Jump to content

Recommended Posts

:thumbup:

Αν κάποιος μπορεί να δώσει συμβουλή

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το site αναφέρεται επί λέξη: Advanced Fin and body Rot: "Once fins have been consumed, rot will proceed onto the body. At this stage the disease is hard to reverse although the betta might continue to live for months if treated properly..."

Εκτός αυτού η πρησμένη κοιλιά είναι σημάδι προχωρημένης μόλυνσης από βακτήριο.

Την φαρμακευτική αγωγή με αντιβιοτικά που προτείνει η σελίδα δεν την καταλαβαίνω, αν κάποιος έχει εμπειρία ας μου πει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω άλλη πιθανή λύση από το bactopur direkt σε συνδυασμό με ΕΚΤΟΖΟΝ....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω άλλη πιθανή λύση από το bactopur direkt σε συνδυασμό με ΕΚΤΟΖΟΝ....

Κι εγώ .....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε να τρώει και να κινείται λίγο λίγο !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε να τρώει και να κινείται λίγο λίγο !!! :thumbup:

Τι διαδικασίες ακολούθησες?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν και μέχρι να έρθουν οι ταμπλέτες που παρήγγειλα (εύχομαι από Δευτέρα να είναι Ρέθυμνο) διατηρούνται άριστες συνθήκες στο νερό με αλλαγές κάθε μέρα 50%. Φωτισμός φυσικός (μέσα στο ενυδρείο υπάρχει κερατόφυλλο και μια ανούμπια) η λάμπα ανάβει περίπου 2 ώρες. Βιταμίνη fishtamine στο νερό 3 φορές μόνο για αυτήν την εβδομάδα. 3 διαφορετικές τροφές (flakes, shrimp, bloodworm). Επίσης έχουν ψηθεί και απολυμανθεί φύλλα πλατάνου να της βάλουμε, αλλά φοβάμαι μην ρίξουν το ph πολύ και λέμε να αρχίσουμε να της δίνουμε λίγο σκορδάκι από σήμερα αφού πλέον τρώει κανονικά και το πρήξιμο υποχώρησε βέβαια πολύ λίγο, αλλά είναι καλό σημάδι...

Ποια είναι η γνώμη σας για τα πλατανόφυλλα και το σκόρδο;

Επίσης στο ενυδρείο έχουν κάνει την εμφάνισή τους εδώ και καιρό μικρά σαλιγγαράκια. Είναι ανησυχητικό;

Οι φυσαλίδες στο ενυδρείο είναι σημάδι της ασθένειας ή φυσιολογικές κατά την εμπειρία σας;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν και μέχρι να έρθουν οι ταμπλέτες που παρήγγειλα (εύχομαι από Δευτέρα να είναι Ρέθυμνο) διατηρούνται άριστες συνθήκες στο νερό με αλλαγές κάθε μέρα 50%. Φωτισμός φυσικός (μέσα στο ενυδρείο υπάρχει κερατόφυλλο και μια ανούμπια) η λάμπα ανάβει περίπου 2 ώρες. Βιταμίνη fishtamine στο νερό 3 φορές μόνο για αυτήν την εβδομάδα. 3 διαφορετικές τροφές (flakes, shrimp, bloodworm). Επίσης έχουν ψηθεί και απολυμανθεί φύλλα πλατάνου να της βάλουμε, αλλά φοβάμαι μην ρίξουν το ph πολύ και λέμε να αρχίσουμε να της δίνουμε λίγο σκορδάκι από σήμερα αφού πλέον τρώει κανονικά και το πρήξιμο υποχώρησε βέβαια πολύ λίγο, αλλά είναι καλό σημάδι...

Ποια είναι η γνώμη σας για τα πλατανόφυλλα και το σκόρδο;

Επίσης στο ενυδρείο έχουν κάνει την εμφάνισή τους εδώ και καιρό μικρά σαλιγγαράκια. Είναι ανησυχητικό;

Οι φυσαλίδες στο ενυδρείο είναι σημάδι της ασθένειας ή φυσιολογικές κατά την εμπειρία σας;

Θα σου έλεγα να ρίξεις ένα πλατανόφυλλο για αρχή και στην πορεία βλέπουμε. Το σκορδάκι μόνο κακό δε κάνει, οπότε ΟΚ. Τα σαλιγκάρια δεν είναι ανησυχητικό στοιχείο. Θέλω μόνο να μου πεις τη συμπεριφορά τους... Τα βλέπεις να κινούνται κανονικά στο βυθό και στα τζάμια ή τα βλέπεις να ανεβαίνουν κοντά στην επιφάνεια του νερού και να κάθονται ώρες?

Όταν λες φυσαλίδες τι εννοείς? Μπορείς να μας δώσεις μία φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ρίξεις ένα πλατανόφυλλο για αρχή και στην πορεία βλέπουμε. Το σκορδάκι μόνο κακό δε κάνει, οπότε ΟΚ. Τα σαλιγκάρια δεν είναι ανησυχητικό στοιχείο. Θέλω μόνο να μου πεις τη συμπεριφορά τους... Τα βλέπεις να κινούνται κανονικά στο βυθό και στα τζάμια ή τα βλέπεις να ανεβαίνουν κοντά στην επιφάνεια του νερού και να κάθονται ώρες?

Όταν λες φυσαλίδες τι εννοείς? Μπορείς να μας δώσεις μία φωτογραφία?

Πρόκειται για λαθρεπιβάτες ... είδα αυτό το θέμα και το κατάλαβα ... έχουμε τα ίδια! Κινούνται κανονικά βυθό και τζάμια ή εξαφανίζονται στο χαλίκι και στα φυτά.

Οι φυσαλίδες περιβάλλουν το ψάρι, θα ανεβάσω καινούριο φωτο με την πρώτη ευκαιρία και θα γράφω και για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...