Jump to content

τριχωηδη αλγη επανω σε ανουμπια


Recommended Posts

μετα απο πολυ καιρο πανω απο εναμιση μηνα εχω βαλει φυτα ανουμπιες και αλλα βεβαια στα ενυδρεια μου.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.οταν το εβαλα σε σκιερο μερος την ανουμπια το φυλωμα του ηταν καταπρασινο οπως το αγορασα.βαζοντας το σε εναν βραχο που εχω με τρυπες χωρις δεσιμο το φυτο ενοειται απλα μεσα στην τρυπα του βραχου και η ριζα ελευθερη αλλα απο πανω να μην καλυπτεται το φυτο και να το βλεπει το φως του ενυδρειου cayman 80 (2x24t5λαμπες) αρχισε μετα απο καιρο να βγαζει αυτες τις μαυρες τριχες.για δοκιμη εβγαλα μια απο της ανουμπιες σε αλλο ενυδρειο με οχι πολυ φως cayman 60 (t8λαμπα)και ειδα οτι εφυγε μετα μια βδομαδα η μαυρη τριχα απο πανω απο το φυτο.φταιει το φως λοιπον στην ανουμπια η κατι αλλο?θελω να βαλω και αλλες ανουμπιες μεσα στον βραχο.παθενη κατι το φυτο ετσι πανω στο φυλωμα του η να το αφησω ετσι?παντος βλεπω πανε τα ψαρια (ζωοτοκα) οπως και οι γαριδες και τα σαλιγκαρια και το ψιλοτσιμπανε.να το αφησω οπως εχει?το φυτο?του διμιουργο καποιο προβλημα μελοντικα?

μερικες φωτο να δειτε το φυτο.

post-16164-1274475956_thumb.jpg

post-16164-1274475989_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ καιρο πανω απο εναμιση μηνα εχω βαλει φυτα ανουμπιες και αλλα βεβαια στα ενυδρεια μου.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.οταν το εβαλα σε σκιερο μερος την ανουμπια το φυλωμα του ηταν καταπρασινο οπως το αγορασα.βαζοντας το σε εναν βραχο που εχω με τρυπες χωρις δεσιμο το φυτο ενοειται απλα μεσα στην τρυπα του βραχου και η ριζα ελευθερη αλλα απο πανω να μην καλυπτεται το φυτο και να το βλεπει το φως του ενυδρειου cayman 80 (2x24t5λαμπες) αρχισε μετα απο καιρο να βγαζει αυτες τις μαυρες τριχες.για δοκιμη εβγαλα μια απο της ανουμπιες σε αλλο ενυδρειο με οχι πολυ φως cayman 60 (t8λαμπα)και ειδα οτι εφυγε μετα μια βδομαδα η μαυρη τριχα απο πανω απο το φυτο.φταιει το φως λοιπον στην ανουμπια η κατι αλλο?θελω να βαλω και αλλες ανουμπιες μεσα στον βραχο.παθενη κατι το φυτο ετσι πανω στο φυλωμα του η να το αφησω ετσι?παντος βλεπω πανε τα ψαρια (ζωοτοκα) οπως και οι γαριδες και τα σαλιγκαρια και το ψιλοτσιμπανε.να το αφησω οπως εχει?το φυτο?του διμιουργο καποιο προβλημα μελοντικα?

μερικες φωτο να δειτε το φυτο.

Φιλε μου αυτες οι μαυρες τριχες ειναι αλγη.οι ανουμπιες θελουν να μπαινουν σε σκιερο μερος γιατι αν πεφτει πολυ φως πανω τους βγαζουν αλγες.ειναι απο τα λιγοτερο απαιτητικα φυτα σε φως.

δεν κυνιδευει το φυτο σου,απλα εχει αναπτηχθει αλγη πανω του.βγλαε την με το χερι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτες οι μαυρες τριχες ειναι αλγη.οι ανουμπιες θελουν να μπαινουν σε σκιερο μερος γιατι αν πεφτει πολυ φως πανω τους βγαζουν αλγες.ειναι απο τα λιγοτερο απαιτητικα φυτα σε φως.

δεν κυνιδευει το φυτο σου,απλα εχει αναπτηχθει αλγη πανω του.βγλαε την με το χερι!! :)

:thumbup::(:wacko:

Επισης σε περιπτωση που εχει πιασει πολυ αλγη (εσενα δεν εχει πολυ), καθαριζεται ευκολα αν τις βγαλει καποιος απο το ενυδρειο και τριψει τα φυλλα της με οδοντοβουρτσα (εγω εχω μια μονο για ενυδρειακη χρηση) που τη βουταει σε διαλυμα χλωρινης 1 προς 10 (1 χλωρινη 10 νερο) και μετα καλο ξεβγαλμα το φυτο μεχρι να μη μυριζει καθολου η χλωρινη και επιστροφη στο ενυδρειο.

Καποια φυλλα δεν θα τη γλυτωσουν αλλα δεν πειραζει. Η ριζα να ειναι καλα.

Ανουμπια πριν (δεν εβγαλα φωτο δυστυχως πριν τον καθαρισμο και το εχω κανει με το χερι για να φαινεται ποσο πολυ αλγη ειχε πραγματικα)

th_Anubiasblack.jpg

Ανουμπια μετα

th_Anubias.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα εμφανίζεται άλγη στο ενυδρείο μας... Είναι σημάδι ότι το ενυδρείο μας είναι ζωντανό .. Πάει καλά... Το θέμα είναι να μην είναι αντιαισθητική ..και... μπόλικη..

Και εμένα η ανούμπια μου είναι κάτω απο φως .. Έχει δυναμώση οι ρίζες της έχουν δεθεί πάνω στην πέτρα.. Πάνω στα φύλα έχει λίγη άλγη... που ευτυχώς την τρώνε τα σαλιγκάρια μετανάστες.. Είναι κάπως λογικό αν 1) πηγαίνει καλά το ενυδρείο 2) αν φωτίζετε πολύ η ανούμπια η οποία δεν θέλει και τρελό φως..

Επιλογές?

Αν είναι λίγη βγάλτη με το χέρι .. Αν είναι πολύ όπως σου είπε ο ντέλτα...

Πολύ και σε προχωρημένο στάδιο..

Η αλγη, θέλει δυνατό φωτισμό... και θρεπτικό νερό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...