Jump to content

seachem flourish excel


aquamania

Recommended Posts

καλημερα παιδια!!!στο φυτεμενο μου 54 λιτρα χρησιμοποιησα για καποιες μερες το seachem flourish excel για να απομακρυνω την πρασινη τριχοειδη αλγη και τα καταφερα.απο παροχη co2 εχω το συστημα της nutrafin με την σκαλα της hagen.τωρα που εφυγε η αλγη να συνεχισω την χρηση του seachem flourish excel???μεχρι ποτε???κατι που θελω να προσθεσω ακομη ειναι οτι τα κοκκινα φυτα μου μετα την απομακρυνση της αλγης με την χρηση του seachem flourish excel εγιναν πολυ πιο ομορφα και κοκκινα σε σχεση με πριν που δεν ειχα αλγη και δεν εριχνα seachem flourish excel.ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα τη συνέχιση της λίπανσης με το excel αν και βέβαια το κόστος είναι ίσως υπολογίσιμο η διαφορά όμως εμφανής, εξαρτάται και με το πόσο co2 μπορεί να σου παρέχει το σύστημα που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα τη συνέχιση της λίπανσης με το excel αν και βέβαια το κόστος είναι ίσως υπολογίσιμο η διαφορά όμως εμφανής, εξαρτάται και με το πόσο co2 μπορεί να σου παρέχει το σύστημα που αναφέρεις

ευχαριστω για το ενδιαφερον! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το seachem flourish excel είναι ένα οργανικό CO2 ταυτόχρονα περιέχει στοιχεία μέσα που είναι η θέση να μετατρέψουν το Fe3 σε Fe2. Μπορείς να το χρησιμοποίησες ανάλογα με της ανάγκες του ενυδρείου σου και με λίγο προσοχή διότι έχεις είδη ένα σύστημα διοχέτευσης CO2 Νομίζω 100ml είναι για 80 λίτρα νερό ενώ της nutrafin είναι μέχρι 180 λίτρα και με τα δύο μαζί έχεις CO2 για 260 λίτρα με βάση τα λεγόμενα από της εταιρίες άλλα στην πραγματικότητα είναι για πιο λίγα λίτρα. Για το ενυδρείο σου όμως με τα 54 λίτρα είναι πολλή. Ενώ για το ενυδρείο σου με τα 320 λίτρα δεν θα έχεις πρόβλήμα

Παν μέτρων άριστον.

Link to comment
Share on other sites

Το seachem flourish excel είναι ένα οργανικό CO2 ταυτόχρονα περιέχει στοιχεία μέσα που είναι η θέση να μετατρέψουν το Fe3 σε Fe2. Μπορείς να το χρησιμοποίησες ανάλογα με της ανάγκες του ενυδρείου σου και με λίγο προσοχή διότι έχεις είδη ένα σύστημα διοχέτευσης CO2 Νομίζω 100ml είναι για 80 λίτρα νερό ενώ της nutrafin είναι μέχρι 180 λίτρα και με τα δύο μαζί έχεις CO2 για 260 λίτρα με βάση τα λεγόμενα από της εταιρίες άλλα στην πραγματικότητα είναι για πιο λίγα λίτρα. Για το ενυδρείο σου όμως με τα 54 λίτρα είναι πολλή. Ενώ για το ενυδρείο σου με τα 320 λίτρα δεν θα έχεις πρόβλήμα

Παν μέτρων άριστον.

ευχαριστω!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο προϊόν είναι υποκατάστατο του οργανικού άνθρακα. Μέσα στις ιδιότητες που έχει όπως γράφει και ο Χρήστος είναι η δυνατότητα μετατροπής του Fe+3 σε Fe+2 που είναι πιο εύκολα αφομοιώσιμος από τα φυτά. Η ίδια η Seachem αναφέρει πως "η χρήση του Flourish Excel στο ενυδρείο, είτε είναι σε συνδυασμό με τη χρήση διοξειδίου του άνθρακα, είτε όχι, έχει μεγάλα οφέλη." Επίσης, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός ότι το προϊόν περιέχει πολυκυκλογλουταρακετόλη (polycycloglutaracetal), ένα συστατικό το οποίο είναι αρκετά φωτοευαίσθητο. Γι' αυτό καλό είναι το προϊόν να χρησιμοποιείται βράδυ (μετά το κλείσιμο των φώτων) και σίγουρα όχι παράλληλα με τη χρήση UV.

Παρόλο το γεγονός ότι υπερδοσολογία έχει σαν αποτέλεσμα την εξάλειψη της άλγης, δεν προτείνεται από την εταιρεία γιατί μπορεί να υπάρξουν προβλήματα με τα ψάρια και όχι μόνο...

http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_c...rish_excel.html

Link to comment
Share on other sites

;)

Το συγκεκριμένο προϊόν είναι υποκατάστατο του οργανικού άνθρακα. Μέσα στις ιδιότητες που έχει όπως γράφει και ο Χρήστος είναι η δυνατότητα μετατροπής του Fe+3 σε Fe+2 που είναι πιο εύκολα αφομοιώσιμος από τα φυτά. Η ίδια η Seachem αναφέρει πως "η χρήση του Flourish Excel στο ενυδρείο, είτε είναι σε συνδυασμό με τη χρήση διοξειδίου του άνθρακα, είτε όχι, έχει μεγάλα οφέλη." Επίσης, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός ότι το προϊόν περιέχει πολυκυκλογλουταρακετόλη (polycycloglutaracetal), ένα συστατικό το οποίο είναι αρκετά φωτοευαίσθητο. Γι' αυτό καλό είναι το προϊόν να χρησιμοποιείται βράδυ (μετά το κλείσιμο των φώτων) και σίγουρα όχι παράλληλα με τη χρήση UV.

Παρόλο το γεγονός ότι υπερδοσολογία έχει σαν αποτέλεσμα την εξάλειψη της άλγης, δεν προτείνεται από την εταιρεία γιατί μπορεί να υπάρξουν προβλήματα με τα ψάρια και όχι μόνο...

http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_c...rish_excel.html

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.μια ερωτηση ακομα.επειδη χρησιμοποιω και το seachem flourish nitrogen ποτε ειναι καλο να το ριχνω???με αναμμενα τα φωτα ή οχι???ρωταω γιατι θα αγορασω δοσομετρικη αντλια την οποια σκεφτομαι να γεμισω με excel και nitrogen.ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω τα νιτρικά άλατα δεν έχουν πρόβλημα φωτοευαισθησίας. Αυτό που επίσης είναι φωτοευαίσθητο είναι ο σίδηρος...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω τα νιτρικά άλατα δεν έχουν πρόβλημα φωτοευαισθησίας. Αυτό που επίσης είναι φωτοευαίσθητο είναι ο σίδηρος...

ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες σας πληροφοριες!!! ;) το μιγμα που θα βαλω στην δοσομετρικη αντλια θα ειναι excel και nitrogen αποκλειστικα αφου υπολογισω τις ποσοτητες τους με βαση τις αναγκες του ενυδρειου μου.αν για καποιο λογο δεν κανει να τα αναμειξω σας παρακαλω ενημερωστε με.κανω οτι μπορω για να γινει οσο το δυνατον καλυτερο το φυτεμενο μου ετσι ωστε οταν θα το παρουσιασω στο aquazone να ειναι πραγματικα ομορφο και να σας αρεσει.ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά κι εδώ http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_seachem_table.html εφόσον μιλάμε για λίπανση με Seachem προϊόντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά κι εδώ http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_seachem_table.html εφόσον μιλάμε για λίπανση με Seachem προϊόντα :D

ευχαριστω παρα πολυ!με βοηθησατε αφανταστα και η καλη αναπτυξη των φυτων μου θα ειναι αποτελεσμα της δικης σας βοηθειας.ευχαριστω και παλι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...