Jump to content

Φύλλα δέντρων σε ενυδρείο δίσκων


KokkinosK

Recommended Posts

Θέλω την γνώμη των πιο έμπειρων δισκάδων στο εξής: ρίχνω κατα καιρούς στο ενυδρείο των δίσκων μου φύλλα catappa almond leaves της Dennerle σαν μια extra βοήθεια στην βιολογία και σε μια προσπάθεια προσομείωσης στο φυσικού τους περιβάλλον.

Πριν 2-3 ημέρες, είδα σε ένα φανταστικό ενυδρείο με σκαλάρια στο forum μια φωτο με τον βυθό σχεδόν καλυμένο με φύλλα, τα οποία όπως μου είπε με πμ είναι αληθινά φύλλα βελανιδιάς και πλατανιάς τα οποία μαζεύει τα καθαρίζει και τα ρίχνει στο ενυδρείο του. Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία? Έχει κάποιο απο τα δύο είδη κάποια ανεπιθύμητη τοξικότητα ? Κάποια άλλη πρόταση? Γιατί δεν είμαστε για στεναχώριες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι και εγώ χρησιμοποιώ φύλλα από Πλατάνια και από καστανιά στο ενυδρείο μου πάνω από ένα χρόνο τώρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα μάλιστα πέρσι έτυχε να μαζέψω και κάστανα που δεν είχαν ανοίξει και μοιάζουν με αχινούς... είναι μπαλίτσες με αγκαθάκια για να σου δώσω να καταλάβεις, πριν ανοίξουν, και φέρνω και για κάποιους φίλους και ούτε και εκείνοι είχαν ποτέ πρόβλημα... μάλιστα ο ένας από αυτούς τα βάζει σε ενυδρείο με άγριους!!!!! οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι ασφαλές...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει βελανιδιά, πλάτανο, και οξιά :wub:

Μάλιστα φέτος την οξιά την μάζεψα από ένα ποτάμι έξω από τα Γρεβενά.

Έβρεχε συνεχεία εκείνες τις μέρες, έτσι ούτε καν που τα ξέπλυνα :wootwoot:

Υ.Σ. Πάντα τα φύλλα τα μαζεύουμε ξερά!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια ξερά φύλα από πλατάνια,

(χάρις το φίλο Δημήτριο :wootwoot: ) και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Θα πρέπει όμως να είμαστε προσεκτικοί από πού προέρχονται τα φύλλα,

γιατί αν είναι από αστική περιοχή :wub:

μπορεί να έχουν πάνω τους διάφορες τοξικές – ρυπογόνες ουσίες…

Link to comment
Share on other sites

παιδά σας έχει τύχει τα ξερά φύλλα που μαζεύεται από κάτω να έχουν στο κάτω μέρος τους (στο πίσω δηλαδή, όχι το πάνω αυτό που κοιτάει ήλιο, το άλλο) μαύρα στίγματα σαν υγρασία και αν ναι τι κάνετε;

συγκεκριμένα μάζεψα φύλλα βελανιδιάς από χωράφι δικό μας όπου δεν πάτάει άνθρωπος παρά μόνο για λιομάζεμα και τα περισσότερα εχουν αυτα τα σημαδια;

να βάλω φωτο;

Link to comment
Share on other sites

παιδά σας έχει τύχει τα ξερά φύλλα που μαζεύεται από κάτω να έχουν στο κάτω μέρος τους (στο πίσω δηλαδή, όχι το πάνω αυτό που κοιτάει ήλιο, το άλλο) μαύρα στίγματα σαν υγρασία και αν ναι τι κάνετε;

συγκεκριμένα μάζεψα φύλλα βελανιδιάς από χωράφι δικό μας όπου δεν πάτάει άνθρωπος παρά μόνο για λιομάζεμα και τα περισσότερα εχουν αυτα τα σημαδια;

να βάλω φωτο;

Λογικά μούχλα!

Εγώ μαζεύω τα καφέ που είναι έτοιμα να πέσουν από το δέντρο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μούχλα!

Εγώ μαζεύω τα καφέ που είναι έτοιμα να πέσουν από το δέντρο :wub:

:wootwoot::rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

είναι επικίνδυνη αυτή η μούχλα για το ενυδρείο και τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...