Jump to content

co2 ερωτήσεις νέου!!


Nikolson

Recommended Posts

Έχω κάνει μια παρουσίαση http://www.aquazone.gr/forums/topic/101557-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85/

 Μπήκε co2 το κιτ της sera με 2 μπουκάλες 500gr και ένα πυροσβεστήρα 5kgr....Πόσες φυσαλίδες το λεπτό πρέπει να μετράω??Να το έχω να δουλεύει μόνο όταν τα φώτα είναι ανοιχτά?(το έχω στις 110 το λεπτό προς το παρόν)Ακόμα πήρα και ph controller το οποίο δεν έχω ιδέα πως δουλεύει ...θα το συνδέσω το c02 επάνω για να ανοίγει και να κλείνει μόνο του??Στο πόσο να το βάλω μέσα θα έχω cpd kai red cherry για αρχή...εαν θελε απαντάτε εδώ η στο λινκ που εχω παραπάνω ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ο ph controler ειναι πεταμενα λεφτα για πολλους λογους.

Βαλτο 24ωρο.

Αληθεια,γιατι εχεις βαλει και της sera 2 μπουκαλες και πυροσβεστηρα?

Επισης 110 φυσαλιδες σαν πολλες να τις βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ nicpapa πολύ καλό και πολύ κατατοπιστικό άρθρο....πριν κανα μισάωρο που ήρθα σπίτι βρήκα την  μπουκάλα 500γρ είχε τελειώσει.Και απο εχθές το βράδυ 11 που κλείνουν τα φώτα μέχρι σήμερα το μεσημέρι 3 που ανοίγουν δεν δούλευε....έβαλα λοιπόν την δεύτερη μπουκάλα και έβαλα σάλιο σε ολες τις ενώσεις και είδα οτι τελικά έχανε απο την ηλεκτροβανα απο την πάνω μεριά που έρχεται από μανόμετρο....την έσφιξα γερά με ένα γαλλικό και από οτι φαίνεται ολα οκ τώρα θα δούμε....μάλλον έχουν χαλάσει οι τσιμούχες και δεν στεγανοποιουν καλά...παντος σίγουρα πρέπει να βρω που πουλάνε ανταλλακτικά να αλλάξω όλες τις τσιμούχες...όπως βλέπετε την φωταγραφια απο το μανόμετρο φεύγει ενα σκληρό πορτακαλ σωληνάκι και ενώνεται με την ηλεκτροβανα εκει στην ένωση του έχανε...υπάρχει κάποιος τεχνικός για τέτοια συστήματα να του το πάω να το ελενξει?? 

 

 post-15480-0-54706300-1443723199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,ασε το co2 24ωρο,μη το ανοιγοκλεινεις,ηλεκτροβανα και ph controler δεν χρειαζεσαι.

Σιγουρα εχανε απο καπου,γιατι τελειωσε πολυ γρηγορα.

Γιατι εχεις τοσες μπουκαλες? Ο πυροσβεστηρας αν ειναι 2κιλος αρκει για πολλους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Ο πυροσβεστηρας είναι 2κιλος απλα επειδή εχει κλείσει 10χρονια θέλει ελενχο μου είπαν και έπρεπε να τον αφήσω για μια μέρα. Γιαυτο γέμισα τις 2 μικρές να δω πως θα παει και εαν είναι όλα οκ να γεμίσω και αυτόν....και απο οτι φάνηκε εαν τον είχα γεμίσει θα είχε τελειώσει :-( .

Για να δούμε τωρα πόσο θα κρατήσει η μπουκάλα.

Να μην το εχω να ανοίγει 8 ωρες που θα ειναι και τα φωτα ανοιχτα??Ολη μερα να το εχω?Γιατι?

Οι φυσαλίδες πρέπει να πηγαίνουν παντού η αρκεί που βγαίνουν μέσα στο ενυδρείο?Εαν δεν πανε πάνω σε ολα τα φυτά υπάρχει θέμα??Εχω βαλει τον διαχυτηρα κάτω απο εκει που βγάζει το νερο το φίλτρο αλλα δεν βλέπω φυσαλίδες να πηγαίνουν πάνω στα  πίσω φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Τι σαλιο ρε συ ... :P

Βαλε σαπουναδα να δεις αν χανει απο καπου.

Ο controller που πηρες ειναι καλος, εχω το ιδιο στην ακρη  , αλλα το ηλεκτροδιο που φοραει ειναι μαπα.

Ειδικα αυτο που εχεις και ειναι εκτος νερου....

Πανω απο 6 μηνο δεν κραταει..

Το american marine , μπορει να κουμπωσει επανω , αλλα και αυτα επανω στο χρονο χαλανε.

Μπορεις να τον εχεις απλα συνδεμενο για να διαβαζεις το ph και να εχεις το co2 24 ωρο.

Για το co2 2 λυσεις υπαρχουν 24 ωρος ή κανα 2ωρο 3ωρο πρινα αναψουν τα φωτα στο ενυδρειο, ωστε να εχει επαρκες ποσοτητα για την φωτοσυνθεση.

Την ηλεκτροβανα αν το βαλεις 24 ωρο δεν χρειάζεται,μπορεις να την αφαιρεσεις.

Δεν μας ενδιαφερουν οι φυσαλιδες αλλα η διαχυση , να μπαινει το Co2 στο νερο, τα φυτα δεν αποροφανε τις φυσαλιδες αλλα το co2 απο την στηλη του νερου.

Αυτο θα το δεις με τις μετρησεις .

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την σαπουνάδα δεν το ξέρω χαχαχα.

Θα το βαλω μεσα εαν ειναι το ph να βλέπω ποσο θα ειναι...σκέφτομαι να βάλω Green dwarf shrimp η Crystal red shrimp η Bee shrimp η Blue pearl shrimp   εαν βρω!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την σαπουνάδα δεν το ξέρω χαχαχα.

Θα το βαλω μεσα εαν ειναι το ph να βλέπω ποσο θα ειναι...σκέφτομαι να βάλω Green dwarf shrimp η Crystal red shrimp η Bee shrimp η Blue pearl shrimp   εαν βρω!!

 

Αναλογως τις μετρησεις του νερου σου.

Πχ crs kai cbs θελουν 0 ανθρακικη, και γενικα συγκεκριμενες παραμετρους...

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τις μετρησεις του νερου σου.

Πχ crs kai cbs θελουν 0 ανθρακικη, και γενικα συγκεκριμενες παραμετρους...

0 ανρακικη??Αυτα βρηκα για αυτες....

Green dwarf shrimp: Caridina babaulti "green"

Μια μικρη πρασινη γαριδα που αναπαραγεται επιτυχως στο γλυκο νερο.Το χρωμα της ειναι εντονο πρασινο.Τα θηλυκα εχουν σχεδον παντοτε μια εντονη υπολευκη ριγα που διατρεχει την πλατη ως την ουρα.Υπαρχουν κι αλλες φυσικες χρωματικες μορφες σε Καφε, μπλε και μαυρο.

Μηκος:2-3 εκ

Ph: 6.8-7.2

Θερμοκρασια: 25-30*C

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την σαπουνάδα δεν το ξέρω χαχαχα.

Θα το βαλω μεσα εαν ειναι το ph να βλέπω ποσο θα ειναι...σκέφτομαι να βάλω Green dwarf shrimp η Crystal red shrimp η Bee shrimp η Blue pearl shrimp   εαν βρω!!

 

Οι 2 απο τις 4 γαριδες που ζητας ειναι δυσκολες και με αυτα που εχεις τωρα δεν μπορεις να τις κρατησεις.

Θελουν ειδικο υποστρωμα,αντιστροφη οσμωση,ειδικα minerals,ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι.

Επισης,γαριδες και ψαρια...δεν...θα γινουν μεζες.

Αν εχεις το co2 24ωρο,θα εχεις λιγοτερο σκαμπανευασματα στο ph απ οτι αν το εχεις μονο με τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

0 ανρακικη??Αυτα βρηκα για αυτες....

Green dwarf shrimp: Caridina babaulti "green"

Μια μικρη πρασινη γαριδα που αναπαραγεται επιτυχως στο γλυκο νερο.Το χρωμα της ειναι εντονο πρασινο.Τα θηλυκα εχουν σχεδον παντοτε μια εντονη υπολευκη ριγα που διατρεχει την πλατη ως την ουρα.Υπαρχουν κι αλλες φυσικες χρωματικες μορφες σε Καφε, μπλε και μαυρο.

Μηκος:2-3 εκ

Ph: 6.8-7.2

Θερμοκρασια: 25-30*C

 

Επειδη αυτο το βρηκες απο αλλο φορουμ,να σου πω πως λινκ και αρθρα απο αλλα Ελληνικα φορουμ ιδιου περιεχομενου με το aquazone απαγορευονται.

Link to comment
Share on other sites

0 ανρακικη??Αυτα βρηκα για αυτες....

Green dwarf shrimp: Caridina babaulti "green"

Μια μικρη πρασινη γαριδα που αναπαραγεται επιτυχως στο γλυκο νερο.Το χρωμα της ειναι εντονο πρασινο.Τα θηλυκα εχουν σχεδον παντοτε μια εντονη υπολευκη ριγα που διατρεχει την πλατη ως την ουρα.Υπαρχουν κι αλλες φυσικες χρωματικες μορφες σε Καφε, μπλε και μαυρο.

Μηκος:2-3 εκ

Ph: 6.8-7.2

Θερμοκρασια: 25-30*C

 

Δες εδω μερικα προφιλ απο τις γαριδες..

http://www.aquazone.gr/forums/forum/335-%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

Απο σκληροτητες για τις πρασινες?

Για να πετυχεις το 7 ph δεν θα χρησιμοποιησεις co2...

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτο το βρηκες απο αλλο φορουμ,να σου πω πως λινκ και αρθρα απο αλλα Ελληνικα φορουμ ιδιου περιεχομενου με το aquazone απαγορευονται.

Σορρυ δεν το ήξερα αλλά δεν έβαλα λινκ 

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 απο τις 4 γαριδες που ζητας ειναι δυσκολες και με αυτα που εχεις τωρα δεν μπορεις να τις κρατησεις.

Θελουν ειδικο υποστρωμα,αντιστροφη οσμωση,ειδικα minerals,ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι.

Επισης,γαριδες και ψαρια...δεν...θα γινουν μεζες.

Αν εχεις το co2 24ωρο,θα εχεις λιγοτερο σκαμπανευασματα στο ph απ οτι αν το εχεις μονο με τα φωτα.

Υπόστρωμα εχω βάλει αυτό

post-15480-0-92883200-1443729086_thumb.jpg  

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ δεν το ήξερα αλλά δεν έβαλα λινκ 

 

Το ξερω οτι δεν εβαλες λινκ αλλα ειναι κομματι απο αρθρο αυτο που εβαλες.

Κανονικα οταν παιρνουμε κατι απο αλλου,πρεπει να βαζουμε το λινκ απ οπου το πηραμε.

Ομως στην συγκεκριμενη φαση,ισχυει αυτο που σου εγραψα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα εχω βάλει αυτό

attachicon.gifFluval.jpg  

 

Για τις γαριδες που σου εχω κοκκινισει δεν κανει αυτο το υποστρωμα.

Συν οτι θες ακομα οτι σου εχω γραψει πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy θα βγουν λογικά πριν μπουν οι γαρίδες και μπορεί να βάλω μερικά cpd που δεν πειράζουν τις γαρίδες απο οτι διάβασα !!

Βεβαία στις επόμενες μέρες θα ανοίξω ενα νεο θεμα για να δουμε προτάσεις ψάρια με γαρίδες η παραπάνω από ενα είδος γαρίδας που χρειάζονται ίδιες παραμέτρους και δεν υβριδιζουν   

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια με γαριδες δεν πανε,τα περισσοτερα τις τρωνε και ειδικα ακριβες γαριδες οπως αυτες που ζητας μη βαλεις με ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια με γαριδες δεν πανε,τα περισσοτερα τις τρωνε και ειδικα ακριβες γαριδες οπως αυτες που ζητας μη βαλεις με ψαρια.

Τότε λοιπόν δεν θα μπουν καθόλου ψάρια...Θα βγουν όλα τα ψάρια και θα μπουν μόνο γαρίδες!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...