Jump to content

Ενυδρειο Και Καθαριοτητα Χεριων.


niknik

Recommended Posts

Ειναι ενα μεγαλο θεμα που οταν ξεκινησα με ειχε απασχολησει αρκετα.Σαν καινουργιος τοτε αρχισα να ρωτω τι μπορει να συμβει εαν βαλουμε μεσα τα χερια μας απλυτα η κοινος βρωμικα.Οι απαντησεις σχεδον σε απολυτο βαθμο ηταν οτι μπορει να μεταφερθει οποιοδηποτε μικροβιο απο τα χερια μας στο ενυδρειο και επειδη το συστημα ειναι ευαισθητο να αρχισουν τα προβληματα,οπως θανατους ψαριων οι και κοραλιων και εαν η μολυνση ειναι ισχυρη ισως χαθει και το ενυδρειο.Αρχισα λοιπον να μου γινετε συνηθεια και πριν απο οποιαδηποτε εργασια επλενα τα χερια μου καλα,τα ξεβγαζα καλα [οχι οτι πριν δεν γινοτανε],τα σκουπιζα καλα και μετα τα εβαζα μεσα.Μετα ακολουθουσε και το επομενω σταδιο το οποιο ειναι το εξης ,[ερχοτανε ενας φιλος και την ωρα που πηγαινε για μεσα τα χερια του με ακουγε να του λεω τα επλυνες η μεσα τα χερια μονο εγω].Βεβαιος το ιδιο εκανα και εγω οταν πηγαινα στο δικο τους ενυδρειο.Τα χρονια περναγανε και παντα το σκεφτομουνα εαν επρεπε να ακολουθητε αυτη η μεθοδος η ητανε υπερβολη.Μεσα σε αυτο το διαστημα σαφως ειχα απολειες και διαφορες ζημιες και αρρωστιες.χαλαρωνοντας λιγακι αρχισα να μην ειμαι τοσο υπερβολικος με την καθαριοτητα των χεριων.Δεν ειχα θεματα ποτε εως τωρα ισως μου πει καποιος οτι ημουν τυχερος[μπορει].νομιζω οτι ολους μας εχει προβληματισει το θεμα αυτο.Πρεπει να το εφαρμοζουμε πιστα η ειναι λιγακη υπερβολη?Η αληθεια ειναι οτι ενα καινουργιο ενυδρειο εινα σαφως ποιο ευαισθητο απο ενα αλλο που τρεχει 2 χρονια.,παντως εγω κατεληξα οτι ειναι υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

Το πλύσιμο των χεριών κάνει πολύ καλό,πρώτα στην δική μας υγεία.

Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ,πριν βάλω τα χέρια μέσα,αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολή.

Καλύτερα να προσέχουμε μην έχουμε εμείς κανένα ερεθισμό η ενόχληση από το ενυδρείο.

Πάντα με γάντια τα χέρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το πλύσιμο των χεριών κάνει πολύ καλό,πρώτα στην δική μας υγεία.

Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ,πριν βάλω τα χέρια μέσα,αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολή.

Καλύτερα να προσέχουμε μην έχουμε εμείς κανένα ερεθισμό η ενόχληση από το ενυδρείο.

Πάντα με γάντια τα χέρια μέσα.

Και πολυ καλο πλυσιμο παρ'ολα αυτα μετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλο πλυσιμο παρ'ολα αυτα μετα!!!

Δεν έχεις και άδικο.

Πολλές φορές έχω παρατηρήσει μια φαγούρα στα χέρια.

Ρίχνω ένα πλυσιματακι με σαπουνακι και τέλος η φαγούρα.

Link to comment
Share on other sites

Το πλύσιμο των χεριών κάνει πολύ καλό,πρώτα στην δική μας υγεία.[εδω δεν χωραει κουβεντα] :bigemo_harabe_net-64:

Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ,πριν βάλω τα χέρια μέσα,αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολή.

Καλύτερα να προσέχουμε μην έχουμε εμείς κανένα ερεθισμό η ενόχληση από το ενυδρείο.

.Παντά με γάντια τα χέρια μέσα εδω ομως ποσοι βαζουν γαντια σε καθε τους εργασια μεσα στο ενυδρειο?[που κανονικα θα επρεπε]πιστευω πολυ λιγοι. :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

το να πλύνεις τα χέρια σου πριν τα βάλεις στο ενυδρείο εκτός του ότι είναι υπερβολή εγώ πιστεύω πως είναι και χειρότερο από το να τα βάλεις "άπλυτα" μιας και που τα απορρυπαντικά-σαπούνια συνήθως δεν ξεπλένονται εύκολα και έτσι αντί να μεταφέρεις μικρόβια στο ενυδρείο να μεταφέρεις υπολείμματα σαπουνιού. Εγώ αυτό που κάνω είναι αν χρειάζεται να τα πλύνω γιατί είναι βρώμικα να το κάνω με σκέτο νερό και καλό τρίψιμο μεταξύ τους. Τώρα αν πάλι δεν θα μπορούσες να νιώσεις σίγουρος με αυτό(για μένα μια χαρά είναι)θα μπορούσες να τα κάνεις και με οινόπνευμα και τέλος σε όλα τα μικρόβια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν τα βάλω μέσα τα πλένω καλά μόνο με νερό, γιατί φοβάμαι μην μεταφέρω υπολείμματα σαπουνιού. Με σαπούνι τα πλένω μετά. Όταν λέω τα πλένω, εννοώ μέχρι και τον αγκώνα, σαν τους χειρουργούς. :bigemo_harabe_net-125:

Δεν υπάρχει κανένα ειδικό προιόν φιλικο προς το ενυδρειο για να τα πλενουμε πριν και μετά; Να πούμε στις εταιρείες να βγάλουν. :bigemo_harabe_net-126:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...