Jump to content

Νεο Αιο Pico Reef 50Lit Υπο Κατασκευη


gregkn73

Recommended Posts

Καλησπερα,

μετα απο πολλες ωρες διαβασμα τελικα το πηρα αποφαση και θα το κανω.Το εχω διαβασει πολλες φορες εδω και αλλου και παντου οτι τα λιτρα ειναι λιγα και δεν συγχωρουν λαθοι αρχαριου αλλα τα οικονομικα αλλα και το ετερον ημισυ αυτα τα λίτρα επιτρεπουν...και χωρις να εχω δει ζωντανα reef οι εικονες του διαδικτυου στις οποιες κατα λαθος επεσα, δεν μου αφηνουν κανενα περιθωριο να σκεφτω να στησω οτιδηποτε διαφορετικο και πιο καταληλο για αρχαριο.

Μετα απο πολλες ωρες διαβασμα σχεδον καθημερινα το τελευταιο εναμιση μηνα κατεληξα σε ΑΙΟ ενυδρειο. Οι διαστασεις θα ειναι 38*25*25, το κυριως τμημα θα ειναι 30*25*25 και το sump στη πλατη 8*25*25 . Κατεληξα σε AIO TANK ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ NA FENETAI τιποτα απο τον εξοπλισμο στο κυριως τμημα με τα κοραλια, αλλα και για να ειχα και την δυνατοτητα ενος μικρου refugium.

Ετσι ειχα καταληξει αρχικα το sump να χωριστει κλασικα σε 3 τμηματα, στο πρωτο και μικροτερο μετα την υπερχειληση που ειχε"δοντακια" 3cm, θα εβαζα σε "καλτσα" ενεργο ανθρακα και αντιφοσφωρο, στο δευτερο και μεγαλυτερο λιγο βραχο και chaeto και στο τριτο την αντλια επιστροφης (500λιτ/ωρα), θερμαντηρας και ΑΤΟ.Στα 3 τμηματα θα υπηρχε ελευθερη κυκλοφορια του νερου.

Διαβαζοντας ομως λιγο παραπανω, ειδα οτι τις περισσοτερες φορες αναφερουν οτι ειναι καλυτερο το νερο να περναει ενεργητικα και οχι παθητικα μεσα απο ανθρακα και αντι φοσφωρο,οτι το refugium den θελει ιδιαιτερη μεγαλη κυκλοφορια, και οτι ο καλυτερος τροπος ,για να εχεις ολα τα ευεργετικα αποτελεσματα απο το refugium, εναι να επιστρεφει το νερο οχι μεσω αντλιας αλλα φυσικα με υπερχειληση.

Ετσι σκεφτηκα μια διαφορετικη διαταξη για το sump/refugium που δεν την εχω δει πουθενα μεχρι τωρα, και επειδη στο δικο μου το μυαλο φενεται να εχει μονο θετικα, απορω τοσο πολυ που δεν την ειδα πουθενα οσο και να εψαξα, που θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο. Μετα την υπερχειληση λοιπον που θα εχει "δοντακια" 3cm, θα υπαρχει στο πρωτο και μικροτερο τμημα η αντλια των 500λιτ/ωρα , που θα επιστρεφει το νερο στο κυριως τμημα του ενυδρειου, συνεισφεροντας απλα στην κυκλοφορια, ο θερμαντηρας, ΑΤΟ, και ενα μικρο φιλτρο των 250λιτ/ωρα στο οποιο θα αφαιρεθει το σφουγγαρακι και θα τοποθετηθουν ανθρακας και αντιφοσφωρος, λειτουργωντας σαν ριακτρορας. Το φιλρακι αυτο θα στελνει το νερο στο δευτερο και μεγαλυτερο τμημα/refugium που θα βαλω τα κομματακια βραχου και chaeto. Στα 2 αυτα τμηματα του sump το νερο δεν θα κυκλοφορει ελευθερα. Απο το refugium το νερο θα επιστρεφει στο κυριως ενυδρειο με υπερχειληση, που θα εχει "δοντακια" 1,5cm.

Ta πλεονεκτηματα της δευτερης διαταξης:

1. ενεργητικη και οχι παθητικη διευλεση του νερου απο ανθρακα και αντιφοσφωρο

2. Επειδη τα υλικα αυτα αλλαζονται καθε μηνα το νωριτερο, η κλατσα λογικα στην πρωτη περιπτωση θα βρωμιζε=εστιες νιτρικων

3. Μεγαλυτερο refugium (2 τμημτα αντι των 3 στο sump)

4. Μικροτερη κυκλοφορια στο refugium

5. Φυδικη και οχι δυναμικη επιστροφη(μεσω αντλιας) του νερου απο το refugium στο κυριως ενυδρειο

6.Καλυτερη κυκλοφορια γαιτι θα προερχεται απο 2 διαφορετικα σημεια (κυκλοφορητη αλλα και epistrofh apo refugium)

Μειονεκτηματα

1. μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος 2.5 watt

Δυστυχως σχεδια σε καποιο προγραμμα δεν ξερω να κανω, αλλα τα περιεγρεψα οσο περισσοτερο αναλυτικα και ξεκαθαρα γινεται, περιμενοντας τις αποψεις σας.

Στον επιμερους εξοπλισμο για θερμαντηρα σκεφτοαμαι 25watt κυριως για λογους ασφαλειας αντι για 50watt. Αν λαβεται υποψη οτι καποια ΣΚ του χειμωνα που λειπουμε και δεν δουλευει η θερμανση, η θερμοκρασια πεφτει εως και τους 13 βαθμους, πιστευεταο οτι θα ειναι αρκετα τα 25watt?

Για ψυξη ανεμιστηρακια ( θα εχω και ATO), θερμοκρασια σπιτιου, καλοκαιρι max30 και υπογειο max27 για οταν λειπουμε..

φΩΤΙΣΜΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 15 ή 21 watt απο αυτα http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1059&virtuemart_category_id=14&Itemid=290

Γαι το στησιμο εχω σχεδον καταληξει σε θαλασσινο νερο με συμπληρωση εξατμισης με απιονισμενο ή αποχλωριωμενο. δεν ξερω πιο θεωρηται καλυτερο απο τα 2?

Περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας για την διαταξη του sump/refuge που σκεφτηκα γιατι απο εβδομαδα θα παρω το ενυδρειο και (κυκλοφορητη,φιλτρο,θερμαντηρα για να ξερω ακριβως τις διαστασεις τους) και θα στησω με ακρυλικο το sump/refuge.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Γρηγορης

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυσκολα τα μικρα συστηματα για αρχαριο, εν τουτις σου ευχομαι καλη επιτυχια στο εγχειριμα σου :bigemo_harabe_net-64:

Η Α/Ο σου ειναι απαραιτητη.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μετα απο πολλες ωρες διαβασμα τελικα το πηρα αποφαση και θα το κανω.Το εχω διαβασει πολλες φορες εδω και αλλου και παντου οτι τα λιτρα ειναι λιγα και δεν συγχωρουν λαθοι αρχαριου αλλα τα οικονομικα αλλα και το ετερον ημισυ αυτα τα λίτρα επιτρεπουν...και χωρις να εχω δει ζωντανα reef οι εικονες του διαδικτυου στις οποιες κατα λαθος επεσα, δεν μου αφηνουν κανενα περιθωριο να σκεφτω να στησω οτιδηποτε διαφορετικο και πιο καταληλο για αρχαριο.

Μετα απο πολλες ωρες διαβασμα σχεδον καθημερινα το τελευταιο εναμιση μηνα κατεληξα σε ΑΙΟ ενυδρειο. Οι διαστασεις θα ειναι 38*25*25, το κυριως τμημα θα ειναι 30*25*25 και το sump στη πλατη 8*25*25 . Κατεληξα σε AIO TANK ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ NA FENETAI τιποτα απο τον εξοπλισμο στο κυριως τμημα με τα κοραλια, αλλα και για να ειχα και την δυνατοτητα ενος μικρου refugium.

Ετσι ειχα καταληξει αρχικα το sump να χωριστει κλασικα σε 3 τμηματα, στο πρωτο και μικροτερο μετα την υπερχειληση που ειχε"δοντακια" 3cm, θα εβαζα σε "καλτσα" ενεργο ανθρακα και αντιφοσφωρο, στο δευτερο και μεγαλυτερο λιγο βραχο και chaeto και στο τριτο την αντλια επιστροφης (500λιτ/ωρα), θερμαντηρας και ΑΤΟ.Στα 3 τμηματα θα υπηρχε ελευθερη κυκλοφορια του νερου.

Διαβαζοντας ομως λιγο παραπανω, ειδα οτι τις περισσοτερες φορες αναφερουν οτι ειναι καλυτερο το νερο να περναει ενεργητικα και οχι παθητικα μεσα απο ανθρακα και αντι φοσφωρο,οτι το refugium den θελει ιδιαιτερη μεγαλη κυκλοφορια, και οτι ο καλυτερος τροπος ,για να εχεις ολα τα ευεργετικα αποτελεσματα απο το refugium, εναι να επιστρεφει το νερο οχι μεσω αντλιας αλλα φυσικα με υπερχειληση.

Ετσι σκεφτηκα μια διαφορετικη διαταξη για το sump/refugium που δεν την εχω δει πουθενα μεχρι τωρα, και επειδη στο δικο μου το μυαλο φενεται να εχει μονο θετικα, απορω τοσο πολυ που δεν την ειδα πουθενα οσο και να εψαξα, που θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο. Μετα την υπερχειληση λοιπον που θα εχει "δοντακια" 3cm, θα υπαρχει στο πρωτο και μικροτερο τμημα η αντλια των 500λιτ/ωρα , που θα επιστρεφει το νερο στο κυριως τμημα του ενυδρειου, συνεισφεροντας απλα στην κυκλοφορια, ο θερμαντηρας, ΑΤΟ, και ενα μικρο φιλτρο των 250λιτ/ωρα στο οποιο θα αφαιρεθει το σφουγγαρακι και θα τοποθετηθουν ανθρακας και αντιφοσφωρος, λειτουργωντας σαν ριακτρορας. Το φιλρακι αυτο θα στελνει το νερο στο δευτερο και μεγαλυτερο τμημα/refugium που θα βαλω τα κομματακια βραχου και chaeto. Στα 2 αυτα τμηματα του sump το νερο δεν θα κυκλοφορει ελευθερα. Απο το refugium το νερο θα επιστρεφει στο κυριως ενυδρειο με υπερχειληση, που θα εχει "δοντακια" 1,5cm.

Ta πλεονεκτηματα της δευτερης διαταξης:

1. ενεργητικη και οχι παθητικη διευλεση του νερου απο ανθρακα και αντιφοσφωρο

2. Επειδη τα υλικα αυτα αλλαζονται καθε μηνα το νωριτερο, η κλατσα λογικα στην πρωτη περιπτωση θα βρωμιζε=εστιες νιτρικων

3. Μεγαλυτερο refugium (2 τμημτα αντι των 3 στο sump)

4. Μικροτερη κυκλοφορια στο refugium

5. Φυδικη και οχι δυναμικη επιστροφη(μεσω αντλιας) του νερου απο το refugium στο κυριως ενυδρειο

6.Καλυτερη κυκλοφορια γαιτι θα προερχεται απο 2 διαφορετικα σημεια (κυκλοφορητη αλλα και epistrofh apo refugium)

Μειονεκτηματα

1. μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος 2.5 watt

Δυστυχως σχεδια σε καποιο προγραμμα δεν ξερω να κανω, αλλα τα περιεγρεψα οσο περισσοτερο αναλυτικα και ξεκαθαρα γινεται, περιμενοντας τις αποψεις σας.

Στον επιμερους εξοπλισμο για θερμαντηρα σκεφτοαμαι 25watt κυριως για λογους ασφαλειας αντι για 50watt. Αν λαβεται υποψη οτι καποια ΣΚ του χειμωνα που λειπουμε και δεν δουλευει η θερμανση, η θερμοκρασια πεφτει εως και τους 13 βαθμους, πιστευεταο οτι θα ειναι αρκετα τα 25watt?

Για ψυξη ανεμιστηρακια ( θα εχω και ATO), θερμοκρασια σπιτιου, καλοκαιρι max30 και υπογειο max27 για οταν λειπουμε..

φΩΤΙΣΜΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 15 ή 21 watt απο αυτα http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1059&virtuemart_category_id=14&Itemid=290

Γαι το στησιμο εχω σχεδον καταληξει σε θαλασσινο νερο με συμπληρωση εξατμισης με απιονισμενο ή αποχλωριωμενο. δεν ξερω πιο θεωρηται καλυτερο απο τα 2?

Περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας για την διαταξη του sump/refuge που σκεφτηκα γιατι απο εβδομαδα θα παρω το ενυδρειο και (κυκλοφορητη,φιλτρο,θερμαντηρα για να ξερω ακριβως τις διαστασεις τους) και θα στησω με ακρυλικο το sump/refuge.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Γρηγορης

Οι θερμοστάτες των 25W και των 50W δεν έχουν συνήθως καμια διαφορά στο μέγεθος και ελάχιστη έως καθόλου στο κόστος. Έτσι προτιμάται καλύτερα ο 50άρης.

Πάντα νερό αναπλήρωσης της εξάτμισης απο Α/Ο.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια ακόμη διαπραγμάτευση με την σύζυγο, ώστε να αλλάξεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου το δυνατόν περισσότερο.

Όπως γράφεις, είναι πολύ ευαίσθητο ένα Pico σύστημα, και πολύ παραπάνω στα χέρια ενός αρχάριου.

Πίστεψε μας πως θα γλυτώσεις και άγχος, και στεναχώριες και έξοδα αν πας σε κάτι μεγαλύτερο.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας για την διαταξη του sump/refuge που σκεφτηκα

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστάτες των 25W και των 50W δεν έχουν συνήθως καμια διαφορά στο μέγεθος και ελάχιστη έως καθόλου στο κόστος. Έτσι προτιμάται καλύτερα ο 50άρης.

Πάντα νερό αναπλήρωσης της εξάτμισης απο Α/Ο.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια ακόμη διαπραγμάτευση με την σύζυγο, ώστε να αλλάξεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου το δυνατόν περισσότερο.

Όπως γράφεις, είναι πολύ ευαίσθητο ένα Pico σύστημα, και πολύ παραπάνω στα χέρια ενός αρχάριου.

Πίστεψε μας πως θα γλυτώσεις και άγχος, και στεναχώριες και έξοδα αν πας σε κάτι μεγαλύτερο.

Καλή συνέχεια

+1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τους λόγους πού πάω σε κάτι τόσο μικρο τους έγραψα όπως επίσης και ότι ξέρω τους λόγους που είναι τόσο δύσκολο...οπότε αν θέλετε να με βοηθήσετε γράψτε κάτι γι αυτό που ρωταω ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

. Οι διαστασεις θα ειναι 38*25*25, το κυριως τμημα θα ειναι 30*25*25 και το sump στη πλατη 8*25*25 .

Telika θα το μεγαλωσω οσο μπορω, ξαναμετρησα τον χωρο και θα το κανω 40*30*30.

παρακατω ειχα κανει και ενα σχεδιο του sump που σκεφτομαι με τις παλιες διαστασεις τωρα απλα θα ειναι οπου 25->30cm.

Ελπιζω να εγινε πιο κατανοητο τωρα, περιμενωντας τις γνωμες σας (πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα) αναμεσα στις δυο διαταξεις, την παρακατω και την κλασικη που περιεργαψα στο πρωτο post με τα 3 διαμερισματα.Εγω εξακολουθω να βλεπω μονο πλεονεκτηματα στην παρακατω... :huh:

ldd5.jpg

58qf.jpg

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται.

Αυτοί οι λίγοι πόντοι που το έδωσες extra θα βοηθήσουν αρκετά φίλε gregkn73

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

fz9k.jpgoyqo.jpglmk7.jpgplf7.jpg

Τελικα το παραπανω σχεδιο με μια μικρη παραλλαγη για να ενσωματωθει ATS δουλευει μια χαρα, χωρις κανενα θορυβο απο ATS, οι 2 υπερχειλησεις οκ, οι σταθμες στα 3 τμημτα εκει που τις περιμενα, τελευταια προστεθηκε και η αυτοματη ανπληρωση απο παρασκευη βραδυ δειχνει να δουλευει μια χαρα, σας ευχαριστω για την απλη και πολυ καλη ιδεα. με το που θα ερθει και μια λαμπα που περιμενω ξεκιναω :bigemo_harabe_net-66:

ΥΓ Το ενυδρειο ειναι 45*32*35 =50λιτ οποτε ας αλλαξει και ο τιτλος

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

kai mia aporia που μου δημιουργηθηκε αυτες τις μερες, στο ενυδρειο υπαρχουν 3 πηγες θερμοτητας το φιλτρο 350λιτ rs, o κυκλοφορητης tunze 6015, και η λαμπα 9 wαττ οικονομιας.. πως εξηγηται οτι το ενυδρειο εχει 26-27 βαθμους και το δωματιο 27-29 (1-2 κατω απο το δωματιο)? Περιμενα το αντιθετο να συμβαινει...Να οφειλεται στο ΑΤS και την λογικα αυξημενη εξατμιση που προκαλει?

Link to comment
Share on other sites

kai mia aporia που μου δημιουργηθηκε αυτες τις μερες, στο ενυδρειο υπαρχουν 3 πηγες θερμοτητας το φιλτρο 350λιτ rs, o κυκλοφορητης tunze 6015, και η λαμπα 9 wαττ οικονομιας.. πως εξηγηται οτι το ενυδρειο εχει 26-27 βαθμους και το δωματιο 27-29 (1-2 κατω απο το δωματιο)? Περιμενα το αντιθετο να συμβαινει...Να οφειλεται στο ΑΤS και την λογικα αυξημενη εξατμιση που προκαλει?

Στο ενυδρείο πάντα έτσι είναι. 1,2 βαθμούς πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα και καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Και μόνο που ασχολείσαι με το hobby αυτό, ξέχνα τα μεγέθη και απόλαυσέ το.

Έτσι όπως το βλέπω κάποια στιγμή βάζεις και κρεμαστό Skimmer.

Επίσης θα σου πρότεινα όταν προχωρήσει το ενυδρείο φυσικά, να έχεις στο νου σου τις μετρήσεις ασβεστίου μήπως και χρειαστεί στην αναπλήρωση να συμπληρώνεις με Kalkwasser και όχι με σκέτη όσμωση. Επίσης καλό είναι όταν θα μπουν και ζωντανά, στο νερό της αναπλήρωσης να προσθέτεις και ηλεκτρολύτες έστι ώστε να έχεις πιο ισορροπημένη κατάσταση, γιατί το νερό της 'Οσμωσης είναι τελείως μηδενισμένο σε μετρήσεις.

Καλή Αρχή και να θυμάσαι πως σε αυτό το hobby στις αναποδιές με επιμονή κερδίζουμε .

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παντως συμβαινει το αντιθετο 1…2… και 3 βαθμους πανω……. και στο nano reef και στο δισκοενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παντως συμβαινει το αντιθετο 1…2… και 3 βαθμους πανω……. και στο nano reef και στο δισκοενυδρειο.

Παράξενο...

Σε εμένα το αντίθετο γίνεται! Πάντα σε ότι ενυδρείο είχα ήταν 1,2 πιο κάτω.

Παίζει ρόλο και τι ψύξη έχεις, γιατί τα μηχανήματα(αντλίες, σκιμμερ κλπ) όταν δουλεύουν βγάζουν θερμοτητα στο νερό με αποτέλεσμα να ανεβαίνει παραπάνω η θερμοκρασία, αλλά αν έχεις σύστημα ψύξης πιστεύω είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

kai mia aporia που μου δημιουργηθηκε αυτες τις μερες, στο ενυδρειο υπαρχουν 3 πηγες θερμοτητας το φιλτρο 350λιτ rs, o κυκλοφορητης tunze 6015, και η λαμπα 9 wαττ οικονομιας.. πως εξηγηται οτι το ενυδρειο εχει 26-27 βαθμους και το δωματιο 27-29 (1-2 κατω απο το δωματιο)? Περιμενα το αντιθετο να συμβαινει...Να οφειλεται στο ΑΤS και την λογικα αυξημενη εξατμιση που προκαλει?

Παράξενο...

Σε εμένα το αντίθετο γίνεται! Πάντα σε ότι ενυδρείο είχα ήταν 1,2 πιο κάτω.

Παίζει ρόλο και τι ψύξη έχεις, γιατί τα μηχανήματα(αντλίες, σκιμμερ κλπ) όταν δουλεύουν βγάζουν θερμοτητα στο νερό με αποτέλεσμα να ανεβαίνει παραπάνω η θερμοκρασία, αλλά αν έχεις σύστημα ψύξης πιστεύω είσαι κομπλέ.

Ο φιλος δεν αναφερετε σε καποιο ψυκτικο ……….. για αυτον το λογο εχει και την απορια.

Με ψυκτικο την πας οπου θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τόσο μικρό σύστημα ανατάραξη και οξυγόνωση είναι αιτία για να έχεις λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία.Επίσης ότι δεν σου ανεβάζουν θερμοκρασία τα όλα παραπάνω είναι καλό δείγμα για τον εξοπλισμό που διάλεξες. Μου αρέσει η κατασκευή που έχεις κάνει και ελπίζω να σου πάει καλά.Δώσε βάση στην αναπλήρωση σου που θα πρέπει να λειτουργεί με την παραμικρή εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καμια φωτό ακόμη;

Αφου το δοκιμασα με guppy kai παλεψα να δουλευει οσο καλυτερα γινεται η αναπληρωση, το αδειασα και περιμενω τον....αραγωνιτη κυριως αλλα και καποια ακομη δευτερευων....με την κριση ειδικα στην επαρχια πρεπει να εχεις υπομονη ακομη και στο στησιμο!!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια και απο εμενα..να ξερεις οτι σε τοσα λιτρα τα παντα πρεπει να ειναι τελεια.αλλα με τα αστερια που εχουμε εδω μεσα και με μερακι ολα γινονται.!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα πηρα και τον αργωνιτη και το εστησα προχθες, ο βραχος (4κιλα ζωντανος+1κιλο νεκρος) γυρνουσε για 2 εβδομαδες χωρις φως, και τωρα αναβω 1 ωρα το φως εχοντας προσθεσει πλεον και ανθρακα με αντιφοσφωρο σιδηρου στο φιλτρο. vs7e.jpg

xlp5.jpg

jc6f.jpg

wh9n.jpg

Θα ηθελα καποια βοηθεια οσο αφορα την κυκλοφορια, αραγωνιτη πηρα

Caribsea Ocean Oolite (Ζωντανός Αραγωνίτης)

Η κοκκομετρία του είναι 0.25 - 1mm ,πολυ ομορφος αλλα καθολου πρακτικος δεν ρβηκα χοντρο σε μικρη συσκευασια που ηθελα( 2.25κιλα ), με αποτελεσμα η τυνζε 6015 να μου τον μετακινει οπως φενεται και στις φωτο. Εκανα αρκετες δοκιμες με την τοποθετηση της και εκει που ειναι τωρα προκαλει την μικροτερη δυνατη αναταραξη στον Αραγωνιτη...Η ερωτηση μου ειναι αν αυτο ειναι κακο? Ελαχιστη ποσοτητα επικαθεται πανω στον βραχο, και σε ενα μικρο σημειο εχει εμφανισθει ο πατος, αλλα ετσι δεν θα επιθακονται και βρωμιες στον αραγωνιτη που ειναι το ζητουμενο.

Χρειαζεται να συνεχισω να βρω καλυτερη θεση στον κυκλοφορητη( αν ναι εχετε καμια ιδεα, εγω ξεμεινα)? Φοβαμαι πως ακομη και να βρω θα δημιουργηθουν νεκρα σημεια απο κυκλοφορια,... το φιλμ που διαβασα καπου πως δημιουργηται επανω στον αραγωνιτη και σταματαει το ανακατεμα του, συμβαινει παντα και αν ναι μετα απο ποσο καιρο?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε gregkn :bigemo_harabe_net-64:

Νομιζω και εγω πως ο κυκλοφορητης σου ειναι αρκετα δυνατος για τα λιτρα σου.

Και να καταφερεις να τον τοποθετησεις ετσι ωστε να μην ανακατευει την αμμο το πιθανοτερο ειαι να εχεις προβλημα

αργοτερα και με τα κοραλια και τη δυνατη ροη.

Αν θες ομως να το παλεψεις χωρις να παρεις αλλη αντλια,δοκιμασε να τη βαλεις οσο πιο χαμηλα στο τζαμι μπορεις και να κοιταει

προς τα επανω.

Επισης,ταπεινη μου γνωμη και χωρις να θελω να σε απογοητευσω,ισως να μπορεις να κανεις καποια καλυτερο στησιμο

και σχετικα πιο λειτουργικο.

Ασε για παραδειγμα μονο τον μεγαλο βραχο που εχεις στο κεντρο και κολλησε πανω του το πλακε κομματι που εχεις.

Ετσι θα εχεις και λιγο παραπανω χωρο για να βαλεις κοραλακια στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη για τα λίτρα σου.

Καλη αρχη φιλε gregkn :bigemo_harabe_net-64:

Νομιζω και εγω πως ο κυκλοφορητης σου ειναι αρκετα δυνατος για τα λιτρα σου.

Αν θες ομως να το παλεψεις χωρις να παρεις αλλη αντλια,δοκιμασε να τη βαλεις οσο πιο χαμηλα στο τζαμι μπορεις και να κοιταει

προς τα επανω.

Επισης,ταπεινη μου γνωμη και χωρις να θελω να σε απογοητευσω,ισως να μπορεις να κανεις καποια καλυτερο στησιμο

και σχετικα πιο λειτουργικο.

Ασε για παραδειγμα μονο τον μεγαλο βραχο που εχεις στο κεντρο και κολλησε πανω του το πλακε κομματι που εχεις.

Ετσι θα εχεις και λιγο παραπανω χωρο για να βαλεις κοραλακια στην αμμο.

Οταν τον πηρα ηξερα και εγω οτι ηταν μεγαλος αλλα ο μικροτερος ηταν ο koralia nano me ta 900λιτ/ωρα που θα ηταν λιγος, οποτε αναγκαστικα πηρα αυτον με τα 1800λιτ/ωρα. Η τριτη επιλογη ηταν να παρω 2 κοραλια και να τους εβαζα αντιθετα αλλα θα γεμιζε το ενυδρειο κυκλοφορητες και δεν μου αρεσε .

Οσο για το στησιμο πειραματηστικα αρκετα τις 2 εβδομαδες και εβλεπα αρκετα στησιματα σε διαφορα site, η αμμος με κοραλια δεν μου αρεσε σε αυτα που εβλεπα, γι αυτο κατεληξα σε αυτο που μου αρεσει οπτικα και εχει αρκετες θεσεις για κοραλια και αρκετο χωρο για να παρουν υψος.

Θα δοκιμασω να τον βαλω οσο πιο χαμηλα γινεται οπως ειπες Μιχαλη αν και με ανησυχησες πιο πολυ γι αργοτερα με τα κοραλια...

Ευχαριστω και τους δυο σας

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο κοραλια νανο 900 θα σε κάλυπτε!

Να ξέρεις πάντως ότι όπως σου είπε ο μιχάλης, σίγουρα θα βάλεις κοράλια στην άμμο, γι'αυτό καλύτερα ελευθέρωσε λίγο χώρο μπροστά. ;)

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...