Jump to content

Ερωτηση για συνδεση 2 φιλτρων μαζι!!


piranxobios

Recommended Posts

Γεια σας, ηθελα να κανω μια ερωτηση , γινεται να συνδεσω στους σωληνες εισοδου και εξοδου ενος εξωτερικου φιλτρου 1500 λιτρα την ωρα ενα φιλτρο 1000 λιτρα την ωρα? Ο λογος που θελω να το κανω αυτο ειναι επειδη

το επιπλο δεν εχει μεγαλες τρυπες για να περασουν 4 σωληνες απο 2 φιλτρα αλλα και να μη γεμισει σωληνες το

ενυδρειο,δεν θα ηταν καλαισθητο αλλωστε κατι τετοιο!! Να αναφερω οτι το ενυδρειο λειτουργει ηδη με 2 φιλτρα

1500λ / ω, και ηθελα να του βαλω αλλο ενα γεματο με siporax η καποιο αλλο βιολογικο υλικο για υποβοηθηση

αλλωστε το φιλτρο καθετε που καθετε....!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να ειναι και τα δυο στην πριζα και σε σειρά, πιστεύω ότι

το μεγάλο θα ζορίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να έχεις την είσοδο του πρώτου φίλτρου μέσα στο ενυδρείο και η έξοδός του να μπαίνει στην είσοδο του άλλου φίλτρου και με την σειρά του η έξοδός του δεύτερου φίλτρου να καταλήγει στο ενυδρείο;

Καλό ακούγεται! :thumbup:

Αν το δοκιμάσεις πες μας συμπεράσματα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να έχεις την είσοδο του πρώτου φίλτρου μέσα στο ενυδρείο και η έξοδός του να μπαίνει στην είσοδο του άλλου φίλτρου και με την σειρά του η έξοδός του δεύτερου φίλτρου να καταλήγει στο ενυδρείο;

Καλό ακούγεται! :thumbup:

Αν το δοκιμάσεις πες μας συμπεράσματα

Δεν εννοουσα ακριβως αυτο αλλα μου εβαλες ιδεες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν το κάνεις θα μπορούσες το πρώτο φίλτρο να το κάνεις μηχανικό και το δεύτερο φυσικά βιολογικό.

Περιμένουμε εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

-Ετσι γινετε η συνδεση φιλτρων σε σειρα...οπως τα ειπες Alex_SKG,παλιο και δοκιμασμενο.

Σημειωστε μονο οτι το ά φιλτρο δεν μπαινει στο ρευμα παρα μονο το ΄β φιλτρο,καθως και οτι μπορεις να βγαλεις το impeler(καλο ειναι να το κανεις).

-Αν και μπορεις να το κανεις οπως το λεσ το ενα μηχανικο και το αλλο βιολογικο εγω δεν το προτεινω αν και εχει τα πλεονεκτηματα του, γιατι αν τα αφησεις οπως η μαμα ανα πασα ωρα ξεσυνδεεις και εχεις δυο φιλτρα ετοιμα για χρηση.π.χ αν χρειαστει να βαλεις το ενα φιλτρο σε αλλο ενυδρειο κ.λ.π

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

-Ετσι γινετε η συνδεση φιλτρων σε σειρα...οπως τα ειπες Alex_SKG,παλιο και δοκιμασμενο.

Σημειωστε μονο οτι το ά φιλτρο δεν μπαινει στο ρευμα παρα μονο το ΄β φιλτρο,καθως και οτι μπορεις να βγαλεις το impeler(καλο ειναι να το κανεις).

-Αν και μπορεις να το κανεις οπως το λεσ το ενα μηχανικο και το αλλο βιολογικο εγω δεν το προτεινω αν και εχει τα πλεονεκτηματα του, γιατι αν τα αφησεις οπως η μαμα ανα πασα ωρα ξεσυνδεεις και εχεις δυο φιλτρα ετοιμα για χρηση.π.χ αν χρειαστει να βαλεις το ενα φιλτρο σε αλλο ενυδρειο κ.λ.π

επομενως εαν καταλαβα καλα το 2ο φιλτρο εφοσον δεν θα ειναι στη πριζα θα χρησιμευει σαν ενας extra καδος με μεγαλυτερο ογκο βιολογικων υλικων...απλα εγω σκεφτομουν εαν υπαρχει τροπος να δουλευουν και τα 2 φιλτρα για επιπλεον κυκλοφορια νερου του ενυδρειου...!!! Γινετε κατι τετοιο...???? :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

επομενως εαν καταλαβα καλα το 2ο φιλτρο εφοσον δεν θα ειναι στη πριζα θα χρησιμευει σαν ενας extra καδος με μεγαλυτερο ογκο βιολογικων υλικων...απλα εγω σκεφτομουν εαν υπαρχει τροπος να δουλευουν και τα 2 φιλτρα για επιπλεον κυκλοφορια νερου του ενυδρειου...!!! Γινετε κατι τετοιο...???? :thumbup::thumbup::thumbup:

mono ean ine idia.....alios agorase mia koyta ibeler na vriskonde :P:P

Link to comment
Share on other sites

Οι impellers δουλεύουν ηλεκτρομαγνητικα, δεν ειναι μηχανικοι, αυτο σημαινει πως κινουνται χωρις να ακουμπουν πουθενα και με σταθερές στροφές. Αν το νερο ερχεται πιο ευκολα γιατι να εχουν πρόβλημα? Θα συνεχισουν να κινουνται οπως πριν απλα το νερο θα περναει πιο ευκολα αρα περισσοτερο.

Εχω χρησιμοποιησει στην εξοδο του φιλτρου αντλια, δυνατη μαλιστα, για 1 εξαμηνο περιπου χωρις πρόβλημα καποτε που ηθελα μεγαλη ροη.

Link to comment
Share on other sites

το ότι δεν ακουμπούν πουθενά δεν σημαίνει οτι μεγαλύτερη ή μικρότερη ροη δεν τους προκαλούν πρόβλημα...

και εσύ που 1 εξάμηνο δεν είχες πρόβλημα είναι σχετικό ..αν έκανα εγω το ίδιο μπορεί να κρατούσε χρόνο μπορεί και 1 εβδομάδα..

έχει πολλούς παράγοντες που πρέπει να υπολογίσουμε για να δούμε την ζημιά που προκαλούμε στιγμιαια ή πακροπρόθεσμα...

αν έρθεις στο καφέ το σάββατο θα μπορέσουμε να το αναλύσουμε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Λογω του οτι δεν υπαρχει περιπτωση για καφε συζητηση, αν μπορεις να μου πεις τι εχεις στο μυαλο σου θα με ενδιεφερε, και επειδη μπορει να το κανω και εγω και γιατι με ενδιαφερει τεχνικα, μπορει να μου εχει ξεφυγει καποια παραμετρος. Ξερεις αν το εχει κανει κάποιος και ειχε προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

όπως σωστά είπες γυρίζουν με σταθερές στροφές και δουλεύουν ηλεκτρομαγνητικά...

όταν γυρίζουν με λιγότερες στροφές (πχ.βουλομένος σωλήνας,κτλ) το μοτεράκι θέλει συνέχεια να πάει στις καθορισμένες στροφές και αυτό προκαλεί υπερθέρμανση που συνεπάγεται με καταστροφή....όπως επίσης και όταν κινείται με μεγαλύτερη ταχύτητα το μοτεράκι θέλει να το φρενάρει (όσο και αν ακούγεται παράλογο έτσι γίνετε λόγο μαγνητικών πεδίων) και πάλι αύξηση της θερμοκρασίας κτλ...

η καταστροφή μπορεί να μην έρθει απο την μία μέρα στην άλλη...εκεί παίζει ποιότητα κατασκευής, θερμοκρασία νερού και πολλά άλλα....

είναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο και είναι δύσκολο να τα γράψω...

(αυτός ο τρόπος καταστροφής είναι ο πιό απλός και για να καταλάβεις πρέπει να τα πούμε απο κοντά και να σου κάνω κανένα σχεδιάκι να δείς ακριβώς τι γίνετε)....

ότι άλλο θες πές

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εννοείς να έχεις την είσοδο του πρώτου φίλτρου μέσα στο ενυδρείο και η έξοδός του να μπαίνει στην είσοδο του άλλου φίλτρου και με την σειρά του η έξοδός του δεύτερου φίλτρου να καταλήγει στο ενυδρείο;

Καλό ακούγεται! :unsure:

εαν κανω τη παραπανω συνδεσμολογια σε 2 ολοιδια φιλτρα .ιδια μαρκα, ιδια λιτρα και ισο χρονικο διαστημα δουλεμενα και τα 2 στη πριζα γινεται? η αλλιως πρεπει να τα συνδεσω με ταφ για να εχω μια κοινη εισοδο και εξοδο και να μην γεμιζω το ενυδρειο σωληνες εννοειτε παλι και τα 2 στη πριζα?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου:

αν τα βάλεις σε σειρά (δλδ έξοδος πρώτου στην είσοδο του δεύτερου) τότε καλό είναι να βάλεις μόνο το δεύτερο στην πρίζα..

αν τα βάλεις με τον 2 τρόπο μετά την ένωση ταφ που λές να βάλεις μεγαλύτερης διαμέτρου σωλήνα...και βέβαια και τα 2 φίλτρα στην πρίζα...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου:

αν τα βάλεις σε σειρά (δλδ έξοδος πρώτου στην είσοδο του δεύτερου) τότε καλό είναι να βάλεις μόνο το δεύτερο στην πρίζα..

αν τα βάλεις με τον 2 τρόπο μετά την ένωση ταφ που λές να βάλεις μεγαλύτερης διαμέτρου σωλήνα...και βέβαια και τα 2 φίλτρα στην πρίζα...

ευχαριστω...μαλλον θα παω με τον 2ο τροπο γιατι δεν θελω να χασω τη κυκλοφορια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...