Jump to content

Sagittaria Subulata


theodor72

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους διατηρούν ή διατηρούσαν για αρκετό καιρό sagittaria subulata στο ενυδρείο τους, σε τι μέγεθος έχουν φτάσει στο δικό σας ενυδρείο.

Τα περισσότερα site δίνουν μέγεθος 5 - 15 ή 30 εκ. και κάτω από κάποιες συνθήκες 60 εκ.

Όσο περισσότερες γνώμες, τόσο καλύτερα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε όταν είχα αυτό το βάσανο στο ενυδρείο μου το ύψος του κυμαίνονταν από 10 έως 60+ εκατοστά.

Έβγαζε παραφυάδες παντού, αυτές που βρίσκονταν σε ανοιχτό σημείο παρέμεναν κοντές, κάποιους αποφάσιζαν να φυτρώσουν σε απίθανα σημεία με σχεδόν ανύπαρκτο φωτισμό και έφταναν έως την επιφάνεια του ενυδρείου μου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και έχω ακόμα. Δεν μπορώ παρά να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του Χρήστου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας! Και εγώ αυτή την εικόνα είχα. Φαίνεται όμως πως οι δικές μου s. subulata (φώτο1) νομίζουν πως είναι vallisneria και το έχουν παρακάνει. Πολλά φύλλα έχουν φτάσει τα 90 εκατοστά (φώτο2) και "έρπουν" στην επιφάνεια. Το ενυδρείο είναι το Rio125 με λιγότερο από 35 εκ καθαρό βάθος νερού και δύο λάμπες Τ8 των 18watt έκαστη (6000κ &10000Κ). Λίπανση περιορισμένη τον τελευτίαο καιρό.

post-9106-1276899437_thumb.jpgpost-9106-1288995329_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να μου πείτε ποιές οι διαφορές ανάμεσα σε vallisneria nana και sagittaria subulata.

Αν θυμάμαι καλά, οι v. nana έχουν στην κάτω πλευρά του φύλλου τους, κάποιες τριχούλες, αγκαθάκια που τα αισθάνεσαι όταν τρίβεις λίγο το φύλλο ενώ οι s. subulata είναι εντελώς λείες. Επίσης οι άκρες των φύλλων της v. nana είναι πιο στρογγυλεμένες ενώ στην s. subulata είναι πιο μυτερές.

Όποιος γνωρίζει ας πει αν τα παραπάνω είναι σωστά και ποιες άλλες διαφορές ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Η sagittaria subulata έχει ένα κεντρικό νεύρο και δεξιά αριστερά δυο πιο αδύνατα νεύρα η vallisneria nana δεν έχει εμφανή κεντρικό νεύρο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο για την απάντηση!

Σύμφωνα με αυτέ που αναφέρεις είναι vallisneria. ΌΜΩΣ !! Το φυτό αυτό όταν το αγόρασα πρέπει να ήταν σε emersed μορφή αφού τα φύλλα του ήταν εντελώς διαφορετικά. Και από όσα γνωρίζω οι vollisnaria δε καλιεργούναι ούτε αναπτύσονται emmersed σε αντίθεση με τις sagittaria.

Nα τι φύτεψα :)

post-9106-1292164811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εδώ λέει ότι σε περιπτώσεις φτάνει και τα 80 cm +

http://diszhal.info/english/plants/en_Sagi...p#ixzz17uyLmq5M

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...