Jump to content

Μονομάχος Δώρο


Recommended Posts

Παιδία καλησπέρα,

μου φέρανε δώρο ένα μονομάχο προχτές,είμαι παντελώς ασχετη δεν είχα ποτέ ούτε ψάρι ούτε κανένα άλλο είδος κατοικιδιου το έχω το κακόμοιρο μέσα σε μια γύαλα και το πηγαινοφέρνω απο το φώσ στο σκοτάδι δεν ξέρω τι θέλει το παρατάισα κιόλας εχθές

μπήκα σήμερα και διάβασα και αντιλαμβάνομαι οτι το ψάρι βασανίζεται. Το σπίτι μου είναι μικρο και δε χωράει μεγάλο ενυδρείο.

τι να κανω????????το λυπαμαι..το βλεπω μεσ στη γυαλα και καιγεται η καρδια μου.υπάρχει να μου προτείνεται ενα σπίτι που μπορω να του πάρω να μην πιάνει πολυ χώρο αλλα να ειναι και ευχαριστημένο το ψαρακι?και τι άλλο μπορώ να κάνω??είναι άδικο τουλάχιστον ασ κάνουμε ότι μπορούμε να καλύτερεψουμε τισ θλιβερές ζωούλες τουσ.

βοηθηστε με

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα,

μου φέρανε δώρο ένα μονομάχο προχτές,είμαι παντελώς ασχετη δεν είχα ποτέ ούτε ψάρι ούτε κανένα άλλο είδος κατοικιδιου το έχω το κακόμοιρο μέσα σε μια γύαλα και το πηγαινοφέρνω απο το φώσ στο σκοτάδι δεν ξέρω τι θέλει το παρατάισα κιόλας εχθές

μπήκα σήμερα και διάβασα και αντιλαμβάνομαι οτι το ψάρι βασανίζεται. Το σπίτι μου είναι μικρο και δε χωράει μεγάλο ενυδρείο.

τι να κανω????????το λυπαμαι..το βλεπω μεσ στη γυαλα και καιγεται η καρδια μου.υπάρχει να μου προτείνεται ενα σπίτι που μπορω να του πάρω να μην πιάνει πολυ χώρο αλλα να ειναι και ευχαριστημένο το ψαρακι?και τι άλλο μπορώ να κάνω??είναι άδικο τουλάχιστον ασ κάνουμε ότι μπορούμε να καλύτερεψουμε τισ θλιβερές ζωούλες τουσ.

βοηθηστε με

Καλησπέρα και καλώς ήρθες , θα σου ανοίξω ένα νέο θέμα για να μην χαλάμε αυτό . ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα,

μου φέρανε δώρο ένα μονομάχο προχτές,είμαι παντελώς ασχετη δεν είχα ποτέ ούτε ψάρι ούτε κανένα άλλο είδος κατοικιδιου το έχω το κακόμοιρο μέσα σε μια γύαλα και το πηγαινοφέρνω απο το φώσ στο σκοτάδι δεν ξέρω τι θέλει το παρατάισα κιόλας εχθές

μπήκα σήμερα και διάβασα και αντιλαμβάνομαι οτι το ψάρι βασανίζεται. Το σπίτι μου είναι μικρο και δε χωράει μεγάλο ενυδρείο.

τι να κανω????????το λυπαμαι..το βλεπω μεσ στη γυαλα και καιγεται η καρδια μου.υπάρχει να μου προτείνεται ενα σπίτι που μπορω να του πάρω να μην πιάνει πολυ χώρο αλλα να ειναι και ευχαριστημένο το ψαρακι?και τι άλλο μπορώ να κάνω??είναι άδικο τουλάχιστον ασ κάνουμε ότι μπορούμε να καλύτερεψουμε τισ θλιβερές ζωούλες τουσ.

βοηθηστε με

Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ!

Αν θες κανε μια αντιγραφη-επικολληση ανοιγοντας ενα νεο θεμα σε αυτη την ενοτητα με τα λαβυρινθοψαρα (θα δεις πανω πανω δεξια που λεει ''νεο θεμα'' για να το συζητησουμε εκει και να μην χαλαμε αυτο το θεμα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται πολυ μεγαλο ενυδρειο ο μονομαχος,

Πιστευεις οτι θα μπορουσες να παρεις ενα μικρο ενυδρειακι γυρω στα 20-30 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 20 λιτρά είναι καλά δηλαδη?πόσοσ χώρο ποιάνουνε?δεν είχα ποτέ ενυδρέιο

Link to comment
Share on other sites

Πηνελόπη , ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά στο θέμα που βρίσκεται στην υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Και 20 λίτρα καλά είναι, αλλά αν μπορείς να βρεις μεγαλύτερο θα είναι καλύτερα και για τον μονομάχο αλλά και για εσένα. Αυτό το λέω γιατί ένα ενυδρείο, όσο πιο μικρό είναι, τόσο πιο εύκολα μεταβάλλονται οι συνθήκες του (θερμοκρασία, ποιότητα νερού). Αντίθετα, όσο μεγαλύτερο είναι τόσο πιο εύκολα μπορεί να το χειριστεί ένας αρχάριος.

Διάβασε το "Η πρώτη επαφή με το ενυδρείο" που έχει στην υπογραφή του ο dpap και αν έχεις απορίες ρώτα μας. Για τον μονομάχο θα χρειαστείς:

1. ενυδρείο

2. φίλτρο (όχι μόνο με σφουγγάρι, θέλει και βιολογικό υλικό, π.χ. Siporax mini αν είναι μικρό)

3. θερμοστάτη και θερμόμετρο γιατί ο μονομάχος είναι τροπικό ψάρι και θέλει 26-27 βαθμούς θερμοκρασία

4. βακτήρια (π.χ. bio start ή bio nitrivec της sera)

5. υγρά τεστ για να μετράς την ποιότητα του νερού (αμμωνία ΝΗ4, νιτρώδη ΝΟ2 και νιτρικά ΝΟ3)

Εδώ μπορείς να διαβάσεις για το μονομάχο. Είναι υπέροχα ψαράκια οι μονομάχοι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...