Jump to content

Το Ενυδρείο Μου (Juwell Rekord 60)


ΒασίληςΓ

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 59Χ29Χ29

Συνολικά Λίτρα:50

Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί

Φυτά:-

Ψάρια:3 platys, 2 guppys, 3 neon (και 4 νεογέννητα, μάλλον platys)

Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:αφίσα

Πέτρες:-

Ξύλα:1

Άλλα διακοσμητικά :πλαστικά φυτά

Υπόστρωμα:-

Βυθός:χαλίκι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 Τ8 15w

Διάρκεια φωτισμού:11 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:εσωτερικό juwell compact

Θέρμανση/ Ψύξη:θερμαντήρας 50w/-

Λίπανση:-

Παροχή CO2:-

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-

Διατροφή:DAJANA Tropica Basic 1 φορά κάθε 2 μέρες

Παράμετροι

pH:7,2

Γενική σκληρότητα (GH):16

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10

Αμμωνία (ΝΗ3):-

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):50

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:25% 2 φορές την εβδομάδα (τρέχει 1 μήνα το ενυδρείο)

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Αντιχλώριο, Tetra Blackwater, Sera bionitrivec (στην αρχή)

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:-

Φωτογραφίες:

post-52068-0-74939000-1357932071_thumb.jpg

post-52068-0-23242300-1357932089_thumb.jpg

post-52068-0-00862700-1357932103_thumb.jpg

post-52068-0-37244000-1357932118_thumb.jpg

post-52068-0-17628100-1357932132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Θα σου πω την άποψή μου για το ενυδρείο σου χωρίς παρεξήγηση έτσι ; :)

Τα νέον , θέλουν πιο μαλακό νεράκι και πρέπει να τα κρατάμε σε κοπαδάκι για να νιώθουν άνετα.

Με τα ζωοτόκα που έχεις μέσα , θα γεμίσεις πολύ σύντομα μικρά (αν και δεν έχουν κρυψώνες αφού υπάρχουν μόνο πλαστικά φυτά όπως βλέπω) με αποτέλεσμα υπερπληθυσμού και ότι συνεπάγεται αυτό.

Ταΐζεις μια φορά στις 2 ημέρες και συνολικά αλλάζεις το 50% του νερού μέσα σε μια εβδομάδα και παρόλα αυτά έχεις νιτρικά 50 ; Κάτι δεν μου πάει καλά. :)

Τι θα έκανα εγώ ; Θα έβγαζα τα πλαστικά και τα νέον και θα κρατούσα μόνο ένα είδος από τα ζωοτόκα και κατά προτίμηση τα guppies. :)

Δεν λέω τίποτα κακοπροαίρετα ! ;)

Link to comment
Share on other sites

ομορφη προσπαθεια.

εισαι σιγουρος πως μετρας σωστα?με 5-6 ψαρακια και με 2 αλλαγες τη βδομαδα εχεις 50 νιτρικα..?!!!!!πολυ μεγαλο νουμερο μου φαινεται.

επισης τα νεον δεν ταιριαζουν στο νερο με την καμμια με τα αλλα.

και οι 11 ωρες φωτισμου ειναι πολλες.μπορουν και 2-3 ωρες λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

...και επίσης καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις τα ψεύτικα φυτά με αληθινά φυτά :) (υπάρχουν δεκάδες εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις παρά μόνο να είσαι τυπικός στις ρουτίνες σου)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις - συμβουλές. Έχω ήδη κάνει πολλά λάθη είτε λόγω βιασύνης είτε λόγω παρόρμυσης. Το ενυδρείο στήθηκε και τρέχει ακριβώς 1 μήνα. Λίγες μέρες μετά την έναρξη λειτουργίας, ξεκίνησα να βάζω ψαράκια [πρώτα 4 platys(έχασα το 1) και μετά 4 guppys (έχασα τα 2)] και μετά τα neon (εδώ κολλάει η παρόρμυση αφού ήξερα ότι δεν ταιριάζουν). Δηλαδή είχα μεγάλη ιχθυοφόρτωση σε άστρωτο ενυδρείο. Μετρήσεις για να πω την αλήθεια σήμερα έκανα πρώτη φορά (με στικ της tetra) και μου φάνηκε παράξενη η υψηλή περιεκτικότητα σε νιτρικά (για τα νιτρώδη φοβόμουνα). Αύριο θα κάνω λίγο μεγαλύτερη αλλαγή νερού.

Τις ώρες φωτισμού θα τις ελλατώσω.

Αν και μου αρέσουν πάρα πολύ τα φυτεμένα, δεν το έκανα λόγω της επιπλέον φροντίδας που θα ήταν απαραίτητη για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

...και επίσης καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις τα ψεύτικα φυτά με αληθινά φυτά :) (υπάρχουν δεκάδες εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις παρά μόνο να είσαι τυπικός στις ρουτίνες σου)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από'μένα Βασίλη. Θα συμφωνήσω πως για τα λίτρα σου καλό θα ήταν να κρατήσεις μόνο ένα είδος από το ζωοτόκα και θα πρότεινα και εγώ Guppy. Από κει και πέρα δε μας λες τις αναλογίες αρσενικών/θηλυκών που επίσης έχει σημασία. Καλύτερα προμηθεύσου υγρά τεστ μιας και με τα sticks δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.

Για φυτά, θα μπορούσες να βάλεις 1-2 Ανούμπιες και κανένα Εχινόδωρο ή καμιά Κρυπτοκορίνα και φυσικά μπόλικο κερατόφυλλο μιας και όπως έχει λεχθεί θα έχεις (λογικά) γέννες και χρειάζεσαι κρυψώνες. Οι απαιτήσεις των παραπάνω φυτών είναι ελάχιστες. Το φως εφόσον έχεις πλαστικά φυτά όπως λένε και στο χωριό μου "τζάμπα καίει η λάμπα.. ;) ) 8-9 ώρες είναι νομίζω υπεραρκετές ακόμα και εάν επιλέξεις τα φυτά που σου πρότεινα.

ΜΗΝ κάνεις τόσο μεγάλες αλλαγές, διαταράσσεις απότομα τις ισορροπίες του ενυδρείου σου και πιθανόν να στρεσάρονται τα ψαράκια σου. Προτίμησε αλλαγές της τάωης του 25%-35% και θα είσαι μια χαρά. Γιατί ταΐζεις τόσο λίγο όμως;;

Υ.Γ.: παρατηρώ πως τελικά όλοι στην αρχή κάνουμε τα ίδια λάθη. Όταν μου τα έλεγαν και εμένα τα θεωρούσα υπερβολές και βουνό να κάνω τις αλλαγές που έπρεπε, αλλά τελικά έπρεπε να είχα ακολουθήσει τις συμβουλές νωρίτερα..

Φιλικά,

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από'μένα Βασίλη. Θα συμφωνήσω πως για τα λίτρα σου καλό θα ήταν να κρατήσεις μόνο ένα είδος από το ζωοτόκα και θα πρότεινα και εγώ Guppy. Από κει και πέρα δε μας λες τις αναλογίες αρσενικών/θηλυκών που επίσης έχει σημασία. Καλύτερα προμηθεύσου υγρά τεστ μιας και με τα sticks δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.

Για φυτά, θα μπορούσες να βάλεις 1-2 Ανούμπιες και κανένα Εχινόδωρο ή καμιά Κρυπτοκορίνα και φυσικά μπόλικο κερατόφυλλο μιας και όπως έχει λεχθεί θα έχεις (λογικά) γέννες και χρειάζεσαι κρυψώνες. Οι απαιτήσεις των παραπάνω φυτών είναι ελάχιστες. Το φως εφόσον έχεις πλαστικά φυτά όπως λένε και στο χωριό μου "τζάμπα καίει η λάμπα.. ;) ) 8-9 ώρες είναι νομίζω υπεραρκετές ακόμα και εάν επιλέξεις τα φυτά που σου πρότεινα.

ΜΗΝ κάνεις τόσο μεγάλες αλλαγές, διαταράσσεις απότομα τις ισορροπίες του ενυδρείου σου και πιθανόν να στρεσάρονται τα ψαράκια σου. Προτίμησε αλλαγές της τάωης του 25%-35% και θα είσαι μια χαρά. Γιατί ταΐζεις τόσο λίγο όμως;;

Υ.Γ.: παρατηρώ πως τελικά όλοι στην αρχή κάνουμε τα ίδια λάθη. Όταν μου τα έλεγαν και εμένα τα θεωρούσα υπερβολές και βουνό να κάνω τις αλλαγές που έπρεπε, αλλά τελικά έπρεπε να είχα ακολουθήσει τις συμβουλές νωρίτερα..

Φιλικά,

Κωνσταντίνος

Platys: 1 αρσενικό και 2 θηλυκά

Guppys: 1 αρσενικό και 1 θηλυκό

και ήδη έχω γέννα (έχω δει 4 νεογέννητα, δεν ξέρω εάν θα επιβιώσουν, η guppίνα τα ψάχνει συνέχεια).

Η λάμπα καίει για να καμαρώνω το ενυδρείο (και όχι φυσικά για να μεγαλώσουν ... τα φυτά).

Τις συχνές αλλαγές και το λίγο τάισμα το έκανα λόγω άστρωτου φίλτρου. Τώρα σιγά σιγά θα μπω σε εβδομαδιαία συντήρηση και καθημερινό τάισμα.

Εκτός από ανούμπια, όλα τα υπόλοιπα δεν θέλουν υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Platys: 1 αρσενικό και 2 θηλυκά

Guppys: 1 αρσενικό και 1 θηλυκό

και ήδη έχω γέννα (έχω δει 4 νεογέννητα, δεν ξέρω εάν θα επιβιώσουν, η guppίνα τα ψάχνει συνέχεια).

Η λάμπα καίει για να καμαρώνω το ενυδρείο (και όχι φυσικά για να μεγαλώσουν ... τα φυτά).

Τις συχνές αλλαγές και το λίγο τάισμα το έκανα λόγω άστρωτου φίλτρου. Τώρα σιγά σιγά θα μπω σε εβδομαδιαία συντήρηση και καθημερινό τάισμα.

Εκτός από ανούμπια, όλα τα υπόλοιπα δεν θέλουν υπόστρωμα;

Εγώ έχω όλα τα παραπάνω φυτά και πολλά ακόμη (ρίξε αν θέλεις μια ματιά στην παρουσίαση του ενυδρείου μου) και δεν έχω χρησιμοποιήσει υπόστρωμα καθόλου, μόνο το χαλικάκι. Από λίπασμα Seachem Flourish Excel που μου πρότειναν τα παιδιά εδώ, αλλαγές 30% ανά εβδομάδα, παροχή CO2 και λοιπά δεν έχω και τα φυτά μου δεν έχουν ούτε άλγη ούτε την ελάχιστη μαυρίλα, ούτε τρύπες κλπ. πλέον (στην αρχή είχα προβληματάκια). Γενικά διαπίστωσα πως όσο περισσότερο παρεμβαίνεις στο ενυδρείο τόσο χειρότερα αποτελέσματα έχεις, οπότε πιστεύω πως καλό είναι να βάλεις αυτά τα φυτά και θα είσαι άρχοντας και εσύ και τα ψαράκια σου. Επίσης, πάρε ακόμα κανένα θηλυκό Guppy ή δώσε αυτό και πρόσθεσε μερικά ακόμη αρσενικά και όλα καλά. Στη θέση σου (ετοιμάζομαι να στήσω το 60άρι μου αυτές τις μέρες), θα έβαζα 10-12 αρσενικά Guppies και πιστεύω θα ήμουν πολύ οκ. Αν έχεις τρόπο να δίνεις τα νεογέννητα και να μη χαλάς την αναλογία αρσενικών θηλυκών βάλε ένα χαρεμάκι για αρχή, το πολύ δύο και απόλαυσέ τα. Καλύτερα να μην το φορτώσεις και πολύ όμως. Είναι ακόμη νέο το ενυδρείο σου και δεν έχει δημιουργηθεί τόσο ισχυρή βιολογία, οπότε με το μαλακό.

Εγώ θα το στήσω με το εργοστασιακό φίλτρο (280l/h) και ένα ακόμη εσωτερικό 450l/h και σίγουρα δε θα βάλω πάνω από 12 Guppies.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου.Δεν είναι απαραίτητη η χρήση υποστρώματος για τα φυτάκια που σου πρότειναν οι φίλοι παραπάνω.

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τελικά αρχίσω να ψάχνω για εύκολα φυτά, θα δω. Τη ψαροσύνθεση δεν ξέρω εάν θα τη πειράξω προς το παρόν. Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το διάστημα που πέρασε είχα δυστυχώς άλλες 3 απώλειες και μάλλον γλίτωσα άλλη μία. Το καλό είναι μέχρι τώρα έχουν επιζήσει και μεγαλώνουν σιγά-σιγά 4 μικρά πλάτυ (από τα 7 που είχαν γεννηθεί). Στο στήσιμο του ενυδρείου δεν άλλαξα κάτι, προς το παρόν, αλλά έκανα κάποιες επεμβάσεις στον εξοπλισμό (ανεμιστήρας, μπλε λεντάκια, diy πολύμπριζο με χρονοδιακόπτες).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα μικρά πλάτυ έχουν αυξηθεί σε 5 (και ίσως αυξηθούν κι άλλο... :bigemo_harabe_net-134: )

Όμως παράλληλα με αυτά, αυξάνονται και οι άλγες (αρκετή καφέ παντού, ελάχιστη πράσινη spot (νομίζω) στο ξύλο και μαύρη τριχοειδής επίσης στο ξύλο).

Τα νιτρικά μου είναι 25 (μετρημένα με στικ της tetra).

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60Χ30Χ30
Συνολικά Λίτρα:54
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά:-
Ψάρια:2 platys, 1 guppys, 2 neon, 5 νεογέννητα platys
Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:αφίσα
Πέτρες:-
Ξύλα:1
Άλλα διακοσμητικά :πλαστικά φυτά
Υπόστρωμα:-
Βυθός:χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 Τ8 15w, 12 leds μπλε
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες + 1 ώρα

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:εσωτερικό juwell compact
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμαντήρας 50w/-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:DAJANA Tropica Basic 1 φορά τη μέρα


Παράμετροι
pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:25% την εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Αντιχλώριο, Tetra Blackwater
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:-

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποια λαθη στο ενυδρειο σου τα οποια πρεπει να διορθωσεις.Τα νεον εκτος οτι ειναι κοπαδοψαρα θελουν και μαλακο νερο,ενω τα γκαπυ και τα πλατυ σκληρο.Οπως καταλαβαινεις δεν ταιριαζουνκαι θα πρεπει να βγουν απο εκει.Επεισης τα ζωοτοκα πανε σε χαρεμια,δηλαδη 1αρσ-3 θηλ,πραγμα που εσυ δεν μπορεις να κανει λογο λιγων λιτρων.

Στη θεση σου θα εβγαζα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και φυτα και θα εβαζα αληθινα ευκολα φυτα.

Οι ωρες φωτισμου ειναι παρα πολλες,καντες σταδιακα 8

Το tetra blackwater για ποιο λογο το ριχνεις?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το tetra blackwater σταμάτησα να το βάζω, καθόσον κατάλαβα ότι κακώς μου το έδωσαν και το έβαζα.

Για τα νέον το ξέρω, αλλά μαλλον είναι πλέον αργά. Πριν λίγο καιρό έχασα το 1 (από τη νόσο των νέον) και απ' ότι φαίνεται θα χάσω και τα άλλα 2, αφού ξεκίνησε σιγά-σιγά ο αποχρωματισμός τους και το 1 δεν τρώει.

Αληθινά φυτά δε θέλω να βάλω και έτσι αντί για καραβάκια και άλλες αηδίες προτίμησα τα πλαστικά φυτά.

Το ξέρω ότι είστε υπέρ των φυτεμένων (και εμένα μου αρέσουν όταν τα βλέπω), αλλά θα είναι κάπως δύσκολο για μένα λόγω συχνών μετακομίσεων (ο κύριος λόγος που δεν πήρα μεγαλύτερο ενυδρείο).

Έγινε επεξεργασία - ΒασίληςΓ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...