Jump to content

Background 3d (no 2)


SOTIRIS

Recommended Posts

Οπως λέει και ο τιτλος του του θέματος μετά από την προσπάθεια που έκανα να κατασκευάσω ένα background 3d για την πλάτη του ενυδρείου μου χρησιμοποιόντας φελιζόλ, και αφού δεν έμεινα ικανοποιημένος από το οπτικό αποτέλεσμα έφτιαξα μια πλάτη χρησιμοποιόντας ακατέργαστο φελλό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατι δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο. Εχει καμία σχέση αυτό που γράφει:

Συνημμένα Αρχεία

Συνολικός Υπόλοιπος Χώρος:

0 bytes

Aν ναι πως μπορώ να το διορθώσω?

Ευχαριστώ. :P

Link to comment
Share on other sites

Ο φελλός έχει κολληθεί πάνω σε γυαλί και όλο μαζί θα κολληθεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ο φελλός έχει κολληθεί πάνω σε γυαλί και όλο μαζί θα κολληθεί μέσα.

Για δειξε πραγμα,γιατι επελεξες φελο,γιατι αν δεν τον μονοσεις καλα,θα εχεις προβληματα.Ειναι επικυνδινο για τα ενυδρεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σωτήρη το θέμα σου μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία DIY ,περιμένουμε λοιπόν με ενδιαφέρον τις φωτογραφίες σου και την κατασκευή

:P

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66172

Γιατι δεν μπορεις να ανεβασεις φωτο ( ειναι γεματα τα συννημενα ) σου Η πρεπει να σβησεις καποιες παλιες φωτο Η να κανεις ενα λογαριασμο στο photobucket :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σωτήρη το θέμα σου μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία DIY ,περιμένουμε λοιπόν με ενδιαφέρον τις φωτογραφίες σου και την κατασκευή

Ευχαριστώ :P

Επιτέλους κατάφερα να ανεβάσω δύο φωτογραφίες.

post-16058-1318437548_thumb.jpg

post-16058-1318437462_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα είνα φυσικός φλοιός από κορμό δέντρου. :P

Link to comment
Share on other sites

φιλε συνονοματε.....διαβασα σε ενα αλλο θεμα του φορουμ που δεν μπορω να το βρω για να σου παραθεσω το λινκ....και ελεγε πως ειχε προβλημα με το νερο του γινοταν κιτρινο......

Link to comment
Share on other sites

Ο φελός οπως γράφω πιο πάνω είναι φυσικό υλικό χωρίς να έχει υποστεί καμία επεξεργασία.

Οταν πήρα τα κομμάτια είχαν επάνω τους ακόμα και χώμα. Ετσι αναγκάστηκα να τα πλήνω αρκετή ώρα και να τα τρίψω(πολύ τριψιμο :P ) μεχρι να γίνουν αρκετά καθαρά. Πιστεύω πως με λίγο πλύσιμο ακόμα μετά το κολλημά τους δεν θα βγάζουν άλλο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Η πίσω μεριά που θέλω να καλύψω ειναι 120 Χ 60 και επειδή υπάρχει κόντρα στη μέση του ενυδρείου, αλλά και λόγω ογκου της κατασκευής, η πλάτη φτιάχτηκε σε δύο κομμάτια .

Αφου στέγνωσε η σιλικόνη και από το δεύτερο κομμάτι ανεβάζω φωτο για να μπορείτε να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του τι θέλω να φτιάξω.

post-16058-1318501184_thumb.jpg

post-16058-1318501270_thumb.jpg

Για δειξε πραγμα,γιατι επελεξες φελο,γιατι αν δεν τον μονοσεις καλα,θα εχεις προβληματα.Ειναι επικυνδινο για τα ενυδρεια μας.

Την ιδέα την πήρα από ένα παλιό post που διάβασα καπου στο forum και από συζητήσεις που είχαν γίνει δεν προέκυψε οτι ο φελλός ήταν επικίνδυνος .

Δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να τον περάσω με εποξική ριτίνη αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολη η εφαρμογή της σε αυτή την επιφάνεια.

Εαν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας γράψει δύο λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Η πίσω μεριά που θέλω να καλύψω ειναι 120 Χ 60 και επειδή υπάρχει κόντρα στη μέση του ενυδρείου, αλλά και λόγω ογκου της κατασκευής, η πλάτη φτιάχτηκε σε δύο κομμάτια .

Αφου στέγνωσε η σιλικόνη και από το δεύτερο κομμάτι ανεβάζω φωτο για να μπορείτε να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του τι θέλω να φτιάξω.

post-16058-1318501184_thumb.jpg

post-16058-1318501270_thumb.jpg

Την ιδέα την πήρα από ένα παλιό post που διάβασα καπου στο forum και από συζητήσεις που είχαν γίνει δεν προέκυψε οτι ο φελλός ήταν επικίνδυνος .

Δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να τον περάσω με εποξική ριτίνη αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολη η εφαρμογή της σε αυτή την επιφάνεια.

Εαν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας γράψει δύο λόγια.

Σωτηρη αν μπορεις να βρεις το θεμα που το διαβασες βαλτω να το δω.

Εγω διαφωνω για παραπολους λογους.και τεχνικα αλλα και χημικα.

Ο φελος ειναι φθαρτο υλικο τεχνιτα κατασκευασμενος,οποτε σιγουρα κατι θα εχει μεσα,ειναι μαλακο υλικο και δεν μπορεις να περασεις τιποτα απο πανω επιδη ειναι ευκαμτο θα ραγισει οτι και να του βαλεις ,και θα στα ξερασει μεσα στο νερο.Υπαρχει ενας τροπος να το σταθεροπιοισεις.Να το περσεις πλιεστερα μπρος και πισω,και απο πανω να βαλεις την ριτινη.Αλλα και το ξυλο απο μονο του εχει διαφορες ουσιες που ειναι κακο για τα ενυδρεια μας.Σκεψου πολυ καλα τι πας να κανεις.Εδω θα μας βοηθουσε πολυ ο Σπυρος (Δελτα66)αν το διαβαζει

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ο φελλός αυτός που έχω αγοράσει είναι ακατέργαστος. Δεν έχει υποστεί καμμία επεξεργασία ούτε χημικά όπως με διαβεβαίωσε και ο πωλητής.

Είναι ο φλοιός ενός δέντρου που με κάποια τεχνική τον βγάζουν ολόκληρο.

Το δέντρο μετά από εννια χρόνια περίπου επουλώνει αυτα τα κενά και μπορεί να ξαναδώσει καινούργια κομμάτια από άλλα σημεία του δέντρου.

Το φελλό τον χρησιμοποιούμε και για το σφράγισμα των κρασιών (τα κρασιά μένουν σφραγισμένα αρκετά χρόνια).

Δεν έχω περισσότερα στοιχεία προς το παρών ,απλά μου αρέσει οπτικά αυτό που βλεπω και αναμένω.

Και μια φωτο από την πίσω μεριά που φαίνετε η όλη επεξεργασία.

post-16058-1318504147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ο φελλός αυτός που έχω αγοράσει είναι ακατέργαστος. Δεν έχει υποστεί καμμία επεξεργασία ούτε χημικά όπως με διαβεβαίωσε και ο πωλητής.

Είναι ο φλοιός ενός δέντρου που με κάποια τεχνική τον βγάζουν ολόκληρο.

Το δέντρο μετά από εννια χρόνια περίπου επουλώνει αυτα τα κενά και μπορεί να ξαναδώσει καινούργια κομμάτια από άλλα σημεία του δέντρου.

Το φελλό τον χρησιμοποιούμε και για το σφράγισμα των κρασιών (τα κρασιά μένουν σφραγισμένα αρκετά χρόνια).

Δεν έχω περισσότερα στοιχεία προς το παρών ,απλά μου αρέσει οπτικά αυτό που βλεπω και αναμένω.

Και μια φωτο από την πίσω μεριά που φαίνετε η όλη επεξεργασία.

post-16058-1318504147_thumb.jpg

Το βαζουν αλλα για αναπνεει το κρασι,αλλωστε το ξυλο δεινει τα αρωματα στο κρασι.

Δεν ξερω να σου πω περισσωτερα,αλλα μην κανεις ακομα τιποτα,ασε να το διαβασουν και αλλοι μπας και μας πουν κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κανα δυό φωτο απο το πως μαζευουν το φελλό.

post-16058-1318506664_thumb.jpg

post-16058-1318506693_thumb.jpg

και μία φωτο απο ένα ενυδρείο που έχει χρησιμποποιήσει τον φελλό για παρόμοιο σκοπό.

post-16058-1318506820_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινονται αλφαδιασμενα φυλα

Ειναι μεσα η απο εξω του ενυδρειου,το ξερεις?

Βαση λογικης Σωτηρη ,ο ακαλυπτος φελος ,δεν θα διαλυσει μεσα στο νερο? :P

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινονται αλφαδιασμενα φυλα

Απλα τα κόβουμε με μία φαλτσέτα.

Ειναι μεσα η απο εξω του ενυδρειου,το ξερεις?

Είναι μέσα.

post-16058-1318508331_thumb.jpg

Βαση λογικης Σωτηρη ,ο ακαλυπτος φελος ,δεν θα διαλυσει μεσα στο νερο

Δεν ξέρω έχω προβληματιστεί. Ελπίζω πως όχι.

Τις φωτο τις βρήκα από ένα άρθρο του Βαγγέλη Τσιγαρίδα. Ψάξε (neon aquatiq plants) και θα το δείς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σωτήρη όσον αφορά τις φωτογραφίες διάβασε εδώ να δεις εναν επιπλέον τροπο να κάνεις upload:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66172

:P

Link to comment
Share on other sites

φιλε συνονοματε με εχεις βαλει σε αναμενα καρβουνα τωρα....απο που πηρες τον αυτον το φελο?????

και ποσο εκανε γιατι λεω να το επιχειρησω και γω....μου αρεσει πολυ αυτη η ιδεα σου.......

:P

Link to comment
Share on other sites

φιλε συνονοματε με εχεις βαλει σε αναμενα καρβουνα τωρα....απο που πηρες τον αυτον το φελο?????

και ποσο εκανε γιατι λεω να το επιχειρησω και γω

Σωτήρη θα σου στείλω πμ με τα στοιχεία του μαγαζιου ;)

μου αρεσει πολυ αυτη η ιδεα σου......
.

Η ιδέα δεν είναι δική μου είναι δανεική, απλά την εκτέλεσα με δικό τρόπο. :P

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμε καλα δεν εχουμε καποιο ιδιαιτερο προβλημα σαν υλικο, απλα ξερναει τανινες για πολυ καιρο με αποτελεσμα να κιτρινηζει πολυ το νερο. Βεβαια θα μπορουσες να του περασεις εποξειδικη epoxol alimentary, ειναι διαφανες, δεν ειναι τοξικη ετσι ωστε να μην εχεις προβληματα αποσυνθεσεις και κιτρινισματος του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...