Jump to content

Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου.


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Λοιπόν θα ήθελα να σας παρουσιάσω και εγώ το ενυδρείο μου...




Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):45Χ45Χ50
Συνολικά Λίτρα:65
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:valisneria americana, valisneria spiralis, cuba, anuvias barteri nana, myriophilum demersum, microsorum pteropus, keratophylum,eleocharis parvula,pogostemnon helferi,lilaeopsis mauritiana, hygrophila difformis και καποιο είδος hydrocotyle.
Ψάρια: 10 καρδινάλιοι, 4 ροδοστομοι, 1 pleco
Άλλα είδη: 3 γαριδες...

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: βεμμένο το πίσω τζάμι μπλε χρώμα (εξωτρικά εννοείτε)
Πέτρες:ναι
Ξύλα:ναι
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: ναι
Βυθός: μαύρο χαλίκι μικρού μεγάθους

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 led aqualum par 30 & μια απλή λευκή (6500Κ)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: κρεμαστό φίλτρο fluval c2
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 75watt aquael
Λίπανση: florin-fe & florinmulti της Brightwell
Παροχή CO2:ναι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: tropical supervit


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:εβδομαδιαίες 30% περίπου
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:καθάρισμα υλικών φίλτρου σε νερό του ενυδρείου (κυρίως το σφουγγάρι και τον υαλοβάμβακα)

Φωτογραφίες: επιφυλάσσομαι...


Βίντεο:

.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να δω φωτογραφιες αυτο που μπορω να πω με 100% σιγουρια ειναι οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για ροδοστομα αλλα και για τον πλεκο αν ειναι ο κοινος..

Τα ροδοστομα θελουν πολυ μεγαλητερο ενυδρειο και ειδικα σε μηκος γιατι ειναι πολυ γρηγοροι κολυμβητες,επεισης ειναι κοπαδοψαρο,οπωτε μιλαμε για 6-7 ατομα τουλαχιστον..

Μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Και ο φιλος μου ο pleco δεν ξέρω αν ειναι ο κοινός... Πάντως μέχρι τώρα το μεγεθός του είναι το πολύ 3-4 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα στο ενυδρειο,καλο ειναι να αγορασεις για να ξερεις που βρησκετε το ενυδρειο σου.

Ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου?Ποσο καιρο τρεχει?

Τωρα για τον πλεκο,αν δεν δουμε φωτογραφια δεν μπορουμε να ξερουμε.

Οι ροδοστομοι παντως ειναι ακαταλληλοι για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον rastafarian σε ολα

απαντα στις ερωτησεις που σου εκανε και βαλε και καμια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρέχει περίπου 5 μήνες. Οι ροδόστομοι όμως είναι πρόσφατο απόκτημα. Προχθές για την ακρίβεια τους προσέθεσα... Τώρα για τις μετρήσεις έχετε δίκιο απλά δεν έχω αυτη τη στιγμή διαθεσιμο κάτι. Θα προμηθευτώ τέστ και θα τις παρουσιάσω. Και οι φωτό δεν θα αργήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να κρατησεις μονο τους καρδιναλιους και να πας πισω τα ροδοστομα.

Αναμενουμε τεστ και φωτογραφιες!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τόσο ακατάλληλοι οι ροδόστομοι θα γυρίσουν πίσω.... έχετε κάποια ιδέα για άλλα ψαράκια ή μονο οι καρδινάλιοι ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ορισμένες φωτο του ενυδρείου... ζητώ συγγνώμη για την κακή ποιότητα ορισμένων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... Το αστείο είναι οτι και οι τρείς γαρίδες που είναι μέσα, δεν ειναι αγορασμένες... Μάλλον ήταν αυγά σε κάποια από τα φυτά και ξαφνικά.... μπάμ....!!!! έκαναν την εμφάνησή τους σαν ελάχιστα γαριδάκια.... Τώρα έχουν γίνει περίπου 2-3 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω φίλε Παρασκευά αν το ενυδρείο που μας παρουσιάζεις είναι το πρώτο σου ενυδρείο, αλλά ομολογώ πως είναι πολύ όμορφο και έχει προϋποθέσεις να γίνει ακόμα πιο όμορφο... Σίγουρα έχει σημεία που χρειάζονται συζήτηση :)

Αυτά που θα σχολιάζα εγώ, είναι:

- Όσον αφορά τα φυτά σου. Έχεις κάποια αρκετά απιτητικά είδη φυτών. Έχεις CO2 και αυτό είναι σημαντικό. Από φωτισμό δε μπορώ να πω κάτι αφού δεν έχω στοιχεία για τα led, αν και γενικά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για led σε φυτεμένα ενυδρεία. Έχεις αρκετά είδη που απλώνουν στο βυθό και γίνονται σχετικά χαμηλά (αυτό που λέμε γρασιδάκι). Cuba, lileaopsis mauritana, eleocharis parvula, Αλλά για να γίνει αυτό θέλουν ισχυρό φωτισμό, καλή λίπανση και υπόστρωμα. Χωρίς αυτά θα δυσκολευτείς πολύ να δεις ένα ικανοποιητικό απότέλεσμα. Το ceratophyllum demersum καλό είναι να μην υπάρχει σε ενυδρεία με απαιτητικά-δύσκολα φυτά. Για δύο λόγους: 1ον απλώνεται στην επιφάνεια και μειώνει την ένταση του φωτισμόυ και 2ον αποροφά με γρήγορους ρυθμούς τα θρεπτικά συστατικά από το νερό (για αυτό αναπτύσεται και τόσο γρήγορα) και δεν θα αφήσει περιθώριο στα πιο απαιτητικά είδη να αναπτυχθούν.

- Όσον αφορά τα ψάρια σου.

  • Τα λίτρα και ιδιαίτερα ιδιαστάσεις του ενυδρείου σου δεν βοηθούν στο να φιλοξενήσεις ροδόστομους. Είναι ψάρια που ζουν σε κοπάδι δηλαδή θέλουν περισσότερα άτομα άρα και περισσότερα λίτρα. Επίσης είναι ιδιαίτερα κινητικά και τους αρέσει να κολυμπουν κοπαδιαστά, έτσι συνηθίζουμε να τα προτείνουμε για ενυδρεία με μήκος τουλάχιστον 1 μέτρο. Σε μικρά ενυδρεία και λίγα άτομα ούτε εσύ θα τα απολαύσεις, αλλά ούτε και αυτά θα καλοπερνουν. Να σημειώσω εδώ, πως την καλή διάθεση και υγεία των ροδόστομων την καταλαβαίνουμε από το πόσο έντονο είναι το κόκκινο χρώμα στο κεφάλι τους. Ψάρια σε πολύ καλή κατάσταση έχουν ένα έντονα κόκκινο-βυσσινί χρώμα.
  • Αν ο pleco σου είναι κάπως έτσι, τότε στο άμεσο μέλον θα έχεις πρόβλημα. Αν είναι κάπως έτσι, τότε ως προς το μέγεθος δεν έχεις θέμα. Μια πιο καθαρή φωτογραφία θα βοηθούσε.
  • Μερικές επιλογές για αυτά τα λίτρα : cherry barb, celestial pearl danio, guppy, dwarf gourami, pseudomugil furcatus, pseudomugil gertrudae. Φυσικά δε μπαίνουν όλα μαζί και πριν γίνει οποιαδήποτε επιλογή διαβάζουμε τις απαιτήσεις του κάθε είδους. Επειδή ήδη έχεις cardinal tetra που και αυτά ζορίζονται σε 60 λίτρα, κράτα μόνο αυτά....
  • Επειδή τα ψάρια που έχεις θέλουν μαλακό νερό, και χωρίς να ξέρουμε πως είναι το νερό του ενυδρείου σου, προσπάθησε τουλάχιστον να μη κάνεις το νερό που τους βάζεις ακόμα πιο σκληρό από ότι είναι, Και τι εννοώ, δες αν το χαλικάκι σου και οι πέτρες είναι ασβεστολιθικά. Αν δλδ ανεβάζουν τις σκληρότητες του νερου. Διαπιστώνεται εύκολα αν πάνω σε λίγο στεγνό χαληκάκι ή στεγνή πέτρα ρίξουμε ακουαφόρτε. Αν αυτό αφρίσει τότε είναι ασβεστολιθικά και ακατα΄λληλα για ενυδρεί αμε ψάρια που θέλουν μαλακό νερο.

Περιμένω με ενδιαφέρον την εξέλιξη του ενυδρείου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε theodor72 ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Σε επόμενο post θα απαντήσω αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε theodor72 ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Σε επόμενο post θα απαντήσω αναλυτικά.

Φίλε Παρασκευά, άκου προσεκτικά - και τολμώ να πω κατά γράμμα - τις συμβουλές των παλιότερων και εμπειρότερων (δεν αναφέρομαι τόσο σε μένα όσο σε άτομα της εμπειρίας του Θοδωρή) γιατί έχεις ήδη ένα πανέμορφο ενυδρείο και μπορείς να το κάνεις τόσο εκθαμβωτικό που θα τρίβουμε όλοι τα μάτια μας είμαι σίγουρος!! :huh::D

Εμένα ρώτα με ό,τι θέλεις από φυτά, χαρά μου να σου λύσω όποια απορία έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές!!!!Και φυσικά θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις συμβουλές των παλαιότερων... Πάντα ο παλιός είναι αλλιώς....(άρα οι ροδόστομοι όσο και να μου αρέσουν, επιστρέφονται).

Τώρα όσον αφορά το ενυδρείο μου. Πραγματικά είναι η πρώτη μου προσπάθεια, δεν είχα ασχοληθεί στο παρελθόν και τώρα βλέπω οτι απλώνεται μπροστά μου ένας χώρος τόσο μαγικός..... όσο φαίνεται.... απέραντος και χαλαρωτικός. Παρακάτω παραθέτω μια καλύτερη φωτό του μικρού pleco και μάλλον καταλαβαίνω ότι δεν είναι ο κατάλληλος για τα λίτρα μου. Διορθώστε με αν κάνω λάθος παρακαλω.

Και μια ερώτηση. Ειπώθηκε ότι μπορούν να φιλοξενηθούν στο ενυδρείο μου celestial pearl danio... 10 καρδινάλιοι και πόσα pearl? Ή μόνο καρδινάλιοι? Ή να μειωθεί ο αριθμός των καρδιναλίων και να ερθουν ορισμένα pearl?

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω ότι οι πετρες και το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικά. Ειναι ελεγμένα με την μέθοδο του ακουαφόρτε.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω για τα ψαρια που ρωτας.Δυστοιχος επειδη το ενυδρειο σου ειναι μικρο,τοσο σε λιτρα οσο και σε μηκος θα πρεπει να κρατησεις ενα ειδος ψαριου και καλητερα ειναι να μην ειναι δεινος κολυμβητης για το λογο του μικρου μηκους που διαθετεις.Αν θες να βαλεις cpd τοτε θα πρεπει να διωξεις ολα τα αλλα απο μεσα.Μονο να ξερεις οτι ειναι λιγο δυσεβρετα και ακριβα ψαρακια..Παντως αξιζυν το κοπο γιατι ειναι πολυ ομορφα.Εγω στηνθεση σου θα εδινα ολα τα ψαρια και θα επαρνα cpd και μερικες γαριδουλες red cherry (αν ο βυθος σου ειναι καλα στρωμενος).Επεισης αλλη μια ωραια λυση ειναι τα pseudomugil gertrudae,τα οποια εχω και εγω,δυσεβρετα ψαρακια αλλα πολυ ομορφα και με χαρακτηρα!

Τωρα για τον πλεκο,προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω ποιος απ ολους ειναι.μια καλητερη φωτογραφια ισως βοηθουσε περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...