Jump to content

Serrasalmus Sanchezi


Master1313

Recommended Posts

Σας παρουσιάζω το ser.sanchezi που από όσα ξέρω έχει περάσει από τα ενυδρεία αρκετών πιρανχόβιων απο το site

το ψάρι το πήρα απο τον kosta original

Το έχω σε 180 λίτρα με εξωτερικό fluval 205 θερμοκρασία 27 βαθμούς σταθερά,

έχουμε υπολογίσει περίπου την ηλικία του στα 6 χρόνια, άρχισε να τρώει απο την τέταρτη μέρα γαρίδα κατεψυγμένη είναι υπερβολικά άγριο(χρειάστηκε να φιλοξενήσω στο ενυδρείο του 3 red belly αρκετά μεγαλύτερα για λίγες ώρες και τους τσάκισε τις ουρές ευτυχώς τα έβγαλα άμεσα... ο μόνος συγκάτοικος που ανέχεται είναι ένα σαλιγκάρι...

post-11555-1299614172_thumb.jpg

post-11555-1299614201_thumb.jpg

post-11555-1299614228_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μία γενική του ενυδρείου...

post-11555-1299614341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο το ενυδρείο και το τερατακι σου τα σπάει :D

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι ειναι πολυ ομορφο κ σε τελικο μεγεθος.

τα λιτρα ειναι καλα για το ψαρι, απλα η ριζα που εχεις στη δεξια γωνια θα σου προτεινα να την βγαλεις για να μην κρυβεται το ψαρι εκει.

γενικα εχω παρατηρησει οτι τα σημεια φωλιες που δημιουργουμε σε αυτα τα ψαρια γενικα μειωνουν το στρες τους αλλα δεν τα βοηθαν να εξοικιωθουν καλυτερα με το ενυδρειο κ να αποκτησουν αυτοπεπυθηση.

στη θεση σου δεν θα αφηνα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να μην χρειαζεται να βαζω συχνα χερι μεσα :D

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι ειναι πολυ ομορφο κ σε τελικο μεγεθος.

τα λιτρα ειναι καλα για το ψαρι, απλα η ριζα που εχεις στη δεξια γωνια θα σου προτεινα να την βγαλεις για να μην κρυβεται το ψαρι εκει.

γενικα εχω παρατηρησει οτι τα σημεια φωλιες που δημιουργουμε σε αυτα τα ψαρια γενικα μειωνουν το στρες τους αλλα δεν τα βοηθαν να εξοικιωθουν καλυτερα με το ενυδρειο κ να αποκτησουν αυτοπεπυθηση.

στη θεση σου δεν θα αφηνα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να μην χρειαζεται να βαζω συχνα χερι μεσα :D

Έχεις δίκιο Αντώνη τα φυτά θα τα βγάλω εχω σκοπό να αλλάξω το set up και να βάλω και μαύρο χαλίκι

ρίζες έχω αγοράσει μικρότερες και σύντομα θα το ανανεώσω.... ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα εχω ασχημη εμπειρια με μεγαλες αλλαγες στο ενυδρειο ενω υπαρχει ψαρι μεσα, προσεχε με την αλλαγη αμμου-χαλικιου κ τα φυτα στειλτα οσο μπορεις πισω μαζι με τις ριζες κ ασε χωρο μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα εχω ασχημη εμπειρια με μεγαλες αλλαγες στο ενυδρειο ενω υπαρχει ψαρι μεσα, προσεχε με την αλλαγη αμμου-χαλικιου κ τα φυτα στειλτα οσο μπορεις πισω μαζι με τις ριζες κ ασε χωρο μπροστα.

Θα αποφύγω την αλλαγή και θα το βάλω επάνω στο παλιό χαλίκι (άμμο δεν έχει)

φυτά δεν θα ξαναβάλω διότι δεν έχω ούτε τώρα κατάλληλο υπόστρωμα για φυτά και τα διατηρώ με ταμπλέτες

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο ψαρης ...δεν μασαει τον π....τσο του...χααα :D να σου ζησει ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό το ψάρι :D;) Χαιρομαι που πήγε κάπου καλά, να τον προσέχεις!!

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικος φιλε.μολις εξοικιωθει με το ενυδρειο θα δεις μια απιστευτη συμπεριφορα.εχω ενα ιδιο κι εγω.και παλι καλοριζικος

Link to comment
Share on other sites

και ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΧΕΡΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!!!!!!!!! :hysterical::hysterical::hysterical::D

+1 :blink:

Ελπίζω εσύ να το προσέξεις περισσότερο από όλους τους προηγούμενος και να το κρατήσεις πολύ πολύ καιρό ;)

Να τον χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

+1 :blink:

Ελπίζω εσύ να το προσέξεις περισσότερο από όλους τους προηγούμενος και να το κρατήσεις πολύ πολύ καιρό ;)

Να τον χαίρεσαι!

Φαίνεται πως με έχει συμπαθήσει και δεν με έχει δαγκώσει.....ακόμα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...