μαζέψεις την τρελή εμπείρια σε άλλου τύπου ενυδρεία.

Πολλοί είναι αυτοί που ξεκίνησαν το χόμπι με δίσκους ή με θαλασσινό χωρίς ποιο μπροστά να έχουν εμπειρία σε άλλα ενυδρεία. Απλά θέλει πειθαρχεία και να μην κάνουμε του κεφαλιού μα ς.

Παρα πολυ σωστα ολα αυτα αν και με αγχωσες στην αρχη....

Εδιωξες τους δισκους επειδη δεν σου ταιριαζαν(οχι γιατι ηταν προβληματικοι,γιατι στην αρχη αυτο καταλαβα)

Το ιδιο επαθα εγω με τη θαλασσα.Εστησα ενα nano reef και δεν το αντεξα ουτε 5 μηνες....Προτιμουσα 10 ενυδρεια δισκους παρα εκεινο.....

Το κυριοτερο ειναι αυτο που ειπες οτι οποιος θελει να βαλει δισκους ναι μαζι του να βαλει αρκει να τους γουσταρει πολυ....Και εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε οπου και οσο μπορουμε στην αρχη αλλα και στην συνεχεια της καθε προσπαθειας...... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...