Jump to content

Φωσφορικά


Recommended Posts

Είμαι στη διαδικασία μελέτης προκειμένου να ανακαλύψω την αιτία της εμφάνισης εδώ και δυο μηνες περίπου καφε άλγης στο ενυδρειο μου. Άλλαξα λάμπες που είχα με πολλά κέλβιν (14.000Κ), έκανα καθαρισμό της άμμου, περιόρισα το ταισμα σε μια φορα την ημερα αλλα βλέπω οτι σιγα σιγα επανεμφανίζεται. Οι πέτρες εχουν πιάσει όλες για τα καλά και για να δω το ρυθμό επανεμφανισης της άλγης, αφαίρεσα μια πέτρα και αφου την καθαρισα καλα, την έβαλα πάλι μέσα και μετα απο μια εβδομάδα βλέπω οτι αρχίζει να πιάνει σε όλη της την επιφάνεια. Μέσα στην εβδομάδα θα πάρω τεστ για φωσφορικα για να δω μήπως έχω πολλα και φταίει αυτό. Έχω διαβάσει κάπου όμως οτι αντιφώσφορο στο ενυδρειο γλυκού νερου δε βάζουμε. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν τα φωσφορικά μου ειναι πάνω απο το όριο του 0,5 τι θα πρεπει να κανω; Εκτός του υπερβολικού ταίσματος και των όχι και τόσο συχνών αλλαγών του νερού, ποιες άλλες ειναι οι αιτίες των αυξημένων φωσφορικων;

Ο αντιφωσφορος ειναι υλικό φίλτρου ή "ζουμί" που ρίχνουμε στο νερό για τη μείωση των φωσφορικων; (ξέρω οτι υπάρχει ζουμί αλλα ρωτάω αν υπάρχει και υλικό που μπαίνει στο φιλτρο).

Θυμίζω οτι έχω Αφρικάνικο 340lt, με δυο λάμπες 39w, 4000K αναμμένες για 7 ώρες ημερησίως. Τάιζα δυο φορές την ημερα και έχω μειώσει στη μία. Αλλαγές νερού κανω το 30% κάθε εβδομάδα και σχεδόν καθημερινά αλλάζω 35 λίτρα.

Edit: για 45 λεπτά περίπου μετά το σβήσιμο των φώτων, δουλεύει μπλε λέντ σαν moonlight (μπορεί αυτο να αποτελεί αιτία για την άλγη; )

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δουλέψει αντιφωσφορο στο ενυδρείο μου όταν τα φωσφορικά είχαν χτυπήσει κόκκινο και έκανε πολύ καλή δουλειά. Ήταν υλικό σαν χαλικάκι που έμπαινε στο φίλτρο μέσα σε διχτάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες πολλά φωσφορικά δεν θα ειχες καφέ αλγη....

Δεν ανάφερες ποσο καιρό τρέχει το ενυδρειο...

Μην βάλεις χημικά για την καταπολέμιση της.. θα φυγει μονη της.

Πως και δεν σου αρέσει η συγκρεκριμένη άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη διαδικασία μελέτης προκειμένου να ανακαλύψω την αιτία της εμφάνισης εδώ και δυο μηνες περίπου καφε άλγης στο ενυδρειο μου. Άλλαξα λάμπες που είχα με πολλά κέλβιν (14.000Κ), έκανα καθαρισμό της άμμου, περιόρισα το ταισμα σε μια φορα την ημερα αλλα βλέπω οτι σιγα σιγα επανεμφανίζεται. Οι πέτρες εχουν πιάσει όλες για τα καλά και για να δω το ρυθμό επανεμφανισης της άλγης, αφαίρεσα μια πέτρα και αφου την καθαρισα καλα, την έβαλα πάλι μέσα και μετα απο μια εβδομάδα βλέπω οτι αρχίζει να πιάνει σε όλη της την επιφάνεια. Μέσα στην εβδομάδα θα πάρω τεστ για φωσφορικα για να δω μήπως έχω πολλα και φταίει αυτό. Έχω διαβάσει κάπου όμως οτι αντιφώσφορο στο ενυδρειο γλυκού νερου δε βάζουμε. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν τα φωσφορικά μου ειναι πάνω απο το όριο του 0,5 τι θα πρεπει να κανω; Εκτός του υπερβολικού ταίσματος και των όχι και τόσο συχνών αλλαγών του νερού, ποιες άλλες ειναι οι αιτίες των αυξημένων φωσφορικων;

Ο αντιφωσφορος ειναι υλικό φίλτρου ή "ζουμί" που ρίχνουμε στο νερό για τη μείωση των φωσφορικων; (ξέρω οτι υπάρχει ζουμί αλλα ρωτάω αν υπάρχει και υλικό που μπαίνει στο φιλτρο).

Θυμίζω οτι έχω Αφρικάνικο 340lt, με δυο λάμπες 39w, 4000K αναμμένες για 7 ώρες ημερησίως. Τάιζα δυο φορές την ημερα και έχω μειώσει στη μία. Αλλαγές νερού κανω το 30% κάθε εβδομάδα και σχεδόν καθημερινά αλλάζω 35 λίτρα.

Edit: για 45 λεπτά περίπου μετά το σβήσιμο των φώτων, δουλεύει μπλε λέντ σαν moonlight (μπορεί αυτο να αποτελεί αιτία για την άλγη; )

Τι εννοείς Πάνο ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες πολλά φωσφορικά δεν θα ειχες καφέ αλγη....

Δεν ανάφερες ποσο καιρό τρέχει το ενυδρειο...

Μην βάλεις χημικά για την καταπολέμιση της.. θα φυγει μονη της.

Πως και δεν σου αρέσει η συγκρεκριμένη άλγη?

Το ενυδρειο λειτουργεί απο 15-12-2013 και έχω άλγη δυο μηνες τωρα. Στις πέτρες μου αρεσει αλλα στην άμμο όχι, ειναι πολυ άσχημη η άμμος με την άλγη. Ασε που φαίνεται οοοολο το ενυδρειο καφε. Πέτρες και άμμο έχει, άλγη σε όλα....για φαντάσου εικόνα! Είπα θα φύγει Μονή της αλλα βλέπω οτι αντί να φεύγει σιγά σιγά ή να σταθεροποιείται ρε παιδι μου, εκείνη συνεχίζει να εμφανίζεται. Η χρήση αντιφώσφορου στο ενυδρειο γλυκου νερού ενδείκνυται τελικά ή όχι; Τα αυξημένα φωσφορικά λες οτι δε δημιουργούν τη συγκεκριμένη άλγη;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δουλέψει αντιφωσφορο στο ενυδρείο μου όταν τα φωσφορικά είχαν χτυπήσει κόκκινο και έκανε πολύ καλή δουλειά. Ήταν υλικό σαν χαλικάκι που έμπαινε στο φίλτρο μέσα σε διχτάκι.

Για δώσε link αν χρειαστεί.
Link to comment
Share on other sites

Σαν χαλικι ειναι το αντιφωσφορο και μπαινει στις θηκες του φιλτρου!

Δεν ενδεικνυται για φυτεμενα!

Μην στερεις τροφη απο τα ψαρια σου χαρην της αλγης! Μειωσε την αλλα μην τη στερεις!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Πάνο ;

Σκέφτηκα οτι η καλή ποιότητα του νερού βοηθάει σε πολλα όπως και στη μη εμφάνιση άλγης. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω να φρεσκάρω το νερό με μικρές καθημερινές σχεδόν αλλαγές νερού. Είχα ανοίξει και ενα θέμα παλιότερα αλλα ο Κωστής με είχε πείσει οτι δε θα κανω δουλειά. Είπα όμως να δοκιμάσω και αυτο μπας και πιάσει.....δε ρωτάς για καλό εσυ!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Απο μετρησεις εχεις τιποτα?

Την ειχες πάντα ?

Νομιζω οτι οφειλεται σε χαμηλο φωτισμο...

Δοκιμασε να αυξησεις τον φωτισμό ή τις ωρες φωτισμου... και παρατήρησε αν αυξανεται ή μειωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι στο μυαλό μου. :) Απλώς μου φάνηκε παράξενη η μέθοδος που χρησιμοποιείς.

Μπορείς να δοκιμάσεις με εβδομαδιαίες αλλαγές και να αφήσεις το σύστημα να σταθεροποιηθεί ;

Link to comment
Share on other sites

Απο μετρησεις εχεις τιποτα?

Την ειχες πάντα ?

Νομιζω οτι οφειλεται σε χαμηλο φωτισμο...

Δοκιμασε να αυξησεις τον φωτισμό ή τις ωρες φωτισμου... και παρατήρησε αν αυξανεται ή μειωνεται.

Είχα δυο λάμπες 39w 14000κ και τις αντικατέστησα με δυο με τα ίδια βατ αλλα 4000K γιατι κάποιος μου είπε οτι τα πολλα κέλβιν φταίνε στην εμφάνιση της άλγης. Το πολυ πολυ να προσθέσω τη μια απο τις παλιές λάμπες και να τις κανω τρεις στο σύνολο (απλα θα έχω πάλι μια με 14000Κ). Ειχα 8 ώρες φωτισμού και προχθές τις πήγα 7. Μετρήσεις είμαι Αμμωνία 0, Νιτρώδη 0 και Νιτρικά 5. Έχω δοκιμάσει πολλα αλλα η άλγη δε λέει να φύγει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτι στο μυαλό μου. :) Απλώς μου φάνηκε παράξενη η μέθοδος που χρησιμοποιείς.

Μπορείς να δοκιμάσεις με εβδομαδιαίες αλλαγές και να αφήσεις το σύστημα να σταθεροποιηθεί ;

6 μηνες αυτο κανω Δημήτρη. Απλα τωρα δοκιμάσω διάφορα πραγματάκια τωρα μπας και αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα στα 14000 , δεν ειναι μπλε?

Δοκιμασε να αυξησεις τον φωτισμο στις 12 ωρες.... το πολυ πολύ να αποκτησεις πράσινες άλγες... :)

Απο ανατάραξη επιφανειας λογικά εχεις ετσι δεν ειναι ?

Ισως χαμηλα φωσφορικα σε συνδυασμο με χαμηλα No3 που εχεις την βοηθάνε...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα στα 14000 , δεν ειναι μπλε?

Δοκιμασε να αυξησεις τον φωτισμο στις 12 ωρες.... το πολυ πολύ να αποκτησεις πράσινες άλγες... :)

Απο ανατάραξη επιφανειας λογικά εχεις ετσι δεν ειναι ?

Ισως χαμηλα φωσφορικα σε συνδυασμο με χαμηλα No3 που εχεις την βοηθάνε...

Η λάμπα με τα 14000Κ ειναι λευκή....το πολυ λευκό χρώμα, ενώ αυτές που έχω τωρα παίζουν σε άλλο φάσμα (πιο κίτρινο χρωμα). Ανατάραξη έχω καλη πιστεύω απο δυο φίλτρα κι όλας. Αν τα φωσφορικά ειναι χαμηλα πως τα ανεβάζω; Με λίγα λόγια ερχόμαστε πάλι στο οτι τα αυξημένα φωσφορικα ΔΕ δημιουργούν καφε άλγη έτσι; Τι μπέρδεμα ειναι ρε παιδιά; Πειράματα πρεπει να κανω μέχρι να πετύχω τη λύση! Θα βάλω μια επιπλέον λάμπα απο τις προηγούμενες και θα αύξηση τη φωτοπερίοδο στις 10 ώρες αρχικά (οι 12 σα πολλές μου φαίνονται, θα γίνει χαμός στο ενυδρειο).
Link to comment
Share on other sites

Τι προτεινω...

Αυξησε τον φωτισμο και παρακολουθησε την να δεις τι γινεται, οπως εκανες και παραπάνω καθαρισε μια πέτρα και παρακολουθα τι γινετιαι...

Αν δεν βγαλεις ακρη παρε και φωσφορικά τεστακι να δεις τι παίζει...

Μα αν δεν κανει το πειραμα δεν θα βγάλεις άκρη...

Μια φορά ειχα καφε αλγη , οταν ειχα στησει το πρωτο μου ενυδρειο.

12 ωρες εχω και στα γαριδαδικα μου ... :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι 78w σύνολο στα 340 λίτρα ειναι σα να κολυμπάει στην επιφάνεια πυγολαμπίδα. Θα βάλω άλλη μια λάμπα να πάω στα 117w (Τέταρτη λάμπα δε μπαίνει ούτε μπορει να γίνει πατεντα στον κινέζο)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει οτι τα πολλα Κέλβιν στις λάμπες ευνοούν τις άλγες άρα και την συγκεκριμένη;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε φιλαρακι αυτες οι λαμπες που ειχες με τα 14000 κελβιν ποτε δεν μου εκατσαν καλα στο ματι απο τοτε που ειχες παρουσιασει το ενυδρειο.....

Δεν γνωριζω αν ειναι αυτη η αιτια για την καφε αλγη..........

Θυμαμαι οτι το ειχαμε ξανασυζητησει και τοτε..... http://www.aquazone.gr/forums/topic/91866-i-safareeuiio-malawi-lake/page-3

Υ.Γ. Φανταζομαι δεν θες να μας βαλεις και μια φωτο για να δουμε το μεγεθος της ''καταστροφης''??? :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Τόσες έχω βάλει σε όλα τα θέματά μου.....αλλα που να τις δεις, Ορέστη Μακρή!

Link to comment
Share on other sites

να μην κανεις αποτομες αλαγες στις ωρες λειτουργιας του φωτισμου,και του κυριως φωτισμου αλλα και του moonlight----φυτα αλλα και μικροοργανισμοι δεν μπορουν να ακολουθησουν τοσο γρηγορα.....οταν εβαλα ενα μπλε λεντακι 0,4watt(πολυ μικρο για να κανει διαφορα) για moonlight,το εβαλα να αναβει μια ωρα πριν και μια ωρα μετα απο τα κυριως φωτα.......πολυ γρηγορα γεμισα απο την συγγεκριμενη αλγη .Eσβησα τελειως το moonlight,καθαρισα την αλγη και περιμενα 15-20 μερες να φυγει και μονη της,και αρχισα να αναβω ανα 2-3 μερες ,15 λεπτα περισσοτερο το moonlight.....τωρα αναβει 2 ωρες πριν 2 ωρες μετα χωρις προβλημα.....

επεισης η σιλικονη ειναι ''πυριτικο''υλικο ,και ως γνωστο, το πυριτιο ειναι το φαι της συγκεκριμενης αλγης....να τσεκαρεις επεισης το νερο του δικτιου σου για πυριτιο,γιατι με τις πολλες αλαγες που κανεις ,μπορει να ''καθαριζεις'' το νερο ,αλλα μπορει και να δινεις συχνα και πολλη τροφη πυριτιου ....

αν ριχνεις λιπασματα ,να τα μειωσεις πολυ......επειδη βλεπω οτι εχεις πολυ φως αλλα οχι τοσο απαιτιτικα φυτα σε φως ,καπου αναμεσα στο πολυ φως ,στην σωστη λιπανση και στο αν υπαρχει co2,πρεπει να ψαχτεις εξισου.Παντα ομως μικρες αλαγες γιατι αν ξαφνικα απο 8ωρες λειτουργιας πεφτεις στις 7 και μετα ανεβαινεις στις 12 αλλα και απο 14000κ πεφτεις ξαφνικα στις 4000κ ,ποτε δεν θα καταλαβεις τι φταιει,γιατι η συγκεκριμενη αλγη στις μεγαλες αλαγες πολλαπλασιαζετε συνηθως

οσο για τον αντιφωσφορο,οπως σου ειπαν και τα παιδια ,υπαρχει και σε ζουμι αλλα και σε υλικο φιλτρου.....ενα απο τα υλικα που αποροφανε τον φωσφορο ειναι και το purigen(διορθοστεμε αν κανω λαθος),που ξερω οτι ηδη χρησιμοποιεις.....δεν υπαχει προβλημα να χρησιμοποιησεις αντιφωσφορο στο γλυκο αν και αποροφαει θρεπτικα απο τα φυτα ,και οπως ολες οι αλαγες για ενα διαστημα στην αρχη θα φερει καποια ανισσοροπια στο συστημα........τα υλικα που αποροφανε τον φωσφορο ολα θελουν αλαγη μετα απο ενα διαστημα....

Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να θεσουμε και τον παραγοντα lumen στην ολη συζητηση?γνωριζεις ποσα lumen βγαζουν οι λαμπες σου?

Link to comment
Share on other sites

Iinglohg εαν οι 2 λαμπες των 39 watt σε ενυδρειο 340lt ειναι πολυ φως τοτε κατι εχουμε καταλαβει λαθος ολοι

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο λάμπες είναι πολύ λίγος φωτισμός. Πρόσθεσα λοιπόν και την τρίτη λάμπα και έφτασα συνολικά στα 117W. Φυτεμένο δεν έχω για μα χρειάζομαι περισσότερο οπότε πιστεύω οτι είμαι καλά τωρα. Θα δείξει λοιπόν μήπως έφταιγε ο λίγος φωτισμός αλλα καλού κακού θα μετρήσω και φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

ξαναρωταω τα lumen δεν παιζουν ρολο;

Τα lumen απο τις λάμπες δε τα ξέρω και δε γράφει κάτι πάνω τους. Δε γνωρίζω καν αν παίζουν ρόλο στη δημιουργία άλγης.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...