Jump to content

Βοηθεια!! τρωνε οι δισκοι μικρους συγκατικους?


zinawarrior

Recommended Posts

καλησπερα, μπορει οι δισκοι μου να φαγανε τους καρδιναλιους και ροδοστομους?

εχω ενα red cheekerboard, ενα blue snake skin γυρω στα 7,5-8 cm ενα blue diamond και ενα pigeon blood πιο μικρα και αλλα 3 αρκετα μικρουλια.

Για συγκατοικους ειχα 15 καρδιναλιους 9 μεγαλους 2 cm και 6 μικρους γυρω στο 1 cm,

5 ροδοστομους 10 corydoras και 2 ancistrus 10 cm.

Τα ταιζω ολα μια φορα την ημερα.

Απο χτες εχασα τους 5 μικρους καρδιναλιους και 1 ροδοστομο.

Ο ενας μεγαλος δισκος ειναι πιο επιθετικος o red cheekerboard και τα στρεσαρει ολα τα ψαρια περισσοτερο τους δισκους. Πηγα να τα ταισω σημερα και φαγανε πολυ λιγο. Λετε να φαγανε τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειδικα για τους καρδιναλιους ειναι συνηθες φαινομενο,εαν χωρανε στο στομα τους να τους τρωνε οι Δισκοι σου.Ατομα σχεδον τελικου μεγεθους θα ηταν πιο συμβατα αλλα και αυτο δεν ειναι απολυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρω τοσο πιθανο να τους φανε,οσο πιο πολυ να τους χτυπησουν,οταν πχ θα υπερασπιστουν τα αυγα τους.Ενας καρδιναλιος,ειδικα μικρος,ειναι απιθανο σχεδον να αντεξει το χτυπημα.

Οπως και αν εχει το θεμα,παρακολουθησε το ενυδρειο σου και ενημερωσε μας για την εξελιξη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τους έβρισκε στο ενυδρείο αν δεν είχαν φαγωθεί? :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γιατί ταΐζεις 1 φορά/ημέρα?

Τα μικρά δισκάκια έχουν απαιτήσεις. Για να τα μεγαλώσεις σωστά θα πρέπει να ταίζεις συχνά όπως επίσης συχνές θα πρέπει να είναι και οι αλλαγές σου...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο chekerboard πιθανόν να θέλει να γίνει αρχηγός και προσπαθεί να επιβληθεί στα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου. Μέχρι να κατασταλλάξει η ιεραρχία θα τα έχεις αυτά. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τους έβρισκε στο ενυδρείο αν δεν είχαν φαγωθεί? :D

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γιατί ταΐζεις 1 φορά/ημέρα?

Τα μικρά δισκάκια έχουν απαιτήσεις. Για να τα μεγαλώσεις σωστά θα πρέπει να ταίζεις συχνά όπως επίσης συχνές θα πρέπει να είναι και οι αλλαγές σου...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο chekerboard πιθανόν να θέλει να γίνει αρχηγός και προσπαθεί να επιβληθεί στα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου. Μέχρι να κατασταλλάξει η ιεραρχία θα τα έχεις αυτά. :)

Oχι απαραιτητα,με φυτα και ξυλα μεσα συν ανσιστρους,πιθανοντατα αλλοι να εφαγαν καλα :thumbup:

100% στο ταισμα,απελπιστηκα λιγο :)

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία / παρατήρηση σε περίοδο αναπαραγωγής το οτιδήποτε κυκλοφορεί είναι εχθρός και όταν καραδοκούν τριγύρω ειδικά από αυγά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τα σκοτώσουν . Στο δικό μου ενυδρείο έκαναν οργανωμένες επιθέσεις και τους έβγαζαν τα ματια όπου ακολουθούσε και τελικό χτύπημα , δεν νομίζω όμως για να τα φάνε αν είναι χορτασμένοι . Έχω δει βεβαια να τα τρώνε και ολόκληρα . Στην πρώτη έλειπα 3 μέρες και όταν γύρισα δεν υπήρχε τίποτα από τους υπολοιπους συγκατοίκους , στην δεύτερη έβγαλα μισοφαγωμένα τα πτώματα , Σε αυτό που αφίσα λοιπόν μισοφαγωμένο παρατήρησα ότι η βιολογία που υπάρχει στο ενυδρείο πραγματικά το εξαφάνισε την δεύτερη μέρα . Πάντως εάν τύχει να τους παρατηρήσεις σε τέτοιες επιθέσεις , η δίσκοι πραγματικά γίνονται UFO και με την ταχύτητα του φωτός που αποκτάνε εάν τα έχουν βάλει στο μάτι για να τα σκοτώσουν και όχι για να τα απομακρύνουν η ώρες τους είναι μετρημένες στους υπολοιπους μικρούς μας φίλους. Επίσης έχω χάσει κόσμο το καλοκαίρι που είχε κάτι τρελες θερμοκρασίες το ενυδρείο και τα ποιο μικρά δεν άντεξαν και γινότανε εύκολος στόχος φυσικά ήταν όλα ζωντανά αλλα φαινόταν εξασθενισμένα όταν το ενυδρείο μου το καλοκαίρι είχε 35-36 βαθμούς για μια δυο βδομάδες όπου εκεί τα χτυπούσαν με πραγματική ευκολία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...