Jump to content

Προτάσεις Για Τροφή Μονομάχου


myrsine

Recommended Posts

Γεια σας! Θα ήθελα να εμπλουτίσω κι άλλο την διατροφή του μονομάχου μου αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου γι αυτό χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Το ψαράκι μου το ταΐζω εναλλάξ με αποξηραμένη Daphnia (JBL) , κατεψυγμένα bloodworms (gamma blister) και actigran (aquael). Θέλω να του δώσω μια δυο τροφές ακόμη που να ' ναι mix . Δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη.. Να πω ότι τα flakes τα απεχθάνεται. Από μικρός δεν τα έβαζε στο στόμα του. Τώρα αν έχει αλλάξει αυτό, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε pellet Betta Bio-Gold της Hikari οικονομικη τροφη σε μικρη συσκευασια που δεν θα μεινει σιγουρα και τη Ocean Betta Pro θεωρειτε η καλυτερη ακριβοτερη πολυ μεγαλυτερη συσκευασια προσωπικη παντα αποψη οτι δεν θα προλαβει να τη φαει εκτος αν τη μοιραστεις με καποιον αλλον γιατι ως γνωστον μετα του τετραμηνου ολες οι τροφες γινοντε αχυρο!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Επειδή στο μέρος που βρίσκομαι δεν έχει αυτές τις μάρκες μήπως ξέρεις κάποιο ηλεκρονικό pet shop που να τις περιλαμβάνει; Η σπιρουλίνα είναι καλή για μονομάχο;

Link to comment
Share on other sites

κανε μια ερωτηση εδω αν τη φερνουν http://www.petcumulu...=&show=grid&p=3 ειναι σαρκοφαγο ψαρι ο μονομαχος http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429 !σχετικα με τροφες περιμενε και τη γνωμη των εμπειροτερων

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος καλό είναι να έχει ποικιλία στις τροφές του ,αν υπάρχει δυνατότητα, πράγμα το οποίο από ότι βλέπω έχεις.

Επίσης ενδεικνύεται μια φορά την εβδομάδα νηστεία ή τάισμα αποφλοιωμένου αρακά σε μικρά κομματάκια αφού τον έχεις βράσει πρώτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χάρη στο φορουμ είμαι ενημερωμένη :-) Τελικά παρήγγειλα αυτήν την τροφή που δεν φαίνεται να ναι flakes.

1_zps7fbdf392.jpg

Έγινε επεξεργασία - myrsine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια τροφη,ιδια μ αυτη που πηρες σε κοκκινο κουτακι που ειναι mix flakes και αποξηραμενο σκουλικι,ο δικος μου κανει παρτυ μ αυτη και βγαζει και ωραια χρωματα.Εγω τον ταιζα και κατεψηγμενα σκουλικακια.Επεισης αν ψαξεις μπορεις να φτιαξεις την δικη σου καλλιεργεια απο ζωντανα σκουλικακια που θα τα τιμησει ο μονομαχος σου!

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος καλό είναι να έχει ποικιλία στις τροφές του ,αν υπάρχει δυνατότητα, πράγμα το οποίο από ότι βλέπω έχεις.

Επίσης ενδεικνύεται μια φορά την εβδομάδα νηστεία ή τάισμα αποφλοιωμένου αρακά σε μικρά κομματάκια αφού τον έχεις βράσει πρώτα. :)

Με πρόλαβε ο Δημήτρης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Η διαιτα του δικου μου αποτελειται απο nutrafin bloodworms τα οποια τα εκτιμαει και τα τιμαει ιδιαιτερα, nutrafin pellet, nutrafin max που δινω και στα σκαλαρια και pellet για μονομαχο omega one! το τελευταιο με εχει αφησει αρκετα ικανοποιημενο! επισης οπως προειπαν και τα παιδια βρασμενο και αποφλοιωμενο αρακα! τους καλοκαιρινους μηνες παρατηρησα οτι εδειχνε και ιδιαιτερη αδυναμια σε κουνουπια και μυγακια που πεφταν στο νερο του! 2 φορες την εβδομαδα μουλιαζω την τροφη σε βιταμινες της waterlife Vitazin.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Η διαιτα του δικου μου αποτελειται απο nutrafin bloodworms τα οποια τα εκτιμαει και τα τιμαει ιδιαιτερα, nutrafin pellet, nutrafin max που δινω και στα σκαλαρια και pellet για μονομαχο omega one! το τελευταιο με εχει αφησει αρκετα ικανοποιημενο! επισης οπως προειπαν και τα παιδια βρασμενο και αποφλοιωμενο αρακα! τους καλοκαιρινους μηνες παρατηρησα οτι εδειχνε και ιδιαιτερη αδυναμια σε κουνουπια και μυγακια που πεφταν στο νερο του! 2 φορες την εβδομαδα μουλιαζω την τροφη σε βιταμινες της waterlife Vitazin.

Τυχερός μονομάχος ! Μπράβο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Αχ βιταμίνες δεν έχω καθόλου.. Ουτε καν το γνώριζα βασικά . Πως ακριβώς να τις ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω την Vitazin της Waterlife! οπως βλεπεις υπαρχουν αρκετες! αν εμπιστευσε τον /ην πωλητη στο pet shop σου ρωτα τον/ην να σου προτεινει καποια!

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο επώνυμες εταιρείες (tetra, sera) έχουν βιταμίνες;

fishtamin , ούτε μια αναζήτηση δεν έκανες ; :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!! Την βρήκα και σε κατάστημα!!! Είναι για κάθε μέρα οι βιταμίνες;;

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την εβδομάδα θα μουλιάζεις την τροφή του με μερικές σταγόνες!

Όπως και η αβιταμίνωση έτσι και η υπερβιταμίνωση δεν κάνει καλό!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και αυτην πολυ καλη την τρωνε τρελα http://www.tropical.pl/supervitminigranulat,d66,0,en.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...