Jump to content

Αναπαραγωγή Χρυσόψαρων.


Recommended Posts

Εδώ είναι η νέα μου αναπαραγωγή χρυσόψαρων εν ώρα ταΐσματος με ζωντανές Ατρέμιες.

Τα ψαράκια είναι 7 ημερών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και πάλι μπραβο Γιαννο μου!! Τα είπαμε και live βεβαια... αλλα και απο δω μπραβο!!

Παντως εγω στο ξαναλέω... στησε μια φαρμα με λιμνες!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε!ειχα κι εγω ενα ζευγαρι και παιζανε παιχνιδακια μεταξυ τους αλλα δεν τα πηρα ποτε χαμπαρι........

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια πάντα φέρνουν αυγά. Αν δεν τα πάρεις χαμπάρι σε λίγες ώρες τρώγονται από τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

δλδ εμενα τωρα ποθ φαγωθικαν δν θα ξανα γινει τπτ στο αμεσω μελλον?

μην ανησυχεις θα εχεις παλι γεννες απλως πρεπει να παρει υποψη την ασφαλεια των αυγων ^_^

Link to comment
Share on other sites

δλδ εμενα τωρα ποθ φαγωθικαν δν θα ξανα γινει τπτ στο αμεσω μελλον?

Από την ίδια μάνα όχι. Θα έχεις του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο βαζεις εσυ τα αυγα?πως λειτουργει?μπορει να ειναι λιγο χαζη η ερωτηση αλλα δεν ξερω και πολλα στην αναπαραγωγη!

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει αυτό στο ενυδρείο εκεί θα γεννήσουν τα ψάρια τα αυγά τους. Τα αυγά κολλάνε στο (δίχτυ) αυτό και τα μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στη Κύπρο είναι έλλειψη το συγκεκριμένο υλικό, ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρω σε Ελλάδα και πόσα στοιχίζει? Υπάρχει σε συσκευασία 40 και 400 γραμμαρίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Goldfish Hand breeding.

Γέννα χρυσόψαρων με τα χέρια.

Δεν ξέρω αν είναι επώδυνο για τα ψάρια αλλά πάντα ήθελα να το δοκιμάσω και το δοκίμασα…… ας με συγχωρέσουν αν τα πόνεσα.

Δείτε το βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=vkOM-mrsIx4&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να το κανείς αυτό; θέλω να πω τι κερδίζεις εκτός από το να ικανοποιησεις την περιέργεια σου;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το θερμικο σοκ, αν το εχεις ακουστα

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να το κανείς αυτό; θέλω να πω τι κερδίζεις εκτός από το να ικανοποιησεις την περιέργεια σου;

Όπως και να έχει έγινε.

Καλός η κακός εκτροφής ΚΟΙ και χρυσόψαρων χρησιμοποιούν αυτή την τακτική για της αναπαραγωγές τους.

Αν όχι όλοι οι περισσότεροι

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το θερμικο σοκ, αν το εχεις ακουστα

θερμικό σοκ γιατί να υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει έγινε.

Καλός η κακός εκτροφής ΚΟΙ και χρυσόψαρων χρησιμοποιούν αυτή την τακτική για της αναπαραγωγές τους.

Αν όχι όλοι οι περισσότεροι

εσυ τι εισαι???? εκτροφεας η χομπιστας?????/

ΘΕΡΜΙΚΟ ΣΟΚ... οταν τα χερια σου εχουν 36 βαθμους και τα ψαρια γυρω στους 20 νομιζεις αυτη η διαφορα θερμοκρασιας τα αφηνει αδιαφορα???

Link to comment
Share on other sites

εσυ τι εισαι???? εκτροφεας η χομπιστας?????/

ΘΕΡΜΙΚΟ ΣΟΚ... οταν τα χερια σου εχουν 36 βαθμους και τα ψαρια γυρω στους 20 νομιζεις αυτη η διαφορα θερμοκρασιας τα αφηνει αδιαφορα???

Εγώ τώρα είμαι χομπήστας, αύριο μπορεί να είμαι εκτροφέας.

Αν τε χέρια μου όντος ήταν 36 βαθμούς οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο λέγεται θερμικός αιφνιδιασμός και μπορει να επιφέρει θερμικό σοκ. Ομως αν τε χερια εχουν μπει στο νέρο τότε εχει πεσει η θερμοκρασία τους. Το ίδιο συμβαινει και σε απόσταση 2cm από το θερμοστάτη. Δε βλεπω ομως να παθαινουν τιποτα τα ψαρια.

Επίσης σε πολλά pet shop μολις ψαρευουν το ψαρακι, μετα με τα χέρια του απο την απόχη το πιανουν και το πετανε σε σακούλα, ειδες πουθενα θερμικό σοκ??

Το νερό που ειναι τα ψαρια στα πετ έχει θερμοκρασια μεση 26 βαθμους. Το χειμωνα ο χωρος που φιλοξενει τα ενυδρεία εχει γύρο στους 18. Οταν βγαινουν απο το νερό παθαινουν θερμικό αιφνιδιασμό??

Οταν κανουμε αλλαγη νερου στα ενυδρεία, καποιοι χομπίστες βαζουν επιτηδε εως και 10 βαθμους πιο παγωμενο νερό απο το υπαρχον γιατι τα διεγείρει και ετσι αναπαραγωνται. Εκει παλι παθανουν θερμιοκό σοκ??

Παμε τώρα στο θεμα εκτροφή. Ειναι γνωστο οτι με αυτό τον τρόπο γινεται σε εκτροφεία η μεθοδος αναπαραγωγης ΚΟΙ. Ο Γιαννος, γνωστης και χρόνια χομπιστας, ισως αυριο γινει εκτροφέας και ειναι γνωστή επισης η αγαπη του για τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα.

απο κει και περα το τιο αισθανονται τα ψαρια, δεν ξερουμε. Μπορει να πονανε. Μπορει να τους αρεσει για ξαλαφρωνουν. Μπορει να διεγείρονται... κανεις δεν ξερει και είναι κατι που δε θα το μαθουμε ποτε!!

Δε θα πω αν είναι λαθος ή σωστό αυτο που κανει ο Γιαννος, το μονο που θα πω είναι οτι χαίρομαι που μοιράζεται μαζί μας αυτή την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

10 βαθμους κατω????????????? δεν υπαρχει περιπτωση

, εδω λεμε να εχουμε το σωστο ph, την σωστη θερμοκρασια και ολα τα αλλα και μου λες οτι με τετοια αλλαγη θερμοκρασιας και ολα αυτα που εκανε ειναι σωστα???τι να σου πω......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...