Jump to content

Αυξηση Ασβεστιου Και Μαγνησιου


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα.

Σημερινες μετρησεις στο ενυδρειο (πριν 2 μερες εγινε αλαγη νερου) εδειξαν το εξεις:

Ασβεστιο : 380

Μαγνησιο : 1040

ΚΗ : 6,4

Η μονη προσθηκη που βαζω ανα εβδομαδα περιπου ειναι για το ΚΗ το tropic marine triple buffer.

Με ποια προιοντα μπορει καποιος να ανεβασει τις τιμες ασβεστιου και μαγνησιου τα οποια να ειναι οσο το δυνατον οικονομικα ? Για παραδειγμα ειναι καλητερα το Kalkwasser? ή ενα αλλο ζουμι ? ή καποιες σκονες που πουλανε καποια πετ-σοπ? (Να ενημερωσω οτι δεν διαθετω δοσομετρηκη αντλια)

Η κριση μας περιοριζει πολυ σε πολλα πραγματα. Γιαυτο και ανοιξα αυτο το θεμα για να βοηθηθουν και αλλοι φιλοι που σιγουρα θα σκεφτονται το οικονομικο οπως εγω.

Αν καποιος θελει να γραψει καποιο προιον που χρησιμοποιει και νομιζει οτι θα θεωρηθει δαιφημιση, τοτε τον παρακαλω πολυ να μου στειλει σε ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου είναι πολύ χαμηλές.

1. Δες τι τιμές απαιτούνται, και που μπορείς να κινηθείς.. Οι χαμηλότερες σου κάνουν οικονομία στα πρόσθετα,αλλα εύκολα μπορεί να γίνουν πολυ χαμηλές., Οι μεγαλύτερες είναι επικίνδυνες μήπως κατα λάθος ξεφύγεις προς τα πάνω...Η γνώμη μου είναι η χρυσή τομή

Εγω προσπαθώ να έχω:

Ca 440

Mg 1440

KH 8.5

2. Βασικό να μετρήσεις τι τιμές σου δίνει το αλάτι που χρησιμοποιείς για τις αλλαγές...συνήθως εχουν χαμηλό Mg. και να προσαρμόζεις το νερό της αλλαγής στις επιθυμητές τιμές.

3. Να υπολογίσεις, αφου ανεβάσεις σταδιακά με αργο ρυθμό τις τιμές σου στα επιθυμητά επίπεσα, την ημερήσια κατανάλωση ειδικά στο ΚΗ με συχνές μετρήσεις.

4. Το ΚΗ πέφτει πολύ γρήγορα αναλογα με τα ζωντανά που έχεις και την αναπτυξη κοραλίνης..Γιαυτό μπορεί να χρειάζεται καθημερινή προσθήκη πρόσθετων. Εγώ χρησιμοποιω τις Seachem, νομίζω αρκετά οικονομικό. Ωστόσο πιο οικονομικές είναι σίγουρα το φαρμακευτικό διττανθρακικο νάτριο σε σκόνη..Ειδικά τωρα που είσαι στο 6 μπορείς να ανεβάσεις σταδιακά την τιμή με μαγειρική σόδα. Η δοσομετρική στην περίπτωση του ΚΗ βοηθά πάρα πολύ ώστε να ρίχνει λίγο αρκετές φορές την ημέρα για να μην έχεις υπερβολικές μεταβολές τιμών.

5 Το Ca πέφτει μόνο αν έχεις σκληρα κοράλια. Αναλογα με το ρυθμό πτωσης υπολογίζεις αν θα προσθέτεις καθημερινά (το βράδυ) ή δύο -τρεισ φορές την εβδομάδα, μιας και δεν θες να πάρεις δοσομετρική. Χρησιμοποιώ της Seachem,το advantage Ca, το όποιο περιέχει και λίγο Μg.

6. Το Mg δεν πέφτει πολύ γρήγορα και αν κάνεις εβδομαδιαιες αλλαγές μπορεί να διατηρείται σε καλά επίπεδα. Μονο αν στοκάρεις πολυ θα πρέπει να σε απασχολήσει. Εγω προς το παρόν δεν προσθέτω. Μόνο Ca προσθέτω καθημερινά μιας έχω πτώση κατα 10ppm. Δεν έχω αντλία για το Ca αλλά σύντομο θα πάρω μιας και η καθημερινή προσθήκη σε δεσμεύει...

7 . Γκουγκλαρε το "Reef Chemistry Calculator". Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ με τις δοσολογίες, ανάλογα με τι προϊόντα θα επιλέξεις.

8. Επειδή είμαι νέος και εγώ στα αλάτια περίμενε και τις απόψεις παλαιότερων....

9. Κάνε αναζήτηση στο Forum. Εχει πολλα θέματα για τα πρόσθετα. Θα σε βοηθήσουν πολύ.

10. Καλά ξεμπερδέματα μιας και το reef είναι τόσο μαγεία..όσο χημεία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαράκι!

Ενα καλο αλάτι που υπόσχεται πολλα ειναι το αλάτι της ati. 50κατι ευρώ τα 20-22κιλα.

Οσο για τις σκονες, χρονια χρησιμοποιουσα το reef builder για αύξηση Kh, και ζουμια της Red Sea για αύξηση Mg και Ca. Τους τελευταίους 2 μήνες το γύρισα σε σκονες Απο aquaristik που ειναι παμφθηνες! Και βλεπω οτι τα κοραλλια δεν τους ενόχλησε καθόλου! Ακομα και δοσομετρηκες να μην έχεις, μπορείς εύκολα να μετρήσεις τις καταναλωσεις, να φτιάξεις 3 δοχεία με τα υλικά και κάθε μερα παρά μερα να συμπληρωνεις τα ανάλογα ml απο κάθε υλικό.

Οσο για τις παραμέτρους νερού, συμφωνώ με τον φίλο απο πάνω, μονο που στο Mg μαλλον του ξέφυγε το νούμερο. Θα συνιστούσα Mg: 1280-1330...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαράκι!

Ενα καλο αλάτι που υπόσχεται πολλα ειναι το αλάτι της ati. 50κατι ευρώ τα 20-22κιλα.

Οσο για τις σκονες, χρονια χρησιμοποιουσα το reef builder για αύξηση Kh, και ζουμια της Red Sea για αύξηση Mg και Ca. Τους τελευταίους 2 μήνες το γύρισα σε σκονες Απο aquaristik που ειναι παμφθηνες! Και βλεπω οτι τα κοραλλια δεν τους ενόχλησε καθόλου! Ακομα και δοσομετρηκες να μην έχεις, μπορείς εύκολα να μετρήσεις τις καταναλωσεις, να φτιάξεις 3 δοχεία με τα υλικά και κάθε μερα παρά μερα να συμπληρωνεις τα ανάλογα ml απο κάθε υλικό.

Οσο για τις παραμέτρους νερού, συμφωνώ με τον φίλο απο πάνω, μονο που στο Mg μαλλον του ξέφυγε το νούμερο. Θα συνιστούσα Mg: 1280-1330...

Ναι έχεις δίκιο για το Mg...έχω ξεφύγει λίγο...Γιατι, δεν ξέρω πώς κόλησα, νόμιζα οτι το εύρος τιμών είναι 1300-1500. Πρέπει να το ρίξω...να κάνω και οικονομία στο Μg. Πλέον αλλαγη νερού με Μg 1320..και σιγά σιγά θα πέσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαράκι!

Ενα καλο αλάτι που υπόσχεται πολλα ειναι το αλάτι της ati. 50κατι ευρώ τα 20-22κιλα.

Οσο για τις σκονες, χρονια χρησιμοποιουσα το reef builder για αύξηση Kh, και ζουμια της Red Sea για αύξηση Mg και Ca. Τους τελευταίους 2 μήνες το γύρισα σε σκονες Απο aquaristik που ειναι παμφθηνες! Και βλεπω οτι τα κοραλλια δεν τους ενόχλησε καθόλου! Ακομα και δοσομετρηκες να μην έχεις, μπορείς εύκολα να μετρήσεις τις καταναλωσεις, να φτιάξεις 3 δοχεία με τα υλικά και κάθε μερα παρά μερα να συμπληρωνεις τα ανάλογα ml απο κάθε υλικό.

Οσο για τις παραμέτρους νερού, συμφωνώ με τον φίλο απο πάνω, μονο που στο Mg μαλλον του ξέφυγε το νούμερο. Θα συνιστούσα Mg: 1280-1330...

:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπορεις να μου στειλεις σε ΠΜ αυτο απο το ακουαριστικ να το δω? Απο οτι καταλαβα φτιαχνω διαλυμα και το χρησιμοποιω αναλογα με τις αναγκες του ενυδρειου. Δεν με πειραζει καθολου να βαζω ανα 3 μερες π.χ μια ποσοτητα στο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Σημερινες μετρησεις στο ενυδρειο (πριν 2 μερες εγινε αλαγη νερου) εδειξαν το εξεις:

Ασβεστιο : 380

Μαγνησιο : 1040

ΚΗ : 6,4

Η μονη προσθηκη που βαζω ανα εβδομαδα περιπου ειναι για το ΚΗ το tropic marine triple buffer.

Με ποια προιοντα μπορει καποιος να ανεβασει τις τιμες ασβεστιου και μαγνησιου τα οποια να ειναι οσο το δυνατον οικονομικα ? Για παραδειγμα ειναι καλητερα το Kalkwasser? ή ενα αλλο ζουμι ? ή καποιες σκονες που πουλανε καποια πετ-σοπ? (Να ενημερωσω οτι δεν διαθετω δοσομετρηκη αντλια)

Η κριση μας περιοριζει πολυ σε πολλα πραγματα. Γιαυτο και ανοιξα αυτο το θεμα για να βοηθηθουν και αλλοι φιλοι που σιγουρα θα σκεφτονται το οικονομικο οπως εγω.

Αν καποιος θελει να γραψει καποιο προιον που χρησιμοποιει και νομιζει οτι θα θεωρηθει δαιφημιση, τοτε τον παρακαλω πολυ να μου στειλει σε ΠΜ.

Φιλε μου καλημερα!

Οι τιμες σου ειναι χαμηλες και ειδικα με το μαγνησιο οτι και να προσπαθησεις να ανεβασεις αυτη τη στιγμη χαραμι θα παει.

Εαν τα λιτρα σου ειναι λιγα, μπορεις να κανεις αλλαγες νερου με πιο υψηλες τιμες και να τις βελτιωσεις ταυτοχρονα και τις 3.

Σε περιπτωση που δεν ειναι επιτρεπτο αυτο λογο οικονομικου ή πολλων λιτρων, θα σου προτεινα να ανεβαζες τις τιμες σου με την εξης σειρα:

Μαγνησιο - Ασβεστιο - KH

Το Kalkwasser που αναφερεις ειναι balance και ανεβαζει ταυτοχρονα Ca - Kh αλλα εχεις χαμηλο μαγνησιο οποτε μη το επιχειρησεις.

Επισης το Kh για μενα ειναι η πιο δυσκολη μετρηση για το λογο οτι ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το Ph. Η καλυτερη μετρηση που μπορεις να παρεις ειναι λιγο πριν σβησουν τα φωτα οπου η φωτοσυνθεση σου βρισκεται στο maximum, καθε μερα ιδια ωρα.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι !

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Σωστος και ο γιωργος(d1359432) :bigemo_harabe_net-64:

Το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι πως το kalk δεν ειναι για να ανεβασεις-διορθωσεις τις τιμες αλλα για να τις συντηρεις

στα επιθυμητα επιπεδα.Μην δοκιμασεις ΠΟΤΕ να ανεβασεις τιμες με το kalk sub μου :excl:

Οι τιμες σου φιλε sub,οπως ειπε και ο γιωργος) θα διορθωθουν πιο ευκολα με μια καλη αλλαγη χρησιμοποιωντας ενα

αλατι με υψηλες τιμες.Αν το προσπαθησεις με σκονες κτλ και θα δυσκολευτεις και θα σου ερθει πιο ακριβα.

Επειδη και οι τρεις τιμες επιρρεαζονται η μια απο την αλλη θα ανεβαζεις ασβεστιο θα πεφτει το Kh(σε καποιο βαθμο) κ.ο.κ

Πολυ καλες οι σκονες που σου προτεινε ο βαλεντινος.

Επισης υπαρχουν 1-2 καταστηματα στην ελλαδα τα οποια εχουν ετοιμες σκονες,σε πολυ πολυ φθηνες τιμες και με πολυ καλα αποτελεσματα ;)

Τι καταναλωσεις εχεις περιπου στο ασβεστιο η' στο kh?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους καταρχην.

Καταναλωσεις δεν εχω υπολογισει ακομα. Τωρα εχω βαλει (ας πουμε) αρκετα κοραλια και απο εδω και περα ασχολουμε με το ΚΗ Ca και Mg. Τοσο καιρο δεν ειχα κανενα θεμα με τις τιμες αυτες και χρησιμοποιουσα αλατι tropic marine pro. Για το ΚΗ βαζω καθε εβδομαδα μια κουταλια (αφου το διαλυσω ξεχωριστα) απο το Tropic marine triple buffer και ειμαι ευχαριστημενος.

Κατι παρομοιο εψαχνα και για το Ca , Μg. Δηλαδη να ξερω οτι καθε κυριακη ή καποια αλλη μερα οτι πρεπει να ριξω 100ml απο ενα διαλυμα που θα εχω προετοιμασει για να ανεβασω το Ca ή Mg σε φυσιολογικα επιπεδα.

Για το Kalkwasser ειχα διαβασει οτι μειωνει και τα φωσφορικα γιαυτο και μου αρεσε περισσοτερο. Απο μαγαζια ειχα δει στο aquario κατι σκονες. Αυτες εννοεις? Ομως που τις βρησκει ? μου φαινονται πολυ χυμα. Δηλαδη δεν ειδα καποια φιρμα καποια εταιριας. (Καταλαβαινεις τι εννοω)

Link to comment
Share on other sites

Το kalk αν σκεφτεσαι να το ριχνεις καθημερινα(την καταλληλη ποσοτητα) ωστε να συντηρεις τις τιμες(και ολα τα θετικα που εχει αυτη η μεθοδος) σου ειναι πολυ καλη επιλογη.

Απλα δεν ειναι για να ανεβασεις τις τιμες...μονο για συντηρηση τους :thumbup:

-γινομαι κουραστικος που το τονιζω :) ,αλλα το λεω γιατι καποια παιδια που το χρησιμοποιησαν με σκοπο το πρωτο απεκτησαν προβλημα-

Για το δευτερο καταλαβαινω τι εννοεις ;)

Αν θες να παρεις περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνησε με τα καταστηματα που τις φερνουν αυτες τις σκονες.

Τις φτιαχνουν μονοι τους.Προσωπικα χρησιμοποιω τη σκονη για το kh αρκετο καιρο χωρις κανενα προβλημα.

Για το ασβεστιο πολυ καλο ειναι και το reef complete.Προσωπικα το χρησιμοποιω πολλα χρονια και κατα την γνωμη μου

ειναι οτι καλυτερο για να ανεβασεις το ασβεστιο.

Ειναι δυνατο,σε υγρη μορφη και δεν θολωνει και το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε μπορεις να ριξεις το reef builder tis sachem για το κh σου που με τα κοραλια που εχεις η κατανλωση που εχεεις ειναι λιγη και θα εισαι οκ τωρα το μαγνησιο που ειναιι πολυ χαμηλο μπορεις να το ανεβασεις με αυτο http://www.google.com/search?q=%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BF+grotech&client=tablet-android-pega&source=android-home&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=wgHnUYy2Ou_a4QTso4HICA&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1280&bih=800 ειναι καλο και αυτο που σου ειπαι ο Μιχαλης επισης .

Link to comment
Share on other sites

Το Reef Complete που σου ειπε ο φιλος Mad ειναι σαν το Reef Advantage Calcium το οποιο ειναι "balanced" με μαγνησιο και στρονδιο αλλα σε υγρη μορφη. Εαν θες καθαρα για ασβεστιο ριχνεις το Reef Calcium.

Με λιγα λογια για να μη σε μπερδεψουμε ...

Για να ανεβασεις μονο τη τιμη του ασβεστιου (Calcium) χρησιμοποιεις:

Seachem - Reef Calcium (υγρο)

Kent - Liquid Calcium (υγρο)

Kent - Turbo Calcium (σκονη)

Η πιο οικονομικη λυση ειναι calcium chloride dihydrate (σκονη)

Για να ανεβασεις μονο τη τιμη Alkalinity (KH) χρησιμοποιεις:

Seachem Reef Carbonate (υγρο)

Seachem Reef Builder (σκονη)

Η πιο οικονομικη λυση ειναι η διτανθρακικη σοδα (σκονη)

Για να διατηρησεις και οχι να ανεβασεις και τα 2 ταυτοχρονα (KH+CA) χρησιμοποιεις:

Seachem Reef Kalkwasser (σκονη)

Kent Kalkwasser Mix (σκονη) - Αυτο χρησιμοποιω εγω.

Με μια χαμηλη εως μετρια καταναλωση το Kalk θα σε καληψει.

Μετα πας σε αλλες μεθοδους "balanced" οπως Calcium Reactor κτλπ. που δεν μας ενδιαφερουν.

Να συμβουλευεσαι αυτο http://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html

Στο οποιο επιλεγεις τα λιτρα σου και το προϊον που χρησιμοποιεις και στα βγαζει ακριβως!

Γιωργος.

Έγινε επεξεργασία - d1359432
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες επιλογες. Βασικα απο οτι ειδα στο τελευταιο ποστ του γιωργου το Reef Complete και το Reef Advantage Calcium εχουν και στροντιο. Οπωτε....2 σε ενα. Μηπως ειναι προτιμοτερο (δηλαδη αν ειναι να δωσω 5 ευρω παραπανω δεν τρεχει και τιποτα) να παρω κατι τετοιο να συμπληρωνω και 2ο στοιχειο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως φιλε submarine,γι'αυτο και σου προτεινα το reef complete :thumbup:

Mπορεις με λιγα χρηματα παραπανω να χορηγεις μαζι με το ασβεστιο και μαγνησιο,στροδιο.

Οι ποσοτητες που περιεχει ειναι μικρες για να θεωρηθει "balanced",αλλα εστω αυτο το λιγο ισως σε ενα συστημα με χαμηλες καταναλωσεις να βοηθησει εστω και λιγο,χωρις αν αποδυναμωνεται η αποτελεσματικοτητα του ασβεστιου.

Συγκεκριμενα η περιεκτικοτα του ειναι

ca(min)-155mg

ca(max)-160mg

magnesium(min)-8mg

strontium(min)-0,16

Προσωπικα το θεωρω το καλυτερο για την αυξηση του ασβεστιου και ειναι και πολυ δυνατο.

Στα 660 λιτρα ενα μπουκαλακι των 250 ml μου ανεβαζει το ασβεστιο 80 μοναδες ενω οτι και να εχω δοκιμασει σε υγρη μορφη(ακομα και σκονες γνωστων εταιριων)δεν ξεπερασαν ποτε τις 50 μοναδες.Δεν εχει και μεγαλο κοστος αγορας.

Φυσικα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο :thumbup:

Για kh κατα την προσωπικη μου εμπειρια παντα,το καλυτερο ηταν το reef builder και η σοδα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το αποφασισα. θα παρω το reef complete που τα εχει ολα και σκεφτομαι να παρω και αυτο http://www.seachem.com/Products/product_pages/ReefPlus.html πιστευω κατι αλλο δεν θα χρειαστουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, η περιεκτικότητα μαγνησίου είναι εξαιρετικάάάάά χαμηλή. Πρέπει να αυξηθεί σταδιακά, με ρυθμό όχι μεγαλύτερο από 40ppm την ημέρα. Όλα τα υγρά σκευάσματα μαγνησίου δεν είναι κατάλληλα για τέτοιες δραστικές αυξήσεις, παρά μόνο τα στερεά. Τα ένυδρα άλατα του χλωριούχου μαγνησίου είναι απολύτως κατάλληλα καθώς και το επταένυδρο θειικό μαγνήσιο (σε μικρότερο ποσοστό).

Μετά την αύξηση της περιεκτικότητας του μαγνησίου, καλό θα ήταν να αυξήσεις και την ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Το χλωριο στο χλωριουχο μαγνησιο δεν θα κανει καμια ζημια στο ενυδρειο?

Αυτες τις ενωσεις τις βρησκω σε φαρμακειο? ή σε κανεναν με χημεικα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν ασχοληθείς με φαρμακευτικά σκευάσματα (σκόνες), που τις βρίσκεις σε καταστήματα με φαρμακευτικά υλικά, ορισμένα petshop ή και στο ίντερνετ, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το σκευάσματα του εμπορίου πάλι σε σκόνες. Το "καλό" μ αυτά είναι ότι σου δίνουν συγκεκριμενες οδηγίες για τη δοσολογία, αποφεύγοντας έτσι τους πειραματισμούς με τα φαρμακευτικά.

Παρόλα αυτά μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78092

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα στερεά που σου πρότεινα, όλων των εταιρειών, είναι ένυδρα άλατα του χλωριούχου μαγνησίου (κυρίως). Είτε χρησιμοποιείς κάποιο από τα πολλά επώνυμα προιόντα, είτε απευθύνεσαι σε καταστήματα χημικών. Στην δεύτερη περίπτωση προσέχεις την καθαρότητα/ποιότητα του άλατος μαγνησίου, να είναι τουλάχιστον food grade.

Όσο για το χλώριο, είναι δεσμευμένο στο άλας μαγνησίου και όχι ελεύθερο χλώριο, άρα δεν υπάρχει καμία επικινδυνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...