Jump to content

Φωτισμός για ενυδρείο δίσκων


basilis

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά μετά τα καλωσορήσματα (μόλις εχθές γράφτηκα...) να ''πιάσουμε'' δουλειά, σκέφτηκα...

Και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα που μάλλον έχω πρόβλημα.

Στο ενυδρείο των δίσκων (σημ.488 λίτρων, αλλά καθαρά πολύ λιγότερα), ο φωτησμός είναι οχι ακριβώς ελλειπής, αλλά κάπως θαμπός θα έλεγα. Και εξηγώ καλύτερα. Έχω μέσα σ αυτό 6 δίσκους καμμιά δεκαριά νέον, 2 κλόουν, 2 γατόψαρα, 1 πλέκο. Από φυτά εχω αρκετές ρίζες vallisneria amer. και anubies. Οι λάμπες μου είναι 2χ36w και 1χ18w flyora ostram.

Τι μου προτείνετε να κάνω ώστε να δοθεί στο ενυδρείο καλύτερος φωτησμός, πιο φανταχτερά χρώματα, και να γίνει κάτι, ώστε το νερό να φανεί πιο διαυγές?

Link to comment
Share on other sites

Τί τύπου είναι οι λάμπες που χρησιμοποιείς?Μάρκα/Κέλβιν?

Link to comment
Share on other sites

Τι μου προτείνετε να κάνω ώστε να δοθεί στο ενυδρείο καλύτερος φωτησμός, πιο φανταχτερά χρώματα, και να γίνει κάτι, ώστε το νερό να φανεί πιο διαυγές?

1256[/snapback]

Καλώς όρισες βασίλη

Αρχικά θα σου πρότεινα να κάνεις το ποιο απλό και ανέξοδο.

Μετά ίσως έχουμε και συνέχεια.

Πρόσθεσε ενα μαύρο χαρτόνι πίσω απο την πλάτη του ενυδρείου ώστε να έχεις μεγαλύτερη αντίθεση χρωμάτων.

Ισως το πρόβλημα σου να μην έχει σχέση με τον φωτισμό.

Η Arcadia Original Tropical (λάμπες) ειναι μια πολύ καλή λύση όσον αφορά τα χρώματα.

Μπορείς να πάρεις μια γεύση απο εδω.

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Paro...seis/parTof.htm

Πολλες φορές χάνεται η διαυγεια απο αιωρούμενα σωματίδια.

Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα προιόν που είναι γιαυτήν την δουλειά το accu-clear της aquarium pharmaceuticals.

http://209.15.53.70/popup.asp?product_id=41

http://aquariumpharm.com/aqwater.html

Ομως θα είναι μια προσωρινή λύση για αιωρούμενα σωματίδια.

Ομως όπως σε ρώτησε και ο Husky_Jim δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για να δούμε την φύση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

για να μην εχεις απολειες φωτος απο της λαμπες βαλε και ανακλαστηρες θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φίλοι μου οι λάμπες που έχω τώρα στο ενυδρείο, είναι fluora της ostram, τα vat τα έδωσα παραπάνω, κέλβιν, δεν γνωρίζω...

Για φόντο έχω τοποθετήσει ενα μπλέ σκούρο χαρτόνι στο πίσω τζάμι, βέβαια καμμία σχέση με το μαύρο, αλλά για να το αλλάξω τώρα δεν είναι λίγο ''μανούρα''? Θα αξίζει τον κόπο? Αν ναι να το κάνω...

Τώρα η λύση με τις λάμπες arcadia, μου φαίνεται καλή λύση,(αν και πολυέξοδη φαντάζομαι), γιατί βλέπω οτι ενα πολύ μεγάλο ποσοστό ενυδρειόφιλων, αυτές χρησιμοποιούν. Και αν είναι να δω και καλύτερα χρώματα στους δίσκους μου, νομίζω οτι θα άξιζε τον κόπο. ( θα τις βρω σε ενυδρειομάγαζα? ή κάπου αλλού στην Θεσσαλονίκη?)

Τα αιωρούμενα σωματίδια τώρα, με προβληματίζουν πολύ!! Το θέμα είναι γιατί δημιουργούνται. Μήπως απο ελλειπή φίλτρανση? Στα΄λίτρα μου, έχω τοποθετήση ενα εξωτερικό eheim pro 2026, και ενα εσωτερικό -βοηθητικό atman 2000l-ανα ώρα. Δεν νομίζω να μην είναι επαρκείς...

Οι αλλαγές γίνονται κανονικά 30% κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η fluora της osram ειναι πάρα πολύ καλή λάμπα με πολύ καλά χαρακτηριστικά

Ο φωτισμός ειναι ιδανικός για ενυδρείο με φυτά και δίσκους.

Εχει πολύ καλό φάσμα και ειναι ιδανικό στο να τονίζει τα χρώματα στους Δίσκους σου και στα φυτά σου.

http://catalog.myosram.com/zb2b/osram/cata...erteilung\

Είναι και οι τρείς λάμπες σου fluora?

Μόνον αυτό δεν κατάλαβα.....

Οπότε θα πρέπει να ασχοληθείς με τα άλλα δυο προβλήματα.

Θα πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε μαύρο φόντο.

Ακόμα και αν ειναι μανούρα.

Να έχεις υπόψιν οτι με το μαύρο φόντο θα φαίνεται και το παραμικρό σκουπιδάκι.

Το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει οπτικά.

Και θα πρέπει να φυγουν απο την μέση τα αιωρούμενα σωματίδια γιατί διαχέουν το φώς.

Τα αιωρούμενα σωματίδια μπορεί να ειναι οργανικά που κάνουν βόλτα ή και βακτηρίδια.

Αν είναι οργανικά τότε με την βοήθεια του accu clear ή κάποιο παρεμφερή πχ. clearol της jbl θα κάνει δουλειά.

Αν ειναι βακτηρίδια (bacterial bloom) μπορεί αν προέρχονται από διάφορες αιτίες.

Όπως το αν έχεις καθαρίσει υπερβολικά τα φίλτρα.

Απο υπερβολική οξυγόνωση στο νερό σου

Απο άτσαλο καθάρισμα του βυθού με ισχυρό ρεύμα νερού στο ενυδρείο.

Επειτα απο φαρμακευτική αγωγή.

Η συνδιασμό αυτών.

Αυτές τις αιτίες θυμάμαι για την ώρα.

Οπωσδήποτε υπάρχει αιτία όμως πρώτα πρέπει να δεις μήπως ειναι απλα σωματίδια.

Κάνε οτι σου είπα και θα δείς αποτελέσματα. :)

για να μην εχεις απολειες φωτος απο της λαμπες βαλε και ανακλαστηρες θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

1266[/snapback]

Οι ανακλαστήρες σίγουρα κάνουν καλό σε ενα φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο

ομως δεν ειναι οτι καλύτερο για τους κατοίκους του που ειναι Δίσκοι.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλα.

Οι λάμπες μου είναι όλες fluora και σήμερα που έριξα μια ματία σε ενα σημειωματάριό μου, είδα οτι θέλουν αλλαγή γιατί συμπλήρωσαν χρόνο.

Για τα σωματίδια που προκαλούσαν θολούρα στο νερό βρέθηκε λύση... Τα προκαλούσε η πολύ δυνατή ροή του εσωτερικού φίλτρου που είχα...Με την αντικατάστασή του όλα θα είναι οκ!

Τώρα όσο αφορά το μαύρο φόντο, θα πρέπει να πάρω ενα σαββατοκύριακο την μεγάλη απόφαση της τοποθέτησής του... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλώς όρισες βασίλη

Αρχικά θα σου πρότεινα να κάνεις το ποιο απλό και ανέξοδο.

Μετά ίσως έχουμε και συνέχεια.

Πρόσθεσε ενα μαύρο χαρτόνι πίσω απο την πλάτη του ενυδρείου ώστε να έχεις μεγαλύτερη αντίθεση χρωμάτων.

Ενημερωτικά, πρόσθεσα μαύρο χαρτόνι, στην πίσω πλευρά, και το αποτελέσμα

είναι πολύ διαφορετικό. Τέλια αντίθεση...

Link to comment
Share on other sites

Αν και διαφωνω ριζικα με την ιδεα (( δισκοι σε full plant ενυδρειο)).....

μιας και οι Δισκοι στο φυσικο τους περιβαλλον ουτε πολυ φως εχουν ουτε πολλα φυτα (( βλεπε αμαζονιος)) ,, ουτε βεβαια και κρυσταλινο νερο....

το συγκεκριμενο στησιμο του ενυδρειου το αρκετο καλο << δηλαδη πλησιαζει στο φυσικο περιβαλλον>>

θα ελεγα (( αφου τελικα ειδα οτι βρεθηκε λυση χωρις να αυξησεις το φως))

οτι αν μπουν και αλλες ριζες με φυτα χαμηλων απαιτησεων << anubias,, microsorium>> θα εχεις ενα παρα πολυ καλο αισθητικο αποτελεσμα ,, που θα ειναι και σωστο για τους δισκους...( ΙΜΟ))

Υ.Σ

οσο ΑΦΟΡΑ τους ανακλαστυρες υπαρχουν και σε μαγαζια ηλκτρικων ειδων φθηνοι ανακλαστηρες 2-3 ευρω αν θυμαμαι καλα που μπορουμε να παρουμε χωρις να χρειαστει να πληρωσουμε του πανακριβους τις arcadia,,,

τους εχω χρησιμοποιησει πρωσοπικα στα δικα μου φυτεμενα (( οσο τα ειχα )) χωρις κανενα απολυτος προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...