Jump to content

Αν είναι ζευγάρι να απομακρύνω τον τρίτο;


chrisx

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου (έχει παρουσιασθεί εδώ :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6408) παρατηρώ εδώ και μια εβδομάδα τον pigeon blood red (photo 1) και τον snake skin blue (photo 2) να έχουν μια ας το πούμε "σεξουαλική διάθεση". Οι δύο αυτοί έχουν πάνω από δύο μήνες που κολυμπούν παρέα και παρατηρώ και από τους δύο μια "συγκρατημένη εχθρικότητα" προς τον solid turquoise (photo 3) κάνοντας με να πιθανολογώ ότι είναι ζευγάρι.

Παρέθεσα τις φωτογραφίες ώστε να μάθω :

1) Αν μπορεί κάποιος από τα εξωτερικά χαρακτηριστικά και την συμπεριφορά που αναφέρω να μου βεβαιώσει αν οι δύο πρώτοι (photo1-2) είναι ζευγάρι ή όχι.

2) Στην περίπτωση που αποτελούν ζευγάρι θα ήταν καλύτερο να απομακρύνω τον τρίτο της παρέας από το ενυδρείο (για να ησυχάσει και αυτός από το κυνήγι) και να παραμείνει το ζεύγος (μαζί βέβαια με τους υπόλοιπους συγκατοίκους cardinals, cory's, otto's);

post-2079-1172310166_thumb.jpgpost-2079-1172310191_thumb.jpgpost-2079-1172310206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τον λογο να κανεις κατι τετιο!οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και εχεις μονο 3 σε 230 lt,εγω θα ελεγα να βαλεις αλους 3 (με πολυ καλη φυλτρανση) για να εχεις μια σωστη κοινωνια δισκων(οποτε δεν θα τρωει ολο το κινηγι ο ενας),και με τον καιρο αν δεις οτι το ζευγαρι γενναει ,να το μεταφερεις σε μια bear botom γεννιστρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, badz_d

Αν υπολογίσουμε το ελάχιστο 50 lt για κάθε δίσκο, συν τα υπόλοιπα ψαράκια που υπάρχουν στο ενυδρείο, ρίζες, χαλίκι, κλπ. δεν υπάρχει χώρος για άλλους τρεις μπορεί ίσως για άλλον έναν, αλλά δεν νομίζω να βοηθήσει αυτό σε κάτι.

Θέλω να πω ότι σίγουρα σε μια κοινωνία των 6 και παραπάνω δίσκων η επιθετικότητα θα μοιράζεται αλλά δεν νομίζω ότι το ενυδρείο μου από πλευράς λίτρων, φίλτρανση υπάρχει πολύ καλή, μπορεί να παίξει τον ρόλο αυτό.

Βασικά, πιο πολύ με ενδιαφέρει η συνολική ισορροπία του ενυδρείου και η καλή υγεία των ψαριών παρά η περίπτωση γέννας (όχι ότι θα με πείραζε κιόλας...)

Link to comment
Share on other sites

stratos,

το μόνο που με ανησυχεί είναι η περίπτωση αύξησης των επιθέσεων στον 3ο, και τότε από το να έχω ένα φοβισμένο δίσκο στο ενυδρείο με όσα αυτό συνεπάγεται (μη όρεξη για φαγητό-καθυστέρηση ανάπτυξης και άρα περισσότερες επιθέσεις) καλύτερα να προβώ τώρα στην πώλησή του. Βέβαια όπως λες και εσύ θα παρακολουθήσω λίγο ακόμα και αναλόγως θα πράξω.

badz_d,

με την "μπακαλίστικη" μέθοδο (ξέρω ότι άλλοι την δέχονται και άλλοι όχι, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο αυτή τη στιγμή) έχουμε :

10 Corydoras X 5 cm = 50

6 Otocinclus X 4 cm = 24

3 Δίσκοι X 50 cm* =150 (*50 cm ελάχιστος χώρος για έναν δίσκο)

10 Kαρντιναλ X 4 cm = 40

Σύνολο 264 lt τουλάχιστον (υπολογίζω με 1cm ανά lt και όχι με 1cm ανά 3lt γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά χειρότερα).

Δεν υπολογίζω 10 Caridina japonica, πέντε ρίζες, αρκετά φυτά, χαλίκι. Αν και οι δίσκοι μου είναι έφηβοι κι όχι ενήλικοι μπορεί κάποιος να πει ότι υπάρχει ένα μικρό περιθώριο, εγώ θα έλεγα πάντως ότι πρέπει να βγάλω κι όχι να βάλω.

Ας περιμένουμε όπως λες κι άλλες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

με 230 lt καθαρα και καλη φιλτρανση δεν θα εχεις κανενα προβλημα με 6 δισκους!

:thumbup::):band:

(To γιατι συμφωνω υπαρχει σε παλιοτερο ποστ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, έχασα λίγο την μπάλα λίγο.

Nidal,

κοίταξα τις δημοσιεύσεις σου (και δεν είναι και λίγες) και βρήκα κάτι ανάλογο στην απάντησή σου στον peris30 στο post :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=8668&hl=

αν αυτό εννοείς.

Υπενθυμίζω την φίλτρανση μου :

εσωτερικό φίλτρο BluWave07 (BluPower ονομαστική : 900l/h)

εξωτερικό φίλτρο Ηydor 20 (ονομαστική : 700 lt/h)

Να βάλω δηλαδή 2-3 ακόμη; Μου φαίνεται μεγάλη η ιχθυοφόρτωση

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω δηλαδή 2-3 ακόμη; Μου φαίνεται μεγάλη η ιχθυοφόρτωση

Γι αυτο σου λενε μια καλη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου λενε μια καλη φιλτρανση.

Με μπολικο βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...