Jump to content

φίλτρο...aquael λέει.


georgels

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

ανακάλυψα ενα φιλτράκι που το έχω εδώ και 4-5 χρόνια τώρα και το είχα χρησιμοποιήσει σε ενυδρείο (άστρωτο, χωρις αντιχλώριο γενικα δράμα η κατάσταση). Το θέμα ειναι τώρα οτι οταν το βάζω στην πρίζα κάνει ενα έντονο γκρρρρρρρ αλλά πολύ εντονο μιλάμε. Οταν το βάζω στο νερο καλμαρει λίγο αλλα οχι πολύ (το θυμάμαι να εκανε πιο λίγο θορυβο παλαιοτερα). Μήπως να του έβαζα λίγο γράσο πανω στα γρανάζια του αλλα τι να έκανε και αυτο... Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες (πείτε μου τι να αλλάξω απο αυτο...σφουγγαρακι σιγουρα αλλα τι να παρω)...(by the way για πόσα λίτρα ενυδρείο είναι?)

dsc00953wy2.th.jpg

dsc00956hd6.th.jpg

dsc00951ai8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου γραφει 250 λιτρα την ωρα που σημαινει οτι κανει για 50-60 λιτρα ενυδρειο.Ειναι εσωτερικο ΜΗΝ το δουλεψεις εξω απο το νερο θα καει.Αυτο το κιτρινο πραγμα εσυ το εβαλες ?Αν ειναι γρασσο βγαλτο δεν κανει

Link to comment
Share on other sites

Αν το έβαλες σε λειτουργία έξω από το νερό είναι λογικό να έκανε φασαρία. Μην το κάνεις αυτό. Δοκίμασες να βγάλεις την φτερωτή και να την ξαναβάλεις στη θέση της?. Σε ποια γρανάζια ?? Έχεις πρόσβαση σε γρανάζια ?? Λογικά είναι για 60λιτρο ενυδρείο (βλέπω 250 λίτρα / ώρα). Αν τελικά δουλέψει βάλε ένα δικτάκι με subtrate pro. Ή απλά βάλε καινούργιο σφουγγάρι όχι πυκνό.

Φιλικά

Ανδρέας

Edit: Zapetros με πρόλαβες :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου γραφει 250 λιτρα την ωρα που σημαινει οτι κανει για 50-60 λιτρα ενυδρειο.Ειναι εσωτερικο ΜΗΝ το δουλεψεις εξω απο το νερο θα καει.Αυτο το κιτρινο πραγμα εσυ το εβαλες ?Αν ειναι γρασσο βγαλτο δεν κανει

Αυτο το κίτρινο δεν ειναι γράσσο. Είναι μονοτικο υλικό που το είχε έτσι και αλλιώς. Οχι δεν εχω πρόσβαση σε γραναζια βλακεία είπα. Έλεγα τον αξονα που γυρίζει για να βγάζει αέρα απο το στόμιο, αλλα η μπάρα του είναι μαγνητική οπότε δεν μπαίνει γράσσο. Οπότε θα του βάλω αυτο το δυχτάκι στο φίλτρο και θα το βάλω σε λειτουργία. Σφουγγαράκι πρέπει να αλλάξω ή δεν έχει σημασία? Δεστε απο εδω και πειτε μου τι να παρω.

http://www.lavitaebella.gr/gr/productList....p;categoryID=86

Έγινε επεξεργασία - georgels
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να το στρωσεις απο την αρχη πλυμε τα σφουγγαρια πολυ καλα με νερο βρυσης.Αυτο που σου ειπε ο φιλος acg301 να το κανεις απαραιτητα .Παρε και βακτηριδια ετοιμα για το στρωσιμο του φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο το πράγμα είναι πολυεστερικό βερνίκι για τη μόνωση του πηνίου ως προς το περιβάλλον. :thumbup: Μπορείς να πάρεις βαζελίνη της eheim, το δίνει σε σωληνάριο, το οποίο λειτουργεί λιπαντικά και άφοβα για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Σας παρακαλώ κάντε τον κόπο να μου πείτε τι πρέπει να πάρω απο εδω: http://www.lavitaebella.gr/gr/productList....p;categoryID=86 γιατί έχει πολλά και ως αρχάριος θέλω μια καθοδηγηση...(substrate pro λέγοντας εννοεις αυτό, acg301? http://www.lavitaebella.gr/gr/productDetai...de=720686250697 ). Επίσης τι παίζεται με το bactinettes? ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1681 ) αν είναι οντως ετσι οπως λενε τοτε το στρώσιμο γίνετε παιχνίδι....

Έγινε επεξεργασία - georgels
Link to comment
Share on other sites

1. Τίποτα προς το παρόν (μόνο για ειδικές καταστάσεις είναι τα περισσότερα από τα προϊόντα της σελίδας αυτής)

2. Ναι αυτό είναι το subtrate pro.

3. Βρήκες bactinettes ??

Link to comment
Share on other sites

1. Τίποτα προς το παρόν (μόνο για ειδικές καταστάσεις είναι τα περισσότερα από τα προϊόντα της σελίδας αυτής)

2. Ναι αυτό είναι το subtrate pro.

3. Βρήκες bactinettes ??

Bactinettes δυστηχώς δεν βρήκα ακόμα και πολύ φοβάμε οτι θα περιμένω μέχρι να ερθουν στην ενχώρια αγορά (ή να τα παραγγείλω αν είναι). Οκ τότε θα πάρω το subtrate pro αλλα θα περιμένω να βγουν και τα bactinettes...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...