Jump to content

Χρήση Αντιχλωρίου Seachem Prime


Recommended Posts

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ από την πρώτη μέρα το AquaSafe της Tetra για να αποχλωριώνω το νερό μου πριν από κάθε αλλαγή αλλά διαπίστωσα πως σε σχέση με το Prime της Seachem για το οποίο έχω ακούσει αρκετά θετικά σχόλια είναι ασύμφορο. Έτσι σκέφτομαι από δω και πέρα να βάζω το 2ο.

Με της Tetra περίμενα 10-15 λεπτά να αποχλωριωθεί το νερό (αμέσως γράφει αλλά περίμενα λίγο) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Με το Prime τι προετοιμασία χρειάζεται, πόση ώρα; Η δοσολογία είναι όντως 1ml για κάθε 40lt νερού; Αν αλλάζω δηλαδή 4 κουβάδες Χ 10lt θα βάζω από 0.25ml στον κάθε κουβά;;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις τι λενε η οδηγιες στο μπουκαλι...παντως πες οτι εριξες λιγο παραπανω,δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα με το παραπάνω δε θα υπάρχει πρόβλημα αφού μέχρι και 5πλάσια δόση λέει πως μπορείς να βάλεις σε περίπτωση υψηλών νιτρωδών, αλλά αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το πόσο γρήγορα δρα.

Link to comment
Share on other sites

Άμεσα γίνεται και με το prime..ε περίμενε κ 5 λεπτά για ψυχολογικούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Το prime είναι ένα πολύ καλό προϊών μιας που εκτός της ιδιότητας του σαν αντιχλωριο δεσμεύει και τις αζωτούχες ενώσεις. Καλό είναι το νερό μας να μένει ένα μισάωρο για πιο σίγουρα αποτελέσματα και να υπάρχει και μια σχετική κυκλοφορία μέσα στο βαρέλι αλλαγής η έστω μια ελαφριά ανακίνηση με το χέρι ώστε να αποδεσμευτούν και τα πιθανά εγκλωβισμένα αέρια.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ από την πρώτη μέρα το AquaSafe της Tetra για να αποχλωριώνω το νερό μου πριν από κάθε αλλαγή αλλά διαπίστωσα πως σε σχέση με το Prime της Seachem για το οποίο έχω ακούσει αρκετά θετικά σχόλια είναι ασύμφορο. Έτσι σκέφτομαι από δω και πέρα να βάζω το 2ο.

Με της Tetra περίμενα 10-15 λεπτά να αποχλωριωθεί το νερό (αμέσως γράφει αλλά περίμενα λίγο) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Με το Prime τι προετοιμασία χρειάζεται, πόση ώρα; Η δοσολογία είναι όντως 1ml για κάθε 40lt νερού; Αν αλλάζω δηλαδή 4 κουβάδες Χ 10lt θα βάζω από 0.25ml στον κάθε κουβά;;

Μην είσαι με το σταγονόμετρο.. Και παραπάνω να είναι δεν υπάρχει θέμα.

Το prime είναι ένα πολύ καλό προϊών μιας που εκτός της ιδιότητας του σαν αντιχλωριο δεσμεύει και τις αζωτούχες ενώσεις. Καλό είναι το νερό μας να μένει ένα μισάωρο για πιο σίγουρα αποτελέσματα και να υπάρχει και μια σχετική κυκλοφορία μέσα στο βαρέλι αλλαγής η έστω μια ελαφριά ανακίνηση με το χέρι ώστε να αποδεσμευτούν και τα πιθανά εγκλωβισμένα αέρια.

+1 όντως είναι πολύ καλό προιόν και κατά της αμμωνίας και θέλει λίγη ώρα να δράσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...