Jump to content

Μία μικρή παρουσίαση του ενυδρείου μου


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 70x30x30
Συνολικά Λίτρα: 62
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: 1 anubia nana (τα άλλα δυο η αλήθεια τα συγκράτησα όταν τα πήρα αλλά αν κάποιος τα ξέρει ας μου πει)
Ψάρια: 1 Veiltail σε calico χρωματισμό
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο
Πέτρες: 1 την οποία δεν ξέρω τι είναι αλλά δεν επιρρεάζει το ph του νερού
Ξύλα: 2 ρίζες που πάλι δεν γνωρίζω αλλά τις είχα πάρει πολυυυυυυυ ακριβά. (65 ευρώ και οι δύο αν ξέρει πάλι καποιος)
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: Μπέζ άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 arcadia freshwater 15w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Eheim ecco pro 300
Θέρμανση/ Ψύξη: -
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Aεραντλία Eheim pump 400
Διατροφή: Goldfish flakes / Chlorella flakes της seachem


Παράμετροι (Πλέον δεν μετράω καθότι κάθε εβδομάδα αλλάζω νερό)
pH: 6,7-7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26-28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Απο την προηγούμενη βάζοντας prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Και με την κάθε αλλαγή προσθέτω και τα ανάλογα ml σε microbe lift special blend

Φωτογραφίες:
20150909_194342.jpg

 

20150909_194335.jpg

 

20150909_194330.jpg

 

20150909_1943270.jpg

 

20150907_180333.jpg

 


Κάθε συμβουλή φυσικά καλοδεχούμενη. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου!

 

Θα ακουσεις πολλες αποψεις (σωστες) που ισως σε στεναχωρησουν για τα ψαρια σου (αν δεν το γνωριζεις ηδη).Τα χρυσοψαρα χρειαζονται οπως θα σου πουν και τα αλλα παιδια περισσοτερα λιτρα και μεγαλυτερο μηκος ενυδρειου για να αναπυτχθουν σωστα και ειδικα το πορτοκαλι που βλεπω.

 

Παρ'ολα αυτα μου αρεσει πολυ το στησιμο σου,το φιλτρο και ο φωτισμος σου!

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου!

 

Θα ακουσεις πολλες αποψεις (σωστες) που ισως σε στεναχωρησουν για τα ψαρια σου (αν δεν το γνωριζεις ηδη).Τα χρυσοψαρα χρειαζονται οπως θα σου πουν και τα αλλα παιδια περισσοτερα λιτρα και μεγαλυτερο μηκος ενυδρειου για να αναπυτχθουν σωστα και ειδικα το πορτοκαλι που βλεπω.

 

Παρ'ολα αυτα μου αρεσει πολυ το στησιμο σου,το φιλτρο και ο φωτισμος σου!

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

 

To πορτοκαλί το είχα στην αρχή. Δεν πρόσεξα τις φώτο τις είχα τραβήξει. Αλλά δεν υπάρχει. Ήταν για το στρώσιμο. Αν δεις και παραπάνω ένα ψαράκι γράφω στην περιγραφή.

 

Σε αυτή την μορφή τρεις εβδομάδες. Γιατί το έχω έναμησι χρόνο αλλά ήταν με χαλικάκι άλλα φυτά μια ρίζα.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο!Πεντακάθαρο και ο βυθός και το νερό!!Και όμορφο το ψάρι και οι ρίζες

 

Η μοναδική μου ένσταση είναι πως χρησιμοποιήθηκε ψάρι για στρώσιμο του ενυδρείου!

 

Τα λίτρα και οι διαστάσεις ειναι οριακές για ένα fancy χρυσόψαρο!

Επειδή ο ψαρης θα θέλει παρέα, άρχισε να κοιτάζεις για κανένα 150λιτρο! (ή και παραπάνω αν σε παίρνει)

 

Τα φυτά πρέπει να είναι Εχινόδορος και Ludwigia repens - Αλλά περίμενε κανένα μποστανά με καλύτερο μάτι από το δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο!Πεντακάθαρο και ο βυθός και το νερό!!Και όμορφο το ψάρι και οι ρίζες

 

Η μοναδική μου ένσταση είναι πως χρησιμοποιήθηκε ψάρι για στρώσιμο του ενυδρείου!

 

Τα λίτρα και οι διαστάσεις ειναι οριακές για ένα fancy χρυσόψαρο!

Επειδή ο ψαρης θα θέλει παρέα, άρχισε να κοιτάζεις για κανένα 150λιτρο! (ή και παραπάνω αν σε παίρνει)

 

Τα φυτά πρέπει να είναι Εχινόδορος και Ludwigia repens - Αλλά περίμενε κανένα μποστανά με καλύτερο μάτι από το δικό μου!

 

Δεν έπαθε κάτι το ψαράκι ζει το έχω ήδη τρία χρόνια αλλά χωρίς να ήμουν και του χόμπυ. Απλώς ήταν το σπίτι του αρχικά χωρίς να έχω αποφασίσει τι θα βάλω και τι θα κάνω με αυτό το ενυδρείο και ακόμη το έχω. Η αλήθεια επειδή μεγάλωσε αρκετά όμως θα ήθελα να το δώσω σε κάποιον αλλά δεν μπορώ να βάλω αγγελία στα χαρίζονται εδώ μου βγάζει σφάλμα. Λόγω επαγγέλματος αυτή τη στιγμή δεν έχω την δυνατότητα να ασχοληθώ με κάτι μεγαλύτερο. Ίσως το επόμενο εξάμηνο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγγελίες μπορεί να αναρτήσουν μέλη που έχουν συμπληρώσει 15 ημέρες εγγραφής στο φόρουμ καθώς και 5 πόστ. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96666-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD-wwwaquazonegr/

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίες μπορεί να αναρτήσουν μέλη που έχουν συμπληρώσει 15 ημέρες εγγραφής στο φόρουμ καθώς και 5 πόστ. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96666-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD-wwwaquazonegr/

 

Ευχαριστώ. Ε δεν θα είμαι Ελλάδα σε 15 μέρες. Αλλά όποιος το δει το post και το θέλει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ε δεν θα είμαι Ελλάδα σε 15 μέρες. Αλλά όποιος το δει το post και το θέλει κανένα πρόβλημα

 

Το post σίγουρα θα το δουν αρκετοί  και ο ψάρης σου είναι ωραίος. Για που ετοιμάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Το post σίγουρα θα το δουν αρκετοί  και ο ψάρης σου είναι ωραίος. Για που ετοιμάζεσαι?

 

Είμαι Ναυτικός και πηγαίνω Κορέα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Ναυτικός και πηγαίνω Κορέα.

 

Πάντα καλές θάλασσες. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλά ταξίδια εύχομαι

 

Σ οτι αφορά το ψάρι, μεγάλη προσοχή που θα το δώσεις

Ορισμένες φορές καταλήγουν ως τροφή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμενα.

Κατα αρχή θέλω το ψαρακι αν το δίνεις, ψάχνω για ενα Veiltail ακομα

Μου αρεσει το ενυδρείο σου, καθαρο και όμορφο, και όπως σου ειπε ο Σακης ο Σοκλατενιος είναι όντως οριακό το μήκος, τα λίτρα καλά είναι, αλλά αφου το δίνεις δεν το συζηταμε. Οταν με το καλό στησεις καινουριο τα ξαναλέμε.

Καλά ταξιδια

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμενα.

Κατα αρχή θέλω το ψαρακι αν το δίνεις, ψάχνω για ενα Veiltail ακομα

Μου αρεσει το ενυδρείο σου, καθαρο και όμορφο, και όπως σου ειπε ο Σακης ο Σοκλατενιος είναι όντως οριακό το μήκος, τα λίτρα καλά είναι, αλλά αφου το δίνεις δεν το συζηταμε. Οταν με το καλό στησεις καινουριο τα ξαναλέμε.

Καλά ταξιδια

 

Ευχαριστώ Τάκη.

 

Αλλά αυτό που δίνω είναι στην τελευταία φώτο ένα comeτάκι. Το πορτοκαλί. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Τάκη.

 

Αλλά αυτό που δίνω είναι στην τελευταία φώτο ένα comeτάκι. Το πορτοκαλί. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον :)

 

Κριμα, νομιζα πως έδινες το Veiltail :(

Comet έχω και είναι και γομάρια, δεν χωράει άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως μήπως γνωρίζει κανείς από το να το πάω σε κάποιο ποτάμι μιας και από ότι βλέπω δεν ενδιαφέρεται και κανένας και δεδομένου ότι δεν μπορώ να το βάλω σε αγγελία να το χαρίσω που αλλού μπορώ να το δώσω. Σε κάποιο pet shop ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως μήπως γνωρίζει κανείς από το να το πάω σε κάποιο ποτάμι μιας και από ότι βλέπω δεν ενδιαφέρεται και κανένας και δεδομένου ότι δεν μπορώ να το βάλω σε αγγελία να το χαρίσω που αλλού μπορώ να το δώσω. Σε κάποιο pet shop ίσως?

 

Άνοιξε ένα θέμα με τίτλο "χαρίζεται . . . " εφόσον είναι τόσο επείγον :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αγγελία ότι χαρίζεται στη χρυσή ευκαιρία. Θα φύγει την επόμενη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ας ανοίξει κάποιος απο εμας βρε παιδιά αγγελία,

αν θες ανοίγω εγω μια για λογαριασμό σου

πες μου τι θες να λέει

Link to comment
Share on other sites

Ας ανοίξει κάποιος απο εμας βρε παιδιά αγγελία,

αν θες ανοίγω εγω μια για λογαριασμό σου

πες μου τι θες να λέει

 

Προτιμώ εδώ απο την χρυσή ευκαιρία. Γιατί θα ξέρει και να το φροντίσει. Είναι cometaki απο όσο το γνωρίζω. είναι τριών χρόνων. Αν κάποιος το θέλει για την λίμνη του ή έχει ενυδρείο. Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ δεν έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα οτιδήποτε. Αυτά.... Αν γίνεται φυσικά θα το εκτιμούσα.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ εδώ απο την χρυσή ευκαιρία. Γιατί θα ξέρει και να το φροντίσει. Είναι cometaki απο όσο το γνωρίζω. είναι τριών χρόνων. Αν κάποιος το θέλει για την λίμνη του ή έχει ενυδρείο. Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ δεν έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα οτιδήποτε. Αυτά.... Αν γίνεται φυσικά θα το εκτιμούσα.

 

Γράψε μου λεπτομέρειες , παράδοση περιοχή κλπ να ανοίξω αγγελία εδώ στο ΑΖ για λογαριασμό σου και να αναφέρω αυτο εδώ το ποστ

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας λεπτομέρειες? Πειραιά περιοχή.

 

πχ

Παράδοση στο χώρο σου Πειραιά ή μπορείς να κάνεις και αποστολή ή να βρεθείτε κάπου κλπ

Επικοινωνία με πμ ή δίνεις και τηλεφωνο

αυτα

Link to comment
Share on other sites

πχ

Παράδοση στο χώρο σου Πειραιά ή μπορείς να κάνεις και αποστολή ή να βρεθείτε κάπου κλπ

Επικοινωνία με πμ ή δίνεις και τηλεφωνο

αυτα

 

Φυσικά εφόσον είναι και κοντά γιατί όχι. προτιμώ το χέρι με χέρι. Λιγότερη ταλαιπωρία. Ας μου στείλει pm με τηλέφωνο και θα ειδοποιήσω τον ενδιαφερόμενο. Συγνωμη για το αργό των απαντησεων μου αλλά δεν διαθέτω γρήγορη σύνδεση αυτή τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...