Jump to content

Γνώμη Για Φωτισμό-Λάμπες.???


Recommended Posts

Γειά σας κ απο μένα..! Θα ήθελα μια έμπειρη γνώμη..

Έχω ένα φυτεμένο 100 λίτρα καθαρά. Άπο φυτά μονο το cuba απαιτητικό

τα άλλα οχι(vallisneria, parvula,anubia).. τρέχει περίπου 5 μήνες..

Έχω μια λάμπα μπροστά της SHANDA hydro solar 39w 10000k και πίσω μια

της sylvania grolux 39w 6500k. Λίγα προβλήματα με staghorn άλγη την καταπολέμησα

με exel όλα μια χάρα..

Σκέφτομαι να βάλω και μπρωστά sylvania κ να βλάλω τέλειως τη SHANDA έχω άλλες

δυο καβάτζα. Πιστεύω οτι θα είναι καλύτερο για τα φυτά.

Να το κάνω ή να τις αφήσω όπως είναι..?

Θα κοκκινίσει πόλυ μέτα..?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο που έχουμε 2 λάμπες, ιδανικές σε Kelvin θα είναι η μια 6.500 και η άλλη 4.000 ή έστω και οι 2 να είναι 6.500 Kelvin...

Η λάμπα των 10.000 Kelvin δεν προσφέρει πλεονέκτημα στα φυτά σου παρά μόνο ευνοεί την ανάπτυξη των άλγεων, άρα συνεπώς δεν αποφέρει τίποτα παραπάνω πέρα από απλό φως...

Εγώ συμφωνώ να την αλλάξεις με μια άλλη... Έχε όμως υπ' όψιν σου ότι οι Sylvania Grolux βγάζουν θεωρητικά γύρω στα 8.500 Kelvin η καθεμία...

Τώρα βέβαια θα μπορούσες να διατηρήσεις φυτεμένο ενυδρείο και με τις 2 λάμπες να είναι Grolux, και όσον αφορά το ότι ροζίζει είναι καθαρά θέμα γούστου, εμένα πχ που οι 2 λάμπες μου από τις 3 είναι Grolux δε με χαλάει καθόλου το οπτικό αποτέλεσμα και ο χρωματισμός, φαίνεται λίγο πιο "μυστήριο" το ενυδρείο ;)

Επιπλέον να ξέρεις ότι για την Cuba που έχεις φυτέψει ενδεχομένως να μη σου πιάσει ή να μην αναπτυχθεί όπως θα έπρεπε διότι είναι γρασίδι αρκετά υψηλών απαιτήσεων, χρειάζεται ακόμα πιο πολύ φωτισμό από αυτόν που έχεις (τουλάχιστον 1 watt/L) και κρίνεται απαραίτητη η χρήση μπουκάλας διοξειδίου (CO2) και λιπασμάτων.

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο που έχουμε 2 λάμπες, ιδανικές σε Kelvin θα είναι η μια 6.500 και η άλλη 4.000 ή έστω και οι 2 να είναι 6.500 Kelvin...

Η λάμπα των 10.000 Kelvin δεν προσφέρει πλεονέκτημα στα φυτά σου παρά μόνο ευνοεί την ανάπτυξη των άλγεων, άρα συνεπώς δεν αποφέρει τίποτα παραπάνω πέρα από απλό φως...

Εγώ συμφωνώ να την αλλάξεις με μια άλλη... Έχε όμως υπ' όψιν σου ότι οι Sylvania Grolux βγάζουν θεωρητικά γύρω στα 8.500 Kelvin η καθεμία...

Τώρα βέβαια θα μπορούσες να διατηρήσεις ενυδρείο και με τις 2 λάμπες να είναι Grolux, και όσον αφορά το ότι ροζίζει είναι καθαρά θέμα γούστου, εμένα πχ που οι 2 λάμπες μου από τις 3 είναι Grolux δε με χαλάει καθόλου το οπτικό αποτέλεσμα και ο χρωματισμός, φαίνεται λίγο πιο "μυστήριο" το ενυδρείο ;)

Επιπλέον να ξέρεις ότι για την Cuba που έχεις φυτέψει ενδεχομένως να μη σου αναπτυχθεί όπως θα έπρεπε διότι είναι γρασίδι αρκετά υψηλών απαιτήσεων, χρειάζεται ακόμα πιο πολύ φωτισμό από αυτόν που έχεις (τουλάχιστον 1 watt/L) και κρίνεται απαραίτητη η χρήση μπουκάλας διοξειδίου (CO2) και λιπασμάτων.

+ 1000

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω για το cuba μου αναπτήσεται καλά σχετικά δεν εχω πρόβλημα..

έχω 3λιτρο co2 diy, flourish γενικό λίπασμα,potasium,iron(οταν χρειάζεται) κ πολύ λιγο exel

λογο το οτι έχω diy κατασκευή co2 κ όσο να ναι δεν μπορεί να είναι κ πολύ σταθερό...

και πιστεύω πως τη staghorn μου την έβγαλε από την λάμπα μάλλον...

θα βάλω προς το παρον την sylvania αν είναι κ αν δε μ'αρεσει οπτικά να κοιτάξω

να βρω καμία άλλη...

έχετε να μου προτείνεται καμία σε λίγα kelvin για φυτεμένο. με όχι τοσο κόκκινο χρώμμα..???

Έγινε επεξεργασία - karapetsas84
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου.....

sorry από το κινητό όσο φαινεται...

post-49676-0-13905400-1363956459_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karapetsas84
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο φίλε 8500κ βγάζει η grolux... την κοίταξα μόλλις... οπότε πολά τα κέλβιν είμαι για άλλη λάμπα...

Καλησπέρα!

Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο που έχουμε 2 λάμπες, ιδανικές σε Kelvin θα είναι η μια 6.500 και η άλλη 4.000 ή έστω και οι 2 να είναι 6.500 Kelvin...

Η λάμπα των 10.000 Kelvin δεν προσφέρει πλεονέκτημα στα φυτά σου παρά μόνο ευνοεί την ανάπτυξη των άλγεων, άρα συνεπώς δεν αποφέρει τίποτα παραπάνω πέρα από απλό φως...

Εγώ συμφωνώ να την αλλάξεις με μια άλλη... Έχε όμως υπ' όψιν σου ότι οι Sylvania Grolux βγάζουν θεωρητικά γύρω στα 8.500 Kelvin η καθεμία...

Τώρα βέβαια θα μπορούσες να διατηρήσεις φυτεμένο ενυδρείο και με τις 2 λάμπες να είναι Grolux, και όσον αφορά το ότι ροζίζει είναι καθαρά θέμα γούστου, εμένα πχ που οι 2 λάμπες μου από τις 3 είναι Grolux δε με χαλάει καθόλου το οπτικό αποτέλεσμα και ο χρωματισμός, φαίνεται λίγο πιο "μυστήριο" το ενυδρείο ;)

Επιπλέον να ξέρεις ότι για την Cuba που έχεις φυτέψει ενδεχομένως να μη σου πιάσει ή να μην αναπτυχθεί όπως θα έπρεπε διότι είναι γρασίδι αρκετά υψηλών απαιτήσεων, χρειάζεται ακόμα πιο πολύ φωτισμό από αυτόν που έχεις (τουλάχιστον 1 watt/L) και κρίνεται απαραίτητη η χρήση μπουκάλας διοξειδίου (CO2) και λιπασμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη μου χαλαω το θεμα αλλα το ενυδρειο φαινεται πολυ ωραιο. Κανε μας μια παρουσιαση να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη μου χαλαω το θεμα αλλα το ενυδρειο φαινεται πολυ ωραιο. Κανε μας μια παρουσιαση να δουμε.

παρουσίαση... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84410

θέλει ακόμη.... έχασα κ τη valisneria με τη θεραπία με το exel τώρα πήρε τα πάνω της πάλι...

κ το cuba το κλάδεψα αρκέτα λόγο άλγης τωρα πήρε τα πάνω του κ αύτο...

Έγινε επεξεργασία - karapetsas84
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο φίλε 8500κ βγάζει η grolux... την κοίταξα μόλλις... οπότε πολά τα κέλβιν είμαι για άλλη λάμπα...

Όπως και να 'χει θα πρέπει να αφαιρέσεις τη λάμπα με τα 10.000 Kelvin διότι από αυτήν ήταν η κύρια αιτία που προήλθαν οι άλγες και να την αντικαταστήσεις με μια λευκή daylight των 6.500 ή 4.000 Kelvin... υπάρχουν πολλές στο εμπόριο. Και μαζί με αυτή που πρέπει να αλλάξεις κρατάς και τη Sylvania Grolux, είναι η καλύτερη για φυτεμένο, δε χρειάζεται να την αλλάξεις, αλλαγή όπως σου είπα χρειάζεται η Shanda Hydro Solar και άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

παρουσίαση... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84410

θέλει ακόμη.... έχασα κ τη valisneria με τη θεραπία με το exel τώρα πήρε τα πάνω της πάλι...

κ το cuba το κλάδεψα αρκέτα λόγο άλγης τωρα πήρε τα πάνω του κ αύτο...

Θέλει πάρα πολύ προσοχή η χρήση και η δοσολογία του Flourish Excel διότι εξ' αιτίας των συστατικών του δεν καίει μόνο τις άλγες αλλά και ορισμένα λεπτόφυλλα και ας το πούμε "αδύναμα" φυτά...

Link to comment
Share on other sites

θα την αλλάξω αν ειναι οσο πιο γρήγορα μπορώ...

ευχαριστω παρα πολύ για τις συμβουλες παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πάρα πολύ προσοχή η χρήση και η δοσολογία του Flourish Excel διότι εξ' αιτίας των συστατικών του δεν καίει μόνο τις άλγες αλλά και ορισμένα λεπτόφυλλα και ας το πούμε "αδύναμα" φυτά...

το κατάλαβα φίλε μου εκ των πραγμάτων έχασα τη vallisneria είχε καλείψει το μισο ενυδρείο...ηταν τέλεια...

ρίχνω 0,5 ml την ήμερα για τέτοια ποσότητα μιλάω.. δε πιστεύω να έχει πρόβλημα τη βλέπω μια χαρά τωρα

θα ξαναγίνει...

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα φίλε μου εκ των πραγμάτων έχασα τη vallisneria είχε καλείψει το μισο ενυδρείο...ηταν τέλεια...

ρίχνω 0,5 ml την ήμερα για τέτοια ποσότητα μιλάω.. δε πιστεύω να έχει πρόβλημα τη βλέπω μια χαρά τωρα

θα ξαναγίνει...

Από τη στιγμή που θέλεις να φτιάξεις ένα φυτεμένο ενυδρείο, το καλύτερο που θα σου πρότεινα είναι να προμηθευτείς σύστημα διοξειδίου του άνθρακα με επαγγελματική μπουκάλα και να σταματήσεις το Excel... καν' το και θα με θυμηθείς! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...