Jump to content

Νέο ενυδρείο (βοήθεια-γνώμες plz)


spyros

Recommended Posts

Καλησπέρα στους αγαπητούς δασκάλους!! Αν και κάτοχος ενυδρείου τα τελευταία 2 χρόνια, η απειρία αλλά και η έλλειψη γνώσεων, με έχει φέρει αντιμέτωπο στην εξής κατάσταση...

Το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις 80*30*40(ύψος) δλδ 96lt νερού. Αγοράζοντας λοιπόν ψάρια με πολύ αγάπη αλλά με πλήρη ασχετοσύνη (και μετά από κάποιες απώλειες) βρέθηκα κάτοχος ενός πλακόστομου (δεν θυμάμαι ακριβές όνομα) 16-17cm περίπου, ενός oscar (22cm περίπου) και ενός pangasious (45cm περίπου)..

Το σίγουρο έιναι ότι πλέον ο χώρος είναι πάρα πολύ μικρός για τα ψάρια μου και πρέπει να μπω στην διαδικασία ενός νέου ενυδρείου.. Δυστυχώ ο χώρος που βρίσκομαι μου έχει σαν απαγορευτικό την κατασκευή με ελέυθερο μέγεθος (θάθελα να είναι 2500lt :lol::bowdown: ) άρα πρέπει να καταλήξω σε ένα ενυδρείο 125*45*55(καθαρό ύψος), τουλάχιστον μέχρι να μετακομίσω σε άλλο σπίτι( θα γίνει εντός του έτους ελπίζω...) και σε καινούργιο αξιόμαχο ενυδρείο...( τα 2500lt που λέγαμε...)

Οι απορίες που έχω πρίν ξεκινήσω (έχω διαβάσει, αλήθεια λέω...επιβεβαίωση χρειάζομαι)...

1. Διαστάσεις 125*45*55=309lt.Λέω για 10άρια πλαινά, 12άρι πάτο, κόντρες στο πάτο και πάνω.Σωστό, υπεβολή ή λάθος?(το πάχος των τζαμιών)

2. Τα τζάμια μη ρονταρισμένα.(δεν μου αρέσουν με στρογγυλεμένες γωνίες).θα έχω πρόβλημα?

3. Φίλτρο αμβούργου στη μία πλαινή πλευρά.(θα ήθελα μια συμβουλή στο πόσο πρέπει να είναι σε διαστάσεις). 'Εχω και εξωτερικό φίλτρο( hydor prime 20 ή 30, δεν θυμάμαι καλά αλλά το έιχα πάρει πιο μεγάλο από ότι χρειαζόμουνα)και λέω να τα βάλω να δουλεύουν μαζί.Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα?

4.Δεν υπάρχει πρόθεση για να βάλω άλλα ψάρια γιατί θα ήθελα και να είναι όσο το δυνατόν πιο άνετα αυτά (μέχρι να μετακομίσουμε) και ίσως να μου μεγαλώσουνε και λίγο ακόμα.... :bowdown: Λέω να βάλω 2-3 σπηλιές για το πλακόστομο και κάποια φυτά(όχι πολλά, μάλλον στα πλάγια) καθώς και πλάτη που μοιάζει με βράχο (όχι αφίσα)Κάπου είχα βρει τέτοια πλακάκια (από αφρό πολυουρεθάνης νομίζω) αλλά δεν μπορώ να τα βρω τώρα.Αν μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να τα βρω θάμαι ευγνώμων...

Περιμένω κάθε πρόταση-γνώμη-περέμβαση με μεγάλη χαρά...

Κ υπόσχομαι φώτο για κάθε βήμα της κατασκευής και καφέ-μπύρα-ποτό στο σπίτι για όποιον το επιθυμει, όταν με το καλό τελειώσω.(όχι όλοι μαζί όμως 24τ.μ. είναι όλο όλο :)B) )

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρα δάσκαλος, απλά ότι ξέρω θα στο πω.

- Τα τζάμια είναι οκ σε πάχος.

- Ροντάρισμα να κάνεις γιατί στραβοκόβονται τα χοντρά τζάμια, εκτός και αν τα κόψεις σε λέιζερ. Μάλλον υποχρεωτικό θα έλεγα ότι είναι... Λέιζερ έχουν λίγοι και κοστίζει πανάκριβα από όσο ξέρω.

- Για το Αμβούργου θες όλο το ύψος, στην πλευρά ή στην γωνία (δες το λινκ): http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=61262

- ΟΥΤΕ το ενυδρείο που σκέφτεσαι κάνει για τα ψάρια σου..! Προτείνω να δώσεις το pangasious ΑΜΕΣΑ γιατί ψάρι 45 cm θέλει πολλά λίτρα. Μιλάμε όμως για... ΠΟΛΛΑ !

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αγαπητέ Φιλόξενε... Το ξέρω για το pangasious οτι πάλι θαναι στριμωγμένο και στο καινούργιο ενυδρείο, καθώς όμως και το oscar που έχει και αυτό μεγάλες απαιτήσεις... Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να τα αποχωριστώ αλλά ούτε και να τα βασανίζω...Και λέω να τα αποχωριστώ διότι η δεύτερη σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου είναι να τα δώσω και το καινούργιο ενυδρείο (που θα φτιαχτεί ούτως η άλλιως), να γίνει βιοτοπικό malawi...

Απλά δεν νομίζω να βρεθεί εύκολα κάποιος που να θέλει και να μπορεί να τα φιλοξενήσει αξιοπρεπώς...Οπότε τι κάνω?....

Ευχαριστώ πολύ....αν υπάρχει κάποια ιδέα ΑΚΡΩΣ ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...