Jump to content

Φωτισμός σε δισκοενυδρείο


BiggBilly

Recommended Posts

Σαν νέος που είμαι θέλω το καλύτερο για τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω. Αφου έβαλα ένα μπλε-γαλάζιο φόντο και άσπρη άμμο παρατήρησα ότι με το παρόν φωτισμό όλα είναι πολύ έντονα. Δεν λέω θα δείξουν τα χρώματα των δίσκων αλλα ο φωτισμός μου φαίνεται αρκετά έντονος. Σήμερα είπα να δω τι λάμπες έχει το ενυδρείο και προς έκπληξη μου έχει δύο T5 39w των 10.000k και "red lighting". Για το πρώτο μελλοντικά θα το αντικαταστήσω με ένα πιο χαμηλό σε kelvin μήπως γίνει πιο 'ήρεμο' το φως. Για το δεύτερο που δεν αναγραφει kelvin αλλά "Red lighting" δεν έχω ιδεά. Τι ακριβώς είναι αυτό?

Όση έχετε δίσκους σε φυτεμένα υψηλής απαίτησεις είχατε κανένα πρόβλημα με την προσαρμογή καινούργειων δίσκων στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Σαν νέος που είμαι θέλω το καλύτερο για τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω. Αφου έβαλα ένα μπλε-γαλάζιο φόντο και άσπρη άμμο παρατήρησα ότι με το παρόν φωτισμό όλα είναι πολύ έντονα. Δεν λέω θα δείξουν τα χρώματα των δίσκων αλλα ο φωτισμός μου φαίνεται αρκετά έντονος. Σήμερα είπα να δω τι λάμπες έχει το ενυδρείο και προς έκπληξη μου έχει δύο T5 39w των 10.000k και "red lighting". Για το πρώτο μελλοντικά θα το αντικαταστήσω με ένα πιο χαμηλό σε kelvin μήπως γίνει πιο 'ήρεμο' το φως. Για το δεύτερο που δεν αναγραφει kelvin αλλά "Red lighting" δεν έχω ιδεά. Τι ακριβώς είναι αυτό?

Όση έχετε δίσκους σε φυτεμένα υψηλής απαίτησεις είχατε κανένα πρόβλημα με την προσαρμογή καινούργειων δίσκων στο ενυδρείο?

τα kelvin δεν εχουν σχεση μετο ποσο εντονο η ηρεμο ειναι το φως... εαν εχεις ανακλαστηρες μπορεις απλα να τους γυρισεις ωστε να καλυπτεται η μιση λαμπα... το δοκιμασα και εχει καλο αποτελεσμα... μπορεις παλι για να κανεις πιο φυσικο το περιβαλλον να σκουρινεις το νερο... οποτε δεν θα ειναι εντονο το φως... δεν και λιγο την τσεπη σου..

Link to comment
Share on other sites

στην 1η με τους ανακλαστηρες γυρισμενους τελειως

στην 2η με τους ανακλαστηρες γυρισμενους στο μισο

στην 3η με τους ανακλαστηρες στην σωστη τους θεση

post-30850-1303063198_thumb.jpg

post-30850-1303063274_thumb.jpg

post-30850-1303063287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το καλύτερο είναο το δεύτερο γαιτί σου αφήνει μαι φωτεινή ζώνη στην μέση και δυο σκοτεινές περιοχές αριστερά δεξιά για να κρύβονται τα ψάρια όταν νιώθουν την ανάγκη.

Αν θέλεις κάνε ακόμη μια δοκιμή. Δοκίμασε να βγάλεις τους ανακλαστήρες τελείως και να δεις το αποτέλεσμα. Εγώ το έκανα στο Rio 300 που έχω και δεν τους ξαναέβαλα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εξυπνη η μέθοδος με τους αντανακλαστήρες, αν και δεν έχω.

Προσπάθησα να 'σκουρινω' το νερό με ένα blackwater extract (στο μικρό ενυδρείο βάζω, σε αυτό μου είναι ασύμφορο οικονομικά) και δεν είδα αισθητή διαφορά.

Γιατί δεν έχει σημασία τα kelvin? 10.000k είναι κατάασπρη, αν βάλω μια 6.500 θα μαλακώσει λίγο το χρώμα. Το red lighting τι είναι θα μου πει κανείς? :)

Link to comment
Share on other sites

Εξυπνη η μέθοδος με τους αντανακλαστήρες, αν και δεν έχω.

Προσπάθησα να 'σκουρινω' το νερό με ένα blackwater extract (στο μικρό ενυδρείο βάζω, σε αυτό μου είναι ασύμφορο οικονομικά) και δεν είδα αισθητή διαφορά.

Γιατί δεν έχει σημασία τα kelvin? 10.000k είναι κατάασπρη, αν βάλω μια 6.500 θα μαλακώσει λίγο το χρώμα. Το red lighting τι είναι θα μου πει κανείς? :)

τα kelvin εχουν σχεση με το φασμα της λαμπας... στα 10000Κ μπλεδιζει ενω στα 4000Κ ερχεται κοντα σε χρωμα του ηλιου... Και η red που εχεις εχει αμμεση σχεση με τα kelvin...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

πολυ καλο αρθρο θα σου λυσει της αποριες για το χρωμα της λαμπας

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησες να βαλεις μονο τη Red lighting λαμπα?

με το να γυρισεις τους αντανακλαστηρες δεν νομιζω οτι ειναι το ιδανικο. σπαταλας αδικα ρευμα.

αν δεν κανεις τιποτα με τη μια λαμπα, σου εχω και αλλη λυση αλλα θα χρειαστει να ψωνισεις μερικα πραγματα.

δοκιμασε πρωτα με τη χρηση της μια μονο λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Aν τώρα έχεις βάλει τα ψάρια στο ενυδρείο λιγότερο απο 2 μήνες άναψε μόνο την μια λάμπα για κανένα μήνα.

Εγώ μόλις έβαλα τους δίσκους είχα φουλ φωτισμό και σε 2 δίσκους είχα πρόβλημα προσαρμογής και στρες.

Τα βατ παίζουν ρόλο στην φωτεινότητα. Τα κέλβιν έχουν να κάνουν περισσότερο στον χρωματισμό της λάμπας.

Το red lighting είναι περισσότερο για φυτεμένα ενυδρεία. Αν ανάβεις μόνο αυτή την λάμπα δεν θα φαίνονται τα φυσικά χρώματα των δίσκων σου. Στην γεννήστρα μου που έχω δύο blue cobalt μόνο με κόκκινη λάμπα όταν ανεβαίνουν πάνω απο το μισό του ενυδρείου φαίνονται κάτασπροι.

Προτείνω 3 λύσεις που έχω κάνει στο δικό μου και μου αρέσει πολύ.

1. Βάζεις την 10000Κ πίσω (προς την πλάτη) και αφήνεις μόνο αυτή αναμμένη.

2. Βάζεις την Red μπροστά (η άλλη κλειστή) και βάζεις στο πίσω μέρος μια λεντοταινία (κατα προτίμηση αδιάβροχη - αυτοκόλλητη) 4,5w λευκή πάγου.

3. Συνδιασμός των δύο παραπάνω κάποιες ώρες, 1-2 ώρες όλα μαζί και 1-2 ώρες το βράδυ μόνο την led.

Θα προσπαθήσω το βράδυ να σου ανεβάσω φωτογραφίες να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Aν τώρα έχεις βάλει τα ψάρια στο ενυδρείο λιγότερο απο 2 μήνες άναψε μόνο την μια λάμπα για κανένα μήνα.

Εγώ μόλις έβαλα τους δίσκους είχα φουλ φωτισμό και σε 2 δίσκους είχα πρόβλημα προσαρμογής και στρες.

Τα βατ παίζουν ρόλο στην φωτεινότητα. Τα κέλβιν έχουν να κάνουν περισσότερο στον χρωματισμό της λάμπας.

Το red lighting είναι περισσότερο για φυτεμένα ενυδρεία. Αν ανάβεις μόνο αυτή την λάμπα δεν θα φαίνονται τα φυσικά χρώματα των δίσκων σου. Στην γεννήστρα μου που έχω δύο blue cobalt μόνο με κόκκινη λάμπα όταν ανεβαίνουν πάνω απο το μισό του ενυδρείου φαίνονται κάτασπροι.

Προτείνω 3 λύσεις που έχω κάνει στο δικό μου και μου αρέσει πολύ.

1. Βάζεις την 10000Κ πίσω (προς την πλάτη) και αφήνεις μόνο αυτή αναμμένη.

2. Βάζεις την Red μπροστά (η άλλη κλειστή) και βάζεις στο πίσω μέρος μια λεντοταινία (κατα προτίμηση αδιάβροχη - αυτοκόλλητη) 4,5w λευκή πάγου.

3. Συνδιασμός των δύο παραπάνω κάποιες ώρες, 1-2 ώρες όλα μαζί και 1-2 ώρες το βράδυ μόνο την led.

Θα προσπαθήσω το βράδυ να σου ανεβάσω φωτογραφίες να δεις.

+1

Και με λεντοταινία θερμού 4.8w πάλι καλό θα βγει, πιστεύω.

Έγινε επεξεργασία - MIHALHS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...