Jump to content

Κυανοβακτύριο.....μάλλον...βοήθεια


Recommended Posts

Το τελευταίο μήνα έβαλα ένα μεγαλύερο φωτιστικό στο reefάκι μου. Από 4x54w πήγα στις 8x54W.

Αμέσως μετά παρατήρησα την άμμο να γεμίζει με ένα κόκκινο πράγμα που είναι σαν κρούστα πάνω στην άμμο με πολλές φυσαλλίδες.

Επίσης φυσαλλίδες και κόκκινο χρώμα εμφανίστηκε σε μερικά βραχάκια κοντά σε κοράλλια.

Από το διάβασμα που έκανα μάλλον για κυανοβακτύριο μου φαίνεται.

Υπάρχει κάποιο ψάρι που το τρώει? Έχω ένα (δεν ξέρω το όνομά του) με κίτρινο κεφάλι που καθαρίζει την άμμο. Αυτό κάνει τίποτα?

Υπάρχει τρόπος να το καταπολεμίσω?

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τις οδηγίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκες στο διπλασιο φωτισμο,μαλλον αποτομα,και μαλλον αυτο το προκαλεσε.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως θα πρεπει να περιμενεις λιγο.Στις περισσοτερες των περιπτωσεων κανει κυκλο και φευγει

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι.

Υπάρχει οργανισμός που το καταπολεμά? Το ψάρι που έχω και καθαρίζει την άμμο, το τρώει και αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε κάποιο διάστημα να δείς τι θα γίνει, και εαν επιμένει το πρόβλημα πολύ, πιθανόν να καταλήξεις σε άλες λύσεις, όπως π.χ ChemiClean.

Προσωπικά είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα γιά τον ίδιο λόγο, και παρά τις άριστες συνθήκες στο ενυδρείο μου και παρά τα πολλά λίτρα την λύση που σου λέω δεν την έχω αποφύγει γιά 2 φορές, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα σε ψάρια,κοράλια και βράχους.

Ξέρω ότι αρκετοί απο εδω μέσα θα σου πούν να μην το κάνεις και να προτιμήσεις φυσικές λύσεις.

Απο την μεριά μου θα σου πω, ότι εαν δεν θέλεις να σπάσουν τα νεύρα και τα μάτια σου, να το κάνεις χωρίς φόβο και πάθος.

Αυτη είναι πλέον η δική μου πάγια θέση σε αυτό το πρόβλημα, που το έχουμε περάσει όλοι μας, κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω χρησιμοποιήσει το chemi clean 2 φορές έως τώρα με άριστα αποτελέσματα, σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση να βάζεις φάρμακα στο ενυδρείο σου αλλά με το συγκεκριμένο δεν εντόπισα κάποια παρενέργεια, αυτό που πρέπει να γίνει μόνο μετά την χρήση του είναι μια αλλαγή νερού της τάξης του 20%.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ....ακολούθησα την συμβουλή να μην κάνω τίποτα και να αφήσω το κυανοβακτύριο να κάνει τον κύκλο του. Πραγματικά τώρα η παρουσία του έχει περιοριστεί πάρα πολύ και πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου η πλήρης εξαφάνισή του.

Ευχαριστώ Πολύ για τις συμβουλές σας.

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο καιρο σου πηρε η ολη φαση?! Απο την στιγμη της εμφανισης μεχρι τωρα που υποχωρει?! Απλα συνεχισες τις εβδομαδιαιες αλλαγες , ετσι?

Link to comment
Share on other sites

To φαινόμενο κράτησε 2 εβδομάδες. Όχι δεν έκανα καμία αλλαγή....είχα πρόσφατα αλλάξει νερό, άνθρακα και αντιφόσφωρο. Απλώς άφησα το σύστημα στην ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

To φαινόμενο κράτησε 2 εβδομάδες. Όχι δεν έκανα καμία αλλαγή....είχα πρόσφατα αλλάξει νερό, άνθρακα και αντιφόσφωρο. Απλώς άφησα το σύστημα στην ησυχία του.

Αν το σκαλιζες θα εκανε πολυ περισσοτερο χρονο.

Καλη συνεχεια φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...