Jump to content

Diy Κατασκευή Καπακιού Από Κόντρα Πλακέ.


manoswoolf

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου.

Εδώ και λίγο καιρό ψαχνόμουν για να μπορέσω να αναβαθμίσω λίγο τον φωτισμό μου σε ένα 80LT κοινωνικό φυτεμένο με ζοωτόκα.Τελικά αποφάσισα να κάνω ένα ξύλινο καπάκι DIY από κόντρα πλακέ.Δεν μπορώ να πω ότι μου βγήκε και πολύ

οικονομικά για τον λόγο ότι κάποια υλικά δεν μπόρεσα να τα βρω από το εμπόριο και αναγκάστηκα να τα παραγγείλω(π.χ ανακλαστήρες-λάμπες).Ο φωτισμός στο μαμίσιο καπάκι ήταν μια λάμπα φθορίου T8 15W άσπρου χρώματος και θα αναβαθμιζόταν σε δύο λαμπτήρες T5 2Χ24W Sylvania Grolux.

Παρακάτω παραθέτω μερικές φωτό με την εξέλιξη της κατασκευής και θα ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας.

Σαν αρχή κόπηκαν τα ξύλα του τελάρου στις διαστάσεις που χρειαζόμουν και κατόπιν ενώθηκαν μεταξύ τους χρησιμοποιώντας ξυλόκολλα και βελονόκαρφα

DSC01307.jpg

DSC01308.jpg

DSC01310.jpg

Κατόπιν φτιάχτηκε το πλαίσιο που θα φιλοξενούσε το Η/Ν μπάλαστ κάνοντας τις τρύπες που θα έμπαιναν οι βάσεις στήριξης των λαμπτήρων.

DSC01311.jpg

DSC01312.jpg

DSC01313.jpg

Μετά έκοψα τα καπάκια.Στο ένα έγιναν και τρύπες για μελλοντική χρήση ανεμιστήρων για ψύξη(αν και στο τέλος το έβαλα για αερισμό του χώρου που ήταν το μπάλαστ μιας και στο σπίτι δεν έχω πρόβλημα από θέμα ζέστης).

DSC01314.jpg

Μετά έγινε το βάψιμο με βερνίκι νερού και δύο χέρια μαύρο χρώμα νερού μη τοξικό.Κατόπιν έγινε η συναρμολόγηση των επιμέρους τμημάτων.

DSC01316.jpg

DSC01315.jpg

DSC01317.jpg

DSC01318.jpg

DSC01319.jpg

DSC01320.jpg

DSC01321.jpg

DSC01322.jpg

DSC01323.jpg

DSC01325.jpg

DSC01326.jpg

DSC01327.jpgDSC01328.jpg

DSC01330.jpg

DSC01331-1.jpg

DSC01335.jpg

DSC01340.jpg

Σας ευχαριστώ πολύ και φυσικά κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από μένα ! Δεν έχω καταπιαστεί ακόμα με τέτοιου είδους κατασκευές και κάθε φορά που βλέπω μια, εντυπωσιάζομαι ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!!!!!περιμενω αποτελεσματα για την ανθεκτικότητα στο χρονο τις μπογιας(εννοω αν ρουφιξει το ξυλο)λογο υδρατμων γιατι και εγω εκανα κατι τετοιο και χρησιμοποιησα και τα ιδια υλικα βαψίματος, απλα ακομα δεν εχει μπει σε λειτουργια!επισης εκανα και ενα 2ο καπακι σε ενα αλλο ενυδρειο χωρις βερνικι νερου για να δω διαφορα!!η μονη διαφορα μας ειναι οτι εβαλα 2πλο καπακι για να μην σκευρωσει!

υ.γ.:η ζουγκλα ολα τα λεφτα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ adlib!!Για το θέμα της ανθεκτικότητας στην υγρασία και εγώ θέλω να το δω αν και περάστηκε αρκετά χέρια βερνίκι.Το κόντρα πλακέ που χρησιμοποίησα ήταν δεκάρι (10mm) και ελπίζω να μην σκευρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο κι απο μενα!!! Αφου κι εγω ειμαι σκαλομένος DiTY!!!

Ερωτηση.... τι βαρος βγηκε ολη η κατασκευη?? Το ενυδρείο που εχει τοποθετηθει έχει κοντρες??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα nicoloutso!!!! Η όλη κατασκευή βγήκε σχετικά πολύ ελαφριά οπότε δεν τίθεται θέμα βάρους.

Link to comment
Share on other sites

ομορφη δουλεια δωστε παραδειγμα οσοι πιανουν τα χερια σας ειναι καλο κοιτα μονο στην παροδο του χρονου για τυχον υγρασιες και ενημερωνε μας για τυχον βελτιωσεις για να γνωριζουν και καποιοι αλλοι που το επιχειρουν

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ομορφη δουλεια δωστε παραδειγμα οσοι πιανουν τα χερια σας ειναι καλο κοιτα μονο στην παροδο του χρονου για τυχον υγρασιες και ενημερωνε μας για τυχον βελτιωσεις για να γνωριζουν και καποιοι αλλοι που το επιχειρουν

Να κάνω λοιπόν ένα update μετά από χρήση 9 περίπου μηνών του συγκεκριμένου καπακιού.

Όλα βαίνουν λοιπόν λίαν ικανοποιητικά χωρίς κάποια ένδειξη φουσκώματος από υγρασία καθώς και τα καπάκια

δεν έχουν σκεβρώσει καθόλου.Από θέμα βελτίωσης δεν έχω κάνει κάποια γιατί δεν χρειάστηκε.

Σε ένα επόμενο καπάκι τέτοιου είδους αυτό που θα άλλαζα είναι στο ότι θα έκανα μικρότερο το χώρο

που φιλοξενεί το ballast (χώραγε άλλα δύο ballast στο πλάι) με αποτέλεσμα να μου έδεινε

περισσότερο χώρο στο να ταίζω τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κοντρες εχει το ενυδρειο σου? γιατι σε ενα ενυδρειο που θελω να φτιαξω καπακι εχει κοντρες και δεν ξερω κατα ποσο θα εχω χωρο για να ταιζω τα ψαρια....

επισης, για ψυξη δεν βλεπω να εχεις προνοησει...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ανθρωπε μου :bigemo_harabe_net-64:

στον ουρανο σε εψαχνα στην γη σε βρηκα! απο την εξατμιση του νερου τι κανεις; σε ενα παρομοιο που ειχα αποπειραθει με πλεξιγκλας μου ετρεχε πολυ νερο λογω εξατμισης αλλα το εφτιαξα με σιλικονη εκει που εφαπτεται με το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κοντρες εχει το ενυδρειο σου? γιατι σε ενα ενυδρειο που θελω να φτιαξω καπακι εχει κοντρες και δεν ξερω κατα ποσο θα εχω χωρο για να ταιζω τα ψαρια....

επισης, για ψυξη δεν βλεπω να εχεις προνοησει...

Καλησπέρα φίλε μου.Όχι κόντρες δεν έχει.Εάν είχε(με το συγκεκριμένο καπάκι) δεν θα μπορούσα να ταίσω. Φυσικά στην κατασκευή του θα το είχα προνοήσει εάν έβλεπα ότι δεν έχω χώρο.

Όσο για ψύξη εάν δεις το μεσαίο καπάκι είχα ξεκινήσει να κάνω τις τρύπες(τρεις) για να βάλω ανεμιστηράκια (δύο για εισαγωγή και ένα για εξαγωγή).Αλλά επειδή στο σπίτι μου δεν τίθεται θέμα θερμοκρασίας (όπως αναφέρω και πιο πάνω στην παρουσίαση) προτίμησα να το

βάλω στην μέση για την ψύξη του μπάλαστ. Όλα τα χρόνια δεν έχω δει θερμοκρασίες στο σπίτι μου πάνω από 27 βαθμούς Κελσίου.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ανθρωπε μου :bigemo_harabe_net-64:

στον ουρανο σε εψαχνα στην γη σε βρηκα! απο την εξατμιση του νερου τι κανεις; σε ενα παρομοιο που ειχα αποπειραθει με πλεξιγκλας μου ετρεχε πολυ νερο λογω εξατμισης αλλα το εφτιαξα με σιλικονη εκει που εφαπτεται με το ενυδρειο.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς.Εξάτμιση σίγουρα έχω.Οπότε αν ρωτάς για το καπάκι Όχι πρόβλημα δεν έχω από θέμα φουσκώματος.Από

μέσα είχε περαστεί τρία χέρια βερνίκι νερού(μη τοξικό) και σε όλες τις ενώσεις του εσωτερικά είχε περαστεί σιλικόνη ενυδρειακή.

Υ.Γ: Σου ζητώ συγνώμη εάν δεν κατάλαβα τι εννοούσες και δεν απάντησα στην ερωτησή σου :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα βρήκα εδώ στον Πειραιά κοντά.Επειδή δεν ξέρω εάν επιτρέπεται να γράψω το μαγαζί στείλε μου πμ να σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...