Jump to content

Πότε και πως να ρίχνω το αντιχλώριο στην περίπτωση μου.


Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα να μου δώσεται τα φώτα σας σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί.

 

Καταρχάς σε ποιά κατάσταση βρίσκομαι:

 

Λοιπόν, έχω εδώ και 1μισι χρόνο στην ταράτσα μου μία πλαστική γλάστρα 80λίτρων (μοιάζει με πύλινη) στην οποία φιλοξενώ 5 χρυσόψαρα τα κοινά,

επίσης έχω βάλει αυτόματη ταίστρα(μεγάλο παίδεμα για να πετύχω την σωστή ποσότητα η οποια καθορίζει καθαρό νερό και τροφη για όλα τα ψάρια 2 φορές την μέρα ανα 8 ώρες)

και τέλος χρονοδιακόπτη με εσωτερικό φίλτρο λειτουργόντας το για 16 ώρες την ήμερα(κυρίως όταν δεν κοιμούνται).

 

Οι αλλαγές νερού :

 

κάθε βδομάδα - κάνω αλλαγή το 40% του νερού με φρέσκο της βρύσης και

κάθε μήνα - το 100% μαζί με ΠΛΗΡΗ καθαρισμό φίλτρου υποστρώματος και γλάστρας ρίχνωντας επίσης και την απαραίτητη ποσότητα ΑΝΤΙΧΛΏΡΙΟΥ.

 

Έρχεται λοιπόν η ερώτηση:

 

Πότε και πως εσείς πιστεύεται οτι πρέπει να ρίχνω το αντιχλώριο;

Πέραν της ΜΗΝΙΑΊΑΣ αλλαγής όλου του νερου, ΜΉΠΩΣ πρέπει να προσθέτω και με την ΕΥΔΟΜΑΔΙΑΊΑ αυτο που αναλογεί για το 40% φρέσκο νερό βρύσης που προσθέτω;

 

Τέλος θα ήταν ευχαρίστηση μου να ακούσω τη γνώμη σας σχετικά με οποιοδήποτε λάθος αντιλαμβάνεσται, ή και έχετε να προσθέσεται για να κάνω την ζωή τον ψαριών μου καλήτερη απο όλες της πλευρές και πάντα στην ταράτσα μου, να τονίσω επίσης ότι έχω σκοπό αγοράς ενυδρείου για τα ίδια ψαρια με περισσότερα λίτρα, ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα 5 χρυσόψαρα. Δες τα προφίλ των ψαριών που έχεις να δεις τις ανάγκες του κάθε ενός. Το φιλτρο πρεπει να λειτουργεί αδιάκοπα και να μη το κλείνεις ποτέ. Το 40% αλλαγή κάθε εβδομάδα καλό ειναι, μπορείς να το κάνεις και 30 αλλα η πλήρης αλλαγή νερού με καθαρισμό φιλτρου (εύχομαι το φιλτρο να μητο καθαρίζεις με νερο βρύσης αλλα της γλάστρας) δε ειναι και οτι καλυτερο. Σκοπός σου ειναι να αναπτυχθεί βιολογικά και να μη την καταστρέφεις. Γιατι όμως γλάστρα και όχι ενα ενυδρειο; Επιπ 1μιση χρόνο δηλαδη η "γλάστρα" λειτουργεί έτσι; Κρίμα βρε συ!

Edit: τωρα είδα οτι πρόκειται να πάρεις καινούριο ενυδρειο. Πάρε λοιπόν το συντομότερο και να ειναι πολλά λιτρα!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!

Πρωτον αν θελεις χαμηλωσε τη γραμματοσειρα, γιατι ετσι ειναι σαν να φωναζεις.

Δευτερο γιατι στην ταρατσα, το εχεις κατι σαν λιμνουλα.

Τριτον ακριβως οπως σου ειπε ποιο πανω και ο Πανος.

Τεταρτο, το αντιχλωριο σε καθε αλλαγη ( φρεσκου ) νερου που βαζεις και αυτο σε ενα βαρελι 

προετοιμασιας πριν το ριξεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα 5 χρυσόψαρα. Δες τα προφίλ των ψαριών που έχεις να δεις τις ανάγκες του κάθε ενός. Το φιλτρο πρεπει να λειτουργεί αδιάκοπα και να μη το κλείνεις ποτέ. Το 40% αλλαγή κάθε εβδομάδα καλό ειναι, μπορείς να το κάνεις και 30 αλλα η πλήρης αλλαγή νερού με καθαρισμό φιλτρου (εύχομαι το φιλτρο να μητο καθαρίζεις με νερο βρύσης αλλα της γλάστρας) δε ειναι και οτι καλυτερο. Σκοπός σου ειναι να αναπτυχθεί βιολογικά και να μη την καταστρέφεις. Γιατι όμως γλάστρα και όχι ενα ενυδρειο; Επιπ 1μιση χρόνο δηλαδη η "γλάστρα" λειτουργεί έτσι; Κρίμα βρε συ!

Edit: τωρα είδα οτι πρόκειται να πάρεις καινούριο ενυδρειο. Πάρε λοιπόν το συντομότερο και να ειναι πολλά λιτρα!

Μια διόρθωση γιατι έπεσε δάκτυλος Τ9.........να αναπτυχθεί βιολογία και να μη την καταστρέφεις.....
Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο σε καθε αλλαγη..

50+% καθε βδομαδα με τοσα ψαρια και λιγα λεω.

δεν κανουν τα κοινα - common χρυσοψαρα σε 80 λιτρα... οχι 5 , αλλα ουτε ενα..

το φιλτρο δουλευει ασταματητα .. το εσωτερικο δεν κανει για χρυσοψαρα..

θελεις διαβασματακι.. τα ψαρια σιγουρα δεν καλοπερνανε και σιγουρα θα εχει ανιχνευσιμα νιτρωδη ή αμμωνια το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε safarpn άργησα να ψάξω σχετικά με λίτρα ανα ψάρι και καταλαβαίνω ειδικά για τα συγκεκριμενά χρυσόψαρα οτι χρειάζεται τα πενταπλάσια λίτρα, ναι tsala σίγουρα δεν θα καλοπερνάνε (αν τελικά δεν ψαχτείς και ακούς τον ενα και τον αλλο petsopa κάηκες!!!).το φίλτρο θα δουλεύει αδιάκοπα μέχρι την αγορά του νέου ενυδρείου-δεξαμενής(με προτυπα roofjungle  :bigemo_harabe_net-77: ) και ναι εξωτερικού φίλτρου.θα ήθελα αιτιολόγηση βέβαια γιατι εξωρερικού tsala παρόλο που καταλαβαίνω ίσως γιατί. τώρα σχετικά με το θέμα μου και λιγότερο σημαντικό giorgosmarios (βλέπεις γράφω με φυσιολογική γραμματοσειρά)  :bigemo_harabe_net-62:  έξηγησε μου τι εννοείς με το βαρέλι προετοιμασίας και γιατί αν σου είναι εύκολο. σας ευχαριστώ όλους για της άμμεσες απαντήσεις, μόλις έκανα εγγραφή στο site και μένω ήδη εντυπωσιασμένος. ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο σου ποστ ειναι μεγαλα, τωρα εισαι οκ.

Για το βαρελι προετοιμασιας.

Βαζουμε ( συνηθως ) το νερο που θελουμε ( λιτρα ) σε ενα βαρελι η σε ενα δοχειο, προσθετουμε το αντιχλωριο.

Το αφηνουμε 2 - 3 ωρες ( αναλογα τη αντιχλωριο θα επιλεξουμε - μαρκα ), μερικοι το αφηνουν και μια μερα.

Αν ειναι χειμωνας βαζουμε θερμοστατη, να φερουμε το νερο στη θερμοκρασια ( περιπου ) του ενυδρειου.

Μερικοι χρησιμοποιουν και ενα μικρο κυκλοφοριτη για να μην ειναι στασιμο το νερο.

Πιστευω να σε διαφωτισα.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο σου ποστ ειναι μεγαλα, τωρα εισαι οκ.

Για το βαρελι προετοιμασιας.

Βαζουμε ( συνηθως ) το νερο που θελουμε ( λιτρα ) σε ενα βαρελι η σε ενα δοχειο, προσθετουμε το αντιχλωριο.

Το αφηνουμε 2 - 3 ωρες ( αναλογα τη αντιχλωριο θα επιλεξουμε - μαρκα ), μερικοι το αφηνουν και μια μερα.

Αν ειναι χειμωνας βαζουμε θερμοστατη, να φερουμε το νερο στη θερμοκρασια ( περιπου ) του ενυδρειου.

Μερικοι χρησιμοποιουν και ενα μικρο κυκλοφοριτη για να μην ειναι στασιμο το νερο.

Πιστευω να σε διαφωτισα.

ο ναι με διαφώτισες πλήρως. έτσι θα το κάνω απο δω και πέρα, ευχαριστώ  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως στην ταρατσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Συμφωνω με τους συνομιλητες και συμπληρωνω οτι πρεπει να ελεγχεις τη θερμοκρασια.

Μαλλον η θερμοκρασια (το καλοκαιρι κυριως και σε ενυδρειο στην ταρατσα), τα κανει να υποφερουν περισσοτερο, αφου δεν διαβασα ττιποτα για ψυξη κλπ

8C-28C ειναι αποδεκτες θερμοκρασιες αναλογα την εποχη, αλλα με ιδιαιτερη προσοχη στο ειδος και στην ποσοτητα τροφης, αφου επηρεαζεται η επιλογη τροφης, απο την θερμοκρασια.

 

Απαιτειται και  σταθεροτητα της θερμοκρασιας.

Επειδη κανεις και 100% αλλαγη, εκει θα πρεπει η θερμοκρασια του νερου της αλλαγης να ειναι ιδια, αφου η αποτομη μεταβολη της θερμοκρασιας (οπως και pH και σκληροτητας αλλα ας υποθεσουμε οτι αυτα θα ειναι ιδια, στο νερο αλλαγης) μπορει να επιφερει μεχρι αμεσο θανατο.

Επειδη βαζεις απευθειας απο τη βρυση, αν καταλαβα καλα, το ιδιο ισχυει και για τις αλλαγες 40%.

 

Οπως βλέπεις, το αντιχλωριο που σε ανησυχει, ειναι το μικροτερο προβλημα.

Αυτο, αν κανεις αλλαγη απο τη βρυση χωρις προετοιμασια (οπως αναφερθηκε), χρειαζεται προσθηκη του στο νερο πριν την αλλαγη νερου, και σε δοσολογια για ολα τα λιτρα του νερου.

Θελει ρυθμιση ομως η θερμοκρασια του. ¨Η πολυ αργη εισαγωγη του με παραληλη παρακολουθηση της θερμοκρασιας για να σταματαει οταν ξεφευγει.

Γενικοτερα, η ανοδος της θερμοκρασιας δεν πρεπει να ειναι πανω απο 1 βαθμο ανα 8 ωρες, ουτε αποτομη πτωση πανω απο 2-3 βαθμους.

Βεβαια αυτα ειναι γενικοτητα, εξαρταται και απο το ειδος των ψαριων, την ηλικα τους κλπ.

Γενικοτερα, σε ενα ενυδρειο, απεφυγε μεγαλες και αποτομες μεταβολες, για να υπαρχει ασφαλεια.

 

Στη θεση σου, και μεχρι να παρω αναλογο ενυδρειο για τα ψαρια, θα εκανα 3 φορες την εβδομαδα αλλαγη 50%.

 

Περισσοτερα για ιδανικη διατηρηση χρυσοψαρων στην ταρατσα, δες αυτο το θεμα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97965-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CF%8C%CE%BA%CE%B7%CF%80%CE%BF/

 

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

+φωνω σε ολα με τον Jimi (γενικα τυχαινει να συμφωνω παντα με αυτο το παιδι  :D )

 

οσο για το φιλτρο που με ρωτησες, τα χρυσοψαρα ειναι  κουραδομηχανες... θελουν μπολικο βιολογικο υλικο για να καταναλωνονται τα αποβλητα τους , κατι που ειναι αδυνατον να γινει σε οποιοδηποτε εσωτερικο φιλτρο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...