Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Φουσκωμένη κοιλίτσα, "φαγωμένα" πτερύγια και ουρές

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 25

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 έτος

- Ψάρια (είδη και αριθμός): female betta, tiger barbs

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 30% κάθε μήνα / τάισμα 2 φορές την μέρα με διάφορες τροφές.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH): 10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0,5

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: API

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: female betta

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Φουσκωμένη κοιλίτσα, "φαγωμένα" πτερύγια και ουρές

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: η συγκάτοικός της απεβίωσε. Πληροφορίες εδώ

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Καμία έως τώρα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ψάρι κινείται και τρώει φυσιολογικά. Ζούσε όμως μαζί με άλλο ένα θηλυκό, το οποίο αρρώστησε και απεβίωσε... Πριν από περίπου 5 μέρες ζευγάρωσε, αλλά δεν έγινε αναπαραγωγή. Με τον αρσενικό έμεινε μια μέρα, μετά βγήκε από το ενυδρείο του, αλλά από την επόμενη μέρα παρατηρήθηκε ένα έντονο φούσκωμα στην κοιλιά, μια σχετική νωχελικότητα και φθορά σε ουρές και πτερύγια. Της δόθηκαν βιταμίνες και έφαγε κανονικά. Γενικά αν εξαιρέσουμε την εμφάνισή της είναι απολύτως φυσιολογική ... Καμία ιδέα για να μην χάσουμε άλλο ένα θηλυκό; Την έχουμε βγάλει από το 60λιτρο και την έχουμε σε καραντίνα σε 20λιτρο μετά από πολύ καλή προσαρμογή.

post-21407-1303420307_thumb.jpg post-21407-1303420328_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι είπαμε και στο προηγούμενο τόπικ σου, αλλά αντί για Baktopur direct με ΕΚΤΟΖΟΝ, χρησιμοποίησε κανονικές δοσολογίες Melafix με ΕΚΤΟΖΟΝ.

Διατήρησε καλές συθήκες στο νερό οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι είπαμε και στο προηγούμενο τόπικ σου, αλλά αντί για Baktopur direct με ΕΚΤΟΖΟΝ, χρησιμοποίησε κανονικές δοσολογίες Melafix με ΕΚΤΟΖΟΝ.

Διατήρησε καλές συθήκες στο νερό οπωσδήποτε!

Εκτοζόν έχω, αλλά melafix δεν μπορώ να βρω πουθενά! Σήμερα παρατήρησα το πρώτο σκουλίκι να κρέμεται ... Μπορώ να κάνω παράλληλη θεραπεία με bactopur&Ektozon;

Link to comment
Share on other sites

Εκτοζόν έχω, αλλά melafix δεν μπορώ να βρω πουθενά! Σήμερα παρατήρησα το πρώτο σκουλίκι να κρέμεται ... Μπορώ να κάνω παράλληλη θεραπεία με bactopur&Ektozon;

Μπορείς, αλλά το baktopur δεν θα σου κάνει δουλειά. Χρειάζεται το baktopur direct που είναι σε ταμπλέτες. Από την άλλη με προβληματίζει το θέμα του σκουληκιού. Που το είδες το σκουλήκι? Πάνω στο ψάρι ή μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά το baktopur δεν θα σου κάνει δουλειά. Χρειάζεται το baktopur direct που είναι σε ταμπλέτες. Από την άλλη με προβληματίζει το θέμα του σκουληκιού. Που το είδες το σκουλήκι? Πάνω στο ψάρι ή μέσα στο ενυδρείο?

Πάνω στο ψάρι. Του έδωσα χτες μπιζέλι γιατί η πρησμένη κοιλιά ίσως σημαίνει ότι είναι δυσκοίλιο, αλλά σήμερα παρατήρησα ότι οι ακαθαρσία του ήταν το σκουλίκι... έτσι ήταν και εκείνη που χάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα όλα όσα είπαμε...

Κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού και χρησιμοποιείς Sera Nematol με τη μορφή μπάνιου, δηλαδή 20-30 λεπτά μέσα σε έναν κουβά.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ ρίξτο μέσα στο κυρίως ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα όλα όσα είπαμε...

Κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού και χρησιμοποιείς Sera Nematol με τη μορφή μπάνιου, δηλαδή 20-30 λεπτά μέσα σε έναν κουβά.

Το ΕΚΤΟΖΟΝ ρίξτο μέσα στο κυρίως ενυδρείο.

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία είναι επιτυχής, τουλάχιστον εξωτερικά. Δεν βρήκα άλλο σκουλίκι και πτερύγια/ουρές είναι στάσιμα, δεν φαίνεται να συνεχίζεται το "φάγωμα". Η κοιλίτσα όμως εξακολουθεί να είναι φουσκωμένη! Τι μου προτείνετε να κάνω; Τρώει φυσιολογικά πάντως ...

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησες τη θεραπεία με το Nematol?

Τι την ταΐζεις και σε τι συχνότητα και ποσότητα ημερησίως?

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησες τη θεραπεία με το Nematol?

Τι την ταΐζεις και σε τι συχνότητα και ποσότητα ημερησίως?

Ακολούθησα την θεραπεία που μου είπες με μπάνιο σε κουβά. Την ταίζω 2 φορές την ημέρα bloodworms εναλλάξ με flakes και pellets. Όση ποσότητα μπορεί να φάει σε 2 λεπτά. Το κοριτσάκι μας όμως είναι φαγανό...

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μπρίκι θα βράσεις έναν αρακά. Θα το αποφλοιώσεις και θα τον δίνεις σε κομματάκια στη κούκλα σου. Κάντο αυτό για 3 μέρες και δες πως εξελίσσεται το θέμα. Ενημέρωνέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μπρίκι θα βράσεις έναν αρακά. Θα το αποφλοιώσεις και θα τον δίνεις σε κομματάκια στη κούκλα σου. Κάντο αυτό για 3 μέρες και δες πως εξελίσσεται το θέμα. Ενημέρωνέ μας.

Τρίτη μέρα διατροφής με αρακά αλλά η κατάσταση σήμερα χειροτέρεψε. Κομμάτι της ουράς της είναι φαγωμένο. Η κοιλιά της εξακολουθεί να είναι πρισμένη, παρ'όλο που ενεργείται. Μένει ακίνητη στην επιφάνεια, που και που κάνει σπασμωδικές κινήσεις και εκσφενδονίζεται από την μια πλευρά του ενυδρείου στην άλλη. Η γωνίτσα όπου αράζει είναι γεμάτη φυσσαλίδες. Δεν λαχανιάζει, έχει όρεξη για φαί, αλλά είναι υπερβολικά πρισμένη!

Η θερμοκρασία είναι 26-27 βαθμοί οι μετρήσεις μου καλές, κάνω κάθε δεύτερη μέρα αλλαγή περίπου 50% με νερό που εχω ετοιμάσει από πριν σε βαρελάκι με tetra aqua safe και που πριν μπει ρίχνω μια σταγόνα Api stress zyme. Χτες της έδωσα fishtamine... Δεν μπορώ να καταλάβω τι μικρόβιο είναι αυτό πια! Στα υπόλοιπα ενυδρεία έριξα καλού κακού Εκτοζόν και ευτυχώς δεν παρατήρησα κάτι ανάλογο σε κανένα άλλο ψάρι. Ούτε ο μονομάχος με τον οποίο ζευγάρωσε δεν εμφάνισε περίεργα συμπτώματα, ούτε η τρίτη θυληκιά μονομαχίνα. Μονάχα οι δύο μεγαλόσωμες από τις τρεις του χαρεμιού :) και πολύ φοβάμαι ότι θα την χάσω κι αυτήν ...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας μία νέα φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

post-21407-1304011665_thumb.jpg post-21407-1304011690_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

post-21407-1304011665_thumb.jpg post-21407-1304011690_thumb.jpg

Δυστυχώς φοβάμαι πως πλέον είναι αργά :)

Δοκίμασε bactopur direkt... Η μόνη ελπίδα που δίνω είναι στη σκληρή κράση που έχουν τα Betta!

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ... baktopur direkt δεν θα βρω άμεσα! (στο Ρέθυμνο είμαι...) Αν ρίξω εκτοζον σε διπλάσια ποσότητα σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ... baktopur direkt δεν θα βρω άμεσα! (στο Ρέθυμνο είμαι...) Αν ρίξω εκτοζον σε διπλάσια ποσότητα σήμερα;

Κακό δε θα κάνεις με το ΕΚΤΟΖΟΝ, αλλά δεν είναι αυτή η λύση... Ποιας εταιρείας φάρμακα μπορείς να βρεις άμεσα για να βρούμε το αντίστοιχο του direkt?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ένα κατάστημα φέρνει φάρμακα μονάχα, της sera. Ο,τι βρω! Αλλιώς θα πρέπει να περιμένω μέχρι Δευτέρα - Τρίτη να βρω τις ταμπλέτες. Αν επιβιώσει μέχρι τότε! Το baktopur υγρό δεν κάνει τίποτα απ' ότι παρατηρώ...

Link to comment
Share on other sites

ένα κατάστημα φέρνει φάρμακα μονάχα, της sera. Ο,τι βρω! Αλλιώς θα πρέπει να περιμένω μέχρι Δευτέρα - Τρίτη να βρω τις ταμπλέτες. Αν επιβιώσει μέχρι τότε! Το baktopur υγρό δεν κάνει τίποτα απ' ότι παρατηρώ...

Το απλό bactopur κάνει για άλλες περιπτώσεις. Η δική σου περίπτωση είναι πάρα πολύ προχωρημένη και χρειάζεται άμεση επέμβαση. Σου προτείνω τουλάχιστον, να κάνεις καθημερινά αλλαγή νερού περί του 50% (προετοιμασμένο πάντα) και να ρίχνεις ΕΚΤΟΖΟΝ αντίστοιχης ποσότητας με αυτή της αλλαγής... Τάιζε λίγο, χωρίς υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που καθυστέρισα να το δώ το θεμα .

Εγω το βλέπω το ψάρι σαν χτυπημένο .

Είπες οτι το έβαλες να ζευγαρώσει πόσο το άφησες με το αρσενικό και σε τι χώρο .

Δευτερον το Τiger barb που λες οτι εχεις μεσα είναι μόνο του ;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που καθυστέρισα να το δώ το θεμα .

Εγω το βλέπω το ψάρι σαν χτυπημένο .

Είπες οτι το έβαλες να ζευγαρώσει πόσο το άφησες με το αρσενικό και σε τι χώρο .

Δευτερον το Τiger barb που λες οτι εχεις μεσα είναι μόνο του ;

Το θετικό είναι ότι το ψαράκι ζει ακόμη, αλλά δεν ξέρω για πόσο ...

Ζευγάρωσε σε 40λιτρο, αλλά δεν πέτυχε η αναπαραγωγή. Μέσα με τον αρσενικό έμεινε μια μέρα. Τα επέβλεπα την ημέρα, αλλά όχι και την νύχτα, την επομένη είδα ότι η θηλυκιά δεν έχει άλλη διάθεση και την έβγαλα. Είχε σημάδια τραυματισμού και γι'αυτό την έβαλα να αναρρώσει σε ένα 25λιτρο μόνη της (ενυδρείο καραντίνας). Τα τιγράκια ζουν σε άλλο ενυδρείο, εκεί όπου κανονικά κατοικεί και η ίδια με το υπόλοιπο χαρέμι αλλά ... έχασα ήδη άλλη μια μονομαχίνα με ίδια συμπτώματα το θέμα βρίσκεται εδώ. Υπάρχει περίπτωση αυτό να το έπαθε επειδή τραυματίστηκε και στρεσσαρίστηκε από τον αρσενικό; Πάντως όταν την έβγαλα είχε ακόμη ζωντανά χρώματα και οι ουρές αν και σε κάποια σημεία φαγωμένες δεν είχαν αυτήν την άσπρη ίνα πάνω τους. Επίσης να αναφέρω ότι όταν προμηθεύτηκα τις 3 θηλυκιές μου από νωρίς έδειξαν σημάδια ασθένειας ταυτόχρονα. Η μία από αυτές δεν ζούσε με τις άλλες, την είχακάνει δώρο σε συνχομπίστρια αλλά η νέα ιδιοκτήτρια με ενημερώνει ότι είναι κι αυτή άρρωστη!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι σημαδι απο χτυπημα,παντως με τιγρακια δεν θα εβαζα οποιοδηποτε ψαρι εχει καπως μεγαλη ουρα.Προσπαθησε να παρατηρησεις τις μονομαχινες λιγο περισσοτερο.Βλεπεις κατι ασυνηθιστο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι σημαδι απο χτυπημα,παντως με τιγρακια δεν θα εβαζα οποιοδηποτε ψαρι εχει καπως μεγαλη ουρα.Προσπαθησε να παρατηρησεις τις μονομαχινες λιγο περισσοτερο.Βλεπεις κατι ασυνηθιστο?

2 μου έμειναν ... η άλλη χαίρει άκρας υγείας!! Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ασθένεια γιατί είναι άρρωστα όλα τα "αδερφάκια" (αυτές που αγόρασα όλες μαζί). Ακόμη κι εκείνη που δεν συγκατοικούσε με τα τιγράκια... Έχω αναρτήσει φωτογραφίες και από εκείνη που απεβίωσε και από την πάσχουσα.

Link to comment
Share on other sites

Εξέλιξη: Ξεκίνησε εδώ και 3 μέρες να μην τρώει (ένα - δύο bloodworms αραιά και που). Αξίζει να συνεχιστεί αγωγή και αν ναι ποια μου προτείνετε; bactopur ταμπλέτες;

Γίνεται κάθε μέρα αλλαγή νερού 50% (προετοιμασμένο) με ΕΚΤΟΖΟΝ αντίστοιχης ποσότητας με αυτή της αλλαγής, όπως συμβούλεψε ο stormtrooper.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...