Jump to content

Συμβουλες Για Υδροβια Φυτα


mrs

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.εχω ενα ενυδρειο 120λ εδω και αρκετο καιρο με πλαστικα φυτα και θα ηθελα να τα βγαλω και να βαλω αληθινα.τι φυτα μου προτινεται τι διαδικασια χρειαζετε να κανω πριν τα βαλω(σχετικα τεστ αν χρειαζεται)και τι συντηριση χρειαζεται αφου τα βαλω?ευχαριστο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πες μας τι φωτισμό έχεις!

Έπειτα θα χρειαστεί να πάρεις ένα λίπασμα γενικής χρήσης!!

Απάντησε πρώτα σε αυτά και τα άλλα θα τα βρούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά τα kelvin για φυτεμένο. Ρίξε μια ματιά εδώ για τον φωτισμό , εδώ για τον βυθό και κάνε μια βόλτα από τα προφίλ για να πάρεις μια ιδέα.

Μην αγχωθείς με το υλικό , απλώς κάνε μια ανάγνωση και πιστεύω ότι θα σου λυθούν αρκετές απορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

στο ερωτημα που κανω παραπανω θα ηθελα να μαθω και τι φωτισμο χρειαζομαι.το ενυδρειο μου ειναι 40υ 30β 100π και εχει βαση για 90cm λαμπα φθοριου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα πρεπει να αλλαξεις λαμπα και να βαλεις μια με 6500Κ,αλλα για το ενυδρειο που εχεις η μια λαμπα δεν κανει σχεδον τιποτα και θα πρεπει να περιοριστεις σε πολυ ευκολα φυτα οπως το κερατοφυλλο,η ανουμπια,το microsorum και οι κρυπτοκορινες.

Αν θες να βαλεις και καποια ακομα σιγουρα θα χρειαστες και αλλες λαμπες με διαφορετικα κελβιν οπως 4500Κ.

Τα φυτα που σου ειπα πιο πανω δεν θελουν σχεδον τιποτα απο λιπασματα,ισως καποιο γενικο λιπασμα και αυτο σε μικρες ποσοτητες.

Να ξερεις οτι καποια φυτα δεν φυτευονται στο χαλικι αλλα δενονται σε πετρες η ξυλα γιατι σαπιζουν,τετοια φυτα ειναι οι ανουμπιες.τα microsorum και η μοςς.

Εσυ τι εχεις για βυθο,χαλικι η αμμο?

Link to comment
Share on other sites

εχω χαλικη 2-3mm περιπου.θα πρεπει να κανω καποιο προβλεπομενο τεστ πριν βαλω οτιδιποτε?ξεχασα να αναφερο,εχω και ενα πλεκο θα μου παρουσιασει προβλημα η θα πρεπει να τον δωσω?

Έγινε επεξεργασία - mrs
Link to comment
Share on other sites

εχω χαλικη 2-3mm περιπου.θα πρεπει να κανω καποιο προβλεπομενο τεστ πριν βαλω οτιδιποτε?ξεχασα να αναφερο,εχω και ενα πλεκο θα μου παρουσιασει προβλημα η θα πρεπει να τον δωσω?

Αυτά τα πλέκο (ή όπως αλλιώς τα αποκαλούν "γλείφτες" και μου ανάβουν τα λαμπάκια με το που ακούω αυτή τη λέξη...) απορώ για πιο λόγο τα προμηθεύεστε όλοι?? διότι γίνονται τεράστιοι σε μέγεθος, είναι τελείως ακατάλληλοι για τα περισσότερα κοινά ενυδρεία λόγω όγκου και εκτός αυτού είναι και ρυπογόνοι...

Υ.Γ. προφανώς και δε στα χώνω εσένα φίλε μου :), εσύ δεν ήξερες (απλά τα λέω στη νύφη για να τα ακούει η πεθερά γιατί η πεθερά κάνει πως δε διαβάζει και δεν ακούει....)

Αυτό το απαράδεκτο πράγμα πια με τους πετσοπάδες να πουλάνε στον κάθε καινούργιο χομπίστα ό,τι τους συμφέρει και αυτή η καραμέλα ότι τα πλέκο είναι οι καθαριστές και οι δούλοι των ενυδρείων, πρέπει κάποτε να σταματήσει!!

Link to comment
Share on other sites

εχω χαλικη 2-3mm περιπου.θα πρεπει να κανω καποιο προβλεπομενο τεστ πριν βαλω οτιδιποτε?ξεχασα να αναφερο,εχω και ενα πλεκο θα μου παρουσιασει προβλημα η θα πρεπει να τον δωσω?

Από τη στιγμή που έχεις αυτή την κοκκομετρία χαλικιού θα είσαι μια χαρά και θα μπορέσεις να φυτέψεις, δίχως να χρειαστεί να τα ξηλώσεις όλα και να έβαζες πρώτα το ειδικό χώμα που λεγεται υπόστρωμα, αν και αυτό θα ήταν το καλύτερο ως προς τη σωστή και ιδανική διαβίωση και ανάπτυξη των φυτών σου...

Αυτό που προτείνεται να κάνεις είναι να διαλέξεις εύκολα φυτά γι αρχή, από αυτά που σου προτείνανε και τα παιδιά στα προηγούμενα posts. Σε αυτά που φυτεύονται στο χαλίκι, μπορείς να προμηθευτείς κάποιες ειδικές ταμπλέτες λιπάσματος και να τις θάψεις λίγα εκατοστά δίπλα από την κάθε ρίζα (Προσοχη όχι τις ταμπλέτες δίπλα-δίπλα με τις ρίζες γιατί θα στις κάψουν!!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις καποιο τεστ πριν βαλεις τα φυτα σου.Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο?

Αυτο που θα κανεις πριν φυτεψεις,ειναι να βγαλεις το φυτο απο το γλαστρακι,να αφαιρεσεις τον υαλοβαμβακα που υπαρχει γυρω απο τις ριζες και να το φυτεψεις στο χαλικι σου η να το δεσεις (αν ειναι φυτο που δενετε) πανω σε πετρα η ξυλο.Εδω υπαρχουν καποια ωραια βιντεο για το φυτεμα των φυτων.

Οσο για τον πλεκο που λες,αν ειναι ο κοινος δεν κανει για το ενυδρειο σου γιατι γινετε παρα πολυ μεγαλο.Παντως γενικα τα πλεκο (κοινος,ancistrus κ.α) εχουν μια αδυναμια σta ειδη Echinodorus και αν τα δοκιμασουν μια φορα τοτε δεν σταματουν να τα μασουλανε.Οπωτε η πλεκο η φυτα Echinodorus.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το χω πεντε χρονια σε λειτουργια οπως επισης και το πλεκο,δεν γνωριζω αν ειναι κοινος η οχι παντος μου χει γινει 13cm με το ματι.ειχα δοκιμαση παλιοτερα κατι vallseneria απο ενα φιλο που μου δωσε και να κρατhσαν 2 εβδομαδες,και λεω μηπως εγιναν γευμα η μηπως κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι φταιει ο πλεκο για τις βαλισνεριες,κατι αλλο εγινε.Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

κανονικα μια φορα την εβδομαδα οσο προβλεπετε.ισως να ηταν μαπα και το φυτο γιατι οι ριζες ηταν ολες μαυρες.τπ.σημερα εκανα μια βολτα να δω για φυτα,οσα ειδα ειχαν τα κακα τους τα χαλια μαυρες ριζες μαυρες αλγες αστα να πανε.κανα μαγαζι η καμια καλη πηγη να προμιθευτο υπαρχει.να ειναι φρεσκα και ζουμερα ρε παιδι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

κανονικα μια φορα την εβδομαδα οσο προβλεπετε.ισως να ηταν μαπα και το φυτο γιατι οι ριζες ηταν ολες μαυρες.τπ.σημερα εκανα μια βολτα να δω για φυτα,οσα ειδα ειχαν τα κακα τους τα χαλια μαυρες ριζες μαυρες αλγες αστα να πανε.κανα μαγαζι η καμια καλη πηγη να προμιθευτο υπαρχει.να ειναι φρεσκα και ζουμερα ρε παιδι μου!!!

Φρέσκα και ενυδρειακά που λέμε :D μεγαλωμένα και διατηρημένα από χομπίστα με αγάπη και φροντίδα, αντί να είναι καλλιεργημένα emersed και να επιζούν μετά βίας σε καταστήματα, το έχω παρατηρήσει κι εγώ...

Τσέκαρε στις αγγελίες φίλε μου και θα βρεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=74

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα και ενυδρειακά που λέμε :D μεγαλωμένα και διατηρημένα από χομπίστα με αγάπη και φροντίδα, αντί να είναι καλλιεργημένα emersed και να επιζούν μετά βίας σε καταστήματα, το έχω παρατηρήσει κι εγώ...

Τσέκαρε στις αγγελίες φίλε μου και θα βρεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=74

Πανο υπαρχουν και καταστηματα που εχουν εξερετικα φυτα σε πολυ καλες εγκαταστασεις.

Εγω παω σε συγκεκριμενο καταστημα και τα φυτα που εχει ειναι τελεια!

Δεν ειναι αναγκη να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι,αν κανετε ενα γυρω στα μαγαζια θα το καταλαβαιτε.:)

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα τηλ στον αντιπρωσοπο της tropical στα σπατα μηπως παω και τα παρω απο κει αλλα τζιφος.αυτη κανουν εισαγωγες ποσοτητα και τα στελνουν σε διαφορα γνωστα καταστηματα,μου συστησαν μερικα,απλα αυτο που πρεπει να κανω ειναι να παω οταν τα προπαραλαβουν.ας ελπισω τη δευτερα που θα παω να δω καποιο αξιολογο φυτο.γιατι ρε παιδια ειναι αδικο να δινεις τοσα λεφτα και να περνεις σκαρτο πραμα.

Link to comment
Share on other sites

Πανο υπαρχουν και καταστηματα που εχουν εξερετικα φυτα σε πολυ καλες εγκαταστασεις.

Εγω παω σε συγκεκριμενο καταστημα και τα φυτα που εχει ειναι τελεια!

Δεν ειναι αναγκη να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι,αν κανετε ενα γυρω στα μαγαζια θα το καταλαβαιτε. :)

σημερα πηρα τηλ στον αντιπρωσοπο της tropical στα σπατα μηπως παω και τα παρω απο κει αλλα τζιφος.αυτη κανουν εισαγωγες ποσοτητα και τα στελνουν σε διαφορα γνωστα καταστηματα,μου συστησαν μερικα,απλα αυτο που πρεπει να κανω ειναι να παω οταν τα προπαραλαβουν.ας ελπισω τη δευτερα που θα παω να δω καποιο αξιολογο φυτο.γιατι ρε παιδια ειναι αδικο να δινεις τοσα λεφτα και να περνεις σκαρτο πραμα.

Δυστυχώς δεν είναι μόνο δική μου αυτή η γνώμη αλλά και των περισσοτέρων εκ των χομπιστών που έχει τύχει να πιάσουμε αυτήν την κουβέντα, γιατί αν η πλειοψηφία των καταστημάτων ήταν ποιοτική στο θέμα φυτά (αλλά και γενικότερα) δε θα κυριαρχούσε αυτή η άποψη, δε δινόταν κάν λόγος και δε θα υπήρχε δυσαρεστημένο καταναλωτικό κοινό... ο λαός μας λέει μια σοφή πρόταση ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει πάντα και φωτιά :)

Εννοείται ότι υπάρχουν συγκεκριμένα καταστήματα που ένας έμπειρος και ψαγμένος σαν τον Rastafarian γνωρίζει και επιλέγει για τις αγορές του, αλλά δυστυχώς για κάποιον αρχάριο το να βρει αυτό το ένα το κατάστημα μέσα στα πολλά (που λέει ο λόγος) θα πρέπει να διαθέσει άπλετο χρόνο και να του φύγει κάποιο σημαντικό ποσό στις βενζίνες οπότε δεν τον συμφέρει με την καμία.

Συν του ότι δεν τιμά ένα κατάστημα το γεγονός ότι τα φυτά του έχουνε άλγες, είναι εμφανές το τρομερό πρόβλημα ανάπτυξης και ελλείψεων θρεπτικών, είναι μεγαλωμένα σε emersed καλλιέργειες και μην ξεχνάμε τον βασικότερο παράγοντα ότι τα πουλάνε πανάκριβα και κανένας από αυτούς που μετράει ο λόγος τους δεν έχουν μπει καν στον κόπο να τους "τραβήξουν το αυτί" και να τους πουν ότι τα φυτά τους κοστίζουν παραπάνω και από φάρμακα......

Κατανοώ το γεγονός ότι ένα κατάστημα έχει βαριά λειτουργικά έξοδα, μεγάλους λογαριασμούς, πληρωμές προσωπικού, και άλλα πολλά χρωστούμενα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πατάνε πάνω σε αυτά και να εκμεταλλεύονται δίχως όρια και να θησαυρίζουν εις βάρος του απλού καταναλωτή, από τον οποίον στο φινάλε ζούνε ας μην το παραλείπουμε αυτό!...

Και για να φέρω ένα παράδειγμα ενός πανεύκολου φυτού γνωστού σε όλους μας, την Anubia, πιστεύω ότι δεν είναι αποδεκτό το να την πληρώνεις χρυσάφι 8-10€ και στο φινάλε να είναι μια σταλιά η ποσότητά της και να μην είναι και υγιές το φυτό, κυρίως από θέμα άλγεων και κακού φωτισμού (όλα αυτά που αναφέρω τα εχω δει σε καταστήματα), σκέψου να ζητήσεις και κάποιο πιο δύσκολο, απαιτητικό ή και κόκκινο φυτό τι θα ακούσεις και τι θα δεις.... :blink:

Άρα λοιπόν πιο το ώφελος ο χ ψ χομπίστας να "ακουμπήσει" τα χρήματά του (κάποιοι δουλεύουν 8 ώρες τη μέρα για να βγάλουν 10€ για τα απαραίτητα προς το ζην τη σήμερον ημέρα) και να μην έχουν αυτό που τους αρμόζει και που ο επαγγελματίας είναι υποχρεωμένος να παρέχει, αντί να κάνει τη δουλειά του κατά πολύ καλύτερα μάλιστα και με τα μισά χρήματα ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι μόνο δική μου αυτή η γνώμη αλλά και των περισσοτέρων εκ των χομπιστών που έχει τύχει να πιάσουμε αυτήν την κουβέντα, γιατί αν η πλειοψηφία των καταστημάτων ήταν ποιοτική στο θέμα φυτά (αλλά και γενικότερα) δε θα κυριαρχούσε αυτή η άποψη, δε δινόταν κάν λόγος και δε θα υπήρχε δυσαρεστημένο καταναλωτικό κοινό... ο λαός μας λέει μια σοφή πρόταση ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει πάντα και φωτιά :)

Εννοείται ότι υπάρχουν συγκεκριμένα καταστήματα που ένας έμπειρος και ψαγμένος σαν τον Rastafarian γνωρίζει και επιλέγει για τις αγορές του, αλλά δυστυχώς για κάποιον αρχάριο το να βρει αυτό το ένα το κατάστημα μέσα στα πολλά (που λέει ο λόγος) θα πρέπει να διαθέσει άπλετο χρόνο και να του φύγει κάποιο σημαντικό ποσό στις βενζίνες οπότε δεν τον συμφέρει με την καμία.

Συν του ότι δεν τιμά ένα κατάστημα το γεγονός ότι τα φυτά του έχουνε άλγες, είναι εμφανές το τρομερό πρόβλημα ανάπτυξης και ελλείψεων θρεπτικών, είναι μεγαλωμένα σε emersed καλλιέργειες και μην ξεχνάμε τον βασικότερο παράγοντα ότι τα πουλάνε πανάκριβα και κανένας από αυτούς που μετράει ο λόγος τους δεν έχουν μπει καν στον κόπο να τους "τραβήξουν το αυτί" και να τους πουν ότι τα φυτά τους κοστίζουν παραπάνω και από φάρμακα......

Κατανοώ το γεγονός ότι ένα κατάστημα έχει βαριά λειτουργικά έξοδα, μεγάλους λογαριασμούς, πληρωμές προσωπικού, και άλλα πολλά χρωστούμενα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πατάνε πάνω σε αυτά και να εκμεταλλεύονται δίχως όρια και να θησαυρίζουν εις βάρος του απλού καταναλωτή, από τον οποίον στο φινάλε ζούνε ας μην το παραλείπουμε αυτό!...

Και για να φέρω ένα παράδειγμα ενός πανεύκολου φυτού γνωστού σε όλους μας, την Anubia, πιστεύω ότι δεν είναι αποδεκτό το να την πληρώνεις χρυσάφι 8-10€ και στο φινάλε να είναι μια σταλιά η ποσότητά της και να μην είναι και υγιές το φυτό, κυρίως από θέμα άλγεων και κακού φωτισμού (όλα αυτά που αναφέρω τα εχω δει σε καταστήματα), σκέψου να ζητήσεις και κάποιο πιο δύσκολο, απαιτητικό ή και κόκκινο φυτό τι θα ακούσεις και τι θα δεις.... :blink:

Άρα λοιπόν πιο το ώφελος ο χ ψ χομπίστας να "ακουμπήσει" τα χρήματά του (κάποιοι δουλεύουν 8 ώρες τη μέρα για να βγάλουν 10€ για τα απαραίτητα προς το ζην τη σήμερον ημέρα) και να μην έχουν αυτό που τους αρμόζει και που ο επαγγελματίας είναι υποχρεωμένος να παρέχει, αντί να κάνει τη δουλειά του κατά πολύ καλύτερα μάλιστα και με τα μισά χρήματα ??

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣ

σου λεει..............για να κανουν αυτοι το χομπι τους,τους περισευουν.οποτε ΒΑΡΑ στα κοροιδα.

ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣ

σου λεει..............για να κανουν αυτοι το χομπι τους,τους περισευουν.οποτε ΒΑΡΑ στα κοροιδα.

ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ

Πίστεψέ με, θα ήθελα πάρα πολύ αυτούς τους ανθρώπους να τους δω να βάζουν λουκέτο από τη στιγμή που δε σέβονται τον πελάτη και ούτε την ίδια τους τη δουλειά και την αγορά ολόκληρη.... και το θέμα είναι ότι αφού κλείσουν το μαγαζάκι τους, αυτοί οι ίδιοι μου βγαίνουνε μυξοκλαίγοντας στις τηλεοράσεις και ρίχνουν το φταίξιμο στους πολιτικούς και στην κρίση!... δεν αντιλέγω, η κατάσταση είναι όντως δύσκολη αλλά εσύ κύριε τάδε που θες να λέγεσαι και επαγγελματίας, τι έκανες εσύ από πλευράς σου για να καταπολεμήσεις την κρίση και να επιβραβεύσεις τον πελάτη που σε επέλεξε σε τόσο δυσκολους καιρούς?? το να τον γδέρνεις μια φορά και καλή? sorry αλλά αυτό δεν λέγεται εμπόριο αλλά κοροϊδία και απατεωνιά!!

Υ.Γ. Ειλικρινά λυπήθηκα πάρα πολύ που ένας πολύ σωστός επαγγελματίας που έχει δώσει τα πάντα για το χόμπυ έκλεισε το μαγαζί του (αναφέρομαι στον Νιντάλ).... έπρεπε άλλοι να ήταν στη θέση του και όχι να επηρεάζονται αρνητικά πάντα οι σωστοί και καλοί επαγγελματίες

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

H κρίση αν και ειναι μια πικρη πραγματικοτητα εχει γινει επίσης και μια πολυ καλη ευκαιρια για να δικαιολογηθει η ανευθυνοτητα και η τεμπελια κάποιων...

Επίσης ειναι δικαιολογια για αισχροκέρδια...Κάνουν τα καταστήματά τους φαρμακεία γιατί όπως λένε ''δεν βγαίνουν΄΄ τα έξοδα. Εγω λέω οτι όλα αυτά ειναι μπούρδες

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πω πως με την κρίση όχι μονο σκεφτόμαστε το οικονομικό αλλα και τα κορόιδα τελειώσανε η τελειώνουν σιγά σιγά..


από την βόλτα μου εχθές σε κάποια καταστήματα προς αναζήτηση φυτών ξόδεψα βενζίνη και ένα απόγευμα να διαπιστώσω ότι τα δυο είχαν κυανοβακτήριο στα φυτά τους και το τρίτο κατεστραμμένα φυτά.. τα συμπεράσματα δικά σας..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι μόνο δική μου αυτή η γνώμη αλλά και των περισσοτέρων εκ των χομπιστών που έχει τύχει να πιάσουμε αυτήν την κουβέντα, γιατί αν η πλειοψηφία των καταστημάτων ήταν ποιοτική στο θέμα φυτά (αλλά και γενικότερα) δε θα κυριαρχούσε αυτή η άποψη, δε δινόταν κάν λόγος και δε θα υπήρχε δυσαρεστημένο καταναλωτικό κοινό... ο λαός μας λέει μια σοφή πρόταση ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει πάντα και φωτιά :)

Εννοείται ότι υπάρχουν συγκεκριμένα καταστήματα που ένας έμπειρος και ψαγμένος σαν τον Rastafarian γνωρίζει και επιλέγει για τις αγορές του, αλλά δυστυχώς για κάποιον αρχάριο το να βρει αυτό το ένα το κατάστημα μέσα στα πολλά (που λέει ο λόγος) θα πρέπει να διαθέσει άπλετο χρόνο και να του φύγει κάποιο σημαντικό ποσό στις βενζίνες οπότε δεν τον συμφέρει με την καμία.

Συν του ότι δεν τιμά ένα κατάστημα το γεγονός ότι τα φυτά του έχουνε άλγες, είναι εμφανές το τρομερό πρόβλημα ανάπτυξης και ελλείψεων θρεπτικών, είναι μεγαλωμένα σε emersed καλλιέργειες και μην ξεχνάμε τον βασικότερο παράγοντα ότι τα πουλάνε πανάκριβα και κανένας από αυτούς που μετράει ο λόγος τους δεν έχουν μπει καν στον κόπο να τους "τραβήξουν το αυτί" και να τους πουν ότι τα φυτά τους κοστίζουν παραπάνω και από φάρμακα......

Κατανοώ το γεγονός ότι ένα κατάστημα έχει βαριά λειτουργικά έξοδα, μεγάλους λογαριασμούς, πληρωμές προσωπικού, και άλλα πολλά χρωστούμενα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πατάνε πάνω σε αυτά και να εκμεταλλεύονται δίχως όρια και να θησαυρίζουν εις βάρος του απλού καταναλωτή, από τον οποίον στο φινάλε ζούνε ας μην το παραλείπουμε αυτό!...

Και για να φέρω ένα παράδειγμα ενός πανεύκολου φυτού γνωστού σε όλους μας, την Anubia, πιστεύω ότι δεν είναι αποδεκτό το να την πληρώνεις χρυσάφι 8-10€ και στο φινάλε να είναι μια σταλιά η ποσότητά της και να μην είναι και υγιές το φυτό, κυρίως από θέμα άλγεων και κακού φωτισμού (όλα αυτά που αναφέρω τα εχω δει σε καταστήματα), σκέψου να ζητήσεις και κάποιο πιο δύσκολο, απαιτητικό ή και κόκκινο φυτό τι θα ακούσεις και τι θα δεις.... :blink:

Άρα λοιπόν πιο το ώφελος ο χ ψ χομπίστας να "ακουμπήσει" τα χρήματά του (κάποιοι δουλεύουν 8 ώρες τη μέρα για να βγάλουν 10€ για τα απαραίτητα προς το ζην τη σήμερον ημέρα) και να μην έχουν αυτό που τους αρμόζει και που ο επαγγελματίας είναι υποχρεωμένος να παρέχει, αντί να κάνει τη δουλειά του κατά πολύ καλύτερα μάλιστα και με τα μισά χρήματα ??

Πανο πολυ σωστη τοποθετηση,μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πω πως με την κρίση όχι μονο σκεφτόμαστε το οικονομικό αλλα και τα κορόιδα τελειώσανε η τελειώνουν σιγά σιγά..
από την βόλτα μου εχθές σε κάποια καταστήματα προς αναζήτηση φυτών ξόδεψα βενζίνη και ένα απόγευμα να διαπιστώσω ότι τα δυο είχαν κυανοβακτήριο στα φυτά τους και το τρίτο κατεστραμμένα φυτά.. τα συμπεράσματα δικά σας..

Kαι μετά παραπονιούντε και λένε οτι δινουμε τα χρηματα μας στο εξωτερικο μεσω ιντερνετ και οτι δεν υποστηριζουμε τα ελληνικα καταστηματα...Τι να υποστηριξεις?? Και γω τα ιδια βρισκω...σάπια και άρρωστα φυτα. Πρέπει να ξέρεις πια μέρα θα εχει παραλαβη το κάθε μαγαζι για να βρεις κατι ''φρεσκο''. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...