Jump to content

Νέα Κατοικία- Οράντα/ Κογκολέζος


Recommended Posts

Ξεκινάω...

 

Η ενασχόληση μου με ενυδρεία ψάρια κτλ, ξεκίνησε πρίν 6 μήνες όταν μου έκανα δώρο ένα ενυδρείο, ο θεός να το κάνει, με 2 οράντα και 1 κογκολέζο.

Γενικά παρατήρησα ότι τα ψάρια είχαν περίεργη συμπεριφορά ειδικά το τελευταίο καιρό έτσι ψάχνοντας να δω τι συμβαίνει έπεσα στο άρθρο του tsala, που ξεκινάει σε αυτό το θέμα. Μόλις το διάβασα, δεν ήξερα τί να κάνω, να γελάσω ή να κλάψω.

 

Εν συντομία είχα καταφέρει να έχω πολλά "δεν πρέπει" στο ενυδρείο μου.

Το ενυδρείο ήταν10 λίτρων και είχα 3 ψάρια μέσα !!!  και αυτό γιατί στο pet shop είπαν ότι στην φίλη μου ότι μια χαρά τα χωράει, ενώ στο πάτο εννοείτε ότι είχα χρωματιστό χαλίκι!!!

 

Αποφάσισα να σταματήσω να ταλαιπωρώ τα κακόμοιρα τα ζωντανά και ξεκίνησα το στήσιμο της νέας τους κατοικίας, οπότε πήρα ένα νέο ενυδρείο  63 λτ με διαστάσεις 60χ35χ30 με εσωτερικό φίλτρο για 150 λτ και 15 watt λάμπα και ξεκίνησα το στρώσιμο με Denitrol της JBL.

 

 

post-60751-0-76349000-1426847185_thumb.jpg

 

 

Ίσως τα 60 λίτρα να είναι οριακά προς στενάχωρα για τα 3 ψαράκια μου, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα από τη "τετράγωνη γυάλα" που τα είχα πριν.

 

Έβαλα και μερικές βαλισνέριες (επειδή διάβασα ότι δεν θα τις προτιμήσουν τα ψαράκια μου) και την διακόσμηση και τα ψαράκια θα τα ρίξω μετά το 48ωρο από την πρώτη εφαρμογή του denitrol, αφού κάνω μετρήσεις.

 

Και ξεκινάμε τις ερωτήσεις!

- Επηρεάζει το στρώσιμο τα φυτά που έβαλα;

- Τα φυτά χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο; Λίπασμα ή κάτι άλλο;

- Μετρήσεις πότε κάνω; Πριν ή μετά το denitrol;

 

Στην πορεία θα βρω και άλλες απορίες, μην ανησυχείτε  :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου.. χαιρομαι που σε πονοκεφαλιασα   :P


οπως ειπες , ειναι λιγα τα λιτρα για 3 χρυσοψαρα , αλλα σιγουρα πολυ καλυτερα απο το 10λιτρο.


αυτο που επεγει ειναι να βρεις μπολι, θα ελεγα να βαλεις αγγελια ζητησης αμεσα.


τα βακτηρια θα αργησουν να κανουν δουλεια , ειδικα με 3 χρυσοψαρα μεσα να ρυπαινουν το νερο, η δουλεια τους θα γινει ακομα πιο δυσκολη.


μητρησεις παρε αμεσα και ενημερωσε μας.


τα φυτα για χρυσοψαρα δεν θελουν λιπασματα.


βγαλε και το αεροπλανο ρε συ απο εκει μεσα...


θα προτεινα επησεις να κοιταξεις για ενα εξωτερικο φιλτρο (πχ eheim 2213 ή καποιο στα κυβικα του)


 


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

καλως ηρθες φιλε μου.. χαιρομαι που σε πονοκεφαλιασα   :P

οπως ειπες , ειναι λιγα τα λιτρα για 3 χρυσοψαρα , αλλα σιγουρα πολυ καλυτερα απο το 10λιτρο.

αυτο που επεγει ειναι να βρεις μπολι, θα ελεγα να βαλεις αγγελια ζητησης αμεσα.

τα βακτηρια θα αργησουν να κανουν δουλεια , ειδικα με 3 χρυσοψαρα μεσα να ρυπαινουν το νερο, η δουλεια τους θα γινει ακομα πιο δυσκολη.

μητρησεις παρε αμεσα και ενημερωσε μας.

τα φυτα για χρυσοψαρα δεν θελουν λιπασματα.

βγαλε και το αεροπλανο ρε συ απο εκει μεσα...

θα προτεινα επησεις να κοιταξεις για ενα εξωτερικο φιλτρο (πχ eheim 2213 ή καποιο στα κυβικα του)

 

+1 σε όλα.

 

 

υπολόγισε για μεγαλύτερο ενυδρείο σε κάνα χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

+1 σε όλα.

 

 

υπολόγισε για μεγαλύτερο ενυδρείο σε κάνα χρόνο..

 

Και πολυ λες.

Παμε για οικονομια και τα πληρωνουμε διπλα με τις συνεχεις "αναβαθμισεις".

Κατευθειαν απο την αρχη καταλληλο ενυδρειο για το τελικο μεγεθος του ψαριου ειναι η λυση, κι ας φαινεται αδειο στην αρχη.

Ολα τα ψαρια σε 1-2 χρονια συνηθως, ενηλικιώνονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οπότε μάλλον έχω δύο επιλογές

1. Χαρίζω το ένα απο τα 3

2. Τα χαρίζω όλα και πάω σε άλλος είδος ψαριού.

 

Προς το παρόν έχω χρόνο να εξετάσω τις επιλογές...

 

Σήμερα το απόγευμα έριξα την δεύτερη δόση Denitrol αλλά πήρα μέτρηση πρίν με ταινία οπότε τα νούμερα είναι σχεδόν αυτά.

NO₃ : 0

NO₂: 0

GH: >7

KH: 6d

pH: 7,2

Cl₂: 0

 

Πώς τα βλέπετε;

 

tsala με στενοχώρησες που μου είπες να βγάλω το αεροπλάνο από το ντεκόρ! :P

 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αν βρεις να τα δωσεις ακομη καλυτερα. Τοσοι εχουν λιμνουλες εδω μεσα! Τα στικς μην τα πολυεμπιστευεσαι. Παρε καλυτερα υγρα τεστ αμμωνιας, νιτρωδων και νιτρικων!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αν βρεις να τα δωσεις ακομη καλυτερα. Τοσοι εχουν λιμνουλες εδω μεσα! Τα στικς μην τα πολυεμπιστευεσαι. Παρε καλυτερα υγρα τεστ αμμωνιας, νιτρωδων και νιτρικων!

 

Έχεις δίκιο, τουλάχιστον να δώσω το ένα για να είμαι εντάξει με την αναλογία ψαριών/ λίτρων.

 

Οπότε αν ενδιαφέρεται κανείς, εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα έριξα την δεύτερη δόση Denitrol αλλά πήρα μέτρηση πρίν με ταινία οπότε τα νούμερα είναι σχεδόν αυτά.

NO₃ : 0

NO₂: 0

GH: >7

KH: 6d

pH: 7,2

Cl₂: 0

 

Πώς τα βλέπετε;

 

 

 

Δεν υπαρχει παραγωγη ΝΟ3 ακομα.

99.99% υπαρχει αμμωνια.

Αν δεν την μετρας για να ξερεις κατα ποσο πρεπει να επεμβεις, τα ψαρια δηλητηριαζονται.

Κανε στα τυφλα αλλαγες νερου καθε μερα 50% με νερο ιδια θερμοκρασιας και προσθετε seachem prime.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την ελαχιστη εμπειρια τριων βδομαδων που εχω θα σου πω:

1)ΠΑΡΕ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ!!! ΑΜΕΣΑ.

2) Υγρα τεστ και μονο τα αλλα ειναι μουφα.

3)Βλεποντας ενυδρεια για χρυσοψαρα διαπιστωσα οτι το 54λιτρο μου με ενα ψαρι μαλλον ειναι μικρο και η θα ψησω την κυρά για 2ο τουλαχιστον 180 λιτρα για τρια ψαρακια και να βαλω σ αυτο αλλα ψαρια ή θα δωσω το ψαρακι μου και θα στραφω σε αλλο ειδος ψαριου.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Για το αεροπλάνο μη στεναχωριέσαι, μπορείς για να μη σου φαίνεται άδειο να βάλεις κάτι πιο φυσικό όπως ξύλο (κατάλληλο για ενυδρείο), πέτρες (μη ασβεστολιθικές) κάνα φυτάκι ακόμα (με προσοχή να μην το περάσουν για σαλάτα-ορεκτικό), αρκεί να αφήσεις και αρκετό χώρο για να κολυμπάνε. Το φίλτρο σου από τις ενδείξεις ακόμα και του στικ  99% δεν έχει στρώσει, οπότε έχεις αμμωνία, πράγμα τοξικό για τα ψάρια. Ακόμα και αν δε τα σκοτώσει, μπορεί να τους δημιουργήσει μόνιμες βλάβες. Βάλε μια αγγελία για να πάρεις μπόλι, κάποιος θα βρεθεί κοντά σου. Όπως είπε και ο Jimi, ξεκίνα αλλαγές νερού τουλάχιστον 50% κάθε μέρα και καλύτερα βάλε διπλή δόση prime, για να δεσμεύσει την αμμωνία. Τα ψάρια πού τα έχεις τώρα; Αν θες, βάλε και μια αγγελία για το ψάρι και αν δε βρεις, μπορώ να στο φιλοξενήσω και εγώ μέχρι να πας σε κάτι μεγαλύτερο (αλλά μη με έχεις σαν πρώτη επιλογή, η απόσταση βλέπεις..)

Link to comment
Share on other sites

τα στικακια δεν κανουν δουλεια... παρε υγρα τεστ αμμωνιας, νιτρωδων και νιτρικων.

οτι ψαρι και να επιλεξεις , θα χρειαστουν..

και 2 ψαρια να δωσεις το εξωτερικο φιλτρο και το μεγαλυτερο ενυδρειο δεν θα τα γλυτωσεις..

αναλογως την ηλικια των ψαριων (τα χρυσοψαρα μπορουν να μεγαλωνουν ακομα και στο 4ο - 5ο ετος) και το μεγεθος θα δεις αν σε παιρνει και ποσο να το καθηστερισεις.

αν τα θελεις , σιγα σιγα , θα μπορεσεις με οικονομιες και με αγγελιες μεταχειρισμενων , να τους παρεχεις αυτο που θελουν, 

αν οχι, μπορεις να τα δωσεις (οχι σε λιμνες , ειναι fancy) και να επιλεξεις καταλληλοτερα για τα λιτρα σου ψαρια.

σε αυτο που πρεπει να βιαστεις ειναι το μπολι και τεστ αμμωνιας...

μεχρι τοτε 50% αλλαγη καθε μερα (με αντιχλωριο και ιδια θερμοκρασια νερου αλλαγης) και μην τα ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Τα ψάρια τα έχω σε ένα μικρό  ενυδρείο που το λές και τετράγωνη γυάλα.

Σήμερα θα πάω για τεστ αμμωνίας για να δώ που βρίσκομαι και θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα!

Έκανα μετρήσεις με τις κλασικές ταινίες και οι μετρήσεις μου είναι όπως και στο προηγούμενο ποστ.

Πήρα επίσης τεστ αμμωνίας της jbl και με αρκετή προσοχή όπως έλεγαν οι οδηγίες για τις σταγόνες, τα αποτελέσματα ηταν στο <0.05. Είναι δυνατόν;

Όπως και να έχει έριξα τα ψαράκια μου μέσα γιατί στο μέχρι τώρα ενυδρείο τους τα αποτελέσματα βαρεσαν κόκκινα!

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουκαλάκια του τεστ με τι τα πλένω μετά;

Link to comment
Share on other sites

Με νερό βρύσης. Και όταν είναι να τα ξαναχρησιμοποιήσεις, τα ξεπλένεις πάλι με νερό βρύσης και μετά με νερό ενυδρείου. Κούνησες καλά τα μπουκαλάκια; 0,05 σου βγάζει αμμωνία σε ενυδρείο χωρίς ψάρια; Βάλε νερό βρύσης σε ένα μικρό δοχείο και ασ'το 5-6 ώρες και κάνε μια μέτρηση και εκεί για αμμωνία... 

Link to comment
Share on other sites

μπολι και γρηγορα... 

βγαλε μια αγγελια και ζητα.

Link to comment
Share on other sites

Με νερό βρύσης. Και όταν είναι να τα ξαναχρησιμοποιήσεις, τα ξεπλένεις πάλι με νερό βρύσης και μετά με νερό ενυδρείου. Κούνησες καλά τα μπουκαλάκια; 0,05 σου βγάζει αμμωνία σε ενυδρείο χωρίς ψάρια; Βάλε νερό βρύσης σε ένα μικρό δοχείο και ασ'το 5-6 ώρες και κάνε μια μέτρηση και εκεί για αμμωνία... 

 

Τα έριξα σήμερα μέσα γιατί οι μετρήσεις στο μέχρι τώρα σπίτι τους  ήταν όλα στα κόκκινα.

 

 

μπολι και γρηγορα... 

βγαλε μια αγγελια και ζητα.

 

Έχω ζητήσει από φίλο να μου φέρει αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί οι μετρήσεις βγαίνουν έτσι;

 

Στη φάση που είμαι κάνω αλλαγές νερού ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβες ακριβως?

γιατι εχεις αμμωνια?

Ναι , καθε μερα αλλαγη νερου μεχρι να ερθει το μπολι... και μην ταιζεις..

Οταν βαλεις μπολι ταιζεις ελαχιστα και αυξανεις ανα βδομαδα σταδιακα το ταισμα... 

οσο πιο πολυ βιολογικο υλικο μπορει πες του να σου φερει..

Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβες ακριβως?

γιατι εχεις αμμωνια?

Ναι , καθε μερα αλλαγη νερου μεχρι να ερθει το μπολι... και μην ταιζεις..

Οταν βαλεις μπολι ταιζεις ελαχιστα και αυξανεις ανα βδομαδα σταδιακα το ταισμα... 

οσο πιο πολυ βιολογικο υλικο μπορει πες του να σου φερει..

 

Μα δεν έχω αμμωνία, 2 τέστ έκανα σήμερα γιατί νόμιζα ότι κάτι δεν έκανα καλά και τα 2 βγήκαν με <0.05.

Link to comment
Share on other sites

Σορυ , μπερδευτικα..  νομιζα μετρησες αμμωνια..

στα jbl (δεν τα εχω δουλεψει) το <0,05 ειναι η χαμηλοτερη βαθμιδα?

καλα θα ηταν να ξερουμε και με σιγουρια (υγρα τεστ) ποσο ειναι τα νιτρικα και τα νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

Σορυ , μπερδευτικα..  νομιζα μετρησες αμμωνια..

στα jbl (δεν τα εχω δουλεψει) το <0,05 ειναι η χαμηλοτερη βαθμιδα?

καλα θα ηταν να ξερουμε και με σιγουρια (υγρα τεστ) ποσο ειναι τα νιτρικα και τα νιτρωδη.

 

Ναι η χαμηλότερη είναι.

Νιτρικά και Νιτρώδη μετράω με στικ. Αν πάρω και υγρά τεστ και για αυτά θα πέσουμε εκτός προϋπολογισμού και θα κάνω τηγανιά τα ψάρια μετά! :P

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει στρώσει τόσο γρήγορα το ενυδρείο μου λόγω των βακτηριδίων που ρίχνω;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μετρησεις δεν ξερω να σου πω...

πανε σε ενα πετσοπ να σου μετρησουν εστω νιτρικα... απο αυτα θα καταλαβουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια 0 μετρησες πριν βαλεις τα ψαρια ή μετα?

 

τα έριξα χτές και μετά απο μερικές ώρες έκανα μέτρηση.

 

Θα μετρήσω και σήμερα το απόγευμα. Αν συνεχίσω να έχω τα ίδια αποτελέσματα, αλλάζω νερό ή όχι;

Για βακτηρίδια που βάζω είναι το denitrol της JBL.

Έγινε επεξεργασία - koala_
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...