Jump to content

Hoplias Malabaricus 30Cm (Wolf Fish)


piranxobios

Recommended Posts

Σας παρουσιαζω το νεο μου καμαρι Hoplias Malabaricus η αλλιως wolf fish, με μεγεθος 30 cm ισως απο τα μεγαλυτερα στην Ελλαδα.Τελικο μεγεθος εχει γυρω στους 55 ποντους και ειναι τρομερος θυρευτης.Αυτη τη στιγμη τρεφεται με κατεψυγμενα μυδια και γαριδες.Τον εχω σε ενα ενυδρειο 500 λιτρα με σχεδον 200 λιτρα sump.

IMG_3807.jpg

IMG_3808.jpg

IMG_3816.jpg

IMG_3817.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ψάρι να το χαίρεσαι! Το συγκεκριμένο ψάρι μπορεί να συμβίωση με τίποτα άλλο μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι!

Ωραία δόντια έχει!!

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να το χαίρεσαι ,αλλά έχω μια απορία πώς βάζετε χέρι μέσα στο ενυδρείο? δε φοβάστε μη χάσετε το λιγότερο κανένα δάκτυλο ?

Link to comment
Share on other sites

κούκλος απλά κούκλος! πως κρατάς το καλάμι φυτεμένο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις ευχες σας...οσον αφορα τη συγκατοικηση ισως σε ενα αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο με ψαρια ισα η και μεγαλυτερα απο αυτον κατι θα γινοταν, για την ιστορια ενα chana(snakehead) 30cm που εβαλα μεσα το σκοτωσε ακαριαια μενα χτυπημα στα πρωτα 10 λεπτα...τωρα εαν πειναει το χερι αποφευγω να το βαζω μεσα μη το περασει για μεζεδακι ,αν και τον πηρα προσφατα οταν πειναει και ανοιξω το καπακι του ενυδρειου ερχεται προς τα πανω και περιμενει τη τροφη....και τελος οσον αφορα την απορια του φιλου Jester το συγκεκριμενο φυτο δεν ειναι καλαμι ειναι valisneria η οποια εχει ψιλοχαλασει απο το χαμηλο φωτισμο που εχω στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Ψαρούκλα να τον χαίρεσαι τον wolf σου!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τρομαχτικό!!θα ηθελα να δω και ενα βιντεο την ωρα του ταισματος!για να λες οτι σκοτωσε snakehead που αν τα δει καποιος να τρωνε φοβαται, φανταζομαι το συγκεκριμενο θα ειναι ακομα πιο αγριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο! Συμφωνώ για βίντεο την ώρα του ταΐσματος! :D

ΥΓ. Πολύ όμορφα δόντια....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ψάρι , αλλά εγώ το χέρι μου δεν το βάζω στο ενυδρείο ούτε με σφαίρες! :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

καλά σαν καλάμι το είδα. μήπως ξέρεις ηλικία του λύκου; για να καταλάβω λίγο και ρυθμό ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

καλά σαν καλάμι το είδα. μήπως ξέρεις ηλικία του λύκου; για να καταλάβω λίγο και ρυθμό ανάπτυξης.

απο οτι εχω διαβασει σε ξενα φορουμ μεγαλωνουν σχεδον 2 ποντους το μηνα μεχρι το μηκος των 30 εκατοστων , ο δικος μου ειναι 30 εκατοστα που τον μετρησα επομενως εαν ισχυει αυτο πρεπει να ειναι περιπου λιγο πανω απο χρονο...η διαφορα ειναι οτι ο δικος μου δεν ειναι μεγαλωμενος σε ενυδρειο αλλα ειναι αγριος πιασμενος σε αυτο το μεγεθος...

Έγινε επεξεργασία - piranxobios
Link to comment
Share on other sites

α ρε αθάνατες κιχλίδες. Βίντεο τάισμα μεγάλο must να το παίξω στα δικά μου να σκάσουν από το κακό τους. Τα φώτα τα έχεις χαμηλά για το λύκο η απλά δεν θες εσύ πιο δυνατό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το ψαρι ειναι το κατι αλλο...μολις πειναει ερχεται μπροστα στο τζαμι και μολις με δει να πλησιαζω το ενυδρειο ανηφοριζει προς τα πανω ,εννοειτε η τροφη δεν ακουμπαει ποτε στο πατο του ενυδρειου...ασε που τρωει σαν λυκος,συγκεκριμενα μεχρι τωρα σημερα εχει φαει 3 μυδια και 2 μεγαλες γαριδες και εχουμε και συνεχεια το βραδυ ...βιντεακι θα ανεβασω απο αλλη εβδομαδα γιατι εχω ενα θεμα με τη καμερα...

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το ψαρι ειναι το κατι αλλο...μολις πειναει ερχεται μπροστα στο τζαμι και μολις με δει να πλησιαζω το ενυδρειο ανηφοριζει προς τα πανω ,εννοειτε η τροφη δεν ακουμπαει ποτε στο πατο του ενυδρειου...ασε που τρωει σαν λυκος,συγκεκριμενα μεχρι τωρα σημερα εχει φαει 3 μυδια και 2 μεγαλες γαριδες και εχουμε και συνεχεια το βραδυ ...βιντεακι θα ανεβασω απο αλλη εβδομαδα γιατι εχω ενα θεμα με τη καμερα...

Άμα θες μπορείς να την τοποθετήσεις με το χέρι!!!

:bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακο ψαρι.αν και γουστα ειναι αυτα βεβαια στα δικα μου ματια δεν ειναι ομορφο.ισως και το αντιθετο μαλιστα.

να σου ζησει φιλε μου και να το χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκπληκτικό ψάρι που δεν συναντάμε... Αναμένουμε ενημέρωση με την πορεία του. Φυσικά και βίντεο - φωτογραφίες. :D

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακο ψαρι.αν και γουστα ειναι αυτα βεβαια στα δικα μου ματια δεν ειναι ομορφο.ισως και το αντιθετο μαλιστα.

να σου ζησει φιλε μου και να το χαιρεσαι.

και εγω θα συμφωνησω μαζι σου...αυτο το ψαρι δεν το πηρα για την ομορφια του το αντιθετο μαλιστα οπως και ειπες ,σε τετοιου ειδους ψαρια(caracins,piranha) αυτο που με ελκυει ειναι η συμπεριφορα και μετα η ομορφια...

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα συμφωνησω μαζι σου...αυτο το ψαρι δεν το πηρα για την ομορφια του το αντιθετο μαλιστα οπως και ειπες ,σε τετοιου ειδους ψαρια(caracins,piranha) αυτο που με ελκυει ειναι η συμπεριφορα και μετα η ομορφια...

Aκριβως.Η συμπεριφορα ειναι σημαντικο κεφαλαιο σε καθε ψαρι.Οσο για την ομορφια,ενα στοιχειο της ειναι η υποκειμενικοτητα,αλλα και η διαφορετικοτητα!Υπεροχο ψαρι,ωραια ''μασελα'' να το χαιρεσαι και παλι!

Link to comment
Share on other sites

αναμενουμε βιντεο,,,,να το χαιρεσαι,,,,,,απο μια μικρη ερευνα στο διαδικτυο ειδα οτι δυσκολα θα βρεις συγκατοικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό ψάρι ο λύκος σου!

Ευτυχώς που υπάρχουν χομπιστες σαν και εσένα να σπάνε την μονοτονία!

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρων να ασχολείσαι με ένα τέτοιο πλάσμα!

Αυτό που δεν ξέρω είναι η συνθήκες διαβιώσεις του και το μέγιστο όριο ζωής του σε συνθήκες αιχμαλωσίας για ένα τέτοιο ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε να σου ζήσει απίστευτος θηρευτής!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...