Jump to content

Νεο Αιο Pico Reef 50Lit Υπο Κατασκευη


gregkn73

Recommended Posts

Γρηγορη κατα την ταπεινη μου αποψη,εχεις σιγουρα hair algea και στην 3η φωτογραφια στον πιο λευκο βραχο εχεις Bryopsis(αν δεν με ξεγελει η φωτο).

Η διχαλα σχηματιζεται οσο αναπτυσεται.

Επειδη δεν μπορω να καταλαβω απο τη 4η φωτο,ειναι καφε ανοιχτο το χρωμα της hair η' εντονο πρασινο?

Προσωπικα το διαστημα που δοκιμασα αλλαγες νερου απο τη θαλλασα(αναβυσσο-βαρκιζα) ειχα και εγω τετοια προβληματα με αλγες(ειδικα hair).

Αφου εχεις την οσμωση βρε γιατι δεν κανεις αλλαγες με συνθετικο αλατι?

Μιχάλη οσμωση δεν έχω, παίρνω νερό από τον Ιγνάτιο... πιστεύεις ότι οι άλγες οφείλονται στη θάλασσα ή ότι είναι νέο το ενυδρειο? Πως μπορώ να σιγουρευτω αν είναι bryopsis. Για. Να μην μπω άδικα στη διαδικασία αύξησης του Mg? Ανοιχτό καφέ είναι το χρώμα. Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως μπορώ να σιγουρευτω αν είναι bryopsis. Για. Να μην μπω άδικα στη διαδικασία αύξησης του Mg?

d7i2.jpg

59d6.jpg

προσπαθησα για καποιες ακομη φωτο, μηπως φενεται καλυτερα η bryopsis? Eiναι τελικα bryopsis? An nai, αυριο βραδυ περιμενω τα πρωτα ζωντανα, μπορωνα βγαλω ακομη ανετα εξω τον βραχο και να βγαλω οσο μπορω, αλλα θα κανει δουλεια? Ενναλακτικη λυση ειναι μονο η αυξημενη συγκεντρωση μαγνησιου με το σκευασμα της Kent? Βρηκα και αυτο http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1880004&page=2 opoy leei οτι και η αυξημενη αλατοτητα 1028.3 ειχε αποτελεσμα, κατι πολυ πιο ευκολο για εμενα απο το μαγνησιο, αλλα δεν μπορεσα να το επιβεβαιωσω απο καπου αλλου, ξερει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη οσμωση δεν έχω, παίρνω νερό από τον Ιγνάτιο... πιστεύεις ότι οι άλγες οφείλονται στη θάλασσα ή ότι είναι νέο το ενυδρειο? Πως μπορώ να σιγουρευτω αν είναι bryopsis. Για. Να μην μπω άδικα στη διαδικασία αύξησης του Mg? Ανοιχτό καφέ είναι το χρώμα.

Γρηγορη ειναι πολυ λογικο να εχεις αλγες τωρα στο αρχικο σταδιο.Ειδικα τη διατομικη,την οποια δεν εχει αποφυγει σχεδον ποτε κανεις στην αρχη.

Οι αλλες αλγες μπορει και να οφειλονται και στο θαλασσινο νερο(μπορει να μην ειναι το σημειο και τοσο καθαρο) αλλα

καλλιστα και ενα ενυδρειο με συνθετικο αλατι και οσμωση να βγαλει αλγες.

Απλα ειναι πολλες οι αναφορες παιδιων,ανα διαστηματα,τα οποια παιρνουν νερο απο τη θαλασσα και εχουν θεματα με αλγες.

Το οτι ειναι ανοιχτο καφε το χρωμα σημαινει οτι δεν παει καλα.

Δεσμευσε οση τροφη βρηκε και τωρα πειναει και αυτο φαινεται με το οτι ειναι "κοντη" ακομα και δεν ειναι εντονο πρασινο το χρωμα της.

Δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι bryopsis,αφου απο αυτες τις φωτο δεν μπορω να διακρινω καλα τη μορφολογια της.

Νομιζω ομως οτι ειναι.

Με το 1,028 δεν θα κανεις κατι και θα στρεσαρεις και τους υπολοιπους οργανισμους.

Η αυξηση του μαγνησιου,μονο με Kent βεβαια,ισως να σε βοηθησει αλλα και αυτο οχι σιγουρα

Κατα την ταπεινη μου αποψη και στη φαση που εισαι τωρα θα προσπαθουσα με χειροκινητο τροπο να την ξεφορτωθω και να της στερησω αυτα που την τρεφουν.

Επισης θα σταματαγα τις αλλαγες νερου απο τη θαλασσα,τουλαχιστον προς το παρων :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη ειναι πολυ λογικο να εχεις αλγες τωρα στο αρχικο σταδιο.Ειδικα τη διατομικη,την οποια δεν εχει αποφυγει σχεδον ποτε κανεις στην αρχη.

Οι αλλες αλγες μπορει και να οφειλονται και στο θαλασσινο νερο(μπορει να μην ειναι το σημειο και τοσο καθαρο) αλλα

καλλιστα και ενα ενυδρειο με συνθετικο αλατι και οσμωση να βγαλει αλγες.

Απλα ειναι πολλες οι αναφορες παιδιων,ανα διαστηματα,τα οποια παιρνουν νερο απο τη θαλασσα και εχουν θεματα με αλγες.

Το οτι ειναι ανοιχτο καφε το χρωμα σημαινει οτι δεν παει καλα.

Δεσμευσε οση τροφη βρηκε και τωρα πειναει και αυτο φαινεται με το οτι ειναι "κοντη" ακομα και δεν ειναι εντονο πρασινο το χρωμα της.

Δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι bryopsis,αφου απο αυτες τις φωτο δεν μπορω να διακρινω καλα τη μορφολογια της.

Νομιζω ομως οτι ειναι.

Με το 1,028 δεν θα κανεις κατι και θα στρεσαρεις και τους υπολοιπους οργανισμους.

Η αυξηση του μαγνησιου,μονο με Kent βεβαια,ισως να σε βοηθησει αλλα και αυτο οχι σιγουρα

Κατα την ταπεινη μου αποψη και στη φαση που εισαι τωρα θα προσπαθουσα με χειροκινητο τροπο να την ξεφορτωθω και να της στερησω αυτα που την τρεφουν.

Επισης θα σταματαγα τις αλλαγες νερου απο τη θαλασσα,τουλαχιστον προς το παρων :bigemo_harabe_net-64:

Μιχαλη γι αυτο την διατομικη αλλα και την καφε που παραμενει κοντη(ττριχοειδης) δεν τη φοβαμαι, ελπιζω να βοηθησουν και τα σαλιγκαρια που περιμενω...αλλα και εγω οσο βλεπω φωτο στο νετ καταληγω προς thn bryopsis και με αυτα που διαβαζω εχω τρομαξει λιγο γιατι ειμαι και "νεος" ακομη στο αλμυρο...θα δοκιμασω αυριο πριν παραλαβω τα ζωντανα με χερι οτι καταφερω, αλλα νομιζω οτι δεν θα εχω μονιμο αποτελεσμα και ηδη ψαχνω για kent M...

ΥΓ Οταν πηρα την αποφαση να το στησω με θαλασσινο ειχα διαβασει και το αντιστοιχο θεμα εδω, οπου διαβασα μονο καλα λογια απο οσους το χρησιμοποιουν, και μονο καποιους ενδοιασμους απο καποιους που δεν το χρησιμοποιουν ομως...εισαι ο πρωτος που γραφεις οτι ειχες θεματα με αλγες, και πιστευω καλο θα ηταν να το γραψεις και στο αντιστοιχο θεμα για καποιον που το σκεφτεται, οπως ημουν εγω, για να μπορει να εχει και μια αρνητικη γνωμη απο καποιον που οντως το χρησιμοποιησε...εδω μεσα δυστηχως "χανεται"...Φιλικα Γρηγορης...

ΥΓ2 Μ εθαλλασα παντως θα συνεχισω προς το παρον...μου αρεσει η διαδικασια :bigemo_harabe_net-66: ...αλλα και πιστευω οτι μακροπτοθεσμα θα δω περισσοτερα θετικα παρα αρνητικα...ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις γρηγορη και δεν ανησυχεις για την διατομικη.

Μακαρι ολες οι αλγες να ηταν τοσο ευκολο να αντιμετωπιστουν οσο αυτη που φευγει μονη της.

Συνεχισε για αρχη να κρατας χαμηλα τις τιμες των νιτρικων και φωσφορικων και βλεπεις πως θα παει στη συνεχεια.

Για αρχη η τριχοειδης δεν φαινεται να περναει και πολυ καλα.

Δυστυχως με τις αλγες αν δεν βαλεις και εσυ το χερι σου δεν γινεται δουλεια!

Για την χρηση του νερου της θαλασσας μας γρηγορη μου,προσωπικα δεν εχω καθολου καλη γνωμη(η οποια σχηματιστηκε αφου το δοκιμασα για 2-3 μηνες) και το εχω πει πολλες φορες και μαλιστα με επιχειρηματα(τουλαχιστον με βαση τα δικα μου κριτηρια και εμπειρια,οπως ειπα πριν).

Απλα ειναι μεγαλο εκεινο το θεμα και ειναι πολυ πισω οι απαντησεις.

Αν σου αρεσει η διαδικασια και γενικοτερα ειναι κατι που ταιριαζει-"κανει" στο ενυδρειο σου και σε εσενα συνεχισε το

γρηγορη :bigemo_harabe_net-64:

Απλα να προσπαθεις να παιρνεις νερο απ'οσο πιο βαθεια μπορεις και παντα μετρησεις φιλε μου.

Ελπιζω να μας εχεις συντομα,καλα νεα οσον αφορα τις αλγες! :bigemo_harabe_net-82:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...